Kekik ile tohum cevheri nasıl ekilir, baharatlı bir bitkinin yetiştiriciliğinin özellikleri

mercanköşk
Patates, soğan ve domates ek olarak, dacha yatak gibi ekim ve baharatlı otlar için yararlıdır Origanum (kekik). Lezzetli çay ve baharatlı yemeklerin yanı sıra bahçeyi zararlılardan koruyacak ve güzel bir süs eşyası haline gelecektir. Bunu daha önce düşündüyseniz, aşağıda kekik, ekimi ve bakımı ile ilgili her şeyi öğreneceksiniz.

Kekik: Baharatlı bir bitkinin tanımı

Kekik (anne, lass, kekik) 30 ila 70 cm yükseklikteki çalılar büyüyen, çok yıllık bir kokulu bitkidir. Güçlü kökler sayesinde kekik bahçede bağımsız olarak yetişebilir. Yapraklar, keskin bir ucu ile yumurta şeklinde küçüktür. Çiçeklenme bugün, bu bitkinin 20’den fazla süs çeşidinden türetildiği için, çeşitli tonlarda ortaya çıkar.
Kekik, sadece lezzetli çay için değil, aynı zamanda şifalı ot olarak kullanılır.

Özellikle, etkileme yeteneğine sahiptir:

  • sinir sistemi, sağlık durumunu iyileştirme, uyku, baş ağrısını kaldırma;
  • sindirim, iştah artışı;
  • bronşitle bile başa çıkmaya yardımcı olan solunum sistemi;
  • kadın organları, menstruasyondaki gecikmeleri ortadan kaldırmaya yardımcı olur, PMS ve menopoz semptomlarını hafifletir;
  • ağız boşluğu, stomatit ile başa çıkmaya yardım eder;
  • cilt, çünkü yetişkinlerde çocuk diyatezi ve çeşitli dermatit için mükemmel bir araçtır.

mercanköşk
Ayrıca, günlük yaşamda kekik kullanılır: eğer dolaba bırakırsanız, köstebek korkmaz. Ayrıca kekik, sadece pizza ile değil, aynı zamanda konserve için de kullanılan, çok popüler bir baharattır. Kekik ve arıcıları takdir edersiniz, çünkü polenleri çok hoş kokulu bal yapar.

Biliyor musun Çiçeğin üzerine çiçek açtıktan sonra büyümeye ikinci yıldan itibaren her yıl çiçek kekleri – çok küçük yuvarlak fındık. Fındıklarda sadece mikroskobik boyutlarda tohumlar toplanır. 1000 adet kekik tohumu sadece 0,1 g ağırlığındadır.

Kekik dikimi için elverişli koşullar

Kekik tohumlarının ekilmesi, yalnızca iyi yetişmeyeceği, ancak yararlı maddeleri yapraklarında biriktirebileceği elverişli bir yerdeki bitki için bir ön seçim gerektirir. Tohum yatağı iyi aydınlatılmış bir alana yerleştirilmelidir, çünkü gölgede bitki aşırı derecede gerilecektir ve aromasını tutamayacaktır.
Aynı zamanda, kekik neredeyse her yerde kök alabileceğinden, toprağın türü hakkında seçici değildir.

Ancak, çok yıllık bir bitkiden bahsettiğimizden, düzenli olarak nemlendirilen besin toprağı olan bir siteyi seçmek daha iyidir. Bitkinin çok kurak veya sürekli ıslak alanları, büyümeyemeyeceği veya yeniden üretilemeyeceği ve sıradan bir yabancı ot olamayacağı için çalışmaz. Ayrıca, sonbahardan beri, çamur akışlarına gübre ya da kompost eklemek önemlidir, eğer yoksa, o zaman tuzlu su yapacaktır.

mercanköşk
Kekik pek çok hayranı onu pencere üzerinde yetiştirmeye çalışır. Bununla birlikte, genel olarak, kaliteli hammaddelerin bir yıldan fazla beklemesi gerekecektir, çünkü bu baharat, sadece ikinci büyüme mevsiminde ilk çiçeklenmeyi verir.

Açık yerde kekik dikmek nasıl: fideler ile büyüyen bir yol

Kekik genellikle tohumdan büyümeyi içerir, ancak bunların fidelere ekilmesi önerilir. Gerçek şu ki, kekiklerin ilk sürgünleri genellikle çok zayıftır ve yabani otlar bunları kolayca sürdürebilir. Bu nedenle, ilkbaharda pencere üzerinde tencerelerde fidan yetiştirmek çok daha pratik ve yaza daha yakın, açık zemine ekilecek.

