İneklerin Aberdeen-Angus cinsi

Aberdeen-Angus cinsi

Çok garip, ama bir nedenden ötürü, ırkta değil, ineklerdeki inekleri ayırt etmeye alışkınız. Tabii ki, deneyimli bir hayvan yetiştiricisi için, takım çok şey hakkında konuşabilir, ancak amatörler için boyama, inek verimliliğini değerlendirmek için bir kriter olmayacaktır.

Bu nedenle, bu güzel hayvanla tanışma, hangi cinsin ait olduğu ile başlamalıdır ve hali hazırda ırkta bulunan tüm özelliklerin araştırılmasından sonra, belirli bir hayvanın özellikleri hakkında sonuçlar çıkarır.

Bu nedenle, eğer Aberdeen-Angus ırkının inekleriyle tanışmak zorunda olsaydınız, size sahip olduğu avantajlar ve dezavantajları ve ev sahibi olma koşulları altında ne kadar verimli olabileceğini memnuniyetle söyleyebiliriz.

Aberdeen-Angus ineklerinin kökeni ve özgünlüklerini paylaşıyoruz

Sığırların bu cinsi uzun zamandır kendi ülkesinde – İngilizce İskoçya’da çiftçilik yapmak için geleneksel olmuştur. Ancak, diğer ülkelerde ve kıtalarda daha az yaygın değildir.

Bu popülariteye layık görülmüştür, çünkü bu sığırların yetiştirilmesinin ana yönü etdir, ancak küçük miktarlarda süt almak da mümkündür. Bu noktada, Aberdeen-Angus cinsi, organizmalarının kendine özgü özellikleri sayesinde, mermer sığır üreticileridir.

Bu tür iyi bir üretkenlik, aşağıdaki özelliklere sahip iki başka ingilizce sığır ırkından bu cins tarafından miras alınmıştır:

 • Aberdeen sığırları, ana avantajı çok güçlü bir fizik ve genç hayvanların çok hızlı büyümesi. Bu inekler sadece bizim tarafımızdan tarif edilen cinsi miras alan et tipidir.
 • Gövde büyüklüğünün özelliklerine göre en büyüğü olan Angusian büyük inekler. Ek olarak, Angus inekleri süt ineklerinden biri olarak kabul edilir, ancak bu özellik Aberdeen-Angus ırkına aktarılmamıştır.

Aberdeen-Angus ineklerinin dış ve diğer parametrelerinin tanımı

Bu türün ortaya çıkmasının ilk ayırt edici özelliği, iri taneli sığır türlerine atıfta bulunmasıdır. Bu, hem erkek hem de dişi hayvanlar anlamına gelir. boynuzları yok. Bu, vahşi doğada oldukça can sıkıcıdır, ancak evde bakımda kesinlikle bir rol oynamaz.

Aberdeen-Angus ineklerini ayıran ikinci işaret, çoğunlukla siyah renkte temsil edilen takımlarıdır. Bununla birlikte, kırmızı bir takım elbise temsilciler genellikle bulunur, bu hayvanların özelliklerinde melez veya bozulma belirtisi değildir.

Temel olarak, bu inekler aşağıdaki var bagajın görünüş özellikleri:

Cins boynuzların yokluğu ile kolayca ayırt edilebilir

 • Ağır, ancak küçük boyutlu olmasına rağmen, cins temsilcilerinin başı. Alın öne doğru hafifçe çıkıntı yapar ve boyun çok dardır. Namlu kısa.
 • Bacakları çok kaslıdır, bu da çıplak gözle bile fark edilir ve bu nedenle etlidir. Yükseklikte kısa, ancak güçlü ve doğru ayarlanmışlardır.
 • Vücudun yeterince geniş, derin ve ağır olması, böylece bu ineklerin ayaklarının çok ağır bir yük taşıması gerekir. Gövdenin üst kısmının çizgisi neredeyse mükemmel.
 • Boyun hemen hemen görünmezdir, çünkü hemen kafa ile omuzları birleştirir.
 • Çok iyi bel ve çapraz cinsinin temsilcilerinde idam edildi. Bacaklar yuvarlanır, kasları iyi gelişir ve kanca eklemine doğru iner.

Yukarıda açıklanan özellikler nedeniyle, iyi beslenmeye sahip olan inekler, kasları basitçe etkileyen yuvarlak şekiller kazanırlar.

