Kaktüs zararlıları ile nasıl baş edilir

kaktüs
Kaktüsler succulents aittir. Bunlar kuraklık koşullarında uzun süre yaşayabilen bitkiler. Yağmurlar sırasında suyu emer, dokularında biriktirir ve zararsız zamanlarda hayatta kalır.

Biliyor musun Daha önce kaktüs iğneleri ilaç olarak kullanıldı. Yaraları dikti. Sıcak kömürler üzerinde sterilize edildi.

Kaktüsler ev çiçekçiliğinde yaygındır. Çeşitli biçimlere sahipler ve gözaltı koşullarına kesinlikle aldırış etmiyorlar. Birçok kaktüs çiçeği güzelce çiçek açar. Bazı türlerde, çiçekler nadiren ve kısa bir süre için görünür, bu yüzden onların çiçeklenme olağandışı bir fenomen olarak kabul edilir.

kaktüs
Sağlıklı bitkiler göze hoş gelirse iyi olur, ama bir kaktüs öldüğünde ve ne yapacağını bilmiyorsanız, ilk önce böyle bir durumun nedenini belirlemeniz gerekir. Örneğin, kaktüste beyaz lekeler var – bu nedir? Kaktüsler, diğer ev bitkileri gibi, ele alınması gereken çeşitli zararlılara karşı da hassas olduklarından, kaktüslerin ne tür zararlıları olduğunu ve bunlarla nasıl baş edebileceklerini ayrıntılı olarak ele alalım.

Örümcek akarları

Bu haşere, diğer enfekte bitkilerden kaktusa gidebilir, bu yüzden büyük bir çiçek koleksiyonuna sahipseniz, bunu önlemek zordur. Bir örümcek akarı görünümü ve gelişimi için verimli çevre, kuruluk ve yüksek hava sıcaklığıdır.

Örümcek akarı Epidermis delip ve bitkiden suyu emer. Bu böcek çok küçüktür – milimetrenin dörtte birinden daha fazla değil. Örümcek akarları yavaşça hareket eder, ancak hızla çoğalırlar. Görünümlerinin belirtileri bitkinin yüzeyinde görünen parlak kahverengi lekelerdir.

İnsanlarda bu haşere bir “kırmızı örümcek” olarak adlandırılır, ama bu bir örümcek, örümcek değil ve kırmızı sadece dişiler, erkekler – kahverengi veya gri olduğu için tam bir isim değildir.

yenilgiBitkinin tüm yüzeyine yerleşirler ve yaralar küçük sarı lekelerle kaplıdır.

Bir örümcek akarı tarafından tahrip olmuş bir kaktüsün derisi asla iyileşmez.

Bu haşere, echinophiles, rebutts, hametzerus, silvestri gibi etli türleri tercih eder. Onlara göre, kene tüm diğer kaktüs türlerinden daha sık tespit edilebilir.

Önemli! Akarlar her yerde bulunurlar ve eğer bir kaktüsün üzerinde görünürlerse, kalan bitkiler üzerinde mutlaka görünürler. Bir enfekte olmuş kaktüsü örümcek akarıdan kurtarmak için hastalıklı bitkinin izole edilmesi gerekir.

Kaktüsünüzde bir örümcek akarı bulursanız, bunlarla başa çıkmak için birkaç yöntem vardır:

  • “Kırmızı örümcek” sudan korkuyor, bu nedenle düzenli spreyleme görünmesini engelliyor;
  • Bitkiyi alkol, sabun, sarımsak tentürü ile püskürtün ve silin;
  • etkilenen kaktüsün her altı günde bir% 0.06 oranında 2-3 kez karbopos ile tedavi edilmesi;
  • 1 litre su, 3 gr denatüre alkol, 4 gr yeşil sabun ve 2 gr anabasin sülfat karışımı ile tedavi edin, kaktüsün etkilenen bölgelerini yağlamak için bir fırça kullanın; üç hafta üç gün sonra prosedürü tekrarlayın;
  • Siklamen yumrularının et suyunu püskürtün: 1 litre suya 100 g yumru, kaynatıcılar kaynamayana kadar kaynatın, daha sonra süzün, soğumaya bırakın ve bitkinin etkilenen bölgelerine uygulayın, altı gün içinde prosedürü tekrarlayın;
  • 1 litre su, 4 g yeşil sabun, 5 gram Farsça papatya ve spreylemeden bir gün sonra, suyu ılık suyla yıkayın.

Örümcek akarı
En etkili yolu kaktüs tedavisi bir örümcek akarı olarak kabul edilir eter sülfat çözeltisi ile muamele (litre suya 1 g). Araç sadece zararlıları ve onların larvalarını değil, aynı zamanda akarların yumurtalarını da öldürür.

Zararlıyı tamamen yok olana kadar savaşın. Yeni bir tıklamayı önlemek için koruyucu bakım yapmak Kaktüsü her üç ayda bir eter sülfat ile püskürtün.

