İneklerde Ketoz: Bu nedir ve nasıl tedavi edilir?

İnek hastalıkları
İnekler, kendileri için doğal olmayan bir ortamda, yani çiftlik hayvanı çiftliklerinde, vb., Çoğu zaman bir çeşit ketoz olan çeşitli hastalıklara neden olurlar. Bu yazıda bunun ne öğreneceksiniz, sığır (sığır) içinde ketozisi nasıl tanı, nasıl tedavi ve önleyici ne gibi tedbirler bu hastalığın görünümünü önlemek için takip edilmelidir.

Ne hastalık, tehlikeli değil

Ketoz veya asetonemi – ineklerde ketonların vücutta birikmesiyle karakterize edilen bir hastalıktır, bu da hayvanlarda karbonhidrat, yağ ve protein metabolizmasının ihlaline neden olur. Ketonlar da aseton dönüştürülür, bu eleman, yağlı ve asetik asit temelinde amonyak emme ve formları bir yavaşlama neden protein ve karbonhidrat eksik çökmesi ile proventrikülüs büyükbaş hayvan yemlerinde aşırı miktarda nedeniyle, ve beta-hidroksibutirik asit, bu maddeleri ve vücudu kirletir.
ketozis
Acetonemia inek bu hastalığın bir sonucu, en az% 50 oranında süt üretimi azalır olarak, sığır 3 yıla kadar kullanımı arasında, süresi azalır üreme fonksiyonu bozulur, hayvan ağırlığının azalması kayıplarının çok getirir.

Yetiştirme inekleri, hastalıkları geliştirme riski ile ilişkilidir: lösemi, mastitis, meme ödemi, pastörelloz, ayak ve ağız hastalığı, tırnak hastalığı.

Ketonlar plasentadan fetüse geçmesi ve kürtaj neden olabilir ya da buzağı canlı doğduysa, ölü buzağı doğacak, çok zayıf ve çeşitli hastalıklara karşı oldukça yatkın olacaktır.

nedenleri

Günümüzde ketozisin yılın herhangi bir zamanı ile ilgisi olmadığını ve istediğiniz zaman ortaya çıkabileceğini güvenle söyleyebiliriz. Dikkat edilebilecek tek şey, meralarda otlatma sırasında insidans oranının birkaç kez azalmasıdır. Çoğunlukla, 4-7 yaş arası bireyler, gebeliğin son aylarında ve buzağılamadan bir buçuk ay sonra asetonemiye maruz kalmaktadır.
İneklerde Ketoz

Önemli! Hayvan sürekli duraksa, hastalıkların ortaya çıkma olasılığı zaman zaman artar.

Bu hastalık bir nedene değil, bir bütün komplekse neden olur. Çok fazla süt veren ineklerde ketoza neden olan başlıca faktörlerden biri, birçok proteini içeren çok sayıda yiyeceğin beslenmesidir ve aynı zamanda hayvanın karbonhidratlarını kaybeder.


Hastalık ayrıca, büyük miktarlarda bütirik asit içeren silaj tüketiminden de kaynaklanabilir.
Gelişim, pancar posası pancar, şımarık gıdalar ve yağlı konsantre ürünler (örneğin, kek) ile beslenmesiyle kolaylaştırılır.

Daha az önemli bir faktör, büyük süt verimleri ile karbonhidrat veya protein eksikliği olarak adlandırılabilir. Karbonhidrat eksikliği ile vücut, glikojeni karaciğerden emmeye başlar ve bu nedenle hipoglisemi gelişir ve bu da ketozisin ortaya çıkışını destekler.

Süt sağım cihazları, sağım işlemini büyük ölçüde kolaylaştırır ve süt verimi sayısını artırır. İnekler ve keçiler için en iyi ekipman hakkında bilgi edinin.

Besleme sığır
Endokrin sistemindeki bozukluklar, küçük bir glukokortikosteroid, adrenokortikotropik ve tiroid hormonu salgısı ile birlikte görülür. Ayrıca, asetoneminin nedeni mide ve genital organların hastalıkları olabilir.

