Japon Chabo ırkları: cins tanımı, özellikleri, üreme

Chabo tavuklar
Tavuklar dünyanın en yaygın kümes hayvanıdır, bu yüzden çok sayıda çeşidi vardır. Bazıları yumurta yönüne, diğerleri et yönüne aittir, fakat bunlardan hiçbirine atfedilemeyen ırklar da vardır. Tavuk shabo’nun egzotik cinsi, özellikleri ve gerekli gözaltı koşulları hakkında aşağıdaki bilgileri okuyun.

Görünüm tarihi

Bu cins tavukların vatanı Japonya’dır. Onun görünüşü bile yaklaşık süreyi belirtmek mümkün değildir, ancak, bunlar Çin’deyken XVII-XVIII yüzyılda olarak zaten Shabo veya Japonca bentamok geri XV-XVI yüzyıllarda yetiştirilen olduğu bilinmektedir.

Avrupa’da, safkan cins sadece XIX yüzyılda ithal edildi, daha sonra Rusya’ya düştü. Ülkemizde kuş, kesim için çok güzel kabul edildi, bu yüzden dekoratif amaçlı yetiştirildi.

Biz, “Betnamka” “Bram”, “Hood”, “Minorka”, “Araucana”, “Kohinhina”, “anka” “Paduan” olarak süs tavuk ırkların ıslahı aşina olmak için “Pavlov altın ve gümüş.” Önerdi

Aristokratların hane halkı arazilerinde ve bu tavukların eşit derecede ince kuşlarla birlikte bulunduğu kümes hayvanı evlerinde de bulunabilir. Chabot tavukları ve bu güne kadar üretken daha dekoratif kabul edilir.
Chabo tavuklar

Görünüm ve özellikleri

Kuşun görünümünü ve aynı zamanda türün ana özelliklerini göz önünde bulundurun.

tavuklar

Diğer cinslerle obfuscate shabo zor:

 1. Kanatlar geniş uzunluktadır ve hatta yere değebilir. Aynı zamanda aşağı indirilirler ve çoğu kayaçta olduğu gibi vücut boyunca geçmezler.
 2. Tavukların sıradan bir vücudu ve minyatür pençeleri vardır.
 3. Kuş, 4-5 dişe ayrılmış çok küçük bir tepeye sahiptir. Renk standardı, kırmızı.
 4. Dekoratif görünüm, zengin bir renk paleti verir: tavuklar altın, porselen, kırmızı veya siyah renk tüylerine sahip olabilir. Siyah kenarlı kar beyazı tüylere sahip tuhaf varyasyonlar vardır.

Chabo tavuklar

cockerels

Petushki’nin boyutu farklı değil, ama kendine özgü özellikleri var:

 1. Erkeklerin güçlü bir göğsü, yere de dokunabilen nispeten büyük masif kanatları ve baş ve boyun bölgesinde çok uzun tüyleri vardır. Ayrı ayrı, pençelerde kalın bir tüy örtüsünün varlığını vurgulamak önemlidir.
 2. Horozlar, uzunlukları vücutla karşılaştırılabilecek büyük bir kuyruğa sahiptir.
 3. Tarak ve küpeler parlak kırmızı renkte boyanır. Tarak 5-6 segmente ayrılmıştır.
 4. Renk paleti göz zevkini veriyor. Bir örnek üzerinde gerçek bir gökkuşağı bulabilirsiniz. Ayrıca brindle rengi, saf beyaz tüyler ve buğday rengi notları da vardır. Kuyruk yayılımı tipik desenler haricinde tavus kuşunun rengine benziyor.
Tavukların dekoratif, dövüş, et, yumurta ve et-yumurta ırklarının en iyi temsilcilerini görün.

Chabo tavuklar

Cinsin avantaj ve dezavantajları

Artıları:

 1. Tavuklar az yemek tüketir.
 2. Güzel görünüm.
 3. Harika karakter.
 4. Anne içgüdüsü varlığı.
 5. Üçüncü tip ürünleri elde etme fırsatı değerli tüylerdir.

eksileri:

 1. Kötü bağışıklık.
 2. Genç hayvanların yüksek mortalitesi.
 3. Yemlerin korunması ve kalitesine ilişkin şartlar.
 4. Diğer cins tavuklarla birlikte tutulması imkansız.

Cins doğası

Bu, her şeyi birlikte yapan bir sosyal ırktır. Temsilcileri, iç çelişkilere ve ayrıca yiyecek ya da kadınlara karşı savaşmaktan uzaktır. Cocks birlikte tüm davetsiz misafirler uzak sürüş tavuk, tokluk ve güvenlik dikkat çekmek.
Chabo tavuklar
Kuşlar, “koğuşlarda” tecavüz durumunda, birkaç kez daha güçlü bir üstün düşmanla bile kavgaya girer. Bu nedenle, sahibi “Japonları” tehlikeden korumalıdır, aksi takdirde savaş karakteri ölümle sonuçlanabilir.

