İnek ve Dana dişlerini öğütün: bunu yapmak için nedenleri

Bir buzağı ile inek
Veterinerlik tıbbında, diş gıcırtıları gibi davranışsal semptomlara dayanan bazı hastalıkları teşhis etmek oldukça mümkündür. Duygusallık, inek ve baldırları genellikle dişlerini eziyor, bu da ciddi hastalıkların bir belirtisi olabilir: gastroenteritden ruminasyona. Diş kazıma, hayvanı denetlemek için bir veterinerin davet edilmesi için yeterli bir sebeptir. Bu fenomenin nedenlerini ve makalede nasıl ortadan kaldırılacağını düşünün.

Neden buzağı dişleri ile biler

Bir hayvanın dişleri taşlama, kesinlikle sağlıklı olması, sadece hayvanın ağzında, sakızla birlikte, kum veya toprak şeklinde safsızlıklar olduğu oldukça sık görülen durumlardır. Aynı sesler sığır tarafından üretilebilir, ağızda yiyecekler olmadan çiğneme hareketleri yapar.

Yukarıdaki tüm durumlarda, yetiştirici kolayca başa çıkabilir. Sadece evcil hayvanlar için diyete dikkat etmelisiniz: yiyecekler kum veya toprak almamalıdır.

Biliyor musun İnekler neredeyse 360 ​​derece görebilirler, ancak önlerinde doğru göremezler. Bu nedenle, nesnenin önüne doğrudan bakmak için, genellikle kafalarını yanlarına çevirirler.

Bir inek veya buzağı dişleriyle kazıma da bir mide veya bağırsak hastalığının belirtisi olabilir:

 • gastroenterit.
 • beyaz kas hastalığı.
 • paravertecta rumen.

buzağı

Tüm bu hastalıklar ya doğumdan sonraki ilk birkaç haftada ya da baldırın altı ay yaşına geldiğinde yaranın parakeratozu gibi meydana gelir. Çoğunun ana sebebi doğru diyetin ihlalidir. Eser elementlerin eksikliğinden ve virüs bulaşmasından dolayı sadece beyaz kas hastalığı oluşur.

Doğru tanı koymak için hastalığın dış semptomları yeterli değildir. Buzağının dişler ile biçilmesinin nedenini anlamak için laboratuvar testleri yapmak gerekir. Bu özellikle erken aşamalarda tanımak zor olan beyaz kaslı bir hastalıkta geçerlidir.

Bir buzağı öksürüğü yapmanın yanı sıra, halsiz ve kötü yiyorsa, daha fazlasını okuyun.

Testler olmadan, teşhisteki bir hata yapmak kolaydır ve uygun bir tedavi olmadan genellikle sığırlar ölür. Veteriner hekimlik yokluğunda ölümcül sonuç olasılığı% 60-90’dır.

Teşhisi doğru tespit etmek için aşağıdaki testler gereklidir:

 1. Tam kan sayımı – yetersiz sayıda eritrosit ve protein beyaz kas hastalığına işaret eder.
 2. Genel idrar analizi – idrarda protein var, asit reaksiyonu var, kreatin miktarı artar; tüm bunlar ineğin hasta olduğunu gösterir.
 3. Rumen’de histamin düzeyini belirlemek için analiz – seviyesi yüksekse ve ayrıca asidik bir ortam tespit edilirse, bu, rumen parakeratozunu gösterir.

Analiz için bir buzağıdan kan toplanması
Bu durumlarda veteriner preparatları hazırlar: tokoferol, selenyum, “Trivitamin”, ayrıca özel protein hidrolizatları ve yüksek kükürt içeriğine sahip amino asitler.

Önemli! Gastroenteritin dış semptomları, enfeksiyöz veya parazitik bir yapıya çok benzemektedir, bu nedenle laboratuvardaki kanı analiz ederken lökosit, eritrosit, hemoglobin ve ESR sayısına özel dikkat gösterilmektedir.

Ağızda kumun yutulması

Dişlerde sığırlar kum veya küçük çakıl taşları alabilirler, çoğu zaman bu, aynı anda gıdaların benimsenmesiyle olur. Bir ineğe sahip insanlar, sığırların ineklerin duvarlarından sıva aldıkları durumlara aşinadırlar. Ayrıca bir ineğin bir hasır matı çiğnemesi de olur.

Bu alışılmadık yeme alışkanlıklarının vücutta kalsiyum eksikliği, raşitizm başlangıcı ya da ineğin beslenmesinde çeşitli şeyler yapma gereğini göstermesi olasıdır. Raşitleri önlemek için buzağıları düzenli olarak kontrol etmek de önerilir.
Kumun varlığı için baldırın ağız boşluğunun muayenesi

Sakız yokluğu

Diş öğütme kaynağı da ruminant beslemenin olmaması olabilir. Çiğneme sığırların konjenital bir refleksidir, yiyecek yokluğunda, inek veya baldır hala çiğniyor.

