Isırganın tıbbi özelliklerinin tıpta ve kozmetolojide uygulanması

ısırgan
Muhtemelen, çocukluktan beri ısırgan otunun yanma özellikleriyle ilgili değil, aynı zamanda tıbbi özellikleri hakkında da bilinmeyen birkaç kişi vardır. çok Bu bitki yaraları iyileştirmek, saç büyümesini artırmak, kan durdurmak mümkün olduğunu duydum, bu yüzden salata ve çorbalar eklemek için yararlıdır. Bu makalede Nettles ile ilgili ilginç gerçekleri, ayrıca tıbbi özelliklerinin ve kullanımının kontrendikasyonlarının en kapsamlı listesini aldık.

Biliyor musun Isırgan otu yaklaşık 30 türün numaralandırıldığı yıllık ve uzun ömürlü bir bitkidir. Enlemlerimizde en yaygın olanı yabani ot sayılan ısırgan otu ve batmasıdır. Resmi tıpta sadece ısırgan otu kullanılır, ancak halkta da kullanılır ve yanar.

Isırganın kimyasal bileşimi

Belirlemek için, Isırgan otundan daha yararlıdır, organlarının kimyasal bileşimini dikkate alacağız. Bitki vitamin bakımından çok zengindir. Özellikle varlığı ile ünlü C vitamini – Isırganın yapraklarında, üzümü ve limondan iki ila üç kat daha fazladır.
ısırgan
Harika ve karoten içeriği. Çimdeki bu madde havuç, deniz topalakı ve kuzukulağından daha büyüktür. Ayrıca, yaprak vitamin K, B ve E, bu da mevcut olan Ca (kalsiyum), Fe (demir), Cu (bakır), Mg (magnezyum), Si (silikon), insan vücudu mikro için yararlıdır .

Otun yaprakları, tanenler, flavonoidler, glikozitler, fitositler, organik asitler ve diğer mikro ve makro elementler içerir.

Bu çeşitli ve çok çeşitli yararlı elementler, ısırganın insan vücudu üzerinde genel bir güçlendirme ve terapötik ve profilaktik etkiye sahip olmasını sağlar.
Faydalı ısırgan
Ve erkek de, birkaç yüzyıl boyunca halk tıbbında ve kozmetolojide kullanılan çeşitli tıbbi yöntemler ve tıbbi amaçlı kullanılan metotları icat etti.

Isırganın tedavi edici özellikleri

Isırgan, silikon, C vitamini, organik asitler ve bir dizi diğer vitaminleri içerdiğinden, genellikle insan bağışıklığına kuvvetlendirici bir özellik uygulayabilir – dayanmak virüsler ve bakteriler, dış olumsuz faktörler, oksijen eksikliği.

K vitamini, çimenlere kanamayı durdurma, kan pıhtılaşmasını artırma, yaraların iyileşmesini yoğunlaştırma ve iltihaplanmayı kaldırma yeteneği kazandırır.
İyileştirici Isırgan
Yapraklarda bulunan klorofil, bağırsak peristalsis geliştirmek için, bitki bir tonik, vücutta metabolik süreçleri kurmak için izin verir.

Ayrıca, bitki idrar ve choleretic özellikleri vardır. Buna göre, ısırgan otu böbrek, karaciğer ve safra yolları hastalıklarına karşı savaşması tavsiye edilir.

Aşağıdaki otların yararlı özellikleri hakkında bilgi: Pelin şifalı, bahçe chaebera, huş ağacı, civanperçemi, limon balsamı, quinoa, goldenrod, tıbbi Veronica.

Bu bitkiyi temel alan fonların kullanımının, sekretin gibi bir madde bileşimindeki varlığa bağlı olarak kan şekerini düşürdüğü yönünde bir görüş vardır.

Biliyor musun Dokunduğunda bir çeşit ısırgan var, birkaç yıl boyunca insan vücudunda iyileşen güçlü bir iltihap var.

Tıbbi hammaddelerin toplanması ve tedariki

Halk hekimliğinde Isırgandan hazırlanan preparatlar için bitkinin yaprakları, tohumları, kökleri ve sapları kullanılır. Yaz döneminde, yani yaz aylarında hammadde (tohumlar ve kökler hariç) toplamak gereklidir. Kuru, güneşli havalarda toplanması ve yaprakların kuru olması daha iyidir.

