İnekleri çiftleşme ile çiftleşme

Inek boğa ile çiftleşme
Sürünün ve gençlerin kalitesini iyileştirmek için, inekler uygun şekilde çiftleştirilmelidir. İyi bir boğa üreticisini, döllenme yolunu ve zamanını seçmek önemlidir. İneklerin ne zaman ve nasıl eşleştirileceğini ve hangi kriterlerin seçildiğini düşünün.

İneklerin çiftleşme için hazır olduğunu nasıl anlayabilirim?

Ergenlik olgunlaşması pedigri özelliklerine bağlıdır ve 9-22 aylık yaşlara geldiklerinde başlar. Bununla birlikte, böyle bir genç ve kırılgan hayvanın gerçekleşmesi gerekli değildir – bu, yavruları olumsuz yönde etkileyebilir ve süt verimini azaltarak yeteri kadar güçlenmemiş dişi zayıflatabilir.

İnekler genellikle 16-17 aylıkken gebelik başlangıcı için hazırdır. Önemli bir gösterge, ilgili ırktan bir yetişkinin ağırlığının normlarının% 60-70’inde hayvan ağırlığının elde edilmesidir.

Ergenliğe ulaşan ineklerde, östrus her 17-24 günde bir gerçekleşir ve 2-6 gün sürer ve hayvanın kendine özgü özelliklerine bağlı olarak cinsel avın kendisi 8 ila 18 saat sürer. Dişide, döngü doğumdan birkaç hafta sonra başlar, ancak buzağılamadan sadece 1.5-2 ay sonra yeniden çiftleştirilmeli veya döllenmelidir.

İneklerin buzağılamadan önce ve sonra neyin attığını ve ineğin neden beyaz akıntısı olduğunu öğrenin.

Bir hayvan sadece bu dönemde başarıyla döllenmiş olabilir ve günde 1-2 kez, öfke belirtilerini zamanında tespit etmek için çiftleşme için olgunlaşmayı kontrol etmek önemlidir.

Video: İneklerde cinsel avlanma tespiti

Bu durumda, hayvanın davranışları değişir, aşağıdaki gibi olabilir:

 • İnek, atipik davranmaya başlar, huzursuzca, çok mooing yapar;
 • Kadın erkeğin arayışı içinde otlatma yoluyla aktif olarak hareket eder;
 • diğer inekler böyle bir kadına yaklaşır ve kafasını krupiye veya sırtına sokar, dış genital bölgede koklama, yalama ve iterler;
 • hemen ilk erkek kokladım ve vulva itecektir kendi üzerinde izin vermedi Sürü boğa bir ineğin varlığında, bu o tırmanmak sağlayacak zaman bekleyerek onun arkasındaki başını koydu;
 • Cinsel avlanma birkaç ineğe başlamışsa, birbirlerine yapışmaya başlarlar, mumlanabilirler, popoya başlayabilirler.

Hayvanların davranışındaki yukarıdaki değişiklikleri fark ettiğinizde, o zaman östrusun başlangıcındaki bu gibi fizyolojik değişikliklere dikkat etmelidir:

 • dişinin kuyruğu bir kenara çekilir ve dış genital organları açar;
 • Vulva büyütüldü ve kanla döküldü;
 • vulvadan renksiz viskoz akıntı meydana gelir;
 • taciz sırasında diğer inekler, böyle bir süre için karakteristik, sırt ve krup ruffled saç bırak, öfke ile inek arkasına leke olabilir.

Inek avı
Eğer, bir inek rut başlayan otlayan ve boğa ile çiftleşme edildi (belki de hatta bir) bu olayın en doğru göstergesi bağlı vajina penis erkek tahrişe kuyruk çıkıntıdır sırasında. Bu fenomen bir günden fazla sürebilir.

Tohumlama inekler ve düveler, ikinci veya üçüncü gün, kalın mukus olduğunda, ve diğer hayvanlara atladıklarında dururlar.

Önemli! Cinsel avlanma sırasında inekler özellikle tek içerikle tehlikeli olabilir. Sürünün diğer üyelerinin yokluğunda, koyun bir kişiye tırmanmaya çalışabilir. Boğa da bir insan, bir rakip olarak böyle büyük bir nesnede görmeye başladıkça tehlikeli hale gelir.

