Irkı Andijan güvercinlerinin tanımı

Andijan güvercinleri
Eski günlerde güvercinler uzun mesafelerde mektuplar verebilme yeteneğine çok değer verdiyse, bugün estetik zevk uğruna, uçuşlarının güzelliğinin tadını çıkarmaları için yetiştirilirler. Bu işin hayranları arasında özellikle popüler olan eşsiz bir güvercin türüdür – Andijan. Ayrıca, bu kuşların dikkat çekici olduğunu ve onların ev koşullarında nasıl büyüdüklerini öğreneceksiniz.

Güvercinlerin kökeni

Andijan güvercinleri, Andican bölgesine yaygın olarak yayılan Özbek kuşlarının en eski türlerinden biridir.

Biliyor musun Ünlü mavi uzman VN Kadushkin’e göre, Andican güvercinleri 1890’da İran’dan Andican şehrine getirildi. Özbekistan’a taşınan birçok İranlı aile, aralarında Andijan adı verilen kuşlar arasında birkaç çift güvercin getirdi.

yetiştiricilerin uzun vadeli çabalar cins ölçüde onun dış nitelikleri ve uçuş karakteristikleri geliştirilmiş ve hızlı bir şekilde Özbekistan’da değil, aynı zamanda Kırgızistan şehirlerde ve daha sonra tüm eski Sovyet ülkelerinde sadece popüler oldu gerçeğine katkıda bulunmuştur.
Andijan güvercinleri

Cinsin dışsal tanımı

“Andijan” – dış görünüşleri ve mükemmel uçuş karakteristikleri ile çok sayıda mavi uzman kazandıran, güvercinlerin en güzel ırklarından biri.

En popüler tür ve güvercin cinslerini ve özellikle de Volga şeridini, atkılarını, puflarını, tavuskuşu güvercinlerini ve Özbek savaş güvercinlerini düşünün.

renk

Andijan güvercinleri diğer ırklardan ayırt etmek kolaydır. Parlak bir görünüme ve karakteristik renge sahiptirler. Bugün 60’tan fazla farklı renkte temsilciler var, bunların arasında en yaygın olanları:

 • saf beyaz;
 • Kırmızı sternumlu beyaz – Kyzyl-toshi;
 • bir damla kırmızı-kahverengi renk ile gri leylak – gur;
 • siyah, baş, omuz ve boyunda küçük beyaz emprenye ile – kabuk-kartal;
 • Beyaz, boynuna yakın kahverengi emdirme ile, baş veya omuzlarda – mallia bosh.

Andijan güvercin

gövde

Bu ırkın temsilcileri oldukça muazzam ve büyük bir vücuda sahip:

 • ağırlık – yaklaşık 370 g;
 • vücut uzunluğu – 40 cm’ye kadar;
 • kolan – 26-28 cm’ye kadar;
 • konut – uzun, biraz yükseltilmiş;
 • meme – güçlü, geniş;
 • kafa – orta boy, oval şekil, açılmamış bir mermi gibi görünüyor;
 • perçem – başın arka tarafında bulunan uzun ve dar, sağa, sola veya geriye hafifçe pah kırılabilir;
 • gözleri – büyük;
 • ayaklar – altta küçük tüyleri, keskin pençeleri ve dikeni ile, yaklaşık 10-12 cm uzunluğunda, dik;
 • kuyruk – Uzun, 15-18 cm, 12-14 direksiyon tüyleri ile.
Yerli güvercinleri ve özellikle kışı korumaya yönelik tüm özellikleri öğrenin.

Cinsin en katı standartları kuşların gözleriyle ilgilidir. İrisin rengi standartlara göre sütlü-bejdir, ancak gri-metalik de izin verilir. “Mavi kan” kuşunun göz kapakları karanlık ve açık olmamalıdır; beyaz, mavi veya hafif lila tonları.
Andijan güvercinleri

Gaga ve kanatlar

Andijan halkının kanatları güçlü ve güçlüdür, 26-30 cm uzunluğunda, 70 cm’lik bir açıklığa sahiptirler. Gövde sıkı bir şekilde otururlar ve uçları kuyruğunda düzgün bir şekilde düzenlenir. Her bir tüy yoğun bir şekilde birbirine bitişiktir.

Bu safkan Andijan, 18 mm uzunluğunda orta büyüklükte düzgün bir gagaya sahiptir. Renk farklı olabilir: beyaz, mavi veya bej. Gaganın rengi göz kapaklarının rengi ve kafa ile birleştirilmelidir.

Sen, kesin olarak, güvercinlerden nasıl kurtulacağını öğrenmek, güvercin yumurtaları üzerinde kaç gün oturduğunu ve dünyanın en sıra dışı en iyi 10 güverciniyle tanışmak için faydalı olacaksın.

Cins doğası

Andijan’dan gelen güvercinler sadece yüksek estetik nitelikleri için değil, aynı zamanda kararlı, barışsever karakterleri ve elbette mükemmel uçuş karakteristikleri için de değerlidir. Kuşlar son derece dayanıklı, güçlüdür, 4-8 saat havada kalabilirler. Bazı örnekler ücretsiz uçuşta 10 saatten fazla zaman harcayabilir.
Andijan güvercin
Andijan güvercinleri, benzersiz bir uçuş tarzı olan savaşçıların bir cinsidir. Çok yüksek sesle kanat çırparken, gökyüzüne yükselir, birden fazla dönüş ve dönüş yaparlar. Ayrıca birkaç dakika hareketsiz kalabilecekleri “direğe çıkış” yaparlar. Kuşlar daire içinde yükselir, kuşlar akın eder.

