Kanatlılar için veteriner hekimlikte “Metronidazol”


Çok sayıda kümes hayvanı bulundururken, bakteriyel bir enfeksiyon ile enfeksiyon nadir değildir. Özellikle, alıkonulma koşulları ihlal edildiğinde durum daha da kötüleşmektedir. Bakteriyel hastalıklar genç ve genç sayısını hızla azaltır. Veterinerlik tıbbında bakteriyel hastalıklarla mücadele etmek için sıklıkla kullanılan ilaç “Metronidazol” kullanılır. Evcil kuşlar için ucuz, verimli ve nispeten güvenlidir.

Kompozisyon, üretim şekli, ambalaj

İlacın aktif maddesi geniş spektrumlu bir antibiyotik – metronidazoldür. Yardımcı maddeler kullanıldığı için: nişasta, laktoz, kalsiyum stearat. ilaç ilaç miktarı kılavuzuna, 100, 250, 500 ve 1,000 arasında bir miktarda bir hava geçirmez kapak olan polipropilen plastik torbalar, karton kutular ve kutular içinde paketlenir. Bir tabletin ağırlığı 0.25 g, 0.5 g veya 1 g’dır.

Önemli! İlacın toplam dozajları belirtilir, her özel durumda, tedavi rejiminin tam rejimini ve süresini belirlemek için deneyimli bir veteriner hekime danışılması tavsiye edilir.

Farklı ağırlığa sahip tabletlerdeki aktif bileşen miktarı farklıdır: tabletler% 25 (0.125 g) ve% 50 (0.250 g) metronidazol içeriği ile üretilir. Tabletler oval, düz, beyaz, bazen yeşil veya sarı renktedir.

Biyolojik özellikleri

“Metronidazol”, çok çeşitli etkilere sahip bir grup antibiyotik ve antiprotozoal ilaç anlamına gelir. İlaç, içindeki toksinlerin birikmesine ve mikroorganizmanın ölümüne neden olan patojenik hücrelerde oksidasyon-indirgeme dengesini bozar. Aktif madde ayrıca patojenik hücrenin DNA replikasyonunu bozar. Aşağıdaki patojenlere karşı etkili:

 • Balantidium;
 • Trikomonas;
 • amipler;
 • gistomonad;
 • Giardia;
 • coccidia;
 • klostridia;
 • Campylobacter;
 • Shigella;
 • anaerobik bakteriler (spor oluşturucu ve spor oluşturmayan bakteriler).


İlaç mantar ve aerobik mikroorganizmalar üzerinde çalışmaz. Oral olarak uygulandığında, yüksek bir biyoyararlanımı vardır, sindirim kanalından hızlı bir şekilde emilir, organlara ve dokulara ve ayrıca biyolojik sıvılara nüfuz eder. Karaciğerde birikebilir, kolayca plasenta nüfuz edebilir ve kan-beyin bariyerini yener.

Biliyor musun Yirminci yüzyılın ortalarında, tıp sadece 6 tip antibiyotiği biliyordu. Bugüne kadar, neredeyse 7000 antibiyotik tanımlanmıştır, ancak tıbbi uygulamada yaklaşık 160 tür kullanılmıştır.

1-2 gün sonra, kısmen dışkı yoluyla, böbrekler yoluyla vücuttan atılır. Bu ilacın teratojenik, hepatotoksik veya embriyotoksik etkileri yoktur.

Ne tür hastalıklar yardımcı olur?

Veterinerlik tıbbında, “Metronidazol” ilacı bu rahatsızlıklarda kullanılır:

 • doğum ve obstetrik müdahaleler sonucu enfeksiyon;
 • kangren;
 • dizanteri ve ishal;
 • necrobacteriosis;
 • coccidiosis;
 • nekrotizan mastit;
 • diş eti iltihabı;
 • trikomonas;
 • giyardiyaz;
 • gistomonoz;
 • balantidoz.
, Newcastle hastalığı, bulaşıcı hastalık, kolibasiloz Koksidiyozis ve ishal solucan, pastörellozu: Tüm evcil hayvanlar gibi, kuş da, çeşitli hastalıklara tabidir, burada bunlardan bazılarıdır.

Kuşlarda, genellikle birkaç rahatsızlık için kullanılır: histomonosis, trikomoniyazis, koksidoz.
coccidiosis

Doz ve Yönetim

Genel olarak, kuşlar için dozaj çok benzerdir. Aktif madde miktarı hayvanın ağırlığına veya yem miktarına göre hesaplanır. Sonra, çeşitli kanatlı türleri için “Metronidazol” nasıl uygulanacağını düşünün.

 1. Türkiye’nin. Hindilerde, ilaç histomonosis tedavisinde kullanılır. Bakteriyel enfeksiyon, 2 haftalıktan itibaren sürüyü etkileyebilir. Hastalığı azaltabilir veya iştahsızlık, hareketlilik eksikliği, köpüklü sarı ishal ve başın mavi deri olabilir. Yetişkinler için, dozaj aşağıdaki gibidir: 1 kg yem başına 1.5 g, tabletler lekelenir ve 10 gün boyunca günde 2 kez beslemeye eklenir. Küçük hindiler için, dozaj haftada üç kez vücut ağırlığının kilogramı başına 25 mg’dır. Histomonosis önlemek için, ilaç üç gün boyunca 1 kg canlı ağırlık başına 20 mg hesaplanması ile verilebilir.