Bir boğa seçimi

Ortalama boğa olgunlaşması 8 aylıkken elde edilir, ancak genç erkek yetişkin bir hayvanın normal ağırlığının% 70’ine ulaşıncaya kadar ineklere gitmesine izin verilmez. Genellikle sürüyü 1.5 yaşından önce tutmak için bir boğa kullanılır ve önce küçük bir inek sürüsüne (25 hayvana kadar) izin verilir.
Bulls

Boğa-örnekleyici seçerken, aşağıdaki faktörler göz önünde bulundurulmalıdır:

 1. Ebeveynlerin performans göstergeleri. Boğa-babanın soyunu çok sayıda ve yüksek kalitede olmalıdır, kız inekler, adayın annesinin adayı gibi, yüksek süt verimi ve yağ içeriği ile karakterize edilmelidir. Ayrıca iyi bir dış, memenin büyüklüğü ve şekli, ağırlık olarak kabul edilir.
 2. Boğa-baldırın dış parametreleri, vücut ağırlığı.
 3. Tür özellikleri.
 4. Tohumun kalitesi. Erkek 12-14 aylık olduğunda belirlenir.
 5. Başarılı anlayışı. Boğalar bir yaşından itibaren ineklere indirgenmeye başlarken, başarılı vaka sayısı sayılır – en az% 50 olmalıdır. Birkaç erkek arasından seçim yaparken, eşit koşullarda başarılı konseptlerin maksimum sayısı ile boğa buzağı üzerinde durmak.
 6. Yavruların değerlendirilmesi. İlk çiftleşmenin sonucu olarak alınan yavrular gözlem altında olup, üretken nitelikleri değerlendirilir. Verimli göstergelerdeki bir artış elde edilirse, boğa kabile için uygun kabul edilir.
Biliyor musun Manuel çiftleşme ile bir boğa üretici 60-80 kadın kapsar ve suni tohumlama yöntemi – 250-400 inek. Başlangıçta, genç erkek yılda 60-80 kişiyi kapsayabilir.

Et İşleme Yöntemleri

Bugün için, inekleri döllemek için farklı yollar vardır, ancak her durumda, hayvanların kesimi planlanmalı ve kontrol edilmelidir. Kişi ayrıca yakın ilişkilerden kaçınmalı ve soyağacı hayvanların soyağacını izlemelidir.
Inek ve boğa

Otlatma sırasında

Otlatma sürülerinde tohumlama yöntemi sığır yetiştiriciliğinde nadiren kullanılır, çoğunlukla küçük çiftliklerde kullanılır. Bu durumda, boğa bütün gün sürü ile kalır ve geceleri alınır. Yaklaşık 35-40 inek bir erkek üreticiyi dikmektedir. Bu şekilde erkek tüm kadınları cinsel avlanma belirtileriyle kaplar. Boğa yalnızsa, o haftada bir kez dinlenilir. Sürüde, her üç günde bir değiştirilen iki erkek tutulması tavsiye edilir.

Bu yöntemin avantajları vardır:

 • cinsel döngüyü ihlal etmez;
 • avlanma periyodu göz ardı edilmez;
 • etkili döllenmenin iyi göstergeleri.
Önemli! Doğal yollarla tohumlama için, hayvanlara yalnızca bir veteriner hekim tarafından muayene edildikten ve uygun testler yapılarak izin verilmelidir. Boğa üreticisi en az ayda bir doktor tarafından muayene edilmelidir.

Ancak bu yöntemin dezavantajları vardır:

 • üreme çalışmaları yapmak zordur;
 • döllenmeyi planlamak zor ve gitti;
 • Cinsel yolla bulaşan hastalıkların sayısı artar.

Inek ve boğa

Zamanlanmış inekler çiftleşme

Planlanan çiftleşme, çiftleşmenin zamanlamasını, her aydaki buzağı sayısını belirleyen çiftleşme planını gözlemlemekten ibarettir. Bu planlama, müşterilerin süt tedarikini düzenlemenize izin verir, çünkü buzağılama sırasında inek belirli bir süre süt vermez, ancak yavruları kolostrum ile besler.

Her boğa üreticisinin arkasında, seçilen dişiler 100 hayvandan fazla olmayan miktarlarda sabitlenir. Vakaların sayısı kontrol edilir ve bu da yükün üreticiye eşit şekilde dağıtılmasını ve ineklerin (hamilelik olmaksızın) çıplak kalmasını önler.

Biliyor musun Memeliler arasında, inekler ikinci, onurlu, sayıya göre yer tutar. Sadece insanlar tarafından sayıca azdı. Ancak, tüm insanlığın ve ineklerin toplam ağırlığını karşılaştırırsak, ikincisinin kütlesi 3 kattan fazla olacaktır.

