Hibiscus otsu: yetiştirme ve üreme

Hibiscus otsu
Çin gülü olağanüstü güzelliği için her zaman dikkate değer olmuştur. Parlak, gür tomurcuklar birçok insanın kalbini kazandı. Bu nedenle, gittikçe artan bir şekilde sadece dairelerin değil, aynı zamanda ofislerin de harika bir dekorasyonu haline geliyor ve son zamanlarda Çin gülü bile bahçeye ekiliyor.

tanım

Çin gülü veya ebegümeci, XIX yüzyılda Avrupa’da ortaya çıkarken, çiçek sadece botanik bahçelerinde görülebilir. Hibiscus, bitkinin evlerde görünmeye başladığı ve çiçek saksılarında büyüdüğü XX yüzyılın başlarında popülerliğini kazanmıştır.

Dünyada bu çiçeğin yaklaşık 300 türü vardır. Bazıları parfümeri ve pişirmede kullanılır. Yemeklerde ebegümenin en ünlü uygulaması tanınmış karkade çayıdır.

Biliyor musun Ebegümeci çiçeği Güney Kore’nin ulusal sembolüdür ve bu ülkenin kollarında tasvir edilmiştir.

Hibiscus otsu

İnsanlarda, ebegümeci “ölüm çiçeği” olarak adlandırıldı. Bu bitkinin bir kişinin refahını olumsuz etkileyebileceği ve hatta yaşam gücünü elinden alabileceği düşüncesi vardır. Ancak bu kadar korkunç bir takma adı olmasına rağmen, büyük bir zevkle parlak ve güzel çiçeklerin sevgilileri bu bitkiyi evde yetiştiriyor.

Muhtemelen ebegümenin ölüm çiçeği dediği hakkında okumakla ilgileneceksin.

Bugüne kadar, bu bitkinin birçok farklı türü vardır. Hibiscus bir ağaç, çalı ve otsu bitki biçimindedir. Bu çok yıllık çiçek, 30 metreye kadar yaşayabilir ve 2 metreye kadar yüksekliğe ulaşabilir.

Hibiscus çiçekleri huni şeklindedir. Çoğu zaman, bitkinin türüne bağlı olarak kırmızı veya kırmızı çiçek tomurcukları, sıradan veya havlular görebilirsiniz. Hibiscus yaprakları huş ağacına çok benzeyen sonlara doğru sivri. Bu nedenle, ağaç ya da çalılık taç çok gür görünüyor.
Hibiscus otsu

iniş

Hibiscus, termofilik olan ve şiddetli soğuk algınlığı tolere etmeyen bir bitkidir. Sitede bir bitki dikerken bölgenizin iklimini düşünün. Alternatif bir yol var: Büyük bir tencerede bir çiçek dikin ve ilk soğuk algınlığı geldiğinde onu eve getirin. Alternatif olarak, don ve soğuğa dayanıklı Suriyeli ebegümeci arazisine iniş yapabilirsiniz.

Ebegümeci otsu gibi, Malva ailesi de ebegümeci, sidalce, lavatera, pamuk, abutilone, hint yağı, shtokrosa, tıbbi althae sahiptir.

Bir bitkiyi dikmeden önce, ebegümeciğin ne kadar çiçek açacağını belirleyen yerleşimin yerini belirlemek gerekir. Bir alanın doğru seçimi ile, çiçek 20 yıl kadar bir nakil olmadan tek bir yerde kök alabilir.

Bir çay dikmek için ılık ilkbahar dönemini takip eder, böylece yaz mevsiminde bitki kökleşir ve daha güçlü hale gelir. Bu çiçeğin dikilmesinde önemli bir faktör topraktır.
Otsu ebegümeci dikimi
Çoğu zaman, gerekli tüm yararlı maddeleri içeren ebegümeci dikmek ve nakletmek için hazır bir substrat kullanılır.

Böyle bir karışımı kendiniz hazırlayabilirsiniz, kompozisyonunda şunlar olmalıdır:

 • çimen, yaprak ve iğne yapraklı araziler;
 • humus;
 • kum;
 • turba;
 • biraz odun kömürü.

Çayın kök salması için, dalgalanmaya izin verilse de, toprağın asitliği nötr olmalıdır.

Önemli! Asitlik çok yüksek veya düşükse, bitkinin besinleri emmesi daha zor olacaktır. Bu, hastalığa ve hatta bitkinin ölümüne yol açabilir.

