İlkbaharda kayısı ekimi: en iyi tavsiye

İlkbaharda kayısı ekiyoruz

Erken lezzetli meyvelerle kendilerini memnun etmenin zevkini kim reddeder – evde olgunlaşan olgun kayısılar?

Dahası, günümüzde, çeşit çeşitliliği sayesinde, sadece güneyde değil, hava koşullarının daha şiddetli olduğu iklim bölgelerinde de büyümeye başlamıştır. Gerekli bilgi ile donatılmış, tesisi dikmeye ve sonuçları beklemeye devam edebilirsiniz.

Peki, bu sürece devam etmeden önce bilmeniz gerekenler nelerdir?

İlk önce ekime hazırlanın

Toprak iyi hava akışı olmalı

Tabii ki, sadece bir meyve ağacı fidesi satın almak, uygun bir yere dikmek ve ilk meyveleri beklemek yeterli değildir. Kayısı ağacının da kendi tercihleri ​​vardır ve bunları dikkate almak çok önemlidir.

Toprak için gereklilikler. Kayısı, toprağa karşı çok seçici değildir ve aşağıdakiler hariç, pratikte herhangi bir şekilde kök salmaya hazırdır: ağır, hava geçirgenliği zayıf ve yeterli nemden geçmemesi.

Kayısı ağacı büyümeyecek ve yeraltı suyu seviyesi çok yüksek olmayacaktır (en az iki metre olmalıdır). Sonuç olarak, kayısı ekimi için düşük yerler hiç uymuyor.

Soğuk rüzgarlardan korunmuş, yeterli ışıkla küçük tepelerde ağaç hissetmek güzel olacaktır. Güney ve güney-batı yamaçları da bitki dikimi için uygundur.

Yukarıda belirtildiği gibi, hafif ve iyi havalandırılmış bir toprak üzerinde kayısı için rahat olacaktır. İstisna kiraz erik üzerine kayısıdır. Onun için, toprak sıkıştırma daha az zararlı. Diğer stoklardaki ağaçlar için, tınlı ve hafif tınlı formülasyonlar, toksik tuzlar ve azot olmaksızın uygundur.

Toprak hazırlığı ilkbaharda kayısı ağacının ekimi için sonbaharda başlar. Yukarıda açıklanan ipuçlarına göre bir yer seçin.

hazırlamak toprak ve humusun üst verimli tabakasının karışımı, bitkinin gelişimi için gerekli gübreleri eklediğimiz yerde – eşit parça azot, fosfor ve potasyum içeren 400 gr nitroammoska.

Çukur iki yıllık bir fide dikmeyi planlıyorsak, 70 cm derinliğinde ve aynı genişlikte kazılmıştır.

Fide zaten üç yaşında ise, 80 × 80 cm büyüklüğünde bir boyuttayız. Altta, hazırlanan karışımı döküyoruz, bir kova suyla doldurup dünyanın geri kalanıyla örtüşüyoruz.

Başlangıçta, üst verimli ve sonraki katmanları ayırmak ve farklı yönlere ertelemek gerekir. Kış aylarında toprak çökecek, tüm boşlukları dolduracak ve ilkbaharda iniş aşamasına ilerlemek mümkün olacaktır.

Doğru seçilmiş ve hazırlanmış yer, başlangıç ​​davasının yarısıdır.

Satın almadan önce fide kontrol ettiğinizden emin olun

Fidelerin seçimi daha az önemli değildir. İki yaşındaki fidenin en iyi büyüme özelliklerine sahip olduğuna inanılmaktadır. Tabii ki, gerekli tüm detayları bulabileceğiniz kreşten bir fide almak en iyisidir.

Ancak, yine de, eğer piyasada bir tesis edinirseniz, o zaman maksimum bilgi edinmeye çalışın, bölgenizin iklim koşulları için en uygun çeşitliliği seçin.

Bunu daha önce de belirttik Alychov anacı üzerinde fide ağır topraklara daha adapte. Erik anacı da daha az zorludur. Kendi kendine döllenmiş çeşitlere tercih verin veya diğer tozlaşan ağaçların büyümesine dikkat edin.

Açık bir tipte ise kök sistemini dikkatli bir şekilde inceleyin. Donmuş veya kuru kök olmamalıdır. Kapalı tipteki kökleri olan bitkinin daha iyi yaşayabileceğini söylemek gerekir.

Fidelerin hazırlanması. Hala zarar görmüş bir kök sistemi olan bir fide varsa, o zaman göreviniz tüm hasta ve şüpheli kökleri canlı dokuya kesmektir. Dikimden önce, taze sığırkuyruğu, kili ve sudan bir sıvı gevezesi hazırlamanız gerekir. Elde edilen karışımda, bitkinin kökleri ıslatılmış ve bir çukura batırılmıştır.

