Himalaya monal: Nasıl görünüyor, nerede yaşıyor, ne yiyor?

Himalaya monolitiHimalaya keşişinin kim olduğu sorulduğunda, Himalayalar yüksek dağlar olduğu için çoğumuz bir balık olmadığını söyleyeceğiz. Aslında, ve Nepal ulusal sembolü olma hatta namus böyle bir ölçüde Asya’da bilinen sülün bu güzel göreli Hint eyaletten birinin silah resmi ceket flaunts. Her yönüyle bu güzel kuş, kendiniz hakkında daha detaylı bir hikayeyi hak ediyor.

Benziyor

Himalaya monadı, parlak renklendirmesi ve çeşitli tonlardaki karmaşık taşmaları nedeniyle son derece etkileyici görünüyor.
Himalaya monoliti
Karakteristik dış özellikleri şunlardır:

 • Biraz garip hareketler ile büyük, tıknaz bir vücut;
 • güçlü bacaklar sarımsı kahverengi veya soluk yeşil tonlar;
 • Güçlü ve hafif kavisli bir kahverengi gaga;
 • orta büyüklükteki kuyruk, bakır rengi – yukarıdan ve siyahtan – aşağıdan;
 • Himalaya monoliti

 • baş ve ense – yeşil, göz çevresi – mavi renkli bir deri halka. Erkeklerin başında uzun altın-yeşil tüylerin bir tepesi vardır;
 • siyah bir öğrenci ve koyu kahverengi iris ile gözler;
 • Erkek avcıların tüyleri kırmızı, mor, yeşil ve mavi tonlarıyla;
 • Himalaya monoliti

 • Dişi tüyleri rengarenk kahverengi tonlarında sürdürülür;
 • 23 cm’lik bir kuyruk ile birlikte erkek uzunluğu, 2.5 kg ağırlığında 70 cm’dir;
 • kanat açıklığı 85 cm’dir;
 • dişi küçük, 20 cm uzunluğunda kuyruk ve 2 kg ağırlığında 63 cm vücut uzunluğu ile.
 • Erkek ve dişi

Nerede yaşıyor ve ne kadar yaşadığı

Bu kuşlar, deniz seviyesinden 2500 ila 5000 metre yükseklikte ovalarda bulunan çayırlarla yaylaları tercih ederler. Ana menzilleri Doğu Afganistan ve Butan arasındaki Himalayalarda ve Tibet’in bazı kısımlarında uzanmaktadır. yiyecek arayan kar kuşlar bir zenginliği ile Kış dağ ormanlarında altına düşmesi nerede çam, meşe ve böyle ormangülleri olarak subalpine çalılar.

Doğadaki monadın ömrü tam olarak bilinmemektedir, ancak esaret altında 20 yıla kadar yaşayabilmektedir.

Biliyor musun Tavuk kuşlarının sülün ailesine ait olan yakışıklı Himalaya monad, sıradan bir tavuğun akrabasıdır. Ancak, zarif horozlarımızdan bazılarına bakarsanız, inanması kolaydır.

Yaşam tarzı ve alışkanlıklar

Bu kuşların iyi uçan nitelikleri vardır, ancak yavaşça yerlerin etrafında hareket etmeyi tercih ederler, ancak bazen ağaçların dallarını uçururlar. Tehlikeli anlarda bile, monadlar, kural olarak, havaya yükselmezler, ama bir yere saklanmaya çalışarak kaçarlar.
Himalaya monoliti
Sonbahar döneminde, kadınlar, yetişkin civcivler ile birlikte, en besleyici yiyecekleri arayan dik dağ yamaçlarında dolaşıyorlardı. Kış aylarında, monadlar 30 kuşa kadar sürüler halinde birleşirler ve daha az kar olan ve altındaki besinleri çıkarmak daha kolay olan dağ vadilerinde 2000 metreye kadar yüksekliğe inerler. Isı kuşlarının başlangıcı, dağlara sonbahar boyunca beslenen 5000 metre yüksekliğe kadar göç eder.

