Kendi ellerinizle çoklu bir kovan nasıl yapılır

kovan katamaran
Bugün hazır bir çok gövdeli elde etmek zor değil. Böyle bir tasarım arıcılık için ekipman satışı konusunda uzmanlaşmış hemen hemen her mağazada satın alınabilir. Fakat aynı zamanda yaratıcı yeteneklerinizi de korumak ve aynı zamanda kendi ellerinizle benzer bir kovanı da yapabilirsiniz.

Neye ihtiyaç var?

insanları, marangozluğun neredeyse hiçbir fikri toplayabilmesi için Kendi başına, kovanın birden etkisinin tasarım oldukça basittir.
kovan katamaran
Yapının iç yapısı bu unsurları içerir:

 • yastık;
 • bir tuval;
 • çemberli ağ;
 • alt ve üst açık delikler;
 • boş hücrelerin yanı sıra, gıdaların mühürlendiği petekler;
 • boş alan ile yarım kabuk.

Çok gövdeli bir gövdeyi monte ederken, üretim için hammadde seçimine dikkat edin.

Hepsinden önemlisi, çam, sedir ve karaçam gibi ahşap türler uygundur. Levhaların kalınlığı en az 35 mm olmalıdır.

Önemli! Bir kovan oluştururken, metal yapıları kullanmayın. Metal gibi bu tür malzemelerin, arı ailesinin genel durumu ve gelişimi üzerinde olumsuz bir etkisi olabilir.

Çok gövdeli çerçevenin en uygun boyutu 435×230 mm’dir. Arı kovanının doğal yaşam alanlarını en üst düzeye çıkarması en iyisidir.

Genellikle yabani kanatlılarda, kanatlı böceklerin bir arı kovanı oluşturduğu ağacın oyuğu yaklaşık 300 mm’dir.
Kendi ellerinizle çoklu bir kovan nasıl yapılır
Aşırı yük küçük tavan panolarından yapılabilir. Sabitlemenin güvenilirliğini sağlamak için, elemanlar dikkatlice tutkalla yapıştırılmalıdır.

Metal tırnak kullanmaktan kaçınmak daha iyidir. Yapısını yalıtmak için, arıcılık için ürünlerle bir mağazada satılan küçük pedleri kullanabilirsiniz.

Dadan bir kovanı nasıl yapacağınızı öğrenmek isteyeceksiniz.

Çizimler ve boyutlar ile adım adım talimat

Belirtilen boyutların doğru bir şekilde uygulanması ve üretim için kalitatif malzemelerin kullanılması, güçlü ve güvenilir tasarımın yaratılması taahhüdü haline gelir.
çekme
Çok gövdeli ve diğer kovan türleri inşa etme teknolojisi kendi özelliklerine sahiptir. Ve daha ayrıntılı olarak ele alınmaları gerekiyor.

Biliyor musun Modern arı kovanı birden etkinin atası – bir çerçeve kovanı Amerikan arıcı LL Langstroth tarafından Ondokuzuncu yüzyılda icat edilmiş olduğunu. Girişimci AI Ruth bu tasarımı tamamladıktan sonra, kovan pratikte herhangi bir ciddi değişiklik yapmamış ve artık arıcılar tarafından yaygın olarak kullanılmaktadır.

çatı

Çatının tabanı, tüm yapının sağlamlığını sağlayan katı tahtalardan yapılmıştır. Çatı, metalin kullanılabileceği tek bölümdür.
kendi elleriyle çok gövdeli
Kural olarak, çatı sac metalle sarılır. Çatı levhalarının kalınlığı 25 mm olmalıdır. Bu, gerekirse, bir ısınma yastığının kullanımına izin verecek optimum kalınlıktır.

Çatı sıkı bir şekilde monte edilmiştir, böylece duvarlar arasında çatlaklar yoktur.

Arılar sayesinde balın yanında bir kişi de polen, arı zehiri, balmumu, propolis, arı sütü alır.