Ne zaman ve nasıl kekik ekmek

Kekik tohumlardan yetiştiriliyorsa, ekim zamanını tahmin etmek çok önemlidir. Fideler üzerinde, Mart ayında sıradan plastik kaplarda veya kutularda ekilebilir. Bunu daha önce yaptığınız zaman, fidelerin daha güçlü olması, açık zeminde ekilmesi için olacaktır.
Ekim sırasında, saksıları en iyi satın alınan ve sıradan kumla biraz karışan besin toprakları ile doldurmak gerekir.

Sprey tabancasının suyla serpiştirdiğinizden emin olun ve biraz sıkın, ardından sıraları yapın ve tohumla doldurun. Derinleştirilen tohumlar 1 cm’den fazla değmez.
İlk çekimler uzun bir süre beklemek zorunda – 10 ila 15 gün arasında. Bütün bu süre boyunca kekikli kaplar veya kutular 20-22 ° C sıcaklıkta ve iyi aydınlatılmış bir pencere üzerinde tutulmalıdır.

iniş
Fidan yetiştiriciliğinde birçok bahçıvan da tencere polietilen ile sıkar, ama kekik durumunda acil bir ihtiyaç yoktur. Kekik ekim zaman Oregano ilk hatta çok dokunaklı ince filizi ile sizi şaşırtacak. Ama zamanla daha da güçlenecek ve yetişkin bir bitki gibi olacaklar.

Önemli! Kekik tohumlarının doğrudan açık zemine nasıl dikileceği sorusuyla ilgileniyorsanız sitede, Daha sonra, mayın geç saatlerde, dünyanın iyice ısınması önerilir. Bunu yapmak için, ot bölgesini boşaltın ve 45 cm’lik koridorlarda tohumları yoğun olarak ekin.

Fide fidanları için bakım nasıl

Küçük fideler yabancı otlara çok duyarlıdır, bu da üzerine atılabilir ve boğulur. Bu nedenle, tencerelerde bile, fideleri dikkatlice incelemek ve kekik olmayanları çıkarmak önemlidir. Sürgünler çok yoğun ise, o zaman zaman onlar fideler iyi güçlendirmek böylece ayıklanması gerekir.

Ayrıca, kekik için düzenli olarak su püskürtmeyi de unutmayın, bunun için bir püskürtme tabancasının kullanılması daha iyidir. Çok fazla su aldıktan sonra zayıf köklü bitkileri yıkayabilirsiniz ve püskürtme işleminde ortaya çıkan nem fide için yeterlidir. Tek taraflı bir gelişme fark ederseniz, fideleri güneşte tutup döndürdüğünüzden emin olun.

Fide fidanı

mercanköşk
Fideler üzerinde 2-3 yaprakçık görüldükten sonra, ayrı çömleklerde dikilmesi gerekir, böylece açık zeminde kekik otunun gerekli olduğu zamana kadar kuvvet kazanabilir. Torba tencerelerinde filizler dalın, daha sonra yataklara dikilebilir.
Zaten Mayıs ortasındaki kekik açık bir zemine dikilmeye hazır olacak. Bu zor bir şey yok, bunun için tercih edilecek ana şey bir gün çok sıcak değil ve düzenli olarak fideleri ekliyor.

Biliyor musun Kekik çok sık endüstriyel ölçekte üretilir, yaprakları uçucu yağ üretmek için toplanır. İkincisi, aromaterapi için bir yatıştırıcı olarak kullanılır.

Kekik için Bakım

İlk yılın başında kekik çok fazla talep gerektirir çünkü tohumdan tohum cevherinin nasıl yetiştirileceği sorusu aynı zamanda doğru sulama ve bitkiye beslenmeyi de gerektirir.

Sulama ve kekik en iyi giyinme kuralları

Kekik nemi çok talep etmiyor, ancak kuraklık kontrendikedir. Bu nedenle, sulama, toprağın kekik ile kurutulması yoğunluğuna göre düzenlenmelidir. Aynı zamanda, kekik ile topraktaki yağmurlu havalarda fazla su birikmediği için, küçük çöküntülerle kazmak daha iyi olur.

Beslenmeye gelince, erken ilkbahardan ve hasattan sonra bitkiye ihtiyaç duyacaklardır. Ama kekik beslemek için ilk yıl, buna değer değil, sonbaharda yataklar hazırlarken yaptığınız besinleri tatmin etmek için yeterli olacaktır. İkinci yıldan itibaren, bitki kış uykusundan uzaklaşmaya başlar başlamaz nitrat veya biraz Mullein (mutlaka suyla seyreltilmiş) ile dökülebilir.

mercanköşk
Yaz aylarında gübreleme için benzer gübreler kullanılabilir. Ama eğer çiçek yatağında süs çiçeği olarak kekik yetiştirirseniz, daha sonra dölleyeceğine inanmazsınız, çünkü daha sonra aşırı derecede büyüyebilir ve dekoratifliğini kaybedebilir.

