Halk tıbbında Hint soğanlarının kullanımı: tıbbi özellikler ve kontrendikasyonlar

Hintli soğan
Hint soğanlarının soğan ya da pırasa ile ilgisi yoktur. Bu halk isimleri ornithogalume (“kuş kuşu”, “kuş sütü”) biridir. Bitki oldukça yaygındır (150’den fazla türe sahiptir) ve farklı kıtalarda yetişir (ılıman enlemlerde de dahil). Halk hekimliğine göre tedavi edici özellikler, iki tür kuş karaciğeridir: iç mekan bitkisi – kuyruklu Ornithogalum ve bahçe – birdielechnik şemsiyesi.

Biliyor musun Bilindiği gibi Sovyetler Birliği Batı Almanya’dan tohumları ornitogalyuma kaudat getirildi adı “Hint soğan” 1961 sonrasında geldi ilk kez. Orada, bu bitki İngiltere’de “süt yıldızı” denir – “Bethlehem yıldızı”. “Hintli soğan” isminin kökeni belirsizdir. Belki de Sibirya’nın ornitogalyum şemsiyesi büyüyen denir adı “Çin soğan” ya da “Moğol yay”, özdeş biçimde verilir. Ve belki de, bu bitki acı suyu ile yanan Hint baharatlarından birini hatırlattı. Neyse, bu isim kökü aldı ve “konyak”, “deniz yayı” vb.

Hint soğanlarının içeriği ve tıbbi özellikleri

Ornithogalyum’un biyolojik olarak aktif maddelerle tam anlamıyla doldurulduğu bilinmektedir.

Hintli soğan çok zengindir:

 • uçucu yağlar;
 • glikozidleri;
 • organik asitler;
 • mikro elementler
 • amino asitler.

Hintli soğan

Biyolojik olarak aktif maddeler, patojenik bakterileri inhibe eder, iltihapları durdurur, kan dolaşımını ve lenf hareketlerini arttırır, kanı seyreltir. Etki esas olarak periferik dolaşım sistemi üzerindedir. Bu özellikler özellikle çürükler ve morluklar, herpes, furunküloz, nevralji, yara iyileşmesi tedavisinde yararlıdır.

Vücut için Hint soğanlarının kullanılması, bu maddelerin hangisine ve bunların nasıl tedaviye dahil edileceğine bağlıdır. Terapötik etki alkaloidler tarafından sağlanır:

 • kolşisin – Anestezi yapar, ürik asit kristalleri birikmesine izin vermez, bir anti-enflamatuar ajan olarak hareket eder (yan etkilerden – ishal, mide bulantısı). Bu alkaloid, gut artritinin tedavisinde kullanılmaktadır. Toksisitesi çok yüksektir;

 • kolhamin – daha az toksiktir, cilt kanserinin tedavisinde (buna dayalı bir merhem olarak) aktif olarak kullanılır ve aynı zamanda diğer anti-kanser ilaçlarının bir parçasıdır;

Biliyor musun Hint yayının ne olduğu ve kökeninin ne olduğu sorusu da, adıyla ilgili soru olduğu gibi, sisle kaplanmış ve sisle kaplanmıştır. Bitkinin “Hintli Soğan” kökeni hakkında tek bir bakış açısı yoktur. Bir versiyona göre, Güney Afrika’dan, diğerinden – Güney Amerika’dan geliyor. Ornithogalum’da bir otokton Akdeniz bitkisi olarak görülebilmektedir. Bununla birlikte, 19. yüzyılın ortalarından itibaren, bitki Avrupa’ya yayılmış ve yerleşmişti. Burada birçok kişi tarafından bir ev sembolü olarak algılanmaya başladı. Böylece, İkinci Dünya Savaşı sırasında Alman askerleri onlarla birlikte Doğu Cephesine gönderilmeden önce “süt yıldızı” nın tılsım ampulü ile birlikte aldılar.

Halk hekimliğinde uygulama: Hint soğanları ile nasıl tedavi edilmeli?

Halk hekimliğinde uygulama
Hint soğan, bir houseplant dönüşmüş, “vahşi” akrabalarının biyolojik olarak aktif özelliklerini kaybetmemiş (onları daha yumuşak ve kullanışlı olmasına rağmen). ne bahçede yetişen, Hint soğan, muamele etmek ve Ornithogalum şemsiye yarar ama alkaloidler ve diğer maddelerin çok daha yüksek konsantrasyonuna sahiptir ve şifalı Ham parça için çoğunlukla kullanılır gelen bu vardır.

Önemli! Hintli soğan zehirli bir bitkidir. Suyunun saf halindeki dahili alımından kaçınmak gerekir. Harici kullanımla birlikte, her bir organizmanın belirli bir ilaca farklı şekillerde tepki verdiği hatırlanmalıdır ki bu da biri için zararsızdır – diğerinde alerjik reaksiyona neden olabilir. İlacın hassas bir cildin (avuç içi arkası, dirseğin iç çarpıntısı) küçük bir bölgesinde test edilmesi için kullanılmadan önce önemlidir.

