Kabak çekirdeği: ne kullanmalı, kim yememeli, neden acı, nasıl düzgün kullanılmalı

Kabak çekirdeği
Bitkilerin tıbbi nitelikleri hakkında duyulan birçok kişi, nadiren nadir çayır otlarını hayal eder veya ormandaki vahşi çalılarda kaybolur. Ancak normal bahçe bitkileri bile sağlığı iyileştirebilir. Bunu görmek için, kabak ve achenes sık sık göründüğü halk tıbbı tarifleri hızlı bir bakış. Yüzyılların popülaritesinin sırrını öğreneceğiz.

Kabak çekirdeği ne içerir?

Vücudumuz için gerekli olan değerli bileşikler bakımından zengindirler. Vitaminlerle başlayalım. 100 g kuru achenes alırsanız, bu kütle 63 mg kolin (B4 vitamini) ve 35.1 mg gama-tokoferol (bu E vitamini formlarından biridir). Yaygın sunulan ve diğer maddeler:

 • vitamin PP, aynı nikotinik asit – 5 mg;
 • “Saf” E vitamini – 2.18 mg;
 • askorbik asit 1.9 mg;
 • Toplam ağırlıkta B grubu vitaminler – 1,3 mg. Genel bir arka plana karşı, 0.13 mg olan tiyamin B1 (0.273 mg) ve riboflavin (B2) izole edilir;
 • 74 mcg dozunda lutein ve zeaksantin;
 • K vitamini – 7.3 μg;
 • A vitamini – 1 μg.
Badem, pazı, ceviz, deniz topalak, köpek gülü, ıspanak ve keten tohumu yağında da bol miktarda E vitamini bulunur.

Kabak çekirdeği

Mineraller ile resim şu şekildedir:

 • Ana makroelement fosfordur – aynı toplam ağırlık için 1.23 g;
 • Burada çok ve magnezyum ile potasyum – sırasıyla 809 ve 592 mg;
 • daha az kalsiyum – 46 mg;
 • eser elementlerin bir listesi demir (8.82 mg) ve çinko (7.8 mg) açar;
 • biraz daha az sodyum – 7 mg;
 • manganez, 4.54 mg’lık bir fraksiyonda bulunur;
 • bakır ve selenyum yardımcı maddelerin rolü olarak atanır – hesap mikrogramlara (1343 ve 9.4 μg) gider.
Önemli! Bileşenler arasında trans yağlar da (64 mg) ortaya çıkar. Ürünün kızartılmış formda düzenli olarak alınmasıyla, bu, vücudun kolesterol dengesini etkileyebilir (ve en iyi şekilde değil).

Kabak çekirdeği hakkında konuşmak, biz görmezden gelemeyiz yağlı asitler, Bu üründe çok zengindir. aralarında üstünlüğü – çoklu doymamış asitler, 20,9-21 bir toplamda Esas olarak, bu tür omega-6, normal vücut fonksiyonları için hayati önem 20.6 g, bir miktar gibi en değerli bileşiklerdir.
Kabak çekirdeği

Kabak çekirdeğinin doğru bir şekilde nasıl kurutulacağını okumanızı tavsiye ederiz.

Bunların tamamlayıcı madde, Omega-3, bununla birlikte, daha mütevazi dozlarda -, 16.1, 8, indirgenmiş doymuş yağlı asitlerin sayısı – birbirinden arasında 0.12 g tekli doymamış omega-9 (oleik asit gibi) daha az değerli değildir 65 g (ana palmitik ve steariktir).

bir parçası olarak kalori bu tür tohumlar tatmin edici bir ürüne yönlendirilir: ham için 556 kcal / 100 g ve kızartılmış için yaklaşık 600. Bu bakımdan, sadece ayçiçeği tohumlarından daha azdırlar.