Video: ebegümeci çimenli rizom ekimi


Ebegümeci ekimi için çukur kök sisteminden 2 kat daha büyük olmalıdır. Altta 15 cm yüksekliğinde bir tuğla drenaj tabakası döşenmelidir, bundan sonra – 10 santimlik kum tabakası, sonra kompost ve tekrar kum.

Kalan alanı doldurmak için, toprağın üst tabakasını turba ve kum ile karıştırın, ana şey: oran 2: 4: 1’e dikkat edin. Çukuru hazırladıktan sonra, fideyi kök boynunun yerden biraz yukarısına gelecek şekilde yerleştirmek gerekir.

Ebegümenin yararlı ve zararlı özelliklerini öğrenmenizi öneririz.

Suyu ve özü dikkatlice doldurun. Hibiscus, bahçe gülleriyle mükemmel bir şekilde bir arada bulunur, böylece pembe çalılar arasında dikebilirsiniz. Bir çay dikmek için baharın başlangıcında, daha güçlü olmak ve toprağa alışmak için zaman vardı.

bakım

Ebegümeci, parlak renkleri ile memnun olmak için, sadece doğru bir şekilde dikmek değil, aynı zamanda ona iyi bakmanız da önemlidir. Ek gübreleme, sulama ve uygun ısınma, sağlıklı ve güzel bir çiçeğin garantisidir.
Hibiscus otsu

sulama

Ebegümenin sulanması düzenli olmalı, ancak bu tür manipülasyonların sadece kavite etrafındaki toprağın kurutulduğunda gerekli olduğunu unutmayınız. Yaz çok sıcak olsaydı, çiçek her gün bol sulanmalıdır. Yaprakların püskürtülmesini unutmayınız.

Bahçe, Suriye ve Çin ebegümeci yetiştiriciliği nüanslarını öğrenin.

İlkbahar-yaz döneminde, haftada birkaç kez spreyleme yapılmalıdır, eğer yaz çok sıcaksa, yağmurlama gibi, sulama gibi, her gün yapılması tavsiye edilir.

Eğer ebegümeci kışın odadaysa, çalışma ısıtıcıları tesisi olumsuz etkilediğinden, püskürtme her 3 günde bir yapılmalıdır. Sulama ve püskürtme için su her zaman savunulmalıdır.
sulama

Ek gübreleme

Ebegümeci ve bakıma muhtaç olmamasına rağmen, bitkinin uzun süre çiçek açmayacağı durumlar vardır. Bunun nedeni, çiçeğin doğru miktarda yararlı maddeler içermemesidir. En iyi pansuman çok önemlidir, çünkü tüm besinleri dengelemenize ve çiçeklenmeyi hızlandırmaya yardımcı olur.

Ebegümeyi beslemek için birkaç ilke vardır:

 • ayda 1-2 kereden fazla yapılmamalıdır;
 • Bir bitkinin günün akşam saatlerinde beslenmesini sağlamak için, o zaman çabuk yararlı maddeleri emecektir;
 • pansumanı iyi yapmak için, bundan iki saat önce, yerleşmiş su ile bol miktarda su gerekir.
Önemli! Soğuk mevsimde, bitki ekimden mart ayına kadar bir kez ve nisandan eylül ayına kadar iki kez beslenmelidir.

gübre
Bitkinin beslenmesi hem organik hem de mineral gübreler olabilir:

 1. Gübre. Hemen hemen tüm bitkiler için kullanılabilecek organik bir gübredir. Toprağı mükemmel besler, ancak bazı noktaları hatırlamanız gerekir. Toprağı taze gübre ile besleyemezsiniz, biraz uzanıp sertleşir. Gübre ile beslenen bitkiler 1 yıldan beri olabilir.
 2. Turba tableti. Bir başka etkili organik ilaç. Toprakları iyi besler.
 3. Mineral Gübreler – fosfor, azot ve potasyum. Oranlarını hatırlamak önemlidir: 1: 2: 3. Fosfor rezervlerini yenilemek için, kemik unu mükemmeldir. Fakat bir azot olarak, üre iyi bir gübre haline gelir.

Evsel bitkiler için karmaşık gübreleri de kullanabilirsiniz. Böylesi basit yollar bitkinin sağlıklı kalmasına yardımcı olacak, büyümesini hızlandıracaktır ve çok yakında güzel tomurcuklar bakışınızı memnun edecektir.

