Karaağaç ağacı pürüzsüz: kültivasyonun tanımı ve özellikleri

Elm pürüzsüz
Parklar ya da şehir sokaklarında yürürken, güçlü bir ağaç ve büyük bir gövde ile güçlü bir ağacın güzelliğine hayran kaldınız. Bu elm düzgün. Kabuğu yaşlılığa kadar pürüzsüz kalır ve sadece bazı hastalıklardan dolayı yapısını değiştirebilir. Bu ağacın diğer özelliklerini daha detaylı tarif edeceğiz.

Kökeni tarihi

Karaağaç, Elm cinsinin temsilcilerinden biri olan pürüzsüz veya sıradan bir şeydir. Bu tür yaprak döken ağaçlar çok eskidir, 40 milyondan fazla yaştadır. Doğal olarak, cinsin tüm temsilcileri, bazen ladin ormanlarında bulunan geniş yapraklı ormanlarda yetişir.

Bitki ekimi, üç yüzyıl önce nispeten yakın zamanda meydana geldi. O andan itibaren pürüzsüz karaağaç park sokaklarını süslemek için kullanıldı.

böylece kişi bu ağacı denilen – O «karaağaç» Kelt kelimesi türetilmiştir cins karaağaç, Ulmus, Latin adı inanılmaktadır. Rus kelimesi “karaağaç” ortaya çıktı, büyük olasılıkla, çünkü bitkinin odunu çok esnek (viskoz).
Ulmus laevis

Botanik açıklaması

Elm sıradan 40 metre yüksekliğe ulaşabilir. Tacı, başın üst kısmında hafifçe yuvarlaklaşan geniş bir silindir gibidir. Yukarı doğru çıkan kalın dallardan oluşur. Elm gövdesi üç metre çapında olabilir.

Karaağaç ağaç türlerinin ortak özelliklerini öğrenin.

Düz kabuğu kahverengi-kahverengi ile kaplıdır, çatlar ve ince levhaları soyar. Yeryüzünde, gövdenin etrafında düz, tahta benzeri kökler oluşur. Büyük bir gövdeyi korumak için gereklidirler. Genç sürgünler – açık kahverengi renk, hafif bir parlaklık ile beyazımsı bir kaplamaya sahip olabilir.

Yapraklar sivri uçlu oval veya ovaldir. Taban asimetriktir. Uzunluğunda, yapraklar genişliği 12 santimetre, genişliğinde – yaklaşık 8 santim. Koyu yeşil renktedir ve alt tarafı üstteki hafifçe hafiftir.
Elm pürüzsüz
Çiçek açan ağaç demetler halinde toplanan küçük bir renktir. Çiçeklenme dönemi yapraklar bitene kadar Nisan-Mayıs ayındadır. Çiçeklerin tozlaşması rüzgârdır. Meyve, içinde bir tohum olan küçük yuvarlak bir yaprak gibidir.

Karaağaç pürüzsüz 200-250 yıl yaşayabilir. Büyüme yoğunluğunda farklılık gösterir, ancak sadece 40-50 yıla kadar – bu andan itibaren büyüme yavaş yavaş yavaşlar. Ağaç donlardan ve güçlü rüzgarlardan önce stabildir. Düşük sıcaklık sadece genç sürgünlerden sağ kurtulamaz.

Katı karaağaç ahşabı neme dayanıklıdır ve mobilya, tüfek dipçikleri ve diğer ürünler için aktif olarak kullanılır. Gölgeli tacı sayesinde, karaağaç parklarda rekreasyon düzenlemek için çok uygundur.

Sıradan Elm Kazakistan’da, Çelyabinsk ve Sverdlovsk bölgelerinde Küçük Asya’da Kafkasya’da, (İber Yarımadası ve Britanya Adaları’nın hariç) Avrupa topraklarında yetişir. Kuzeyde, büyüme alanı neredeyse Avrasya kıtasının sınırına kadar uzanmaktadır. Genellikle karışık ve geniş yapraklı ormanlarda yetişir.
Elm pürüzsüz

Biliyor musun Orta çağdaki karaağaç ağacından su boruları yapıldı.