Bu tavukların birleşmesinin diğer ırklarla olan ilişkiyi olumsuz etkilediği unutulmamalıdır. Bu nedenle, shabo’yu ayrı tutunuz, aksi halde kalıcı çarpışmalardan kaçınılamaz. Ancak, kuş utangaç değildir, bu yüzden insanlardan veya evcil hayvanlardan korkmaz.

Önemli! Cinsinden ayrı bireyleri, başkalarından izole olarak, tek başına tutamazsınız, aksi takdirde ölür ve ölürler.

Cinsin Büyüme ve Verimliliği

Diğer ırklarda olduğu gibi, tam olgunlaşma 5-6 aylıkken ortaya çıkar. Tavuklar yumurta bırakmaya başlar ve horozlar dişileri dölleyebilir.
Chabo tavuklar
Ortalama yumurta üretimi yılda 80 yumurtadır, ancak nadir durumlarda bu rakam 100-120 adet olabilir.

Yumurta üretimi ile ilgili sorunlar:

 1. Yumurtanın ağırlığı sadece 28-30 g’dır, bu da sıradan tabakalardan neredeyse iki kat daha azdır.
 2. Topuzun hızlı yaşlanması. Zaten hayatın 3-4 yılında, verimlilik önemli ölçüde azalır, bu yüzden tavuk atılmalıdır. Kuş, çekici görünümünü kaybetmese de, artık yüksek kalitede yumurta elde etmek için kullanmak imkansızdır.

450-500 g ve bir horoz – – yetişkin tavuk Ağırlık 550-700 Sn Chabot cins et fazla tavuk daha keklik gibi tat. Bu ihale, lezzetli ve aynı zamanda az miktarda yağ içerir.

İçeriğin özellikleri

Cinsin gereksinimlerini, içerik ve yem tabanının koşullarına göre düşünün.
Chabo tavuklar

İklim ve termal koşullar

Kuşların buna adapte olamadığı için, bu cinsin soğuk iklim koşullarında saklanmasının imkansız olduğunu söylemek gerekir. Bu özelliğin ışığında, bu kuşları yalnızca ılıman iklim bölgesinin orta ve güney bölgelerinde yetiştirmek kârlıdır.

Biliyor musun Tavuk toplumunda, horozun birçok işlevi yerine getirdiği bir hiyerarşi vardır. O, en önemlisi, uyanışı kontrol eder, çatışmaları önler ve aynı zamanda beslemeyi “test eder”.

Tavuk kümesinde, optimum sıcaklık yıl boyunca muhafaza edilmelidir. Soğuk mevsimde, 16-18 ° C’nin altına düşmemelidir, aksi takdirde kuş donar. Kalın tüylerin varlığına rağmen, tavuklar hala soğuktan muzdarip olacak, bu da hastalıklarla ve hayvanların çoğunun ölümüyle sonuçlanacak.
Chabo tavuklar

Güç kaynağı

Bu cins tavuklar küçük miktarlarda yiyecek tükettiğinden, yem kaliteli, besleyici ve ayrıca vitamin ve mineral içermelidir. Yemekten tasarruf etmek buna değmez, çünkü bu durum yumurtaların kalitesini ve hayvanların bağışıklığını etkileyecektir.

tavuklar

Tavuk shabo diyeti diğer cinslerin genç menüsünden farklı değildir. Bu, yaşamın ilk günlerinde bebeklere mısır ezmesi verildiği, daha sonra mineraller ve vitaminler içeren özel nitelikli karışımlara aktarıldığı anlamına gelir.

Tavukların düzgün beslenip yetiştirileceğini öğrenin.

Gençlerin bu maddeleri tam olarak zamanında almaları son derece önemlidir, aksi takdirde ölüme yol açacak zayıf bağışıklığa sahip olacaktır.
Tavukların beslenmesi
Özel karma yemlere ek olarak şunları da yapabilirsiniz:

 • yeşiller,
 • az yağlı süzme peynir,
 • haşlanmış sebzeler.

Ayrıca ayrı bir besleyicide tebeşir dökülmelidir.

Önemli! Enfeksiyon ve parazitlerin taşıyıcıları oldukları için tavukları solucanlara beslemek yasaktır.

Yetişkin bireyler

Çeşitli tahıl ürünleri (buğday, arpa, mısır) içeren diyet – tahıl karışımlarının temeli.
Besleme tavukları
Ek olarak:

 • taze yeşillik,
 • haşlanmış patates,
 • küçük miktarlarda süzme peynir,
 • senna unu
 • et ve kemik unu
 • mineral katkı maddeleri
 • tuz.