“Citovit”, “Master”, “Rastvorin”, “Crystalon”, “Kemira” gibi karmaşık bir gübre olarak sıklıkla kullanılır.

Kompleks gübreler

budama

Budama, ebegümeci ekiminden sonra önemli aşamalardan biridir. Sadece bitkiye arzu edilen şekli vermekle kalmaz, aynı zamanda zayıf ve hastalıklı sürgünlerden kurtulmayı da sağlar. Bu nedenle, bu prosedürü hariç tutmak gerekli değildir. Genç bir bitki diktikten sonra, tüm dallı dalları 2-3 böbrek seviyesine kadar kısaltmanız gerekir.

Daha sonra, Şubat ayından beri, dallanmış sürgünleri böbreğe düzeltmek gerekiyor, ancak ana dal 5-6 böbrek seviyesine kadar kısaltılmalıdır. Ebegümes istenilen boyuta ulaştıktan sonra, gövdenin üstünü ve gereksiz yeşillikleri kesen bir taç şekli yapabilirsiniz. Kronun oluşumundan sonra bakım budama yapmak, zayıf ve ağrılı dalları ve filizleri kaldırmak için emin olun.

Biliyor musun Ebegümeci çiçeği için, özel bir budama yapmanız gerekir: erken ilkbaharda, büyümeyi üçte bir oranında kısaltmanız gerekir. Bu çiçek tomurcuklarının sayısını artıracaktır.

Ebegümes dengesiz veya tek taraflı büyürse, ona yeni bir güzel taç inşa etme fırsatı vermelisiniz. Bu nedenle gençleştirici budama yapılır. Bunu yapmak için, eski kuru dalları kaldırmak için yeterlidir ve geri kalan üçte bir oranında kısaltılır, böylece bitki “nefes alabilir”.
Ebegümeci

kışlama

Ebegümenin çoğu çeşidi dona dayanıklıdır. Bu nedenle, kış için özel hazırlık gerektirmezler. Otsu ve çalılar gibi türler kesilmeli, bol sulanmalıdır, ancak bu ilk dondan önce yapılmalıdır. Birkaç gün sonra, bitki delik açılmalıdır.

Fakat Kasım ayından beri ısınma sürecine başlayabilirsiniz. Tamamen hazırlanmış bitki ve toprak, talaş ve kuru yapraklarla kaplanarak höyüğün yüksekliği 15 cm kadardır.

Ancak genç çalılar daha dikkatli korunmalı, çeşitli şekillerde yapılabilir:

 • Tüm çalılar yere bükülür ve özel bir ısınma beziyle örtülür, daha sonra polietilen ile örtülür;
 • Burcun etrafında, birkaç katmanda özel bir malzemenin üzerine örtülen bir çerçeve koyabilirsiniz.

Video: kış için otsu ebegümeci hazırlanması

Önemli! Ebegümeci çok uzun bir süre dinlenme halinden gelir. Bu nedenle, bahar hazırlık döneminde tesadüfen bitkinin kökünden sökülmemesine özellikle dikkat etmelisiniz. bölümü.

Üreme yöntemleri

Bir çay gülü çeşitli yollarla çoğaltılabilir:

 1. Çelikler. Bu yöntem yaz aylarında vejetatif üreme için iyidir. Bu nedenle, çiçeklenme sonunda çalıyı budama sırasında, kesimler hazırlanmalıdır. Bundan sonra, büyümenin uyarıcıları ile tedavi edilmeli ve turba ile bir seraya yerleştirilmelidir. Çelikler bir ay kökü alırlar, daha sonra yeşillik ve çim, kum ve turbadan oluşan bir karışımla tencerelere nakledilmelidirler. Burç oluşmaya başlar başlamaz derhal, hazırlanan yere nakledilmesi gerekir. Hibiscus tüm kurallara uygun bakım ve uyum ile ilk yılda zaten çiçeklenmeye başlayabilir. Hibiscus sapları
 2. Bush bölerek. Bu yöntem, tüm özelliklerini tamamen koruduğu için en basit ve en etkili olarak kabul edilir. Bunu yapmak için, hafifçe çalıyı kazın ve fazlalık arazinin kökünü temizleyin. Bu yöntemde kök kökü kesilir, ancak bu küçük köklere zarar vermemek için çok dikkatli bir şekilde yapılmalıdır. Taze kesim, çürümemek için odun külü ile muamele edilir. Daha sonra hazırlanan çukura bir çalı dikilir. Arazi sıkıştırıldıktan sonra, bir çalı ile alan sıcak su ile dökülmelidir.