Biliyor musun Ketoz insanları incitebilir, ancak sığırlardan bulaşmaz.

semptomlar

Dikkat etmeniz gereken ilk şey süt kalitesidir. Sağımdan sonra, ürün acı bir tada sahiptir ve kokusunda, asetonun keskin notaları bulunurken, sütün yüzeyinde genellikle tipik bir köpük oluşmaz. Hayvan daha az hareketli hale gelir, kilo kaybı olur ve saç çizgisi parıltısını kaybeder. Bir inek tartı
İştah kaybı vardır ve bununla birlikte süt verimleri keskin bir şekilde düşer, tamamen durduktan sonra ve inek de aseton kokusuna başlar.

belirgin değişiklikler görülen fizyolojik özellikleri: vücut titreme geçer, bolca salgılamak, dişlerin dış gıcırdatacaksınız, büyük ölçüde azaltılmış sıcaklık görünür hayvan yatarak daha fazla zaman harcar. inekler kuvvetle Bütün korkak ve sürekli feryat, dış uyaranlara duyarlılık artar.

tanılama

Eğer hastalığın dış belirtilerini fark ederseniz, daha doğru bir teşhis için bilimsel yöntemlere başvurmalısınız. Bunu yapmak için, elde edilen hammaddede protein ve yağ içeriğinin konsantrasyonunu test etmek gereklidir – bir buçuk yüzde fark, keton elementlerinin muhtemel bir içeriğini gösterir.
analizi
Bununla birlikte, laboratuar koşullarında, süt ürünleri ve idrar sığırlarının analizi gerçekleştirilmektedir. Çoğunlukla, kuru bir reaktifin kullanımı olan Lestrada’ya başvururlar. 20: 1: 20 g oranında amonyum sülfat, sodyum nitroprusit ve susuz sodyum karbonattan hazırlanabilir, bu solüsyonda 10 ml süt veya idrar verilir. Patojenik cisimlerin varlığı tespit edilirse, tüm reaktif mor bir renk alır.

Tedavinin özgüllüğü

İneklerde ketozis doğru olarak tespit edilirse, evde tedavi gecikmeden yapılmalıdır.

Hayvancılık rasyonuna dikkat ettiğinizden emin olun: Eğer küflü yiyecek bulursanız, hemen kurtulun. Hayvansal hayvanlara, 10 kg’a kadar iyi saman, ot, kök ekinleri de dahil olmak üzere, taze yemler ile birlikte verilmesi gereklidir.

Ketoziyi bir keçide nasıl tedavi edeceğinizi öğrenin.

Sığırlar için yem
Zayıflamış bir organizmanın tüm temel işlevlerinin normalleştirilmesi için ilaç reçete edilir. Glikoz içeriği en az yüzde 20 olan üç ila dört gün arası enjeksiyonlar 12 saatlik bir aralık ile enjekte edilir.

Önemli! Hasta hayvanların ketozunda, tatlı su ile lehimlenir.

Kandaki yüksek aseton seviyesini azaltmak için, sodyum bikarbonat intravenöz olarak uygulanır veya bu çözelti, içme için su ile infüzyonlar için karıştırılır.

Başka bir tedavi seçeneği olarak, Sharabrin ve Shaykhamanov bileşiminin bir karışımının iki litrelik bir doza yapışarak karın boşluğuna uygulanması tavsiye edilir.
İlacın karın boşluğuna uygulanması
Cinsel ve endokrin sistemlerini düzeltmek için, oksitosin içeren ilaçlar içeren hormonal ilaçları kullanmak gereksiz olmayacaktır.

Önleyici tedbirler

İneklerde en iyi ketozis önlenmesi, hayvanın temiz havaya kaç kez girmesine izin verebilirsiniz. Aynı türü hariç tutmak ve daha yüksek seviyede asit beslemesi içermesi daha iyidir. gastrointestinal inceliğini sürekli temizleme temin olarak sığır gıda asit-baz dengesi normal seviyelerine yol açan, biçilmiş otu, pancar, şalgam ve diğer kök bitkileri eklenecek.

Diyetle emzirme döneminde inekler, hayvan beslemeye yönelik tahıllar, pekmez ve ayrıca özel bir yağ ilave edilir.
Ancak, sığırlarda aşırı beslenmeyin, çünkü bu, rumendeki protein içeriğinde bir artışa yol açabilir ve bu, gastrointestinal sistemin ihlali ile doludur.
İneklerde laktasyon
Ayrıca hayvanların çamuru için yemliklerin temizliği, çanaklar ve kutuların kendileri de unutulmamalıdır.
Tam dengeli beslenme ve kaliteli bakımın temel kurallarını gözlemleyerek, sadece ketozis değil aynı zamanda birçok başka sığır hastalığı riskini de azaltabilirsiniz.

Biliyor musun Hastalığın ortaya çıkışı da, hayvanın “kötü ruh hali” ile ilişkilidir, eğer inek sıklıkla stres geçirirse, ketozisin görülme olasılığı birkaç kez büyür.

Ketoz, büyükbaş hayvanlar üzerinde çok olumsuz bir etkiye sahip olan ve çiftçilere büyük kayıplar veren bir hastalıktır. Ketosis, tedavi edilebilir olsa da, önleme kurallarına uyarak bunu önlemek daha iyidir.