Kendi elleriyle ördekler için çeşitli besleyiciler nasıl yapılır

Ördekler için yalak besleme
Ördekler için kendi farklı besleyicilerinizi yapın – yeni başlayan kanatlı çiftçiler için bile uygun bir görev. Satın almadan önce bu ürünlerin avantajı, özellikle ev tavuklarında bireylerin sayısını dikkate alarak çiftlikleri için uyarlanmış olmalarıdır. Makalede, kuşları beslemek için farklı cihazların nasıl düzgün bir şekilde yapıldığını ve aynı zamanda üretim ve işletmelerinde deneyimli çiftçilere nasıl tavsiyede bulunacağınızı size anlatacağız.

Besleyici ne olmalıdır

Bir besleyici hazırlanırken, kendi kendine yapılan inşaat için zorunlu şartları dikkate almak önemlidir. İşte yararlı bulabileceğiniz bazı öneriler:

 1. Besleyicinin yapısı kuş için uygun olmalıdır, böylece yemle kolayca doldurulabilir, aynı zamanda yem ve kirletici kalıntılarından kolayca taşınabilir ve temizlenebilir.
 2. Besleyici ahşaptan yapılmışsa, bunun için yüksek kaliteli odun kullanılması gerekir.
 3. Hem kanatlılar hem de kümes hayvanları için dikkatli malzeme elleçleme ve yapım güvenliğine dikkat edilmesi önemlidir: Besleyici, yaralanmaları ve kesilmeleri önlemek için keskin kenarlara ve çapaklara sahip olmamalıdır.
 4. Farklı yaştaki kuşlar için, besleyicilerin karşılık gelen boyutları gereklidir: 1 aya kadar civcivler için, 5 cm’lik kıça bir yaklaşım bırakılır; 12 aya kadar yaş – 10-12 cm kadar; yetişkin kuş – 20 cm.
 5. İnşaat malzemesi sağlam ve çürümeye karşı dayanıklı olmalıdır (ahşap, metal, plastik).
Ördekler su kuşları olduğu için, su olmadan yaşamak zor. Onlar için küçük bir havuz yapın.

Ördekler için besleyiciler nasıl düzgün yapılır?

Konteynerleri, sığınak, otomatik ve tepsi dahil kuru ve ıslak yemler için tahsis edin. Bu durumda, oluk metal veya plastikten yapılmışsa, o zaman evrensel olabilir.

sığınak

Bu tip besleyici 2 parçadan oluşur: alıcı ve tepsi. Bunker tasarımı, yediklerinde taze ve kuru beslemenin kademeli olarak beslenmesi için tasarlanmıştır ve ayrıca besleyiciyi kir ve tozdan korur. Aşağıda, rulo malzemeden bir sığınak besleyicisinin nasıl yapıldığını açıklıyoruz.
Bunker besleyici

 1. Başlangıç ​​olarak, gerekli ölçümlerle kâğıt üzerinde çizim yapmak ve desen hazırlamaktır. Diyagram yapının yaklaşık boyutlarını gösterir, ancak besleyicinizin boyutlarını evinizdeki bireylerin sayısına göre ayarlayabilirsiniz.
 2. Bu besleyici, iki özdeş yan duvardan, haznenin ön ve arka duvarlarından ve ayrıca menteşelerin yardımıyla tutturulan kapaktan yapılmıştır. Yan duvarların ve arka kısmın alt kısımları alt besleme kutusunu (tepsi) oluşturacaktır.
 3. Daha sonra kenarlar ve dipler kesilir. Parametreler hesaplanırken, bir ördekin 7-8 cm tepsi genişliği gerektireceği düşünülmelidir, bu nedenle bireylerin sayısı bu değer ile çarpılır. Sonuç fotoğrafta gösterilen bir bunker tankı.
Ördeklerin en popüler ırklarını ve bu kuşların üreme özelliklerinin bazılarını okuyun.