Çimleri erken yaz aylarında biçecek olursanız, sonbaharda veya sonbaharda gelecek olan çiçeklerin yeniden çiçeklenmesi mümkündür.
Isırgan koleksiyonu
Köklerin toplanması ilkbahar veya sonbaharda yapılmalıdır. Tohumlar, üstlerine iyi bağlandıkları zaman, çiçeklenmeden iki hafta sonra toplanır.

Isırgan otunun yaprakları pişirme veya kozmetolojide kullanılması planlanıyorsa, bunlar erken ilkbahardan kopabilirler.

Çim toplarken ellerinizi eldivenlerle korumanız gerekir. Çok miktarda ot toplarken, bir tırpan, makas, orak kullanabilirsiniz. Biçme sonra ısırganlar hemen kaldırılmaz, ancak yere bırakılır. Bu yüzden biraz doğar ve yanması gider. Daha sonra yaprakların kesimini zaten yapabilirsiniz.

Kökleri hazırlamak, çim parçalanır, toprağın topaklarından çalkalanır, su ile yıkanır ve sapları kesilir.

Isırgan otunun tohumunu tüm tıbbi özellikleriyle toplamak için, çimlerin üst kısmını kesin ve biraz daha sonra ekleyiniz.

Önemli! Karayolları, demiryolları, sanayi bölgeleri ve çöplük alanlarının yakınında yetişen çimenlerin toplanması yasaktır.

Yaprakları ve kökleri kurutmak iyi havalandırılmış ve güneş ışığının nüfuz etmediği bir odayı seçmek gerekir, çünkü güneş güneşe maruz kaldığında vitaminlerin bir kısmını kaybedecektir.

Çatı katı, gölgelik, teras olabilir. Hammaddeler kontrplak, kağıt veya bez üzerine 3-4 santimetre katmana yayılmalıdır. İstenilen kıvamda kurutulduğunda, çim sadece bir kırılma ile kırıldığı zaman kabul edilir.
ısırgan
Kurutulmuş yaprakları Kağıt torbalarda veya kutularda saklanmalıdır. Isırgan otu, daha sonra ahşap veya kağıt kaplarda mükemmel şekilde saklanan bir toz haline getirilebilir. Özellikleri kuru hammaddelerini iki yıl boyunca korur.

Isırganlar dondurularak ve korunarak da korunabilir.

Halk hekimliğinde ısırgan kullanımı

İnfüzyonlar ve soğurucular, çok çeşitli hastalıkların tedavisi için hem iç hem de dış kaynaklı olarak halk hekimliğinde kullanılır.

SARS, grip, böbrekler ve karaciğer, ürogenital bozukluklar, gastrointestinal ve kardiyovasküler sistem arızası – ısırgan otu nedir davranır bu şeylerin eksik bir listesidir.

Soğuk algınlığı ile

Solunum hastalıkları için ısırgan otu ve sarımsak köklerine dayalı bir tentür hazırlanır. 2 çorba kaşığı bir karışım. taze kök ve 2 çorba kaşığı kaşıklar. Kıyılmış sarımsak parçaları beş parça votka ile dökülür. Tentür, 14 gün boyunca ışıksız olarak içeride saklanır, bundan sonra günde üç kez 1 çay kaşığı içilir.
Isırgan infüzyonu
Önleme amacıyla Akut viral hastalıklar ve bağışıklık sistemini genel olarak günde üç ila beş kez güçlendirmek, 2 yemek kaşığından hazırlanan bir bardak infüzyonun üçte birini içmektedir. ısırgan otu yaprakları (kuru) ve yarım litre sıcak kaynamış su kaşığı, iki saat boyunca infüze edilir. Çare yemekten önce 30 dakika içilmesi tavsiye edilir.

Gastrointestinal sistem hastalıkları ile

Spazmlar, midede ağrı, bulantı ısırgan otu rizomlarının kaynatılmasına yardımcı olabilir. Kurutulmuş ot köklerinin 1 çay kaşığı sıcak süt (200 ml) dökülerek, beş dakika boyunca zayıf ateşe atılır. Bir bardak in fincan sıcak içecek suyu.

Kalan tedavi edici içecek 2 yemek kaşığı içilir. Kaşıklar her iki saatte bir gün boyunca.