Zayıf planlama nedeniyle çiftleşmenin zamanlaması ertelenirse ya da gözden kaçırılırsa, bu durum ineklerdeki zayıflığa yol açar ve bu da ekonomik performansa neden olur. Eğer buzağılar mevsimlerde yapılırsa, daha sonra 2-3 aylığına yüklenecek buzağılara ihtiyaç vardır ve kalan zamanlar boşalırlar.

İşçiler aynı zamanda yıl boyunca dengesiz bir şekilde istihdam edilecek, boş zamanlar başlayacaktır, bu nedenle büyükbaş hayvan çiftliğinin düzgün bir şekilde planlanması çiftliğin başarılı yönetiminde büyük rol oynar.
Inek boğa ile çiftleşme

Suni Tohumlama

İneklerin suni tohumlanması çok uygundur, çünkü tek bir spermin varlığında birkaç dişi döllemeyi mümkün kılmaktadır. Bu nedenle çiftliklerin sadece bir boğa üreticisi olmak üzere çok fazla boğa bulundurması gerekmiyor.

Sığırların yapay döllenme yöntemi, cinsel ilişki yoluyla bulaşan birçok hastalığı (bruselloz, trikomonasis, vb.) Önlemeye izin verir.

Evde ineklerin suni tohumlama yöntemleri hakkında daha fazla bilgi edinmeniz yararlı olacaktır.

Suni tohumlama yapılırken aşağıdaki prensiplere uyulmalıdır:

 • Vajina ön kısmında vajinaya vajinal bölgeye mümkün olduğunca yakın sperm enjeksiyonu yapılmalı, sperm uygulamasının normunda 10 milyondan fazla aktif spermatozoa bulunmalıdır;
 • Tüm spermler serviks içine enjekte edilir, çünkü yaşayabilir spermatozoanın sadece% 5’i buna düşer;
 • Bir muayenenin yapılması ve uykuya dalmış bir ineğin vajinal açıklığının lokalizasyonunun bilinmesi gereklidir çünkü dişiler, kıvrımların doğduktan sonra rahim duvarlarında görünmektedir.

Video: Bir ineğin suni döllenmesi

Bir ineğin suni tohumlamasının dört ana yolu vardır:

 1. Pitservikalny. Bu yöntem vajinadaki gerilmeden kıvrımları olmayan nulliparous buzağılarda kullanılır.
  Servikal kanala olabildiğince yakın bir şekilde spermin sokulmasından oluşur ve doğal döllenme sürecini simüle eder. Bu yöntemle gübreleme% 60-70’e ulaşır.
 2. Manotservikalny. Bu yöntem, vajinal açıklığın el lokalizasyonu yardımıyla kontrol ile tohumlamadan oluşur. Doğurganlık% 65-70’dir. Manoservikal tohumlama yöntemi
 3. Vizotservikalny. Tohumlama süreci serviksin lokalizasyonunun görsel kontrolü altında gerçekleşir. Görsel görüntüleme için vajina için özel bir ayna kullanın. Doğurganlık% 50-60’dır. Vizoservikal tohumlama yöntemi
 4. Rektotservikalny. Serviks lokalizasyonunun rektumu ile tohumlamada kontrol altındadır. Bu yöntem en optimal olarak kabul edilir, çünkü bu durumda sperm servikal kanala daha doğru girer. Bu şekilde doğurganlık% 70-75’e ulaşır. Retocervikal tohumlama yöntemi

Yapay döllenme iyidir çünkü boğa sperması taşınırken boğa üreticisinin çiftlikte tutulması mümkün değildir. Aynı zamanda, cinsi geliştirmeye ve yakından ilişkili bağlardan kaçınmaya yardımcı olur. Toplanan tohumlar soğutulursa (+ 2-4 ° C’ye kadar), aylarca saklanabilir.

Rahimden sonra ineğin ineklerini kaybettiğinde ne yapacağını okumanızı tavsiye ederiz.

Sürünün içinde bulunan hayvan sürülerinin kontrol edilmesi gerekir, çünkü çok erken hamilelik ya da yakın ilişki, yavru ve üretkenlik için çok olumsuzdur. Doğal yöntemlerle, hayvan çiftleşmesi zamanın önünde veterinere gösterilmelidir.

Suni tohumlama, boğaların varlığı ve içeriği olmadan yapmanıza izin verir, yavruların özelliklerini iyileştirmeye yardımcı olur ve cinsel yolla bulaşan hastalıkları önler. Fakat herhangi bir yöntemle sürüye daha fazla dikkat etmelisiniz ve zaman içinde ineklerdeki cinsel avlanma süresini belirleyiniz.


Loading...