5.2 ve 4.7 g: ilk yer yağ besin değeri yapısında – hemen hemen eşit kül ile 10.7 g diyet lifi 6 g konulur ve su – 49 gr protein 30.23 g karbonhidrat

Biliyor musun Kabakların yerli toprakları Meksika’dır. Orada bulunan tohumların en eskilerini inceledikten sonra arkeologlar bu kültürün yaklaşık 6 bin yaşında olduğu sonucuna varmışlardır.

Faydaları hakkında

Bu özelliklere sahip bir ürün, insanlığa fayda sağlamak için basitçe bağlanır.
Kabak çekirdeği

Kabak ne kadar yararlı olduğunu ve bu sebzeyi ilkbahara kadar nasıl tutacağınızı okumanızı tavsiye ederiz.

Ve aslında – tanıdık kabak hammaddelerinin pek çok iyileştirici gücü var. yani:

 • güçlü antelmintik etkisi. Tohumlarda, diğer şeylerin yanı sıra, cucurbitin enzimi de bulunur. Bağırsak yolları için güvenlidir, ancak parazitler için en güçlü felç edici maddedir;
 • hafif müshil etkisi, sindirimin normalleşmesi ve safranın dolaşımını;
 • gelişmiş metabolizma – tohumlar, tükenme ve genel halsizlik döneminde insanların diyetine dahil edilir (bu besinlerin akışını sağlar);
 • kalp kasının çalışmasını desteklemek (bu magnezyumun değeridir) ve kolesterol dahil olmak üzere kan damarlarının saflaştırılması;
 • Kemik dokularının yararlı maddelerle iyonlar halinde beslenmesi (osteoporozun önlenmesi);
 • cilt iltihaplarının giderilmesi ve kronik bir doğada bile döküntüler;
 • ürolitiyazisin riskini azaltmak;
 • beynin uyarılması, hafızanın iyileştirilmesi;
 • Stres ve sinirler tarafından zayıflatılmış sinir sistemine yardımcı olur.


Genel olarak, bu ürün sağlıklarını önemseyen kişiler için gerçek bir bulgudur. Ama hepsi bu değil – tıpta, tohumlar genellikle diyabet ve tümörlü oluşumlar ile mücadele için kullanılır. Genel özellikler göz önüne alındığında, daha spesifik bir araştırmaya yöneliyoruz.

Kadınlar için

Kabak çekirdeği gibi halk ve “resmi” tıbbın yanı sıra kozmetolojide, bu tür yararlı özellikler:

 • hormonal dengenin düzenlenmesi – tohumlar östrojenle doyurulur;
 • Menopozda bir değişim olasılığı (düzenli kabul ile bu oldukça gerçekçi);
 • Genitoüriner sistemin her yaşta iyileştirilmesi;
 • kan basıncının stabilizasyonu;
 • Vücudun hayati güçlerini desteklemek (örneğin, ameliyattan iyileşme sırasında);
 • bazen zor diyet sevenler tarafından yönlendirilen ilk aşamada anoreksiya tedavisi;
 • Sinir sisteminin tonunda destek.
Kadın sağlığı için faydalı ürünler arasında brokoli, fasulye, kızılcık, ceviz ve yaban mersini de bulunmaktadır.

Ve tabi ki, kozmetolojik etki, oleik ve linoleik asitlerin derin etkisine bağlı olarak dermisin yumuşatılması ve yüz cildinin somut bir nemlendirmesidir.
Kadınlar için Kabak Çekirdeği

Önemli! Sebze salatası için bir tarif içine tohumlar eklerseniz, bu biraz daha iyi olma riskini azaltacaktır. Ayrıca, taze yeşillikler, kabak çekirdeği açısından zengin maddeler için bir tür katalizör olarak kabul edilir.

Epitelyum hücreleri ile temasları, cildin yapısal tabakasını zararlı moleküllerin nüfuzundan koruyan E vitamininin varlığıyla artar. Bütün bunlar ayrıca saç ve tırnakların durumu üzerinde iyi bir etkiye sahiptir.