Bir sığınak yapmak için aşağıdaki malzemelere ihtiyacınız olacak:

 • kalın kontrplak veya sunta 2 cm kalınlığında;
 • ahşap çıtaların güçlendirilmesi;
 • demir testeresi (elektrikli testere);
 • tornavida (matkap);
 • ahşap ürünler için kendinden kılavuzlu vidalar;
 • ince taneli cilt;
 • rulet veya cetvel;
 • kalem;
 • Mobilya halkaları küçük boyutludur (90 derece).

Bir sığınağın üretimi için talimatlar:
Bir sığınağın çizimiBir sığınağın çizimi

 1. Sac malzemede, desenlerin tüm detaylarını çizin.
 2. Jigsawları çizilmiş parçalarla kesin.
 3. Parçaların kenarlarını zımpara kağıdıyla zımparalayın.
 4. Kendinden kılavuzlu vidalar için oluk açmak için bir tornavida kullanın.
 5. Takviye raylarını bağlantı bağlantılarına takın ve tüm yapıyı vidalarla sıkın.
 6. Kutunun kapağını mobilya halkalarını kullanarak yapıya takın.
Önemli! Her kuş için besleyicilerin yakınında yeterli yer olmalı. Aksi halde, zayıf bireyler beslenmeye serbestçe erişemez ve kalkınmada geri kalmayacaktır.

otomatik

Kuru yemlerle ördekler için besleme tankı, bunker tipi ürünlere ait otomatik bir besleyicidir. Bu durumda, palet üzerine yerleştirilmiş yiyecek ve yiyecek delikleri olan ters bir konteynırdır. Bu tasarımda, yemek olarak, yemek yavaş yavaş konteynırdan palete dökülür. Bir plastik kovadan, çok fazla çaba harcamadan ve bir ön çizim yapmadan, otomatik besleyici yapmak mümkündür.
Otomatik besleyici

Ördekler için bir bara nasıl inşa edileceğini ve tavukların ve ördeklerinizin beraberde kalmasının mümkün olup olmadığını öğrenin.

Yem için otomatik kapasite üretimi için ihtiyacınız olacak:

 • bir kapak ile kalın duvarlı plastik bir kova, hacim 8-10 litre;
 • palet için geniş bir çanak (kasenin çapı, kepçenin tabanından 30 cm ve kenarların yüksekliği – 15 cm’den az olmamalıdır) veya mağazadan satın alınan separatörleri olan bir tepsi olmalıdır;
 • plastik kesici veya elektrikli testere;
 • fındık ve vidalar;
 • bir anahtar;
 • matkap;
 • rulet
 • kalem;
 • pergeli;
 • zımpara.

Otomatik besleyici
Besleyicinin üretiminin açıklaması:

 1. Kepçenin altını 5 cm yarıçaplı yarı dairesel delikler için bir şerit metre, bir kalem ve dairesel bir yer ile işaretleyin ve ardından kesin. Delik sayısı keyfi olabilir, ancak ayırıcılar içeren bir tepsi kullanıldığında, deliklerin sayısı tepsideki bölümlerin sayısıyla eşleşmelidir.
 2. Bölümlerin kenarlarını ince taneli zımpara kağıdı ile kesiniz, böylece daha fazla çalışma sırasında yaralanmamak ve yemleme sırasında ördekler için zarar vermemek.
 3. Plastik kepçenin dibinde bir kaç delik açınız ve kase gibi eşleşeceklerdir.
 4. Vidaları ve somunları kullanarak plastik konteynırı kaseye vidalayın.
 5. Yiyecekleri kabın içine doldurun ve kapakla sıkıca kapatın.
Biliyor musun Ördekler mükemmel dalgıçlardır: 6 m derinliğe kadar bir av için rezervuara dalmak zorunda kalırlar.

oluk

Yalak yapıların üretimi de kolaydır ve hem kuru yemler hem de barnies için tasarlanmıştır. Şekillerinden dolayı, kullanımı kolaydır, kir ve yem kalıntılarından ve dezenfeksiyondan temizlenir. Tekneli besleyici Bir tepsi tasarımı oluşturmak için, önce gelecekteki ürünün bir çizimini çizmeniz gerekir. Tepsinin yüksek kenarları olmalıdır: Bu, ördekler konteynırın içine tırmanmaya ve gıda üzerine damgalama yapmamak için.

