İneklerde bursit: ne yapmalı, nasıl tedavi edilir

Bir inek bademcik
Büyük bedene ve fiziksel güce rağmen, sığırlar çeşitli hastalıklara karşı hala hassastır. En yaygın ve çok tehlikeli hastalıklardan biri sözde bursittir. Semptomları, nedenleri ve tedavisi tüm yetiştiriciler için yararlıdır.

Bursit nedir?

Eklemlerin yakınında oluşan küçük bir kapalı kaviteye bursa denir ve bilimsel bir şekilde sinovyal bir torbadır (çanta). Oluşumu, bağların ve tendonların gevşek bağ dokusunun yer değiştirmesinin sonucudur. Tendon veya kasların maksimum sürtünme olduğu yerlerde, hayvan iltihaplanma sürecine başlayabilir.

Önemli! Yaralanma ve iltihaplanmaya en duyarlı olanı precordous bursadır – çoğu zaman ineklerdeki bursit tam olarak orada gelişir.

Sinovyal kese iltihabı (torbalar) – bu bursittir. Bununla birlikte, bursitin sadece bacakların eklemleri ile ilişkilendirilmesi gerekli değildir. İneklerin aynı zamanda çene eklemlerinin ve makklokun – birçok kasın sabitlendiği iliumun bir parçası- hasara ve hastalıklara eğilimli olduğuna inanılmaktadır.

Hayvanlarda gelişim nedenleri

Bu hastalığın en yaygın nedenleri şunlardır:

 • kapalı yaralanmalar (inme, çürükler veya hayvan yanılmadığı zaman oluşabilir);
 • açık yaralanmalar (kırıklar veya yaralar dahil);
 • festering (bu işlem lezyonlara yakın dokularda meydana gelirse);
 • bulaşıcı hastalıklar (tüberküloz, bruselloz, sepsis);
 • Sınırlı alan (inekler kalabalıksa – birbirlerini yaralayabilirler);
 • hipotermi (bulaşıcı hastalıkların gelişmesine neden olur).

Bir inek bademcik

tür

Uzmanlar, bursitin iki ana çeşidini – aseptik ve pürülan ayırır.

Sığır eklemlerinin hastalıkları hakkında daha fazla bilgi edinin.

Aseptik görünüm

Aseptik bursitin en belirgin semptomu, bir yuvarlakın (nadir durumlarda – oval) şişmesidir. Ön karpal bursit

Bu bağlamda ineğin böyle belirtileri vardır:

 • hayvan salıyor;
 • sıcaklık yükselir;
 • Daha hızlı solunum ve nabız.

Aseptik bursit akut ve kroniktir. Akut olgularda şişlik inceliklidir ve yapraklık önemsiz olabilir. Hastalık kronikleştiyse – bursa cildi yoğun olarak kalınlaşır, inek çok ağrılı ve acı çeker.

Ayrıca, aseptik bursit dört alt gruba ayrılır: seröz, seröz-fibrinöz, fibröz ve ossifikasyon.

serumlu

Bu hastalık türü en kolayı olarak adlandırılabilir, çünkü seminerde biriken akışkanın kendisi çözülebilir. İnek yeniden yaralanırsa – hastalık kronikleşebilir.

Hastalıkların nasıl ağrılabileceği ve nasıl tedavi edileceği hakkında daha fazla bilgi edinin.

Seröz-fibröz ve lifli

Fetal-fibrinli prematür bursit

Kan pıhtılaşması sürecinde, fibrin adı verilen aktif bir protein alınır. Bu madde çok miktarda biriktiğinde, bursit seröz-fibröz hale gelir. Bunun başlıca özelliği, bursa’nın algılanabilir yoğunluğudur.

Buna ek olarak, eklemin yakınındaki deri de onunla birlikte büyüyebilir, bu da hayvanın hareketini engelleyecektir. Bu tip tedavi yanlış veya zamansız ise – lifli hale gelebilir (çantanın çevresindeki deride yatak yaraları olacaktır).

ossificans

En kötüsü, eğer omurgalayan bursit belirtileri gösteren bir inek bulursanız. Eğer bursa duvarı sağlam ise ve üzerinde kireç tabakası fark ederseniz, çantanın kemiklerle kaynaştığı anlamına gelir. İnek yürüyemez, metabolizma ciddi şekilde bozulur (yanlış fosfor ve kalsiyum oranı). Bu durumda, bursit geri dönüşümsüz hale gelir.

Biliyor musun İnekler, yaygın olarak düşünüldüğü gibi aptal hayvanlar değildir. Bu yüzden, diğer insanların hatalarından öğrenme yeteneklerini vurgulamak önemlidir. Bir kişinin çitlerden elektrik çarpmasına çarpması durumunda, diğerlerinin bilgileri dikkate alacağı ve çitten uzak duracağı fark edilir.