üreme

Doğada, ağaç tohum veya kök sürgünleriyle çoğalır. Toplanan tohumlar yaklaşık iki yıl boyunca hermetik olarak kapatılmış kaplarda saklanabilir. Sadece olgun örnekler dikim için uygundur. Olgunlaşmadan iki hafta sonra ekilir.

Biz de bu tür Ilex aquifolium, catalpa, Japon akçaağaç, çınar, kırmızı meşe, kraliyet Delonix, Arbutus, kocayemiş, kırmızı akçaağaç, Rhus typhina, sumak olarak büyüyen süs ağaçları inceliklerini tanıma önerilir.

Dikim ve bakım

Ağaç vahşi doğada güzelce büyüdükçe, toprağın ardında durması fazla sorun getirmeyecektir.
Elm pürüzsüz

Dikim için yer

Bir ağaç dikmeden önce, sitede bir yer hazırlamanız gerekir. İyi aydınlatılmış bir alan olmalı, kolay bir gölgeye izin verilebilir. Güneş ışınları genç ağacı eşit şekilde aydınlatmalıdır. Bir taraf diğerinden daha fazla ışık alırsa, o zaman taç yoğunluğu eşit olmaz.

Toprak verimli, gevşek, iyi tutma nemi olmalıdır. toprağa bitkiler ekim öncesi kireç yapılır ve elemanlar (Mg, azot, kalsiyum, fosfor) gübreler ile zenginleştirmek ve iz. Toprağın asidik olması gerektiğini unutmayın.

Toprağın asitliğini bağımsız olarak nasıl belirleyeceğimiz ve toprağın toprağın nasıl biteceği hakkında bilgi edinmeniz yararlı olacaktır.

Bir bitkinin dikimi

Yaz aylarında tohumları olgunlaştır. Hemen toplanmaları ve bir hafta içinde iniş yapmaları gerekiyor, aksi takdirde çimlenme bozulacak. Tohumların ön hazırlığı gerekli değildir. Seçilen sahada, birbirinden 20-30 santimetre mesafede oluklar oluşur. Oruçlar ekilir ve tohumlar ekilir. Yere daha derine değmez.
Elm yumuşak tohumları
Yeryüzünü hafifçe lekelemek, birkaç milimetrelik bir katman oluşturmak yeterlidir. Yaz yağmurlu ise, o zaman tohumlar toprağa kadar doldurmanız gerekmez – daha fazla nem, onlar için daha iyi. Ekilen tohumlar birkaç hafta boyunca bol sulamaya ihtiyaç duyar.

Önemli! Yazın sıcak ve kuru ise, yatak ortaya çıkmadan önce bir filmle örtülmelidir.

Bir kupürden veya filizden bir karaağaç yetiştirmeye giderseniz, ekim malzemesini geç ilkbaharda hazırlayabilirsiniz. Kesilen gövde, köklendirme ajanları ile muamele edilir ve suya batırılır. İlk kökler ortaya çıktığında, iniş yapabilirsiniz.

Bunu yapmak için, 50 santimetre derinliğinde bir delik kazın, toprağı bolca nemlendirin ve minerallerle zenginleştirin. Fidan bir deliğe düşer ve toprakla kaplıdır. Sapın dikildiği yer, güçlü bir güneş kırılgan bir ağaç yakabilirken, hafif gölgede olmalıdır. Karaağaç oldukça hızlı bir şekilde kök alır. Ana şey – bol sulama ilk haftalarında.
karaağaç

sulama

Büyüme mevsimi ve budamadan önce, ağaç düzenli olarak sulanır. Sonra sulama sınırlıdır. Tek tip toprak nemi elde etmek için yeterli olacaktır. Kışın çok nadiren suya ihtiyaç vardır.

gübreler

Genç bir ağaç organik gübrelerle gübrelemeye ihtiyaç duyar. Prosedür iki haftada bir yapılır. Toprağın verimliliğini arttırmak için içine kum, ezilmiş taş, kompost getirmek gerekir. Her şey aynı oranlarda olmalı.

Biliyor musun Antik Roma’da, karacanın kutularında ocakların koruyucu ruhlarının yaşadığı düşünülüyordu.