Beri deri bu sığır oldukça gevşek, Çok elastik ve ince, daha sonra kaslar pratikte görülebilir.

Hayvan iskeletinin çok ince olduğunu ve bu nedenle tüm karkasın ağırlığına göre ağırlığının% 15 ila 18 kadar düşük olabileceğini belirtmek gerekir.

Gövde Aberdeen-Angus ineklerinin diğer parametrelerinde daha da etkileyici:

 • Toplayıcılardaki yetişkinlerin yüksekliği 120 ila 150 santimetre arasında değişir (boğalar daha büyüktür, dolayısıyla genellikle daha yüksektir).
 • Göğüs genişliği 45-65 metre olabilir.
 • Maklokah’ta bagajın genişliği 50 ila 60 santimetredir.
 • Ortalama 135 ila 140 santimetre arasında, bu ineklerin gövdesinin uzunluğu dalgalanma gösterebilir.

Yukarıdaki materyallerden, çok büyük hayvanlardan söz ettiğimizden yola çıkıyoruz. Ama tüm bunlar için, doğada oldukça uyumlular, saldırganlık belirtileri bile göstermiyorlar (ergenlik döneminde boğalar hariç).

Aberdeen-Angus ırkının en önemli avantajları

Genler ile birlikte tüm et kalitesi aktarılır

Bu ineklerin ana değeri et olduğu için, herhangi bir sığır yetiştiricisinin ana amacı bu eti mümkün olduğunca çabuk büyütmektir.

Tarif edilen türün durumunda, özellikle de iyi beslenmediği için değil, aynı zamanda hızlı bir şekilde yaptığı için bu konuda endişelenmenize gerek yoktur. Kuşkusuz böylesi bir özelliğin değeri, hayvanların sindirim sisteminin yapısında ve yağlı dokuların biriktiği yollarda yatmaktadır.

Gerçek şu ki, yağ, etten ayrı olarak saklanmamakta, bunun sonucu olarak, bütün yağlı “Klondikes” ler oluşabilmektedir.

Aberdeen-Angus ineklerinde Yağ tabakaları doğrudan kas liflerinde oluşur, Bu sayede ünlü mermer eti elde edilir. Et ile ilgili daha fazla detay ve birikiminin özellikleri aşağıda açıklanacaktır.

Bu cinsin ineklerinin, otlatmada yeşil çim dışında, başka herhangi bir yiyeceğin yokluğunda bile iyi bir artışa sahip olmaları önemlidir. Yaban hayatına alışkın olan Aberdeen-Angus inekler bile çalıların yapraklarını besleyebilirler. Genç hayvanların ana diyetleri doğal olarak anne sütüdür.

Tanımlanan türün büyük değeri, genlerinin et kalitesini iletebilmesidir. Ne, onlarla geçiş yaparken, sadece miktar değil, aynı zamanda elde edilen etin kalitesi de artar.

Ayrıca, diğer ırkların soyundan gelenlere geçerken, Aberdeen-Angus inekler kendi precocity’lerini (vücudun büyümesini çok hızlı bir şekilde durdurma ve aktif olarak kilo alma ve ergenlik dönemine girmek için nispeten erken başlama yeteneği) iletirler. Bu bakımdan, cins, üremede çok yaygın olarak kullanılmaktadır.

Satın almadan önce bilmeye değer ırkı önemli özellikleri nelerdir?

Bence türün kökeni hakkındaki bilgileri okuduktan sonra, hemen ülkemizin topraklarında kalmanın mümkün olup olmadığından şüphe etmeye başladı. Soru mantıklıdır, ancak bu sığırların Rusya, Ukrayna ve Belarus iklimine çok iyi uyum sağladığını size bildirmekten memnuniyet duyuyoruz.

Aberdeen-Angus ineklerinin doğal ikliminin çok ağır yağışlı bir soğuk iklim olmasına rağmen, aynı zamanda daha sıcak ülkelere de adapte olabilmektedir.

Elbette bu, hemen subtropiklere alınabilecekleri ve iyi bir üretkenlik alabilecekleri anlamına gelmez. Belki de tam iklimlendirme öncesinde, yeni bir neslin ortaya çıkmasını beklemek zorunda kalacaksınız. Her ne kadar, daha iyi bir seçenek, halihazırda koşullarınıza uyarlanmış hayvanları satın almaktır.

