İç mekan bitkilerinde plak ile nasıl baş edilir

ölçekli böcekler
Kalkanlar (Diaspididae), eksik transformasyonu olan yarı-Horny-kanatlı böcek-coccid ailesinin temsilcileridir. 3 bin türün (solucan ve balinaların yanı sıra 2.600 scute’nin üzerinde) tüm otoburlar, otçul bitki bitkileri ve tehlikeli böcekler.
“Yeşil arkadaşlara” kayıtsız değilsen, kınların nasıl gözüktüğünü ve onlarla nasıl mücadele edeceğini bilmek güzel olurdu, – tam bir netlik için, sana bir fotoğraf vereceğiz.

Benziyor

Önce düşünün dişilerin yapısı – Bu arada, iç mekan bitkilerinin çoğunun “sevgililerinin” harici bir benzerliği vardır:

 • Bacaklar, kanatlar, gözler, antenler – yoktur, ancak delici emici tipte iyi gelişmiş ağız organları vardır;
 • gençlerin yumuşak bir kalkanı var ve etrafta hareket etme şansı var, o zaman scutellum olgunlaşıyor ve dişiler artık hareket etmiyor;
Biliyor musun Tüm karasal hayvanlar arasında, uyuz da dahil olmak üzere, kıtlık kadınları, durmaksızın beslenmenin eşlik ettiği sabit bir yaşam tarzına “evrilen” tek gruptur.
 • gövde uzunluğu 1.5-2 mm, oval veya yuvarlak, segmentasyon belirgin değil (bahçe besin yiyiciler, armut şeklinde veya 5 mm uzunluğa kadar damla şekilli gövdeli daha büyüktür);
 • Flep altında vücudun rengi beyaz veya soluk kahverengi;
 • olgunlaşmış bireylerin kalkanı vücudun yüzeyini tamamen veya kısmen kaplar, kuvvetli dışbükey, yarı küresel veya düzdür ve salgı bölümü ve larva derilerinden oluşur;
 • scutellumun rengi sarımsı kahverengi ve koyu kahverengi; larvaların olgunlaşması sırasında, derilerinin rengi değişebilir, sırasıyla, renk ve scutellum tek tip değildir, örneğin koyu kahverengi bir merkezi olan bir altın kahverengi dış halkadır.

kadın
Şimdi erkekler:

 • ağız organları yoktur – gözün yerine ve tamamen oluşturulmuş uzuvlara ve kanatlara;
 • vücut bölünmüş: kafa, göğüs ve karın;
 • genellikle beyaz ve kabarık, ama kırmızımsı, kırmızımsı gri ve açık turuncu vardır;
 • küçük bir scute varlığında.

Kalkanlar oval veya uzatılmış oval biçimli yumurtalar, genellikle beyaz, açık gri çiçekler, sonunda açık kahverengiye dönüşürler. Yumurtaların boyutu azdır: 0.1 ila 0.3 milimetre. Mikroskop altında solucanlar ile karıştırılabilir. erkek
Larva iki yaştadır:

 • ilk yaş (bu tür larvalar serseriler olarak adlandırılır) – sarımsı vücut oval ve düz, 0,3 mm uzunluğunda, üç çift bacak, yanı sıra dalları ve gözleri vardır;
Biliyor musun Larva rengine dikkat edin – birçok Diaspididae türü durumunda, yeniden doğacağını anlayabilir. Örneğin, dut kalkanının beyaz serseri kadınlara, kırmızı olanlar da erkeklere doğru büyür.
 • ikincisi vücut büyüklüğü 0,5 milimetreye kadar büyüktür, renk beyaz veya gridir, kural olarak, vücudun daha karanlık bir arka kısmı, genellikle bacaklar, antenler, gözler yoktur. Bu larvaları olgun bireylerden ayıran tek şey boyut ve scutellum’dur: daha hafiftir.

serseri
Ölçeklerin tür çeşitliliğini unutmayınız: bazı türlerin dişileri neredeyse saydamdır, kabuklarının ayırt edilmesi zordur; kırılmış bedenler vardır, klyaksovidnoy formu; Birisi zehirli siyah renk ve benzeri bir uyuz vardır. Aynı şey morfolojik gelişim için de geçerlidir: bu nedenle, tropikal Diaspididae’nin bir kısmı yumurtanın aşamasından yoksundur.