Önemli! Yetiştirici, besleyicide sürekli olarak az miktarda saman veya saman bulunduğundan emin olmalıdır, böylece hayvan dişleri birbirine dişlerini taşlamadan dişlerini taşlamaz.

Sakız yokluğunda dişler birbirine temas eder ve diş çınlaması oluşur.

Video: inek sakızını yitirse ne yapmalı

Rumen paracaratozu

Rumen paraverctosis belirtileri:

 • bol salyalama;
 • dişlerin taşlanması;
 • sümüksü bağırsak peristalsis;
 • kötü iştah;
 • hafif yara izi azaltma.
Biliyor musun Boğaların kırmızı bir paçavra öfkesine koştuğu gerçeği, köklü bir efsane. Sığırlar kırmızıyı ayırt etmez ve matadorlar tarafından boğa güreşinde kullanılan kırmızı bayraklar, hareketlerinden dolayı boğaların dikkatini çeker ve renklendirmez.

Hayvanı iyileştirmek için, yanmış magnezya, yanı sıra sodyum hidrojen karbonat ve A vitamini verilir. Buzağı tamir edildikten sonra, sadece taze tam değerli yem verilmesi gerekir. Eğer doğru beslenme şekline uymuyorsanız, daha az parakeratoz kötü beslenmeyi kışkırttığı için hayvan tekrar hastalanacaktır.

gastroenterit

Gastroenterit belirtileri:

 • yüksek sıcaklık;
 • hayvan zayıfladı;
 • Sığırların dışkılarının mukus ve kan pıhtıları içerdiği ishal.

Buzağıda gastroenterit
Düşük kaliteli yemlere sahip hayvanları beslerken gastroenterit oluşur:

 • ekşi dönüşü;
 • küflü ekmek, saman veya diğer şımarık yem.

Bu durumda organizmanın her şeyden önce arıtma ihtiyacı var. Buzağı 24-36 saat beslenmez, bir içecek olarak, hayvana ılık su (hafif tuzlu) verilir. Bu sürenin sonunda bebeğe asidofilik süt, yulaf ezmesi yulaf ezmesi, taze süt mandırası verilir. Geri kazanılan hayvan daha sonra zamanında ve doğru beslenir.

Baldırda gastroenteriti tedavi etmek için kullanılan semptomları ve yöntemleri öğrenin.

Beyaz kas hastalığı

Beyaz bir kas hastalığında, yağlar, mineraller ve karbonhidratlar sindirilmemiş olduğu için metabolik bir bozukluk oluşur ve kas dejenerasyonu gelişir. Çoğu zaman bu hastalık kalbin kaslarında geri dönüşü olmayan değişikliklere yol açar.

Bu hastalığın belirtileri: Beyaz kas hastalığı

 • hayvanın ayaklarının üzerinde durmanın tam imkansızlığı için güç kaybı;
 • bulutlu gözler;
 • mide rahatsızlığı;
 • kokuşmuş dışkı;
 • iştah kaybı.

Sığırların beyaz kastan kürlenmesi, enjeksiyonla deri altından veya kas içinden uygulanması gereken E ve A vitaminleri tarafından teşvik edilir. Ayrıca hayvan, kas içine sodyum selenit içeren bir preparat uygulanır.

Beyaz kas hastalığının buzağılarda nasıl tedavi edileceğini okumayı öneririz.

Doz aşımı buzağı ölümle tehdit ettiği için, sodyum selenitli ilaçların kullanılması kesinlikle ölçülmelidir. Enjeksiyon bölgelerinde ciltte enflamatuar süreçler (apse) varsa, muhtemelen veteriner antibiyotik tedavisini önerecektir.

Önleyici tedbirler

İnek ya da baldırın yukarıda bahsedilen rahatsızlıklarla hasta olmamasını sağlamak için, beslenme ve koruma için belirli koşulları gözlemlemek önemlidir:

 • taze gıda (küf ve fermantasyon olmadan);
 • Mikroelementler bakımından zengin çeşitli diyetler;
 • yemde yabancı yenmez safsızlıkların yokluğu;
 • rikets profilaksisi – açık hava egzersizi ve güneş banyosu, kış döneminde vitamin D için katkı maddeleri

Dişlerle kaşınmayı önlemek için bir yöntem olarak taze gıda ile bir inek besleme
İneklerde veya buzağılarda dişleri kazıyarak hem tamamen zararsız nedenlere sahip olabilir hem de ciddi hastalıkların gelişiminin bir işareti olabilir.

Biliyor musun İnekler gıdaları sindirirken, mide içinde mayalanma gerçekleşir ve bu da büyük miktarda metan gazı ile sonuçlanır. Sığır, günde 250 ila 500 litre gaz üretir.

Hastalığın başarılı bir şekilde üstesinden gelmek için, teşhisi doğru bir şekilde belirlemek ve tedaviye hızlı bir şekilde başlamak önemlidir.