Erkekler için

Bu doğal ürünün erkekler için ana değeri yumuşaktır, ancak aynı zamanda prostat bezinin çalışması üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir. Çinko ve diğer elementler, önemli organı enflamasyonla enfekte olan enfeksiyonlardan ve uzun vadede – disfonksiyondan korur.

Tohumlar, 40 yaşın üzerindeki erkeklerde prostatitin önlenmesi için yaygın olarak kullanılır ve eğer gerekliyse – ve başlangıç ​​evresini tedavi etmek için kullanılır. Gençler için de yararlıdır – kabak hammaddeleri normal sperm eğitimi için en iyi ürünlerden biri olarak kabul edilir. Ayrıca her yaşta gücü korumanıza yardımcı olur.

acı biber, kavun, Scorzonera, vinka, maydanoz, fındık, zencefil, turp, kekik, safran, kuşkonmaz, sarımsak oklar, hindistan cevizi kullanımı Goryanka da gücü üzerinde olumlu bir etkiye sahiptir.

Erkekler için Kabak Çekirdeği
Böyle hassas konulardan uzaklaşırsanız, bu achen’lerin erken kellik ve kas kütlesini önleyebildiğini, damarların duvarlarını güçlendirdiğini ve iş kapasitesini artırabildiğini ortaya çıkar.

Kullanım Kuralları

Kendinizi tohumların bariz faydalarından emin olarak gören kişi, yetkili kullanım ve kullanım konularını göz ardı etmemelidir. Yüksek kalori içeriği göz önüne alındığında, bu anların artan ilgiye ihtiyacı vardır.

Hızlı bir şekilde nasıl temizlenir?

Çok basittir: achenes kabaktan ayıklanır, bundan sonra birkaç dakika suda tutulur. Kalan damarları ve eti çıkarmak daha kolay olacaktır. Tohumları durulamak ve bir havlu koymak için kalır. Tohumlar kuruduktan sonra, makası almanız ve onları kenarlarından (kalınlaştırılmış bir kısmı) kabuktan kesmeniz gerekir.

Bundan sonra, sadece achenlerin yan duvarlarına basmanız gerekir – nükleolus kolayca elinize düşer. Bu tür hammaddeler en kullanışlı olanıdır. Kirli ve hatta pis bir tadı vardı, ama emin olun – vücut tüm gerekli maddeleri ve mineralleri alacak.
Tohum Temizleme

Biliyor musun Avrupa’da, kabak sadece XVII yüzyılda kök aldı.

Deri ile yemek mümkün mü

Gastroenterologlar bu kullanım yönteminden kaçınmanızı tavsiye eder. Gerçek şu ki, cildi çiğneyerek bile, bir kişi, bağırsak duvarına zarar verme riskini veya hatta apandisit tipinde iltihaplanma riski taşır. Kabuğun işlendikten sonra bile sert kaldığını unutmayın.

Bir gün ne kadar para ödeyebilirsin?

Ortalama günlük oran yaklaşık 50-60 gramdır. Bir tane nüans vardır: bu rakam sağlıklı insanlar için aktif bireyler için verilir. Kilo alma ya da egzersiz diyetine yatkın olanlara gelince, bir miktar azaltılabilir: sonuçta, yüksek kalorili bir üründür.

Çeşitli hastalıkların tedavisinde doz genellikle artar (doktor bu menü maddesini onayladıysa). Yani, prostatit veya cinsel zayıflık ile mücadelede 60-100 g bir rakam ile çalışır ve aynı miktarda sinir sisteminin işini normalleştirmek için kullanılır.
Kabak çekirdeği
solucanların ıslahında Dozaj yaşa bağlıdır: yetişkin çocuklar 3-4 yaş Her durumda da 75 maksimum verirken, azaltılmış bölümleri ile daha iyi çekmeye başlamak, birkaç yaklaşımların 300 gram alır – böylece yanıtını kontrol edebilirsiniz.

Önemli! Halk ilaçlarını içeren parazitlere karşı mücadele ederken, tedavi uzmanı (özellikle hasta bir çocuksa) bilgilendirdiğinizden emin olun.