Sığırlar hakkında daha fazla bilgi edinin: evde yetiştirme, beslenme; kendi elleriyle sülün nasıl yakalanır; tür altın sülün içeriğinin özellikleri.

Ne besleniyor

Bu kuşların hiçbir şey için aldıkları yiyeceklerden sadece bir isim verilebilir. meşe palamutları, meyveleri ve sürgünler. böcekler yakalamak zorunda ve kökler, özellikle kış aylarında, kuşların beslenme büyük bir bölümünü oluşturan bitkiler, böcek larvaları, yumrular, yeraltı şunlardır: monale geri kalanının üretimi için çok çalışmak zorunda. Ve, güçlü bacaklar ve güçlü, biraz kavisli bir gaganın yardımıyla, monaller onları oradan çıkarmalıdır.
Himalaya monoliti
İlk olarak, kuşlar deliklerini ayaklarıyla yırtarlar, sonra gagaları ile yeryüzünden yenilebilir her şeyi çıkarmaya başlarlar. Kökleri, yumruları ve larvaları tutmaya yardımcı olan eğriliğe ek olarak, gaganın kenarlarında hala kesme yüzeyleri vardır, bununla birlikte monol sert kökleri hafifçe keser. Kuşlar o kadar sıkı çalışır ki, dağ çayırlarının yüzeyinden sonra 30 cm’lik bir araziye kadar geniş sürülmüş büyük sürüler vardır.

Önemli! Kışın, bazen de dağ vadilerindeki köylüler tarafından ekilen tarlalarda, tahıllar tahıl ürünlerini küçümsememektedir.

üreme

Nisan ayında, dağlarda yüksek olan monadlar, Temmuz ayına kadar sürebilen bir evlilik dönemine başlar. Erkekler son derece gürültülü ve rakiplerine karşı saldırgan ve kadınların önünde son derece yüceltici olurlar. Lüks tüylerini en üst seviyeye çıkarır, kanatlarını açar ve kuyruğunu kaldırırlar, tüm görkeminde bayanlar karşısında görünürler, onlara doğru eğilirler ve öfkeli bir şekilde zıplarlar. Çavalıların en cesur kadını, kadınlarına lezzetli bir yem ya da sadece çakıl taşları hediye ediyor.
Himalaya monilinin perisi
Böyle bir baskıdan önce, kuşkusuz, kuşkusuz, karşı koyamaz ve çiftleşme gerçekleşir, daha sonra yuva yapımı başlar. Bunun için toprağa sığ bir delik açıyorlar, dipleri yaprak, ot ve yosunla kaplı. Genellikle üç yumurta bir kenara atılır, ancak bazen onların sayısı altıya kadar çıkabilir.

Nasizhivayut bu yumurtalar sadece 26-28 gün için dişiler, ve bu arada erkekler eşlerini ve yuvalarını uyanık olarak koruyorlar. Bu, yumurtadan çıktıktan sonra, dişilerin ilk günlerinde ve böceklerin yavrularının beslenmesinde yardımcı olmaya devam ediyor. Yuvada uzun bir süre için, civcivler, yiyecek arayan kadına birkaç gün geçtikten sonra oyalanmaz.

Annelerinin rehberliğinde, bebekler yarım yıl tutulur, daha sonra tamamen bağımsız hale gelir ve iki yıl içinde ergenliğe ulaşır.

Ayrıca sülün diğer temsilcileri hakkında da okuyun: yabani tavuklar, keklikler, tavus kuşları.

Video: Himalaya monoliti

Bu harika kuşlar, doğanın gerçek bir dekorasyonudur. Ve bir zamanlardaki güzelliği, güzel tüylerin tercih edilmesine bağlı olarak Himalaya monol sayısındaki azalmanın sebebi olmasına rağmen, şu anda bu kuşların popülasyonları artık tehdit edilmiyor.