Sorunu çözmek gastrointestinal sistem ile de yaprak infüzyonu olabilir. 1 yemek kaşığı miktarını alırlar. kaşık, 200 ml kaynar su ve birkaç saat ekleyin, bir termosta ısrar edin. Bir yemekten önce 1 saat, 1 çorba kaşığı iç. kaşık.
Isırgandan küratif çay
Saldırılarda Isırgan otu, muz, St. John’s wort, papatya: Gastrit bir otlar karışımı ile yardımcı olur. Eşit parçalarda karıştırılmaları gerekiyor. Sonra 4 çorba kaşığı. Kaşığı kaynar suya bir litre ekleyin ve iki saat bekletin. İçerideki camı al. Günde 1,5 litreye kadar içilir. Tedavi süresi 1 haftadır.

çuha çiçeği, yüksük otu, tere, kabak, ıspanak, gül, safran, rezene, fındık, çördük: Aşağıdaki bitkilerin sağlık yararları hakkında bilgi isteyecektir.

Kalp hastalıkları ile

Isırgan tedavisi Ayrıca çeşitli kardiyovasküler hastalıklar için kullanılır. Kalp kasının işleyişini iyileştirmek için, bu ilacın kullanılması önerilir: 5 çorba kaşığı. Kuru doğranmış yaprakların kaşık dolusu, 400 ml kaynar su ekleyerek, beş dakika boyunca hafif ateşte koyun.

sonra Oda sıcaklığına soğutun ve boşaltın. Kullanmadan önce bal ekleyin. Önerilen oral dozlar: 1-2 aylık kurslarda günde dört kez yarım fincan.

Önemli! Tıbbi amaçlı ısırgan temelinde herhangi bir ilacı kullanmadan önce, doktora danışılması gereklidir.

Bir vuruştan kurtulmak için 2 çorba kaşığı bir yemekten bir saat önce alın. aşağıdaki gibi hazırlanan infüzyon kaşığı: 1 çorba kaşığı. Yaprakları (kuru) kaynar suyla karıştırın, bir saat boyunca demlenmeye bırakın.

Böbrek taşı ve mesane ile

Taş hastalığı, taze meyve suyu, tohumlar ve ısırgan otu kökleri ile tedavi edilir. Suyu 1-2 yemek kaşığı tüketilir. Gün boyunca iki saat aralıklarla kaşıklar.

Isırgan otunun kuru köklerine dayanan araçlar, böbreklerde ve mesanedeki taşların çözünmesi gibi kullanışlı özelliklere sahiptir. Bunu yapmak için, ham maddeler toz haline getirilir ve günde üç kez 1 çay kaşığı için yenir. Gül kalçalarının kaynatılmasıyla tozu içirin.

İyileştirici Isırgan
Ayrıca, taş hastalığı, günde üç kez, 1 st. kaşık, sıcak kaynamış su içinde çözülmüş tohumlar almak ve rendelenmiş, tavsiye edilir.

Böbreklerin çalışmalarını iyileştirmek için yaprakların infüzyonunu kullanın. Kıyılmış ısırgan yapraklarının 1 çay kaşığı 200 ml kaynar su ile karıştırılarak ve 15 dakika su banyosunda ısıtılarak hazırlanır. Yemek yemeden 30 dakika önce normal bir bardağın üçte birini iç.

Cinsel işlevi normalleştirmek için

Cinsel işlevi normalleştirin ısırgan otu tohumlarıdır. Karabiber ile karıştırılır. Aşağıdaki gibi alın: bir bardak veya bir bardakta, çiğ bir tavuk yumurtası kırın, bıçağın ucuna bir ısırgan otu karışımı ekleyin. Bütün malzemeler karıştırılır. Bu ilaç, öğlen yemeğinden yarım saat önce sabah üç ila beş gün içinde alınmalıdır.
Isırgan infüzyonu
Cinsel çekimi teşvik etmek için, tohumlar kırmızı şarap veya port şarap haline getirilebilir. Aşağıdaki oranları kullanın: 5 yemek kaşığı. yarım litre şarap (port) için tohum kaşığı. Karışımı beş dakika karıştırın. Yatmadan önce 50 ml ye.

Yapraklara dayalı bir ilaç da vardır. Onlardan haşlanmış yumurta ve soğan ekleyerek bir salata hazırlayın.

Menstrüasyonun normalleşmesi için

Isırgan, jinekolojide, özellikle menstürasyon sırasında güçlü deşarjın yanı sıra serviks erozyonuyla yaygın olarak kullanılmaktadır.

Günde üç kez normalleştirmek için, çimlerin yapraklarından bir bardak taze sıkılmış meyve suyunun dörtte birini içirin. Planlanan yemekten 20-30 dakika önce kullanılması tavsiye edilir.