Andican kuşlarının özel kalitesi, eve olan bağlılıklarıdır. Çok yorgun bir kuş bile her zaman bir yol bulur ve sahibine döner. Tüyler güzel bir ebeveyn içgüdüsü, mükemmel kuluçka ve beslenme ile beslenir.

Önemli! Kuşkusuz doğru bir şekilde seçilmesi son derece gereklidir, aksi takdirde kuş bedeninin yanlış, doğal olmayan konumu, deformasyonun gelişimine katkıda bulunabilir ve bu da kuşların uçuş ömrünü ve yaşam süresini olumsuz yönde etkileyecektir.

İçeriğin özellikleri

Andican güvercinler mükemmel nitelik ve özellikleri ile birlikte, minimal bakım gerektiren, çünkü, içerik ve özel bir diyet için özel şartlar gerektirmeyen, en popüler ırkları, yetiştiricilerin biri olarak kabul edilir.
Andijan güvercin

içeriye

Bu kuşlar, kuşlara iyi bayılıyor ama hücresel içeriği kabul etmiyorlar.

 1. Güvercinler için bir oda ayarlamak için ana kriter özgürlüktür. Yani, kuşların inşası en az 1.5 metreküpten azami genişlikte olmalıdır. hava alanı m ve 0.5 metrekare. kuş başına seks m.
 2. Kutupun büyüklüğü, kuşun parmaklarının kavramasıyla eşleşecek şekilde seçilmelidir.
 3. Turba, saman, talaş, eski paçavralar vb. Için mükemmel olan çöp malzemesinin saflığını ve kurumasını izlemek de aynı derecede önemlidir.
 4. Güvercindeki zemini sığ bir kum tabakasıyla örtmeniz tavsiye edilir.
 5. Temizlik düzenli olarak yapılmalıdır – çöpü iyice temizleyin, hijyeni izleyin.
 6. Özellikle paratifoid olmak üzere çeşitli hastalıkların kaynağı olabilecek kemirgenlerin veya böceklerin tesislere erişimlerinin olmaması sağlanmalıdır.
 7. Kuşların yavrularını oturacakları güvercin evinde küçük duvarlı ahşap kutu veya tabanları kurmak gerekir.

Andijan güvercinleri

Andijan’dan gelen güvercinler büyürken, eğitimlerine günlük zaman ayırmak gerekir. Başlangıç ​​sınıfları, kuşun 60 gün içinde yaş eşiğini geçtiğinde olmalıdır. Egzersizlerin asıl özü, güvercinlerin sokağa bırakılmaları ve belli bir süre boyunca çatıya batmalarına izin vermemeleridir. Eğitim seanslarının süresi 30-40 dakikadır.

Üreme ve büyüyen güvercinler için belirli şartlar gereklidir. Bir güvercin inşa etmek için daha fazla ipucu ve tavsiyede bulunun ve ayrıca güvercinler için bir kuş besleyicisinin nasıl yapıldığını öğrenin.

Ne beslenir?

Andijan güvercinlerinin yemeklerine gelince, burada her şey basit. Kuşların doğaya sahip olmaları iyi sağlık, güçlü bağışıklık ve doğru dengeli beslenme ile 15-20 yıl yaşayabilir.

Kuşların ana diyetidir:

 • tahıllar: darı, arpa, mısır, pirinç, buğday;
 • sebzeler: haşlanmış patates, ezilmiş havuç;
 • tohumlar: kenevir, ayçiçeği;
 • yeşil: taze çimen – yaz aylarında, kurutulmuş – kışın;
 • takviyeleri: kabuklu kaya, tebeşir, yumurta kabuğu, morina karaciğeri yağı, maya.

arpa
Güvercin beslenmesinin günlük kısmı 40 gr.Günde iki öğün yemek yapılması tavsiye edilir:

 • Sabah 10 gram verilir;
 • Akşam 30 g.

Uçan menüden önce kuşlar mümkün olduğunca hafif olmalı ve ondan sonra – besleyici, güçlendirilmiş.

Güvercinler her zaman oda sıcaklığında taze, temiz suya erişmelidir. Diyet kuru karışımlar tarafından baskın ise, su hacmi üç kat daha fazla verilmelidir.

Kanatlı çiftçiler, yerli güvercinleri beslemekle ilgili her şeyi okumak için faydalı olacaktır.

Mavi uzmanların favorileri, Andican güvercinleri – “yüksek uçan kuşlar”, sıra dışı, çekici görünümü, akıllı öfke ve mükemmel uçuş olanakları ile büyüleyicidir. Gözaltına alınma koşullarına, özen göstermeye, iyi bir karaktere sahip olmaya ve hayatları boyunca sahibine sadakat ve sadakat göstermeye istekli değildirler.

Video: Andican güvercinleri


Loading...