Ancak, her durumda, bu inekler hangi iklimde üreyeceğiniz önemli değildir. tutuyor gerek yok. Gerçekten de, türün bir başka avantajı, çok güçlü hava sıcaklığı düşüşlerini bile kolayca tolere edebilme yeteneğidir.

Hayvanların bu yeteneğinde önemli bir rol şüphesiz kalın inek kürkünün yanı sıra iyi bir bağışıklık sistemi tarafından oynanmaktadır. Büyük boy ve çok sayıda yağ tabakasının varlığı da soğuk havalarda sıcak hayvanları barındırır.

Meralarda serbestçe dolaşmak için tasarlanan ineklerin diğer birçok etinden farklı olarak, Aberdeen-Angus inekleri de birleşik bir verimlilik türünü temsil edebilir.

Mesele, bu cinsin ineklerinin aynı zamanda süt verebilmeleridir, ancak bu açıdan diğer cinslerin performansından çok daha düşüktürler. Udoi onlara çok düşük ve bir yıl boyunca sadece 1300-1700 kg (buzağıların beslenmesi olmadan) yapabilirler.

Irkların kusurları var mı ve nelerdir?

Zayıf bacaklar besi hayvanlarına zarar verebilir

rağmen Bu ineklerdeki bacakların kasları çok iyi gelişmiştir, Ana vücut ağırlığına orantılı olarak çok zayıf kalırlar. Bu nedenle aşırı obezite ile hayvanlar bacaklarını kırabilir veya basitçe üzerlerine düşebilirler.

Bu özellik nedeniyle Aberdeen-Angus cinsinin inekleri özel olarak beslenmesi önerilmez. Sonuçta, boğalar genç yaşta kesime izin veriyorsa ve bu bir engel değil, bacakların zayıflığı bile olsa, o zaman ineklerin obezitesini hiçbir durumda kabul edemez.

Hamilelik sırasında dişi hayvanların ağırlıklarını taşıması özellikle zor ve buzağılama komplikasyonlarla gerçekleşebilir.

Cinsin vernal görünümü ve çekiciliği, hayvanın sazan gibi kemerli sırtını ve çok ağır bir kafayı da bozar. Ancak, diğer yandan, gövde anayasasının bu özellikleri, hayvanların en çeşitli çevresel koşullara daha iyi uyum sağlamasına olanak tanır.

Islahın karmaşıklığı ve tarif edilen türün içeriği ayrıca otlatma için geniş alanlar ihtiyacını da içermelidir. Çiftçiliğe, avcılık çiftliklerinde yetiştirmeye en uygunlar.

Et inekler-kayıt tutuculardaki üretkenlik özellikleri

Bu cins ineklerin kayıtçıları boşuna değil, ilk olgunluklarında ve et özelliklerinde gerçekten ilk yeri işgal ettikleri için aradık. Yetişkinler puberteye ulaştıklarında çok yüksek kitle indekslerine ulaşabilirler:

 • Bir ineğin ağırlığı 500 ila 550 kilogram arasında değişebilir.
 • Bulls kolayca 750 ile 950 kilogram arasında kilo alır.

Boğalar genellikle genç yaşta kesime gönderilir, böylece etin yumuşaklığı ve hassasiyeti korunur. Bunun için en iyisi 1.5 ila 2 yaş arası hayvanlar. Bununla birlikte, hayvanın yaşıyla birlikte, sertliğin ette göründüğü halde, sadece kalan parametrelere eklendiği belirtilmektedir.

Etin tadına varmak için deneyimli tadı, alındığı hayvanın yaşını belirleyebilir. Aynı zamanda, karkas çıktısında yaklaşık% 60 saf et elde ederiz. Yukarıdaki özelliklerin tümü, türün verimliliğini çok yüksek olarak değerlendirmeyi mümkün kılmaktadır.

Kaya tekrarlanabilirliğinin özgünlüğü

Buzağılar küçük doğar

Aberdeen-Angus ineklerinin ilk döllenmesi zaten 14-16 aylıktan başlayarak yapılabilir, her yıl buzağılama yapılabilir. Çoğu zaman, bir inek için, ineğin bir kerede iki buzağı ürettiği görülür.

İneklerin açık havada tutulduğu gerçeğine rağmen, genç hayvanlar arasında ölüm oranı asgari. Bu sadece annenin bakımıyla değil, aynı zamanda güçlü bağışıklıkla da kolaylaştırılır.