İlkbaharda kayısı fide dikim

İlkbaharın ikinci yarısında bitki yetiştirmek en iyisidir

Dikim zamanı. Nisan ya da Mayıs başı – bitki örtüsünün başlamasından önceki dönem – kayısı ağacının ekilmesi için en uygun yoldur (burada iklim bölgesinin özelliklerini dikkate almanız gerekir).

İniş derinliği en az elli santimetre olmalıdır. Toprağın daha az verimli olması, çukurun derinliği, ancak yetmiş santimden fazla değildir. Çukurun dibinde, yüksekliği 20 cm, drenaj (kırık tuğla, ezilmiş taş).

gübreler. Molozların üstünde, toprağın üst tabakasını gübre ile karıştırıyoruz: yarım kilogram süperfosfat, 200 gr amonyum nitrat, bir kilogram kireç ve iki kilogram kül ve humus ekleyebilirsin.

Bu karışım, köklerle doğrudan temas etmemek için, onları yakmamak üzere, toprakla iyice karıştırılır. Biz yer yer kazık, hangi destek olarak hizmet verecek. Etrafında, zemin seviyesinin üzerinde bir tepe oluşacak şekilde bir höyük yaparız. Alınan hillockta fidelerimizi yerleştiririz ve kökleri dikkatlice yaymaya başlarız, sonra bunları hafifçe toprağa doldururuz. Dikim sırasında birisi size yardım ederse en iyisidir. Bu görevi büyük ölçüde kolaylaştıracaktır.

İşlemi tamamlamak için, gövdelerin etrafında bir silindir oluşturun. Bitkiyi sulandırarak dikimi bitiriyoruz (15-20l), ancak ortaya çıkan höyüğü bulanıklaştırmamak için yapıyoruz. Manipülasyonlardan sonra, ağacın kök boynunun zemin seviyesinde olması gerekir – bu herşeyi doğru yaptığınız anlamına gelir.

Bitki sonrası bakım soğuk ve zararlılardan zamanında sulama, beslenme, koruma.

sulama fide zorunludur ve sezon başına en az üç ila dört kez yapılmalıdır. İlkbaharın ortasında ve Mayıs ayı sonunda, sürgünlerin aktif bir şekilde büyümesi söz konusudur. Bu dönemde iki sulama gerekli. Ayrıca, sulama zorunludur ve meyve olgunlaşma döneminden iki hafta önce.

Son sulama, yaz sonunda gerçekleştirilmelidir, böylece ağacın soğuk havaların başlangıcına hazırlanma zamanı vardır. Sonbaharın başlangıcında, su miktarı keskin bir şekilde azaltılmalıdır.

Tabii ki, tüm sulamalar hava şartlarına bağlı olarak ayarlanmalıdır. Kuru dönemde, ağacın tepesini püskürtmek gerekir.

Ayrıca ağaçları külleriyle besleyebilirsin

besleme bahar döneminde de yapmak en iyisidir. Bu amaçlar için mineral ve turba karışımlarının kullanılması önerilir, ancak organik gübreler ile ağacın beş yaşına gelene kadar beklemesi gerekir.

Kayısı hastalıklarından ve zararlılardan korunma Bölgenin zamanında temizlenmesi, düşen hastalıkların yakılması, birçok hastalığın patojenlerinin kış uykusuna çok düşkündür.

Ağaç gençken, yabancı gövdeden kurtulmak için, yakın gövdeli çemberin temizliğini izlemek gerekir. Bitkiyi hastalıkların ilk belirtilerinin varlığı için düzenli olarak kontrol edin, zararlı böcekleri mekanik olarak temizleyin.

Ayrıca, fidelerinizin durumunun doğrudan bahçenin genel durumuna ve büyüyen ağaçların bakımına bağlı olduğunu hatırlamak önemlidir, çünkü hastalıklar hızla aktarılır ve tüm bölgeyi enfekte edebilir. Bu nedenle, önleme ve tedavi amacıyla spreyleme, ağaçlarınızın bakımındaki en önemli aşamalardır.

Soğuk havaların başlangıcından önce ağaçların ihmal edilmesine ve badanalanmasına da gerek yoktur. Bu onları parlak kış güneşinden koruyacak ve en az kayıpla kışlamana yardımcı olacaktır.
Bitkilerinize bakın, zevk ve özveri ile yapın ve çabalarınız kesinlikle başarılı olacaktır.


Loading...