Hint soğanlarından tıbbi amaçlar için kullanılmak üzere, decoctions, tentürler, merhemler hazırlanır.

baş ağrısı

Hintli soğan
Hintli soğan uygulamasını bulur baş ağrısı için bir çare olarak. Ağrı olduğunda, birkaç damla bitki suyu ovulur (hafif masaj hareketleri ile). alanında

 • tapınaklar;
 • Boynun ense;
 • servikal yaka bölgesi (ağrı, boyun kaslarının spazmlarından kaynaklanabilir).

Yanma hissi varsa, zeytinyağı veya krema ile yağlayın.

diş ağrısı

diş ağrısı
Diş etinde diş ağrısı veya iltihap inflamasyonu ve ağrılı hisleri gidermek için sulu bir soda karışımına ve Hint soğanlarının infüzyonuna yardımcı olur.

Bir bardak sıcak su, bir çay kaşığı soda ve infüzyon ile gereklidir. Solüsyonda ıslatılan pamuk yünü, hastalıklı sakızlara uygulanmalıdır. Taze sıkılmış Hint soğan suyu ile diş etlerini temizlemek için buna değmez – toksik ve mukus yakar.

Burun akıntısı

Hint tıbbı halk hekimliğinde kullanılmaktadır Soğuk algınlığı semptomlarının giderilmesi. Hastalığın ilk belirtileri ortaya çıktığında çareyi kullanmak önemlidir. Nazik hareketlerle, az miktarda taze sıkılmış Hint soğan suyu, burun köprüsüne ve burun kanatlarının dış kısmına sürülmelidir. İlacın üç günden fazla olmamalıdır (sabahları, öğlen ve akşam).

Önemli! Hint soğanının suyu yanlışlıkla göze çarptıysa, bir taufon damlatmak için bol suyla durulayın.

Angina, bademcik iltihabı

Hint soğanlarının kaynatma

Boğazları, soğan veya Hint soğanlarının infüzyonları ile durulayın. angina veya bademcik iltihabı tedavisi zehirlenme (ilacın vücudun bir kısmı vücuda girer) glikozitler ve alkaloidler ile doludur (bu durumda, Hint soğanları için yararlı olan, zarar verebilir). Bu aracın sadece harici uygulamasını yapmak daha iyidir – bir kompres şeklinde. İnfüzyon bandajı ıslatıldığında boğazın etrafında 2-3 dakika bekletilmeli ve dairesel hareketlerle masaj yapılmalıdır. Kompresyon için infüzyon kesilmiş yapraklardan ve kaynamış sudan (1 x 10) yapılır. Hammaddeler ılık su ile dökülmeli ve su banyosunda 10 dakika bekletilmelidir. Bu aynı infüzyon, göğsünüzü ovup bir soğuk algınlığı ve öksürük ile geri alabilir.

Papillomlar ve siğiller

Suyu ve Hint soğan yıpranmış yaprakları

Hint soğan ile meyve suyu veya zemin yaprakları ile yakı papillomlar ve siğiller – Eski bir kanıtlanmış araç. İlaç siğilin kendisi (papilloma) uygulanmalıdır. Siğiller etrafındaki ön deriler, petrol jeli ile temizlenmelidir. Bu konsantre meyve suyu ile olası yanmayı önleyecektir. Daha yumuşak bir seçenek, Hint soğanları ve amonyak tentürü eşit oranlarda almak ve günde üç kez bir siğil karışımı uygulamaktır.

Böcekler ve böceklerin ısırıkları

Arı, yaban arısı ve diğer böceklerin sokması Zaman içinde alınan önlemler büyük önem taşımaktadır. Isırmanın yeri mümkün olan en kısa sürede taze bir Hint soğan yaprağı ile ovulmalıdır (bu ağrıyı hafifletir, kaşıntıyı azaltır ve şişmeyi azaltır). Ayrıca bir çürük ya da çürük ile de yapabilirsiniz. Bir çürüke ek olarak bir aşınma veya açık bir yara olması durumunda, lezyon etrafındaki cilde meyve suyu uygulanmalı ve meyve suyunun yaraya girmediğinden emin olunmalıdır.

Tırnak mantarı

Tırnak mantarı

Hint soğan, etkili bir ilaçtır. tırnak mantarı ve ayak parmakları. Çare eski yapraklardan yapılır. Hammadde, cam opak kap içinde votka (1:10) ile doldurulmalı ve 12 gün ısrar edilmelidir. Etkilenen bölgelerin infüzyonu günde üç kez pamuklu çubukla tedavi edin.

Eklem Hastalığı

Eklemlerin tedavisi için Hint soğanları temelinde merhem ve balmumu uygulayın. Bir eczanede satın alınabilir, taze ham maddelerden veya tentürlerden yapabilirsiniz. Merhem temelini devrilebilir domuz veya kaz yağı, kremsi, zeytin, badem ve diğer yağlar, bal, vazelin olabilir.

Önemli! Evde bağımsız olarak yapılan merhemler depoya tabi değildir. Gerekli merhem miktarı kullanımdan hemen önce hazırlanmalıdır.