Pürülan görünüm

Veteriner hekimlerin, inekliklerde temizliği koruma ihtiyacından bahsetmeleri kaza değildir. Her şeyden önce, 3-4 aya kadar engelsiz kalmaya devam edebilecekleri için patojenik bakterilerin vücuda girmesi yeterlidir. Hayvan yaralanırsa ve mikroplar torbaya girerse – pürülan bursit önlenemez.
Bir inek bademcik
Bu rahatsızlık konvekslikte bir yaranın varlığı ile karakterizedir. Yara yoksa, irin pus yapabilir. Ek olarak, uzmanlar konvansiyonel bir şırınga ile numuneyi alırlar – içindeki irin varlığı aynı zamanda hayvanın bu hastalıktan muzdarip olduğu anlamına da gelir. Pürülan bursit ayrıca kronik ve akut olabilir.

Bir ineğin anatomisi hakkında daha fazla bilgi edinmenizi öneririz.

keskin

Akut pürülan bursit bu isme sahiptir, çünkü eklemin ağrısı ve şişmesi hızla oluşur. Şantaj ve titreme, akut bir formun ana işaretleridir. Tehlike, laktasyon seviyesinin azaltılmasıdır. Bu buzağılarda yetersiz beslenmeye yol açabilir.

kronik

Bursada pürülan bir fistül bulunursa, bu, hastalığın kronik bir formda olduğunu gösterir. Bir yara mukusundan, tahsis edilebilir ve hatta pus akışı olabilir. Şüpheler sadece bursa deliğini ortadan kaldırabilir.
Kronik bursitBursada kronik inflamasyon ile değişim: A – bursa bölgesinde villus ve bağ dokusu armaları kalınlaşması; B – kalın fibröz kapsül oluşumu

Ne yapmalı, ineklerde bursit nasıl tedavi edilir

Sahneye ve bursit tipine bağlı olarak, bireysel tedavi seçilir. Seröz bursitin iyileştirilmesi için bursa’ya soğuk bir cisim bağlanması yeterlidir, daha sonra rulo haline getirilir ve ineği sıcaklıkta dinlendirin.

Torbada irin bulunduğunda, tedavi mutlaka piercing içerecektir:

 1. Biriken pustan kurtulmak için torbada bir delik yapılır.
 2. Tekrarlanan iltihaplanmayı önlemek için antibiyotikler boşluğa enjekte edilir. Novocaine eklemek gerekir – bu bursa anestezi yardımcı olacaktır.
 3. Torbanın etrafındaki deriye kabalaşmaz, özel jellerle ovulur.
 4. Ondan sonra bir bandaj yapmalısın. Fakat bandaj dikkatli ve dikkatli bir şekilde sarılmalıdır, çünkü sargı çok zayıf olmamalı veya tersine çok sıkı olmamalıdır.
Önemli! Aşırı kilonun eklemlerdeki yükü arttırdığını unutmayın. Bu, ineğin (örneğin, hamilelik sırasında) daha büyük olduğu, daha dikkatli olması gerektiği anlamına gelir.

Torbanın deformasyonunu (yayılımını) fark ederseniz, boşluğa özel bir iyot ve alkol çözeltisi girmeniz gerekir. Bursa’yı içeriden tahrip eder ve daha fazla sıvı birikimini önler.

Video: hock bursit tedavisi

Ayrıca, tedavi sırasında, hidrojen peroksit ve furakilin çözeltisi ile düzenli yıkama gereklidir. Eklemleri güçlendirmek, özellikle kalsiyum açısından zengin özel vitamin komplekslerine yardımcı olacaktır.

Biliyor musun İnek zekası, dakikliklerini, yakın arkadaşlarının yüzlerini / yüzlerini hatırlama ve birbirleriyle 11 farklı mooing ile iletişim kurma yeteneklerini ifade eder.

Önleyici eylemler

Herhangi bir hastalık tedavi edilmekten çok daha kolaydır.

İşte her türlü bursitlerden canlı hayvanı korumak için bir dizi önleyici tedbir:

 1. Otlatma yerleri. Bir seçeneğiniz varsa, ineklerin kayalık arazide otlatmasına izin vermemelisiniz. Bitkilere dikkat etmeye değer – onlar dikenli olmamalıdır.
 2. ısı. Ahır sıcak olmalı ama düzenli havalandırmayı unutmamalı. Zemin soğuksa, rahat bir çöp olmalı.
 3. temizlik. Düzenli temizlik, çiftlik hayvanlarının sağlığı ve güvenliğinin garantisidir.
 4. besleyiciler. İnekleri tutmak için bir oda tasarlarken, boyutlarını göz önünde bulundurarak, yemek sırasında birbirlerine zarar vermeyeceklerini düşünün.
 5. taşımacılık. Sürüsünü taşımanız gerekiyorsa – hayvanların güvenliğini sağlamak için kesinlikle nakliye kurallarına uyulmalıdır.

Bursit önleme yöntemi olarak çayırda otlayan inek
Ayrıca, veterinerin düzenli muayeneleri, herhangi bir hastalığın gelişimini zamanında tespit etmeyi sağlayacaktır. Bu kuralları gözeterek, yalnızca bursitlerden değil aynı zamanda her türlü sığırdan da inekleri koruyabilirsiniz. Ve eğer hastalıkla yüzleştiyseniz, bununla başa çıkmak için tam donanımlı olacaksınız.