Yeni doğan buzağıların ağırlığı bile 16 ila 28 kilogram arasında değişebilir. Aynı zamanda, ineği ziyaret eden herkes, anne içgüdüsünü çok iyi ortaya koymakta ve 8 ay öncesine kadar sütü ile beslenmeyi pratik olarak bağımsız olarak beslemektedir.

Aynı zamanda, yalnızca süt tüketiminden beslenme süresi için, buzağılar genellikle anne kilosunun olmadığı zamanlar genellikle 230 kilograma ulaşmasına rağmen, yaklaşık 180 kilogram kazanırlar.

Bu faktör aynı zamanda genç hayvanların beslenmesinde önemli bir rol oynamakta ve daha hızlı büyümeye katkıda bulunmaktadır. Genç hayvanların sadece sütle değil, aynı zamanda yeşil yem bolluğu şeklinde iyi bir yem tabanı ile sağlanmasıyla, günlük ortalama kazanım 700 ila 800 gram olabilir.

hayvanlar için çok düşük büyüme kadar 6.5 besleme birimleri 1 kilogram üretmek için maliyet besleme annelerden buzağı sütten sonra.

İneklerin en iyi et ırkları hakkında okumak için ilginç

En iyi mermer etinin nasıl yetiştirileceği: Aberdeen-Angus cinsinin ineklerinin korunması ve beslenmesi ile ilgili tavsiyeler

Daha önce belirttiğimiz gibi, sığır Aberdeen-Angus ırkı özelliği yağ onlar deri altında tevdi değil yani, ve kas lifleri arasında. Kesildiğinde, böyle bir et, adını aldığı kırmızı mermere benziyor. o gerçekten elit yapma – Bu durumda, her durumda tüm yağ etin kalitesini ve hatta tam tersi azalma göstermez.

Yağ tabakaları nedeniyle, sığır eti sadece daha yumuşak değil, aynı zamanda çok daha lezzetlidir ve böylece eşsiz tat nitelikleri kazanır.

Aberdeen-Angus sığır etinin de olgunlaşmaya veya yaşlanmaya karşı dayanıklı olması tavsiye edilir. Bunun için sıcaklığın etin donma noktasında kaldığı taslaksız özel odalara gönderilir.

Bu basit işlem sırasında, et sadece yeni tat nitelikleri kazanmaz, aynı zamanda daha da hafif olur. Bunun nedeni, enzimlerin etkisi altında bulunan bağ dokusunun (protein katalizörleri) ayrıştırılması ve spesifik sığır tadı iyileştirilmesidir.

İçerik ve yayın temeli için gerekli gereksinimlerin açıklaması

Çoğu hayvan yemi mera arıyor

Bu tür etleri evde yetiştirmek kesinlikle gerekli değildir, ya da ihtiyaç duymaz, çeşitli konsantreleri beslemek için kullanın. Meraların doğal yem tabanı, tarif edilen türün temsilcileri için en iyi ve en besleyici yiyecek olacaktır.

Bununla birlikte, serbest alanda, Aberdeen-Angus inekler yıl boyunca tutulur. Sadece kışın vermesi gereken ek yemler, yeryüzü karla kaplandığında ve hayvanlar artık kendi yemeklerini bağımsız olarak temin edemedikleri zaman.

Meraların çevresinde doğal çalı ve orman çalılıkları ve su kütleleri varsa çok iyidir. Bu durumda, hayvan kesinlikle hiçbir bakım gerekli ve ek bakım.

Ancak bu, bu tutma yönteminin tek avantajı değildir: tarif edilen türün ineklerinin doğal içeriği ile, etlerinin tadı daha ince ve çok daha fazla araştırıldığına inanılmaktadır.

Hangi hayvanlar en iyi et alçı üreticileridir?

Kaliteli mermer etlerini elde etmek için, birçok Avrupa ülkesindeki çiftçiler sadece boğalar yetiştirmektedir. Ancak, ırkın ve İrlanda’daki anavatanlarda, buzağıların yaşı kadar erken dökülen bu hayvanların eti daha rafine kabul edilir.

Dökülmüş boğalar öküz olarak adlandırılır ve tadı en iyi olarak kabul edilen etleridir.

Gerçek şu ki, böyle bir hayvanın kas lifleri, ete daha yüksek tat nitelikleri veren normal bir boğadan daha incedir. Buna ek olarak, öküzün bakımı, ineklerle birlikte otlatılmalarına izin verir ve sahipleri bireysel otlakları aramaya zorlamaz.