Evde ördek besleme özelliklerine kendinizi alıştırın.

Aşağıdaki araçlara ve materyallere ihtiyacınız olacak:

 • 2 cm kalınlığa kadar ahşap tahtalar;
 • ahşap raf 1 m uzunluğunda;
 • kalem;
 • rulet
 • testeresi;
 • matkap;
 • vida veya vidalar;
 • zımpara bezi

Ardından, tepsi besleyiciyi aşağıdaki talimatlara göre fotoğrafta belirtilen parametrelere göre masterliyoruz: Tekneli besleyici

 1. Tahtanın istenen uzunluğunu ölçün ve kenarlarını kesin.
 2. Besleyicinin alt kısmını kesin.
 3. 6 taraflı kanatları gördüm.
 4. Tüm iş parçalarını bir zımpara kağıdıyla işleyin.
 5. Kendinden dokunarak vidaları kullanarak kenarları tablanın altına tutturun.
 6. Yan duvar tepsisini her iki ucundan takın ve alt ve yan duvarlara vidalayın.
 7. Yan duvarların her iki tarafına da bir ahşap ray takın. Tepsinin taşınmasının rahatlığı ve kuşların içeri girmemesi gerekir.
Önemli! Daha uzun bir ömür için, ahşap yapılar koruyucu antiseptikler ile emprenye edilmelidir. Vernik veya boya kullanmak zordur, çünkü zararlı bileşenleri yemlere girebilir.

Besleyiciyi kendi ellerinizle yapma özellikleri: çiftçilerden tavsiyeler

Ördekler için kullanılan kapların el yapımı ile bu deneyime sahip deneyimli çiftçilerin tavsiyelerine müdahale etmeyiniz. İşte bunlardan bazı basit öneriler:

 1. Yuri. Tarım faaliyetimin en başında, ördekleri beslemek için ucuz endüstriyel plastik kaplar kullandım. Ancak sıcaklık değişimlerinin etkileri nedeniyle bu malzemenin kısa ömürlü olduğu ortaya çıktı. Bu nedenle, kendini kanıtlamış üreticilerin ürünlerini kullanmanızı veya kendiniz üretmenizi tavsiye ederim. Ayrıca, besleyicinin kendi eliyle yapılması zor ve maliyetli değildir: Kanalizasyon için bir boru kullanılır, birkaç geniş açıklık kesilir, tıpaların her iki ucundan tapalar takılır ve besleme borusu desteklere takılır.
 2. Nikolai. Besleyicileri kendi elleriyle yapma yeteneği, evde çok kullanışlıdır. Basit bir tasarıma sahip metalden yapılmış bunker araba şarj cihazını tercih ederim: kağıttan yapılmış bir gemi şeklinde katlanmış bir metal sac. Ana şey, her şeyi doğru hesaplamaktır, aksi takdirde hesaplamalardaki küçük uyumsuzluklar bile ürünü sızdıracaktır.
 3. Anatoly. Yapının desteğini desteğe sabitlemek için dikkatinizi içicilerin veya besleyicilerin hazırlanmasında önemli nüansa çekiyorum. Bir olayın hemen yanında bir olay oldu: bir boru şeklinde büyük bir içici kötü bir şekilde sabitlenmişti ve suyun ağırlığı altında kuşlara çarptı, bu da hemen skor vermesi gerekiyordu. Ördekler aktif kuşlar olduğunu hatırlamak önemlidir ve çiftlikte birçok olduğunda, onlar kollektif olarak herhangi bir kapasite devrilebilir. Bu nedenle, desteklere sıkıca tutturmak için olukları ve tiryakileri yemeyi öneriyorum.

VİDEO: EVLERİNİZLE EV KUŞLARININ OTOMATİK YEMİ

Sonuç olarak, ördekler için yemleyicileri kendi elleriyle yapmalarının, özellikle büyük malzeme maliyetleri gerektirmediği için basit bir görev olduğu sonucuna varabiliriz. Bu seçenek kanatlı çiftçileri ve küçük çiftçiler için çok uygundur, çünkü bu ürünler özellikle kendi koşullarına ve kuş stoğuna göre uyarlanabilir.