Gece mümkün mü

Tohumlanmadan birkaç saat önce tohum kullanımı, doğal ürünlerin doğru kullanımı için başka bir şarttır. Genellikle akşam yemeğinde (bulaşıkları ek olarak) veya 45 dakika sonra yenir.

Su içtiğinizden emin olun, aksi halde mide zorlukla hissedilir ama yine de tatsız kesme ağrıları hissedebilirsiniz. Doğal olarak, yatmadan önce, bir “şok” dozunu almak istenmez.

Kızartılmış herhangi bir kullanım var mı

Favori kızarmış kabak çekirdeği hamdan daha lezzetlidir. Ama çok daha az kullanışlı özelliklere sahipler.
Kabak çekirdeği Bunun bir sebebi var: +45 ° C’den fazla ısındığında, değerli maddelerin ve bileşiklerin iyi bir kısmı hammaddeden buharlaşır ve doğal yağlar oksitlenir (bu, ekstra kilosunun ortaya çıkmasıyla ilgili doğrudan bir tehdittir).

Tüketilen miktarın değeri de önemlidir: kızarmış ürünün kalori içeriği, domuz eti şiş kebabının kalori içeriği ile karşılaştırılabilir. Bu dikkatle almak için yeterlidir.

Neden acı olabilir

Taze achenes tatmak için tatlı, ancak örnekte ayırt edici acılık dikkat etmelidir. Büyük ihtimalle, rahatsızlıklarla veya sadece eski malzemelerle depolanmış veya işlenmiş tohumları yakalamışsınızdır.

Böyle bir yiyeceği, ciddi bir mide rahatsızlığı alma riskinin yüksek olması nedeniyle reddetmek daha iyidir.

Biliyor musun Hintliler, Avrupalılar’dan önce uzun süre dekor için balkabağı kullanmaya başladılar: kuru fasülyelerden Hintli ustalar halılar üretti.

Kabak çekirdeği

Mümkün mü

Özellikle diyetleri konusunda dikkatli olmaları gereken bir kategori var. Muhtemelen emek, emziren anneler ve bebeklerindeki gelecek anneler hakkında olacağını tahmin etmiştiniz.

Hamilelikte

Kadın doğum uzmanı olan jinekologlar, bekâr anneler için kabak çekirdeğinin yararlarından haberdardır ve genellikle bu ürünün küçük dozlarını kendi menülerinde içerir.

Bu mantıklı, çünkü doğum sırasında achenes yardım eder:

 • duygusal durumu istikrara kavuşturmak;
 • anemi ve kronik kabızlık gelişimini önlemek;
 • vizyonu geliştirmek;
 • Zayıflamış organizmayı parazit saldırılarına karşı koruyun;
 • şişmeyi rahatlatmak;
 • toksikoz belirtilerinden kurtulmak;
 • karın bölgesinin kaslarını güçlendirmek;
 • yararlı maddeler ve bileşikler ihtiyacını kapsamaktadır.

Hamilelikte kabak çekirdeği

Kontrendikasyonlar ve yetkin başvurunun olmaması durumunda, tohumlar hamilelik dönemine bakmadan tüketilebilir. Ham tahıl, aç karnına yenir, su ile yıkanır.

HS ile

Emzirme döneminde, resepsiyon doğumdan bir ay sonra başlar – bu, anne sütünün hacmini artırmanızı sağlar. Aynı zamanda anne normal sindirime gelir ve ana vücut sistemleri mineraller ve enzimler şeklinde çok ihtiyaç duyulan desteği alır.

Önemli! Emzirme döneminde, çiğ kabak çekirdeği yemelidir, çünkü kızarıklık sadece fayda sağlamaz, aynı zamanda bebeğin sindirim sistemini de olumsuz etkileyebilir.