Ne zarar

Kalkanlar, bahçedeki meyve ağacını tamamen yok etmek için 3-4 yıl yeterli olan son derece zararlı böceklerdir. bitkiler üzerinde ölçek böceklerin varlığı (örneğin, dut) en ufak belirtisinde güney ülkelerinin tarım bölgelerinde fidan ve fide ihracatını yasaklayan sıkı karantina ifşa önce onlar tehlikelidirler. Karantina sırasında, meyve ağaçları ve çalıların yanı sıra taş meyve ve çay tarlaları için pestisitler kullanılır.

Jose ölçeği bitkilerde yerleşir, böylece o alınır nerede olduğunu bilmek gerekir: deposundan çiçeklerle tetikte, dikim malzemesi ile (bunlar enfekte olabilir) yanı sıra pencere ve kapı gibi – ev rüzgar getirebilir ciliospores.

Houseplants da sıklıkla yaprak bitleri, mealybugs, yalancı dikenler, örümcek akarları, nematodlar, thrips, whiteflies muzdarip.

Yenilgi belirtileri

Yapraklara yapışan dişiler, yapraklarını sarı lekelerle kaplayan hücresel suyu emer, sonra sarı veya tamamen kahverengiye döner, bükün ve bitkiden ayrılır. Ardından, büyümeye, kurumaya, yavaş yavaş dallanmaya ve ölmeye son verir. Ayrıca, narenciye meyveleri hasara eğilimlidir. Bir ficus üzerinde kalkan

Önemli! Yapraklar üzerinde yapışkan bir akıntı bulursanız, belki de bir damla, kabukluların, yaprakların, yaprak saplarının, tomurcuklarının ve meyvelerinin örtüldüğü, kabukluların tatlı bir sıvısıdır.

Düşüş siyah bir mantar ile enfeksiyona yol açar ve tozu biriktirir.

önleme

İç mekan bitkilerinde kınlardan nasıl kurtulacağınızı düşünmemek için, kendinizi önceden güvenceye alın ve şu kuralları izleyin:

 1. Özel mağazalarda vazo satın alın; Bu, enfekte olmuş bir bitki edinme olasılığını azaltacaktır. Hastalıklara ve zararlılara dayanıklı çeşitleri seçin, satıcıya danışın.
 2. Yeni edinilmiş “arkadaşlar”, karantinada başarısızlığa uğratılmalı “. 7 gün sonra hiç kötü bir şey fark edilmezse – diğerleriyle “tanışmak”.
 3. Bitkileri sabunla yıkayın. Bunu ayda bir kez yapmak yeterlidir, ancak bu mümkün ve daha sık (fanatizm olmadan) mümkündür. En önemlisi saksıyı bir balkondan ya da bir binadan bir binaya taşımak durumunda olan “ayin” dir.
 4. Zamanla, kurutulmuş veya bozulmuş yaprak ve yamaları temizleyin.
 5. Toprağı potasyum permanganat çözeltisiyle dezenfekte edin – ayrıca iyi bir gübredir ve bitkiyi güçlendirir.
 6. İç mekan bitkileri üzerinde genç bir kını için etkili bir çare, fide ve sabunla, ılık su ve eriyiği sulandıran ılık su çözeltisidir.
 7. Son olarak pets rahat bir yaşam Organize: salgın hastalıklara karşı koruyacak kalabalıklaşmanın eksikliği – dinlenme seçilen ışık ve sıcaklık, nem, temizlik ve rasyonel sulama habitatı yapacaktır.

ölçekli böcekler

Bir uyuzdan nasıl kurtulur

Fide enfeksiyonunun ilk belirtilerinde – pullu izler veya diğer anlaşılmaz noktalar olsun – diğer bitkilerden ayrılmalı, daha sonra etraftakileri dikkatle kontrol etmelidir. Yetişkinler üzerindeki insektisitler işe yaramaz (scutlarla kaplıdırlar), ancak el ile çıkarılabilirler.