Toprak bakımı

Kekiklerin yetiştiği toprak daima hafifçe gevşetilmelidir. Erken yıllarda, dekoratif bitki büyürken, çoğu zaman ayıklanmalıdır. Sonuçta, kekik çok yoğun değil, yabani otlar anında iyi toprakta görünür. Ama kekik iyi büyüdükçe, yabani otları unutabiliriz.

Yabani otlar ile uğraşmanın ve sulama miktarını azaltmanın bir başka yolu da, saman yardımıyla kekik yatağı üzerinde toprağı sürmek. Kural olarak, böylesi küçük bir nüans, kekik büyümesine çok iyi yansır.

Önemli! Büyüme ilk yılında kekik üzerinde çiçeklenme varsa, onu kaldırmak daha iyidir. Böylece bitkiye güçlendirme fırsatı veriyorsunuz, böylece önümüzdeki yıl ilkbaharda daha da büyüyecek.

Kekiğin soğuğa oldukça iyi tolere etmesi dikkat çekicidir, bu nedenle kışa sığınmak için bile gerekli değildir. Zemin erken karla kaplıysa, ilkbaharda bitkinin hala yeşil yaprakları olabilir.

Ginseng transplantasyonu özellikleri

mercanköşk
Aynı yerde, kekik 20 yıldan fazla büyüyebilir, ancak şifalı bir ilaç olmasını istiyorsanız, her beş yılda bir değiştirilmesi tavsiye edilir. Aynı zamanda, kekikten sonra, herhangi bir bahçe kültürü yetiştirmek korkusu olmaksızın, haşere ve hastalıklardan% 99 oranında etkilenmeyecek – kekik otunun toprakta kalmamasından sonra.

Kekik çoğaltılması

Kekik tohumlarının nasıl ekileceğini zaten biliyorsunuz, fakat bunu bitkisel yollarla da çoğaltabilirsiniz:

  1. Bush bölerek. Bunu yapmak için, yetişkin oregano kazılmalı ve dikkatlice iki parçaya bölünmelidir. Kök sistemine zarar vermemek ve köklerini kesmemeleri, hala büyümeleri gerektiğinden çok önemlidir.
  2. Katman. Bu amaçla, tüm vejetasyon dönemi boyunca, toprağa mutlaka kök salması gereken güçlü sürgünlerle girebilirsiniz. Gelecek sezonda, yeni tesis sadece ana bitkiden bir kürekle ayrılacak ve başka bir yere nakledilebilecektir.

Kekiklerin ya ilkbaharda ya da ilkbahar sonbaharında vejetatif yöntemlerle çoğaltılması tavsiye edilir, böylece bitkinin hala yeni bir yere yerleşmesi için zaman vardır.

Önemli! Kekik daha iyi büyümek için, bitkinin bitkinin sürgün parçalarını kırmak için tavsiye edilir. Daha sonra yeni olanlar çok sayıda yaprak ile daha kalın ve güçlü olacaklar.

Kekik: hasat

mercanköşk
Kekikten hasat etmek için, süs bitkilerinde en çok Temmuz ayında meydana gelen çiçeklenme sırasında ilerlemek gerekir. Her fabrikadan, en fazla 20 cm uzunluğunda 3 çekimi toplayabilir, bağlanabilir ve bir kanopi altında kurumaya asılabilir (bunları kurutabilir ve kağıda dökebilirsiniz, ancak her zaman onları çevirmeniz gerekecektir).

Saplarından kurutulduktan sonra, kokulu yapraklar bir cam kavanoza ayrılır ve kapanır. Saplar, kullanıma uygun olmadıkları için çıkarılır. Ancak yapraklar iki yıl çay veya tentür için kullanılabilir.
Kekik tohumları toplamak için Eylül ayında olgunlaşırlar.

Tohum almak için, Temmuz ayında iyi büyük çalılardan sapları koparmak değil, çiçeklenme için onları bırakmak gerekir. Yırtılmış saplar ve kutular da kurutulur, daha sonra elle sürülür, bir elek vasıtasıyla elenir ve gerekirse tekrar kurutulur. Tohumları kuru bir yerde kağıt torbalarda saklayın.

Kendi bahçenizde kekik dikimi yapmak çok kolaydır, çünkü yapması çok kolaydır ve yapraklarından çok faydalanacaktır. Ana şey onun için parlak bir yer seçmek ve zamanında hasat unutmayın.