Bir kadının alerjisi yoksa, günlük kullanım günde 50-100 achenes yapar (sağlığın durumuna ve bebeğin böyle bir katkı maddesine tepkisine bağlı olarak). Özofagusu korumak için, hammadde kabak yağı ile değiştirilir (günde 2-3 yemek kaşığı).
Kabak çekirdeği

çocuklar

Hafif bir etkinin somut bir etki ile birleşimi, çocuğun sindirim, artan endişe, ya da bağışıklık gücünün (özellikle soğuk mevsimde) gücü konusunda ciddi endişeler varsa, çok yararlıdır.

Lezzetli kabak kekleri ve kabak bal için tarifleri okuyun.

Angina, grip, ARVI, beriberi – bütün bu sıkıntılarla birlikte balkabağı mısırla başa çıkacak. Asıl mesele bebeğe yaşına uygun bir doz vermektir: 10-15 küçük şey en küçük olanlar için yeterli olurken, 4 yaşındaki bir bebek iki kat daha fazla olabilir.

Yaşa göre “hoşgörü” dikkat edin. Tohumlar 1.5 yaşın altındaki çocuklar için yasaklanmıştır. 1.5 ila 3 yıl arasında, sadece dikkatli bir şekilde kıyılmış taneler kullanılır (3 ila 5 arasında olduğu kadar, bu süre zarfında da rasyon ve bütün küçük acheneler yavaş yavaş diyete dahil edilir).

Biliyor musun Kabak her yerde yetişir (belki Antarktika hariç).

Kabak çekirdeği

Ne zarar verebilir

Böyle kullanışlı bir ürün bile dikkat gerektirir. Kullanımdan kaynaklanan zarar, temel olarak yanlış alım ile bağlanır. Kabak çekirdeği yemeyi planlarken şunları aklınızda bulundurun:

 • Cildinizi dişlerinizle temizlerken, diş minesine kolayca zarar verebilirsiniz. Diş planında başka komplikasyonlar varsa (hassas diş etleri), duyumlar daha güçlü ve daha nahoş olacaktır;
 • bir miktar ile busting mide ya da hatta hazımsızlık hissi ile tehlikelidir (bir seçenek olarak – kabızlık, bu ürünü denemeden önce bol miktarda bir resepsiyona devam etmeden önce bu durum için tipik olan);
 • yağlar ile doymuş, achenes yeni mevduat görünümünü kışkırtabilir;
 • uygunsuz kavurmanın sonuçları çok daha zor olabilir: ısıtılmış bir tavada hammaddelerin üstesinden gelmek, kalbinize ve kan damarlarına zarar veren karsinojenlerle doyurulur.

Bu tür zorluklardan kaçınmak için, kurutulmuş, kızartılmamış çeşitlere tercih vererek, oran hissini hatırlamanız tavsiye edilir. Bu ürünü almadan önce doktorunuza danışmanız iyi olur.
Kabak çekirdeği

Kim yapamaz

Doğrudan kontrendikasyonlar da vardır. Doktorlar, tanısı konan kişilere herhangi bir biçimde kabak fidanlarının alımını yasaklar:

 • bireysel hoşgörüsüzlük;
 • bir mide ülseri ve bağırsağın zayıf geçirgenliği;
 • artan asitliğin bir arka plana karşı gastrit;
 • eklem hastalığı (tuzların varlığı sertliğe dönüşme riski);
 • obezite.

Diabetes mellitus hastaları için özel bakım önerilmektedir – randevu doktorun gözetiminde (kan şekeri seviyelerinin “atlayışını” dışlamak için) gerçekleştirilir. Göreceli kontrendikasyonlar çürük ve parodontozdur.

Achen’lerin kabaklardan ne kadar değerli olduklarını ve resepsiyonlarını sağlık için sarmak için ne yapmaları gerektiğini öğrendik. Okuyucumuzun bu doğal ürünün tüm avantajlarını takdir edeceğini ve bunu kullanırken doğruluğunu göstereceğini umuyoruz.
Kabak çekirdeği


Loading...