Ayrıca çatıda havalandırma için birkaç delik yapmanız gerekir. Bu deliklerin optimal sayısı 4 adettir.

konut

Masif ahşap tahtalar, davayı yapmak için kullanılır. İş parçasını keserken, her iki tarafta 2,5-3 mm’lik bir izin almanız gerekir. Kesim için 10 mm’lik bir indirim yapabilirsin.
kendi elleriyle çok gövdeli
Çok gövdeli bu parçanın boyutları aşağıdaki gibi olmalıdır:

 • Arka ve ön duvarlar – uzunluk-465 mm, genişlik-245 mm.
 • Yan duvarlar – uzunluk-540 mm, genişlik 245-mm.

Bıçak diken diken diken dikenli, çok dikkatli olmalı. Eğer gövdenin montajı sırasında düzgünlüğü kırırsanız, eğilmiş görünebilir.

Kendinizi yapabileceğiniz arıcılık için balmumu nasıl uygulayacağınızı öğrenin.

Buna karşılık, bu yan yanakların bölünmesine neden olabilir. Başı dışarıdan ve gözün bulunduğu yerde, içten kesin. Bundan sonra, çiviler arasındaki tüm boşluklar odunun kırılmasını önlemek için keski tarafından işlenir.

Biliyor musun Antik Roma’nın yıllarında, kovanların üretimi için sadece doğal materyallerin kullanıldığı anlatılmaktadır. Bunlar: yanmış kil, hasır saman, mantar kabuğu ve hatta taş.

Ardından, yan duvar aşağı tezgah yüzünde ortaya koydu, ve üst dik duvar kulakları işaretleme dikilmiş.
kendi elleriyle çok gövdeli
Yüz kenarları aynı seviyede olmalıdır. Her bir başak bir kalem tarafından çizilir ve çizgiler yatay olarak uzanan bir tahtaya aktarılır.

Montaj işlemi sırasında, her köşeyi sayılarla işaretlemek için bu noktaları karıştırmanız tavsiye edilir. Gözleri işaretledikten sonra keski, her iki tarafta da gereksiz yere çıkarılır.

Gövdenin ön ve arka tarafında, daha sonraki çerçevelerin kurulumu için bir kat vardır. Duvarların iç tarafının üst kenarlarında 11 genişliğinde ve 17 mm derinliğinde kaldırılmış katlar vardır.

Çerçeve, üst kenarı gövdenin üst kenarının 7 mm altına gelecek şekilde yerleştirilmiştir – bu, başka bir gövdenin üzerine monte edilmesini kolaylaştıracaktır. İç kısımda duvarlar zımparalanır ve zımpara makinesi ile zımparalanır.

Vücut öyle gidiyor: Çalışma tezgahına pabuçlu bir tezgah yerleştirilir ve üstüne sivri bir duvar yerleştirilir. Hafif çekiç darbeleriyle, dikenler pabuçlara vurulur. Sivri uçların hasar görmesini önlemek için tahta bir blok üzerine serilebilir ve içinden geçebilirler.

Önemli! Gövdeyi monte ederken, bir marangozun tahtadan yapılmış çekiç kullanması en iyisidir.

Kabuğun her bir duvarındaki kabuğun taşınması için kabukları (bir girinti şeklinde kalemler) yapmanız gerekir. Gövdenin üst kenarının 70 mm altına, duvarın ortasına yakın yerleştirilmesi en iyisidir.
kovan katamaran

alt

Alt kısım çift taraflı ve çıkarılabilir olmalıdır. Çok amaçlı bir kovanın bu kısmını oluşturmanın rahatlığı için, şematik çizimler çizebilirsiniz.

Yani, bir alt iskelet oluşturmak için almak gerekir 3 brusk:

 • İki yan çubuk. Boyutlar 570х65х35 mm’dir.
 • Arka çubuk. Boyutlar – 445h65h35 mm.