  Video: çalı bölümü tarafından otsu ebegümeci çoğaltılması

 3. Tohumları. Bu yöntemin Ocak ayında uygulanması daha iyidir, son tarih Marttır. Uygun hazırlıktan, bitkinin nasıl kökleneceğine bağlıdır:
 • ekimden önce, 45 dakika süreyle potasyum permanganat çözeltisi içinde tohumların ıslatılması gereklidir;
 • daha sonra tohumlar, bir plastik torbada önceden ayrıştırılarak bir “Epin” çözeltisine batırılmış bir bezin üzerine yayılmalı;
 • İlk filizler ortaya çıktığı anda, kum ve turba ile dolu ayrı turba tencerelerine dikilmelidir. Bu tür kaplar polietilen ile kaplanmalı ve en az +24 ° C sıcaklıkta sıcak bir yere konulmalıdır. Bitkiler uzamaya başlarsa, tohumlara ek ısıtmanın yanı sıra ilave aydınlatma sağlamak istenir;
 • bitki ebegümeci tencere ile birlikte geç Mayıs ayında olmalıdır.

Video: ekim için ebegümeci otsu tohumlarının hazırlanması

Hastalıklar ve zararlılar

Hibiscus nadiren zararlıların dikkatini çeker, ancak çok kurak bir dönemde örümcek akarlarına, yaprak bitlerine, beyaz sineklere saldırabilir. Böcek ilacı ile böcekleri savaşın. Tedavi sabahları veya akşamları, bitkinin doğru şekilde ön sulandırılmasıyla gerçekleştirilir. Uyuşturucu kullanımı arasında on yıl geçmesi gerektiğini hatırlamak önemlidir.

Ebegümenin en sık görülen hastalığı klorozdur. Bu hastalık alt yaprakların düşüşü ile karakterize edilirken yeniler sarımsı şekilde büyür. Bu rahatsızlığın nedeni demir ve azot eksikliğidir.

Bu nedenle, bu gibi durumlarda, eksik elementlerin seviyesini arttırmak için bitkileri mineral maddelerle gübrelemeye hemen başlamalısınız. Hibiscus iddiasız bir bitkidir. Uygun bir bakım, uzun yıllar yaşamasını ve güzel, parlak renkler ile sizi memnun etmesini sağlayacaktır.

Ağdan yorumlar

Üçüncü sezon için çiçek açtım ama hepsi değil. Torbada çeşitler bir karışımı vardı – 6 tohum, 5 bitki hayatta kalırken, 3. çiçek döküldü. Özellikle dağınık süperfosfat veya nitroamon gübrelediler. Açık alanda, barınaksız ya da kendi çöpleriyle örtülü olarak uyurlar. Yeni sürgünler gösterdiği zaman ilkbaharda budanmış kuru gövdeler (böylece bir yer işareti vardır, orada bir şey büyüyor).

Anri
http://www.vashsad.ua/forum/posts/1348/#post7
Otsu ebegümeci sonbaharda kesilir, böylece çubuklar baharda bitkiyi kaybetmemek için kalır, çok geç gösterilir ve Suriye (dendritik) ebegümeci ilkbaharda kesilir ve sadece ölü dallar

Hanno4ka
http://www.vashsad.ua/forum/posts/1348/3/#post51
Bir meslektaşı, otsu bir ebegümeci, titrek bir kalıtımı vardır, hepsi melezlerdir. Fideleri dünkü komayı rahatsız etmeden akşamları nakledersem, hiçbir şeyi örtmezim. Tabii ki, aktarmadan önce, güneşin tadını çıkardılar, söndürme sırasında sıcaklık değişimi. Topak kırılırsa, tahta kutu ya da kapaksız koyu bir şişeyle örtmek zarar vermez. Güneş yoksa, tüm bu önlemler gereksizdir. İlk ebegümeci daha güzel – sadece ikinci ebegümeci.

Gripas-VA
http://www.vashsad.ua/forum/posts/1348/4/#post65