  Çok fazla türkiye hastalığı var, bunlardan en yaygın olanı ve onlara nasıl yardım edeceğini öğrenmenizi tavsiye ediyoruz.

  hindi

 2. Kazlar ve ördekler. “Metronidazol” kazlar ve ördekler (profilaksi için değil!) Trichomoniasis tedavisinde kullanılır Ve ayrıca histomonosis ile mücadele için kullanılır. Histomonosis semptomlarına göre, farenks üzerinde sarı bir kaplama, guatrde artış, solunum zorluğu ve burun boşluğu ve ağız boşluğu da mümkündür. Yetişkinlerin ve küçük bireylerin tedavisi için, dozaj önceki vakada olduğu gibi hesaplanır.

  Hangi kazların hastalandığını ve nasıl tedavi edileceğini düşünün.

  Kazlar ve ördekler

 3. Bıldırcın, gine tavuğu, güvercinler. Yetişkinlerin tedavisi için dozaj, 7-10 gün boyunca günde üç kez 1 kg kanatlı başına 20 mg’dır.

  İnsanlara bulaşan en popüler güvercin hastalıklarına bakın.

  bıldırcın

Özel talimatlar ve önlemler

İlaç kullanırken özel talimatlara dikkat edilmelidir:

 1. Tıbbın son alınmasından sonraki 5 gün içinde, kuşun et yemesine izin verilmemelidir.
 2. Belirtilen süre zarfında zorla kesim yapılırsa, karkas et ve kemikli yemek yapmasına izin verilir.
 3. Ayrıca 5 gün boyunca yumurta yememeniz tavsiye edilmez. Yumurta ürünleri hayvanları beslemek için kullanılabilir.
Önemli! Ambalaj, “Veteriner kullanımı için” yazısını içermelidir. Hayvanlar için.

Tedavi süresince, bazı antibiyotik ilaçlar kullanılamaz: nitrofuranlar, nitroimidazoller, kinoksalin türevleri. Ayrıca, tedavi rejimine uymak ve tabletlerin alımını atlamamak önemlidir, aksi takdirde terapötik etki azaltılabilir.

İlacın tehlikeli olduğu gerçeği göz önüne alındığında, onunla çalışırken, bazı önlemler almanız gerekir:

 1. Tehlikeli tıbbi maddelerle çalışırken hijyen kurallarına ve genel güvenlik kurallarına uyulması zorunludur.
 2. Madde alerjisi veya intoleransı varsa, doğrudan temastan kaçınmak için eldiven kullanılmalıdır.
 3. Yanlışlıkla vücuda girerseniz, 2 litre su içmeniz ve kusmayı kışkırtmanız, ardından tıbbi yardım almanız gerekir.
 4. İlaçlar için boş paketler kullanmak yasaktır. Geri dönüştürülmelidirler.
kuşlar ve profilaksi tedavisi için, aynı zamanda, “Tromeksin”, “tetramizol’un” gibi ilaçlar kullanılır, “Enroflox”, “Gammatonik”, “e-selenyum”, “Baytril”, “Fosprenil”, “Amprolium” ve “Solikoks”.

Kontrendikasyonlar ve yan etkiler

Bu ilaç hamile hayvanlara verilemez, ancak bu kontrendikasyon kuş için uygun değildir. Genel olarak, “Metronidazol” alımında herhangi bir yasak yoktur, uygulama sırasında hiçbir yan etki görülmemiştir, dozlar yerine getirilirse, kuş ilaçları iyi tolere eder.

İlk uygulamada ve ilacın geri çekilmesinde spesifik bir reaksiyon yoktu. Nadir durumlarda, aşırı duyarlılığı olan tüylü kuşlarda alerjik reaksiyon veya hoşgörüsüzlük gelişebilir. Bu durumda ilaç durdurulur.

Biliyor musun Eski uygarlıklarda (Çin, Mısır), ortaçağ Avrupalı, balmumu, küflü ekmek veya peynir altı suyu yaraları tedavi etmek için kullanılmıştır. Eylem ilkesini anlamayan insanlar bile o zaman bakterilere karşı direnmeye çalıştılar.

Dönem ve depolama koşulları

Üretim tarihinden itibaren kullanım süresi, kurallara bağlı olarak 2 yıldır: orijinal ambalajında, karanlık bir yerde ilacı -10 ila +40 ° C arasında saklayın. İlaç güneş ışığından korunmalıdır.

Çocukların ulaşabileceği yerlerden uzak tutun. Metronidazol’ü yiyecek ve yemlerin yakınında saklamayın. Son kullanma tarihinden sonra ürün imha edilmelidir.

“Metronidazol”, kümes hayvanları çiftliklerini kurtarmak için etkili ve uygun maliyetli bir preparattır. Hem yetişkinler hem de piliçler için kullanabilirsiniz. İlaç, tüm kullanım kurallarına uygun olarak nispeten güvenlidir.

Video: Metronidazol