Bugün, “kırmızı örümcek” ile savaşmak için popüler ilaçlar sanmayt ve nearon’dur. Bir kene ile enfekte olmuş birçok bitki varsa, yeni bir preparatın etkisini bir kaktüste kontrol edin. İstenen etkiyi elde etmek için talimatları tam olarak izleyin.

Tozlu yemek kurdu

Eğer kaktüsünüzde beyaz akıntı göründüyse, büyük ihtimalle bu hayatın bir tezahürüdür. unlu biti.

Birkaç isim var: tüylü yaprak biti. Bu haşere bir kaktüs sapı veya dikeninin kıvrımlarında yaşar. Kalışının izleri – Bunlar beyaz atılımlar, içlerinde kadın chervets yumurta bırakırlar. Genellikle bu tüylü topaklar suyun girmediği yerlerde bulunabilir.

En zor şey beyaz tüylü veya beyaz tüylerle kaplı kaktüsler üzerinde bir solucan bulmaktır. Mealybugs vücut üzerinde 5-7 mm büyüklüğünde ve beyaz mumsu bir kaplamaya sahiptir. Koleksiyonundaki tüm kaktüslere yerleşirler.

Toz kefal
kavga Bu haşere ile birçok yönden olabilir. Örneğin, Daha önce zayıf bir alkol solüsyonunda nemlendirilmiş bir pamuklu çubukla el ile toplayın – ¼. Ancak bu yöntem sadece hafif hasarlı bitkiler için uygundur.

Solucanlar yeterince büyükse, onları güçlü bir su akışıyla yıkayabilirsiniz. Lastik hortumunu musluğa koyun ve serbest ucu parmağınızla bastırın ve güçlü bir jet oluşturarak kaktüsün üzerine yerleştirin. Tedavinin etkinliğini artırmak için, suya bulaşık için deterjan ekleyin.

Bitkiyi bir böcek ilacıyla tedavi etmek ve kaktüsün köklerini incelediğinizden emin olmak da iyidir. kök chervets.

Önemli! Kaktüsler hasta ise, yok etmek için onları acele etmeyin. Hemen her hastalıktan, doğru tanısı ile, doğru tedaviyi atayabilirsiniz!

Kök ölçekli böcekler

Bunlar köklere yerleşmiş kök karnabaharının yeraltı akrabalarıdır. Üremeleri için elverişli bir ortam kuru topraktır. Kök solucanı Bitkinin köklerini zayıflatır ve çürümeye elverişli bir ortam yaratır.

Kök ölçekli böceklerÇok fazla zararlı varsa, toprağa sürünerek sağlıklı bitkilere geçebilir. Çoğu zaman bu parazit kışın oluşur. İlk ve bazen tek olanlar ekinodlardan etkilenir.

Kontrol önlemleri kök zararlıları ile: kaktüsü pottan dışarı sallayın, böylece dünyayı yok etmeyin. Büyük yumrular arasında mavi ve beyaz topaklar bulursanız, kökleri onlardan temizleyin ve sabunlu suyla yıkayın. Bundan sonra, kaktüsü pestisit çözeltisine batırın ve kurutun.

Bitkiyi toprağa dikmek birkaç hafta sonra olabilir. Kökler için banyo yapmak da iyidir: bol sulanmış bitkiler, 40 ° C’lik bir sıcaklıkta su ile dolu. Sıcaklığı 55 ° C’ye getiriyoruz, yavaşça sıcak su döküyoruz ve kökleri 15 dakika tutuyoruz. Ardından suyu yavaşça soğutarak, suyu 25 ° C’ye soğutun. 14 gün sonra güneşe koyduk.

Parazitler iki hafta sonra tekrar ortaya çıkmazsa, onları kazandığınızı varsayabilirsin. Yenilgi kuvvetli ise, kökler en iyi şekilde çıkarılır, kaktüs zehirli kimyasallarla arıtılır ve tekrar kurulur.

Önleme için Yaz aylarında, bir kaktüsün büyüdüğü toprağı sulayın, böcek ilacıyla sabunlu bir çözüm. Toprağın tamamen ıslatılmış olması çok önemlidir. Hazırda bekletme modundan önce prosedürü tekrarlayın.

Kök nematodları

Kök nematodları
nematodlar – Bu belki de kaktüslerin en tehlikeli zararlılarından biridir. Bitkilerde morfolojik değişikliklere neden olan küçük yuvarlak solucanlar – köklerde kalınlaşma veya kistler. Bu zararlılar için elverişli bir ortam durgun nemliliktir.

Kök nematod, tükürük bezlerinden salgıların bir sonucu olarak kökleri etkiler. Etkilenen kökler ölür, ancak haşere yumurtaları yerde kalır ve yayılma devam eder. Başka bir nematod türü, kökleri tahrip eden kistleri oluşturur.

Başka bir kök nematod türü – serbest yaşayan. Köklere bağlanmazlar, ancak sürekli hareket halindedirler, çok çabuk çoğalırlar. Küçük mesafelerde bağımsız olarak ve büyük bir zeminde, bitkiler veya aletler için tencere taşır.