Biliyor musun Bireyler Lepidosaphes ulmi – bu elma benzeri bir virgül kalkan – dünyanın hemen hemen her köşesinde bulunabilir. Türün tuhaflığı hem partenogenetik hem de biseksüel formda var olmasıdır.

körpe yaprak durumunda, bir pamuk pedi ve bir sünger kullanın daha yoğun, uygun yumuşak diş fırçası olanlar için: tüm yaprakları ve sapları her iki tarafında sabunlu su ve ovmak onları ıslatın. Tüm bitkiyi dezenfekte edin, çünkü kazayla kaçan larva birkaç hafta sonra tekrarlanan enfeksiyona yol açacaktır.

Bir çözüm için, herhangi bir bulaşık deterjanı veya sabun – ekonomik, katran, yeşil – yapacak. Yaprakları yarım saat kalın bir köpükle kaplayın, daha sonra 2-3 dakika sıcak suyla (50 santigrat dereceye kadar) durulayın. Bu türden haftalık prosedürler, kimyasal madde kullanmadan kınlardan kurtulmanızı sağlayacaktır. işleme

kimyasallar

Eğer yıkama sizin için uygun değilse veya iç mekan bitkileri için uzatılamazsa, kimyasal preparatlar – böcek ilaçları – kınlardan kurtulmanıza yardımcı olacaktır. Doğru, tek seferlik tedavi yeterli olmayacaktır. Kalkan onun temas böcek üzerinde kadın temasını engellemesi – sistemik böcek “Akhtar” ve “konfidor” – kimyasallarla dolu bir kovaya bitkiyi ıslatmak veya seçim ait ilaçları kullanmak zorunda kalacak ya.

Bu durumda, bu gibi temas preparatları aşağıdaki gibi etkilidir:

 • hormonal insektisitler ve juvenoidler – örneğin, piriproksifen “Amiral”;
 • neonıkotınoıtler: “Aktara”, “Apache”, “Iskra Zolotaya”, “Korado”, “Confidor”, “Mospilan”, “Tanrek”;
 • organofosfor bileşikleri: “Aktellik”, “Alatar”, “Antiklesch”, “Iskra”, “Carbophos”, “Kemifos”, “Novaktion”, “Fufanon” vb.
Önemli! Oda hava sıcaklığının 18 dereceden az olmamasına dikkat edin, aksi takdirde kimyasalın etkisi önemli ölçüde azalacaktır.


Larva yumurtaları da dahil olmak üzere tüm parazitlerin yok edilmesini garanti altına almak için, temas ve bağırsaklarla temas eden insektisitler haftada en az üç kez olacak ve haftada bir aralık oluşturacaktır. Etkilenen vazoların bulunduğu pencerenin pencerelerini, çerçevelerini ve pencerelerini, alkollü bir sıvı veya bulaşık yıkama solüsyonunu da silmeyi unutmayın.

Yüksek tehlike sınıfındaki böcek öldürücüler kullanılarak kınkanatlı bitkileri temizlemeden önce aşağıdakileri yaptığınızdan emin olun:

 • uygun bir şekilde odayı havalandırmak;
 • Onu astım ve alerjik hastalıkları olan hamile kadınlardan ayırmak için.
Her houseplant bakım ve haşere kontrol kendine has özellikleri vardır, bu nedenle orkide, kaktüs, incir ağacı, monstera, clerodendrum, kalanchoe, hovei, Streptocarpus Jade nasıl koruyacağınızı bilmek önemlidir.

Halk ilaçları

İnsanların kalkanla mücadele yöntemleri belirsizdir: bazı insanlar etkisiz olduklarını ve diğer şeylerin yanı sıra bitkiye zarar verebileceğini düşünmektedir. Tartışmasız olarak, sistemik insektisitler daha etkilidir, ancak enfeksiyonun terminal aşaması ile karşı karşıya kalmazsanız, halk ilaçları ile başlamak mantıklıdır.

Çözümlerin temeli şunlar olabilir:

1. gazyağı:

 • 1 litre suya 40 gram ev (veya 25 gram yeşil) sabun karıştırın;
 • 5 damla kerosen ekleyin ve iyice çalkalayın.