Yaralanmayacak ve yere malik etmeyecek. Karaağaç çevresindeki toprak, düşen yapraklar, yabani otlar, kompostla kaplıdır. Yeryüzünde yaşayan mikroorganizmalar için besin kaynağı olarak görev yapacaklar.
Karaağaç Malçlama

budama

Tacı kalınlaştırmamak için inceltilmeli. Bunu ocaktan nisana kadar yapın. Budama şekillendirme yaz aylarında gerçekleştirilir. Tavana gerekli şeklin kablo vermesine yardımcı olun. Fazladan bir dalın etrafına sarıldı ve bir yıllığına ayrıldı. Sapın kalınlaşmasını sınırlar ve kılavuzluk eder.

Başarıyla kesmek için ihtiyacınız olan:

  • budama erken yaşta kesmek;
  • dalların uzunluğunu sabit tutmaya çalışın;
  • daha sık yaprakları olmadan dalları kesilir, böylece ağacın gücünü almazlar.

Hastalıklar ve zararlılar

Elm pürüzsüz – çoğu hastalık ağacına iddiasız ve dayanıklı. Başta pratik olarak imkansız olduğu tek düşmanı, Hollanda hastalığıdır. Kabuk böcekleri tarafından taşınan bir mantar neden olur. Bitkiyi almak için, mantar gövdenin ve dalların suyu normal dolaşımını engeller.
Hollandalı Hastalığı
Sonuç olarak, yapraklar bükülmeye başlar, bitkinin büyümesi yavaş yavaş yavaşlar. Büyümenin bozulması, zamansız bir görünüm ve yeşillik kaybında kendini gösterir. Bir süre sonra hastalıklı ağaç öldü.

Bu hastalık botanikçiler çünkü karaağaç onu hızla azalan sayıda aynı ülkede endişe değildir ve hiçbir hala hastalığı ile mücadele etkin yöntemler. Enfekte bir ağaç bulunursa, mantarı aktaran zararlılarla birlikte acilen imha edilmelidir.

Önemli! Önleyici bir önlem olarak, zararlılar için düzenli muayene yapılmalı ve gövdenin taban kısmına antibiyotikler enjekte edilebilir.

Başka bir saldırı – bir uyuz. Bu düz bir böcek gibi görünen küçük bir böcek. Ağaçta bunu fark etmek çok zordur, çünkü ilk bakışta gövdenin dışa dönüklüklerle kaplı olduğu anlaşılabilir. Bitkinin enfekte olduğunu tespit edin, sadece yeşilliklerle yapabilirsiniz – beyaz veya sarı lekelerle kaplıdır. Hastalıklı ağaç derhal sökülmeli ve yakılmalıdır.
Elm üzerinde koruyucu

Tıpta uygulama

Yaprak, çiçek ve karaağaç kabuğu olup, aşağıdakileri içerir: polisakaritler, selüloz, protein, yağ, kateçinler, flavonoidler, karboksilik asitler, taninler. Bu nedenle, bitki antibakteriyel, diüretik, anti-inflamatuar, antipiretik ve zarflama etkisine sahiptir.

Ayrıca diüretik etkisi loosestrife, yalancı safran, celandine, süpürge, kuşkonmaz, jujube, şerbetçiotu, lavanta, kantaron, plektrantus, Motherwort, chokeberry sahiptirler.

Bu özellikler nedeniyle, elm bileşenleri aktif olarak kullanılır:

  • mesanede enflamatuar süreçlerle mücadele etmek;
  • ödemin ortadan kaldırılması;
  • Hasarlı kasların restorasyonu;
  • cilt hastalıkları ile mücadele;
  • sindirim bozukluklarının giderilmesi;
  • kolikten kurtulmak;
  • Yaraların hızlı iyileşmesi.

Video: karaağaç ağacı hakkında ilginç gerçekler

Gördüğünüz gibi, elm çok iddiasız bir bitkidir, ancak görkemli tacıyla sizi memnun etmeye başlamadan önce yıllar sürecektir. Bunu mümkün olan en kısa sürede başarmak için, dikim ve bakım önerilerini kesinlikle uygulamanız ve ağacı zararlılardan dikkatli bir şekilde korumanız gerekir.