Görevi zorlaştırmamak için, hazır kaliteli karma yem satın almak mümkündür. Edinme sırasında, bileşimin bir çok vitamin ve mineral olması gerektiğini açıklığa kavuşturmak gerekir.

Ayrıca tavukların diyetine ek olarak filizlenmiş buğday tanıtılmaktadır.

Konut donanımı

Tavuk kümesinin hazırlanması sırasında kuşun hoş görülemediği belirtilmelidir:

 • yüksek hava nemi
 • taslaklar
 • sıcaklıkta keskin değişiklikler.

Chabo tavuklar
Bu, odanın iyi bir ısı yalıtımına sahip olması gerektiğini, duvarlardaki herhangi bir çatlağın olmaması gerektiğini düşündürmektedir. Havalandırma sadece güçlü hava akışları oluşturmayan özel cihazların yardımı ile gerçekleştirilir.

En iyi kışın tavuk kümesi ısıtmak için nasıl nasıl Kümeste havalandırmayı sağlamak için onun yapı satın, sağ tavuk kümesini seçmek için nasıl kontrol yanı sıra emin olun.

Zeminin kaplı olduğu malzemeden bağımsız olarak, sıcak temiz bir çöp gerekir. Ayrıca, parazitlerin ortaya çıkmasını önlemek için kum ile banyo yapmalısınız.

Önemli! Polistiren granüllerin (bilyeler) çöp olarak kullanılması yasaktır.

Rostlar için, standart genişlik (4-5 cm) kullanılır. Kuşlar rahat olacak şekilde 150 cm yüksekliğe yerleştirilmelidir. Kanatların uzun uzunluğu, kazığa tırmanmayı kolaylaştırır.

Video: Bir tavuk kümesinin nasıl kurulacağına dair pratik tavsiyeler

Sıcak mevsimde, ücretsiz veya sınırlı bir padok sağlayın. Kuşlar yeterince uzun kanatlara sahip olduklarından, yüksek bir çitle bile uçabilirler. Bu sebeple, tavukları avlardaki kuşların kaçışına ve saldırılarına karşı koruma sağlayacağından, yaz aylarında açık kutulara saklamak daha iyidir.

Hastalıklar ve onlarla nasıl başa çıkılacağı

Tavuğun sağlığı zayıf olduğu için, bu bakımdan da dikkatli bir bakıma ihtiyaç duyarlar.

Tavukların hastalıkları ve tedavi yöntemleri hakkında daha fazla bilgi edinin.

Paraziter hastalıklar

Bu durumda, hem dış parazitlerden hem de içsellerden bahsediyoruz:

 • dışına cildin bütünlüğünü ihlal eden bitler, tahtakuruları ve pire;
 • İçine çeşitli helmintler taşımak.

Solucanların tedavisi için aşağıdaki hazırlıklar kullanılır:

 • “Piperazin”
 • “Flubenvet”
 • “Levomizol artı.”
Tavuklardan keneler, bitler, solucanlar ve pıhtıların nasıl kurtulacağı hakkında bilgi edinmeniz yararlı olacaktır.

Ayrıca hafif bir enfeksiyonla doğranmış çam iğneleri de verebilirsiniz.

Pire ve kenelerden kurtulmak için böyle ilaçlar kullanırlar:

 • Ön hat, Ön hat
 • “Stomazon”
 • “Advanteydzh”.

Bulaşıcı hastalıklar ve soğuk algınlığı

Bu tavuk türünün kalıcı bağışıklıktan yoksun olduğu düşünüldüğünde, bulaşıcı ve bulaşıcı olmayan bir yapının soğuk enfeksiyonları ile ilgili problemler ciddi bir problemdir.

Bu nedenle, chillings sırasında, tavuklar verilir:

 • hazırlık ASD-2 bağışıklık sistemini uyarmak için; İlaç
  Tavuk “ASD kesir 2” ilacı vermeyi öğrenin.
 • mikroorganizmaların neden olduğu hastalıkların önlenmesi için zayıf antibiyotikler.
Biliyor musun Bir tavuk yumurtasının kabuğu kalsiyumdan oluşur, bu nedenle eğer bir kuşun gövdesinde bu mineralin ciddi bir kıtlığı varsa, ya ince bir kabukla ya da tamamen kabuksuz olarak oluşturulacaktır.

Tavuğu başlatmayı planlarken, tüm artıları ve eksileri dikkatli bir şekilde tartmak gerekir. Bu türün yeterince üretken nitelikleri vardır, bu yüzden kümes hayvanlarının çoğunu kaybeder. Bu nedenle, “Japonca” daha çok dekoratif amaçlarla veya bakım maliyetinin içeriğin kârlılığını artırabileceği bölgelerde boşanır.