Elde edilen karışım, sorunlu tesis sahalarıyla silinir veya püskürtülür.
ölçekli böcekler

2. Soğan:

 • orta boy bir ampul al ve ince doğrayın;
 • Parçalar ovulur ve 2-3 saat boyunca bir bardak su dökülür.

Elde edilen çözelti ile, bitki her 7-8 günde bir durulayın. Gerekirse, üç kat halinde kıvrık gazlı bez serpiniz ve infüzyonu süzün.

3. yağ:

 • bir bardak suya 6-10 g sabun ekleyin ve köpük görünene kadar çırpın;
 • 15-20 ml makine yağı ile karıştırın (2 yemek kaşığı zeytin veya ayçiçeği kullanabilirsiniz).
Önemli! Su işleminden önce, tencerede toprak bir filmle kaplıdır. Bitkileri tüylü, ihale yaprakları ile tedavi etmek arzu edilmez.

Bu emülsiyon ile bitki tamamen durulanır ve 6-10 saat süreyle demlenmeye bırakılır, daha sonra yıkanır. 7-10 günlük bir aralık ile 2-3 prosedür alacaktır.

4. Biber:

 • taze çekilmiş karabiber 50 gr ezmek;
 • bunları 500 ml su içinde kaynatın;
 • karışımın 24 saat beklemesine ve süzülmesine izin verin;
 • bitkiyi bir litre su içinde işlemek için 10 ml infüzyon ve 5 g çamaşır sabunu ekleyin.

işleme
“Biber” her yarım ayda bir kullanılabilir. Ek olarak, bitkiyi hızlı bir şekilde işlemek için gerekli olduğunda uygun olan uzun bir süre depolanır.

5. Alkol ve sabun:

 • Çözüm için ekonomik, katran ve yeşil potas sabunu (aşırı durumlarda – herhangi biri) uygundur; Bir bulaşık yıkama deterjanı da uygundur;
 • bir bardak ılık su bir çorba kaşığı sabun cipsi gerektirecektir;
 • Çözeltinin daha etkili olması için, alkol (bir çay kaşığı tıbbi, amonyak, teknik-fit ve votka) ekleyebilir, 300 gram su ilave etmeyi unutmayın.

Çiçeği yakmamak için, uygulamadan 10-15 dakika sonra ılık su ile bu tür bir çözeltiyi yıkamak gerekir.

Önemli! Alkol ihale bitkilerinde kontrendikedir.

6. Tütün:

 • Bir litre su 80 gr kuru tütün veya tütün gerektirecektir;
 • ilacın 24 saat demlenmesini sağlayın;
 • süzün ve çözeltiye bir litre su ekleyin.

Elde edilen karışımı hem çiçek yıkama hem de püskürtme için kullanın.

7. Sarımsak:
Doğal böcek öldürücüler
1) ilk tarif:

 • bir bardak su üzerinde, beş diş sarımsak eziyet;
 • emülsiyonu bir veya iki gün boyunca sıkıca kapalı bir kapta bırakın.

Elde edilen çözelti ile, bitki her 7-8 günde bir durulayın. Gerekirse, üç kat halinde kıvrık gazlı bez serpiniz ve infüzyonu süzün;

2) ikinci tarif:

 • 5 ezilmiş diş 500 ml kaynar su dökün;
 • 4-5 saat boyunca demlenmelerine izin verin.

İnfüzyonu filtreledikten sonra, sürtünme için uygulayabilirsiniz.

Kalkan, görünmesi çok kolay olmayan sinsi bir düşmandır. Savaşmak, bitkilerin düzenli olarak denetlenmesini ve önleyici tedbirlere uyulmasını gerektirir.

Kendini savunma hakkında unutma: kapalı giysi ve koruyucu ekipmanlarda kimyasal aerosoller kullanın, kimyasal işlem bittikten sonra pestisit üzerindeki etiketleri okuyun, sabunu açık sabunla iyice yıkayın. Giysileri evden mümkün olduğunda dezenfekte edin. ölçekli böcekler