Çubuklardaki alt iskeletin iç kısmından bir oluk açmanız gerekir. Üst kenardan 20 mm sapan, 10 derinlik ve 35 mm genişliğinde bir oluk onarmanız gerekir. Bu olukta, çoklu gövdenin alt kısmı yerleştirilecektir.

Arıları iyi bir üreme alanı oluşturmak ve lezzetli bir bal yaratmak için, kendi ellerinizle nasıl bir kovan oluşturacağınızı okuyun.

Alt ve çerçeve “oluk – zıvana” sisteminde sabitlenmiştir. Bu yapının üç tarafında bir çerçeve vardır ve dördüncü tarafı 20 mm yüksekliğindedir. Bu yuvanın amacı hava değişimi sağlamaktır.
kovan katamaran
Arı kovanının arı kovanına taşınmasını kolaylaştıracak kovan için bir stand yapmak da gereklidir. Ek olarak, bu tasarım kovanın toprağa doğrudan temas etmesini önlemeye yardımcı olur.

Önemli! Arıcılar, zeminde doğrudan kovanı yerleştirmek için bu durumda olduğu gibi, yüksek yaz aylarında sıcaklıklar ve kış aylarında çok soğuk arılar üzerinde olumsuz bir etkisi olacaktır önermiyoruz.

İmalat için ipuçları ve püf noktaları

Arılar için bir konut inşa ederken, aşağıdaki önerileri saklayın:

 • Önceden, yalıtımın icabına dikkat edin. Arıcıların pamuk yünü ile izole edilmeleri gerekiyordu, ancak bugün buna uygun daha fazla malzeme var, örneğin genişletilmiş polistiren.
 • Parçaların ve diğer işlerin kesilmesi için stok aletleri. İç dekorasyon için çekiç, testere, büro bıçağı ve köşelere ihtiyacınız olacaktır.
 • Yapının her elemanı düzgün bir şekilde kesilmelidir., Yüzeylerinde çizik, yonga ve pürüzlülük olmamalıdır.
 • Kovan açık alanda olmamalıdır. Ancak bunun için başka bir yer olmaması durumunda, kalkanların veya ahşap paspasların yardımıyla iyi gölgeleme sağlamak gerekir. Bu kanatlı böcekler için olası aşırı ısınma riskini azaltacaktır.

Çok gövdeli avantajlar

Arıcılık alanında uzmanlar Mannapov AG ve Khoruzhy L.I adlı kitabında “Doğal standartların yasaları uyarınca arıcılık üretimi teknolojisi” ilginç bir gerçeği göstermektedir.

Uzun vadeli çalışmalar çoklu katlı kovanları yaşayan arı aileleri, 12 kareye kovandan geleneksel iki gövdeli arı ile karşılaştırıldığında% 30 daha fazla döl verim bulduk.
kovan
Çok-katlı yapının 2 kat daha fazla arı içerdiği gerçeğine ek olarak, aşağıdaki avantajlara sahiptir:

 • Kuluçka için en uygun sıcaklığın üst kısmını korumayı sağlar.
 • Kraliçe arı, kovanın en uygun kısımlarına yumurta bırakmak için çok sayıda hücre ile donatılmıştır.
 • Çerçeveler çok daha hızlı inşa edilebilir.
 • Petek kırılmayan küçük boyutlu bir bal kullanmak mümkündür.
 • Yüksek hız ve kovanın bakım kolaylığı, hijyen seviyesinin kontrolü;
Biliyor musun Arı başka bir arı kovanına giremez. Bu, her kovanın bir kişi tarafından yakalanmayan özel bir kokusu olduğu gerçeğiyle açıklanmaktadır. Her arı, vücudun özel bir derinleşmesinde saklanan bu kokuya sahiptir. Armatür deliğine gelince, arı bu girintiyi açıyor, gardiyanları bir tür geçiş olarak kokluyor.

Çoklu gövde – her zamanki kovan için iyi bir alternatif. Kompakt boyutundan dolayı nispeten düşük bir maliyetle maksimum etkiyi elde edebilirsiniz.