Tarif oldukça basit: 3-6 çorba kaşığı. Yaprakları bir litre kaynar su ile karıştırın ve 20 dakika bekletin. Yutmadan önce süzün.
Isırgan infüzyonu
Bol ve düzensiz aylık dozları olan kadınlar için önerilen dozlar günde üç kez 1 camdır. Yedikten sonra, 40 dakikadan daha erken yemeye başlayabilirsiniz.
Ayrıca bir eczane sıvı özü ısırgan otu kullanabilirsiniz. Yemeklerden yarım saat önce içten 30-40 damla alınır. Damlalar bir bardak suya dörtte bir seyreltilir.

Tıbbi özellikli ısırgan otu yapraklarından elde edilen meyve suyu, jinekolojide ve ayrıca serviks erozyonuyla kullanılır. Vajinaya enjekte edilen tamponlara batırılır.

Isırganın kozmetolojide uygulanması

Kozmetolojide, nettles güzel ve sağlıklı saçlar ve yüz cildi yapmak için kullanılır.

Kepek ve saç güçlendirmek için

Isırganlık Telafiler etkili kepek, alopesi, yüksek yağ içeriği ve saç büyümesinin güçlenmesi ile mücadelede.

Kepek varlığında, aşağıdaki tarifler kullanılır:

  • 500 gram doğranmış taze yapraklarda yarım litre kaynar su eklenir. Karışımı 20 dakika su banyosunda karıştırın. Daha sonra oda sıcaklığına soğutun, gazlı bezden geçin. Kullanmadan önce hafifçe ısıtın. Saçları yıkarken uygulayın, kafa derisine sürün ve durulayın.
  • Ayrıca masajı, su ile seyreltilmiş taze sıkılmış ısırgan otu suyuna da masaj yapabilirsiniz.
  • 1 çorba kaşığı. 200 ml kaynar su ekleyerek bir termos içinde demlemek için bir kaşık yaprakları (kuru). Bir saat boyunca demlenmeye bırakın, sonra bir gazlı bez tabakasından geçin. İnfüzyon yedi günde bir kez kafada ovulur. Prosedürlerin akışı: iki ila üç ay.

Son çare güçlü ve sağlıklı saçlar elde etmek için kafa derisine durulama ve sürtünme için kullanılır.
Isırgan saç için iyidir
Ayrıca, saçları güçlendirmek için, yarım litre sirke ve yarım litre su ile karıştırılmış 100 gr ezilmiş yaprakların kaynatılmasını 30 dakika kaynatırlar.

Alopesi ile başa çıkmak için, votka dayalı tentür kullanın. Taze yapraklar yarım litrelik bir kavanoza yerleştirilir ve votka eklenir. 21 gün boyunca ışığa erişemeyen bir odada saklanırlar. Bu süreden sonra, aktif saç dökülmesinin görüldüğü kafa bölgelerine sürtünmeye başlarlar.

Yüz için ısırgan maskesi

Isırgan otu genellikle kremlere, losyonlara, maskelere eklenir. Kuru ve yaşlanan cilde taze yaprakların (1 çorba kaşığı) yulaf ezmesi haline getirilmesi ve balla (1 çay kaşığı) karıştırılması önerilir. Sıcak süt (3 yemek kaşığı) ekleyebilirsiniz. Karışımı yüze uygulayın.
Isırgan Maskesi

Kontrendikasyonlar ve olası zarar

Isırgan tedavisi için bir dizi kontrendikasyon vardır. Yani, tıbbi amaçlar ile çim hamile kadınlar, yanı sıra insanlar tarafından alınmamalıdır:

  • tromboflebit muzdarip;
  • kalp krizi tehdidi var;
  • artan kan pıhtılaşması eğilimli;
  • yüksek tansiyonu gözlemlerler.

Poliplerin ve çeşitli uterus tümörlerinin neden olduğu kanamayı durdurmak için ısırgan otu kullanmayın. Dikkatle, ısırgan otundan yaşlılara ve böbrek hastalığı öyküsü olanlara ilaç almanız gerekir.

ısırgan – Tıbbi özellikleri uzun zaman önce kanıtlanmış olan çimen. Yine de, fonları kendi esasına göre kullanmayı düşündüğünüzde, istenmeyen sonuçlardan kaçınmak için doktora bilgi vermeyi unutmayın.


Loading...