Merhem içinde Hint soğan etkili bir tedavi sağlar ve onların üretimi için tarifler çok basittir. eklem ağrısı merhem etkili bir aracı Hint soğan ve yumurta proteininin üç bir alkol tentür bir karışımıdır (porselen bir çanak içinde bir karışım kırbaç. Merhem yünlü kumaş sarma durulama sonra, selofan, kumaş, yün sarılmış etkilenen eklem, yağlama iki saat beklemeye, ve benzeri).

Kanıtlanmış bir araçtır Hint soğan suyu gelen melisa. İhtiyacın olan balsamı hazırlamak için:

 • zeytinyağı;
 • köknar yağı;
 • merhem Vishnevsky;
 • Hint soğan suyu.

Malzemeler, kullanmadan hemen önce karıştırılır (1 x 0.5 x 1x 0.5). Suyu ve köknar yağını en son karışıma ekleyin.

radiculitis

radiculitis
Tedavi için siyatik Hint soğanlarının alkollü tentür sürtünme pratik. Et öğütücüsünden tentür için, tüm bitki öğütülür, 200 ml votka ile cam kaplara dökülür ve beş gün boyunca infüze edilir.

Biliyor musun Hint soğanının alkol tentürünün toksisitesi, et suyu ve su infüzyonlarının toksisitesinden daha düşüktür. Bunun nedeni, alkolde kolşisin yetersiz çözünürlüğüdür. Alkol konsantrasyonu ne kadar yüksek olursa, daha az kolşisin ekstrakte edilir.

Ev kozmetolojisinde Hint soğan nasıl kullanılır

Hintli soğan
Evde kozmetoloji, Hint soğanları, Popüler tariflerle gösterildiği gibi, çoğu kez losyonlar, tentürler ve maskeler şeklinde kullanılır.

Kozmetik infüzyonlar için, doğranmış çiçekler ve 1:20 oranında alkolle Hint soğan yaprağı kullanılır. Karışım 45 gün boyunca koyu bir cam kapta ısrar edilir. Her 2-3 günde bir sarsılmalıdır. Filtreledikten sonra buzdolabında saklayın. Kullanmadan önce, doğru miktarda tentür votka ile üçte iki oranında seyreltilir. Kuru ciltler için kırmızı kuru şaraba (su ile seyreltilmiş) dayalı bir losyon yapın.

Bu losyon aşağıdaki gibi uygulanır:

 • günde iki kez bir pamuk ipliği ile bir losyon içine batırılmış boynuna hafifçe vurun, yüz;
 • bir kompres şeklinde (Alın üzerinde, yanaklar, çene, bir losyon ile emprenye edilmiş koyun sponzhiki, 15-20 dakika sonra selofan üst ve bir mendil yakın sarma çıkarın ve soğuk suyla yüzünü durulayın.);
 • losyon şeklinde (sabahları ya da akşamları süngerle silin);
 • bir maske şeklinde (beyaz kil içinde tentür ve sıvı irmik lapası kıvamına su ekleyin). Göze temastan kaçının, yüze uygulayın. Selofan ile üst. 15 dakika sonra ılık suyla (göz sıkarak) yıkayın, yatıştırıcı bir krem ​​uygulayın.

Kalça ve kalçaların (selülitten kaynaklanan) problemli derisi için, Hint yağı suyunun eklenmesiyle masaj yağı uygulanır – badem veya zeytinyağı, meyve suyu 1:10 oranında karıştırılır. Masajdan önce yağ sıcaklığı 36-38 derece olmalıdır. Cilt ayrıca ısıtılmalıdır (sıcak duş veya banyodan sonra). Yağ, 10 dakika boyunca dairesel bir hareketle ovulmalıdır. Yanma durumunda, ılık su ile durulayın ve bebek kremasına yayın. Masaj sonrası – yünlü külotlu çorap giyiniz.

Tıbbi hammaddelerin hazırlıklarını ne kadar doğru yapar

Hintli soğan kuş üzümü
Evde bir Hintli soğanınız varsa, çok fazla hasat etmeye değmez – her zaman bir tencerede yetişir ve her an taze bir yaprak kesebilirsiniz.

Gelecekte bahçede yetişen ornithogalyum şemsiyesi için hazırlanın. Özellikle değerli yapraklar – Daha fazla aktif madde konsantrasyonu var. Bunlardan alkollü tentürler yapılır (daha uzun depolamaya tabi).

Kontrendikasyonlar ve zarar

Hint soğanlarının tedavi için kullanılması kesinlikle yasaktır:

 • hemofili ile;
 • Hamilelik ve emzirme döneminde;
 • bireysel ilaç intoleransı ile;
 • çocuklar.

Buna ek olarak, meyve suyu, posa ve Hint soğanlarının diğer kısımlarından da kaçınılmalıdır (ağız boşluğu ve özofagus, açık yaralar vb. Yoluyla). İlaç hazırlarken (sıkma suyu, öğütme), lastik veya silikon eldivenler giyilmelidir. Dış tedavi süreci 25 günü geçmemelidir. Dersler arasında molalar almak gerekir.