Nematodlar gelişme ve üreme için elverişsiz koşullara sahipse, istirahat aşamasına geçerler ve uygun koşullarda tekrar aktif hale gelebilmek için birkaç yıl boyunca orada kalabilirler.

Kaktüs nematodlardan nasıl tedavi edilir? verimli mücadele yöntemi Nematodlar, bitkiler ve aletler için haşlanmış tencerelerin dezenfekte edilmesidir. Kaktüs su banyosunun köklerini 45 ° C yapabilirsiniz.

En etkili yöntem Başka bir toprakta bitki nakli. Aynı zamanda, hastalıklı kökleri çıkardığınızdan emin olun, ve hasar şiddetliyse, tüm kökleri kesin ve yeni köklenme üzerinde kaktüsü dikin.

ölçekli böcekler

ölçekli böcekler
Bu haşere, kaktüsler üzerinde, daha az sıklıkla, çöreklerden veya kenelerden daha çok toplanır. Bitki sapı üzerinde küçük daire ölçekleri fark ederseniz, araç Jose ölçeği Bitki vuruldu. Rengi kırmızıdan koyu kahveye kadar değişir.

Değirmenler gri-sarı veya gri-kahverengi renktedir. Bu zararlılar, bitkinin suyunu emerek bitkinin ölümüne neden olur. Kını çok yavaş hareket ediyor, bize tek bir yerde oturuyor ve hareket etmiyor gibi görünüyor. Çok fazla zararlı varsa, o zaman çubuk yapışkan akıntı ile kaplıdır.

Bazen bağırsaklar, mantar veya bakteri enfeksiyonu oluşturan kahverengi lekelerle karıştırılır. Kontrol etmek için, lekeyi lekelemeye çalışın, eğer bir kın ise, o zaman ıslak bir yer olacak ve altında bütün bir cilt olacak. Eğer benekleri çıkarmayı başaramadıysanız, o zaman zararlı değil, bir hastalıktır.

Kaktüs kaydetmek için kınlardan, Önceden alkolle nemlendirilmiş bir pamuklu çubukla sapından çıkarın. Kaktüsteki dikenler kalınsa, zararlıları elinizle çıkarmayın. ve bir konfederasyonun veya bir aktörün bir solüsyonuyla bitkileri dökün.

Böyle bir tedaviden sonra, scutes ölecek, çiçeklerden çalkalanabilecekler. Bir tedavi genellikle yeterlidir, ancak bazı durumlarda 6-7 gün içinde aktarmanın sulanmasını tekrarlamak gerekir.

Mantar sivrisinekleri

Mantar sivrisinekleri bitkinin etrafında döner veya toprağın yüzeyinde sürünür.

Biliyor musun Yetişkin mantar sivrisinek kesinlikle zararsızdır. Kaktüsler için tehlikeli olan bu haşere yumurtadan yumurtadan çıkan larvalardır. Larvalar, mantarlarda yaşayan solucanları dışa doğru andırır. Siyah kafalı ve 8 mm uzunluğa kadar şeffaf bir gövdeye sahip olmaları bakımından farklıdırlar.

Mantar sivrisinek Larva
Mantar sivrisinek Larva Toprağın organik atıklarını besler. Etkilenen bitki büyümeyi yavaşlatır, çiçeklenmeyi bırakır. Hastalık başlarsa, kaktüs ölür, çünkü larva bitkinin genç köklerini yer.

Kurtulmak için Mantar sivrisineklerinden, toprağı kurutmanız ve sonra makul miktarlarda suyla karıştırmanız gerekir. Yetişkinlerden yapışkan bant kullanın ve bitkinin yanına asın. Kuru mantar üstüne koyarak yumurta mantarı sivrisineklerinin toprağa birikmesini önleyebilirsiniz. Enfekte olan toprağı bir insektisit ile tedavi ederek larvaları uygun şekilde yok edin.

sümüklü böcek

Dikenli değil ve yumuşak bir kök kaktüs eğilimli sümüklü böcek. Eğer bitki üzerinde mukus şeritleri çektiğinizi fark ederseniz, Bu nedenle, geceleri aktif olan ve kaktüs, çiçek ve fidelerin yumuşak kısımlarında beslenen sümüklü böceklerden etkilenir. Sümüklü böceklerin elle toplanması ve tuzakların kurulması gerekir.

woodlice

tesbih böceği
Kaktüsler gibi zararlılar tarafından saldırıya woodlice. Çürüyen organiklerle beslenirler, ancak aynı zamanda genç ihale sürgünlerini yiyebilirler. Moqris gece sakinleridir. Savaşmak Onlarla birlikte bir patates veya havuç yarısı tuzaklar onların içinde kesilmiş şeritler ile kullanılır. Gündüz vakti, bitleri sadece tuzaklarla toplamanız gerekiyor.

Kaktüsler, hastalıkları ve tedavisi hakkında daha fazla bilgi, literatürden öğrenebilirsiniz.