Güvercinlerde çiçek hastalığı nasıl ve nasıl tedavi edilir

Güvercinlerde çiçek hastalığı
Zooantroponozlar – hem insanlar hem de hayvanlar için tipik olan hastalıklar. Daha önce tanımlanmış rahatsızlıklar sadece belirli bir hayvan türünde meydana gelebilirse, günümüzde daha çok sayıda hayvan hastalığı “insan” hastalığı vardır.

Bu zooantroponoznyh hastalıklarından biri çiçek hastalığıdır – pürülan erüpsiyonlar ve deri lezyonları ile karakterize akut bir hastalıktır. Bu yazıda, küçük güvercinlerin küçük domuzlarda nasıl tedavi edileceğini, bu rahatsızlığın kuşlarda ne tür şekillerde oluştuğunu, hangi önleyici tedbirlerin bulunduğunu ele alacağız.

Güvercinlerde çiçek hastalığı: nedir?

Dovepox, çoğunlukla genç kuşları etkileyen hemen hemen bütün kıtalarda yaygın olan bir viral hastalıktır. İki tip vardır: deri ve difteri. Kural olarak, güvercinlerde birinci derece kutanöz çiçek hastalığı iyi tedavi edilir ve hasta güvercinler ömür boyu bağışıklık kazanırlar.
güvercinler
Diphtheria daha tehlikelidir: Sağlıklı bireyler arasında hızla yayılır ve burun mukozasını etkiler (kuş oksijene erişimde problemler yaşamaya başlar ve zamanında yardım almadan ölebilir). Her iki çiçek türü de belirli bir ortamın varlığına ve bazı provoke edici faktörlere bağlı olarak gerçekleşir. yani:

 • enfekte kuşlar ile iletişim;
 • güvercindeki nemli hava, nem, taslak ve küfün varlığı;
 • kirli besleyici ve dovecote envanteri;
 • aşırı sıcak hava veya tersine, çok soğuk;
 • vitamin eksikliği;
 • burnun iç zarının virüsün penetrasyonuna artan direnci;
 • yem eksikliği;
 • eritme sırasında aşırı tüylenme kaybı;
 • kirli su vb.

Çoğu zaman, sıcak aylarda zirveye enfeksiyonları: birincisi, önemli ölçüde azalır güvercin bağışıklık sisteminin en sıcak kısmında, ikinci olarak, hava enfeksiyonları ile seyir için elverişli bir ortam ayarlayın ve.

Önemli! Çiçek hastalığı hasta olmasına rağmen, esas olarak genç kuşlar, yetişkinler hastalığın taşıyıcılarıdır – iki ay kadar bir virüsü vücudunda saklayabilirler, bu kuşlar da çiçek hastalığının dış belirtilerini gözlemlemez. Erişkin enfekte olmuş kuşların genç büyümesinin enfeksiyonu, çöp, mukus akıntısı ve su yoluyla (bir içiciden su içildiğinde) bulaşabilir.

Bazen çiçeği, sağlıklı bir güvercin akarlar yoluyla hastadan bulaşan, kan emici sinekler ve diğer böcekler olabilir – virüsün bulaşma bu rota doğal olarak çok daha az oluşur bile.

Hastalığın formları

Kuş-kutanöz ve difteri enfeksiyonunun tipine göre farklılık gösteren bu akut ilerleyici hastalığın iki ana tipi vardır. Birincisi, genellikle hasta erişkin kuş, özellikle çiftleşme sırasında, bu anda kişi birbirinden güvercinleri arttırılmıştır ve, gaga birbirlerine erkeklerde yaşattığı küçük yaralar yoluyla sürüdeki enfeksiyon daha hızlı iletilir. Diptoterik çiçek türü, genç hayvanlar, esas olarak yavrularının güvercin tarafından beslenmeleri sırasında yetişkinlerden beslenir. Her bir formun ayırt edici özelliklerini ve çiçek dışsal belirtilerini daha ayrıntılı olarak inceleyelim.

Cilt (çiçek)

Bu tip kulak deliklerinde, burun çevresinde derinin görülmesiyle karakterize edilir ve ağız küçük kırmızı yaralar köşelerindeki – ospinok, sonradan büyük mor büyümeler oluştururlar. cilt çiçeği
Daha şiddetli bir sızıntı şeklinde, hastalık sadece cildi değil, aynı zamanda iç organların dokusunu da etkiler ve bu da kuşun ölümüne yol açar. Genellikle cilt çiçeği mukoza ve gözlerin etkiler – bu durumda, fotofobi, bol yırtılma, iltihap ve gözün kızarıklık, irinli akıntı, göz çevresinde siğil büyümeleri görünümü vardır.

Lezyonlar çiçek hastalığından etkilendiğinde, güvercinler durgunlaşır, uykusuzdur, iştahları kötüleşir ve kanatlar neredeyse her zaman iner. Yaz aylarında çiçek cildin kuluçka dönemi 1-2 ay (bu sefer sağlıklı kuşları her enfekte edebildiğini virüsünün aktivite) ve kış aylarında ise – 3-4 ay (virüs üzerinde soğuk olumlu etkisi, o “korur” ve süresini uzatır aktivite).

Biliyor musun Toplamda yaklaşık 300 türden güvercin var – bu kuşlar dünyanın her köşesinde (aşırı soğuk bölgeler hariç) pratik olarak yaşıyorlar. Gezegenin 30’dan fazla şehri bu “dünya kuşu” nun anıtlarına sahiptir.

difterik

Difteri semptomları, burun, larinks ve guatr içinde çatlak işaretli çıkıntılardır. Bazen, büyümelere ek olarak, burun mukozası, yoğun bir sarımsı renk tabakasıyla sıkılır. Hissedilen “tıkaçlar”, güvercinleri nefes almayı zorlaştırır – enfekte kuşlar hırıltılar, inatlar verir ve ayrıca yemek yeme ve içme konusunda büyük zorluklar yaşarlar. Bu tür rahatsızlık genellikle “sarı mantar” olarak adlandırılır: diphtheria çiçek formunda genellikle kronik bir tip olması dikkat çekicidir.
Diphtheria çiçek hastalığı
virüslü güvercin hem cilt ve difterik çiçek belirtileri gösteren zaman – Bazen çiçek karışık tip vardır. Bu genellikle ölüme yol açan hastalığın en ciddi biçimi vardır: oksijen ve gıda almak yetersizlik ile sorunlara ek olarak, çürüyen oluşumlar oluşturulan bir katı film çiçek, kaplı harici deri (ve bazen de iç organları) güvercin. güvercin ya da davranış türleri belirgin değişim (yanı sıra gıda ret, tüyler karakterinden kaybı, vb. D.) içinde çiçek hastalığının en az bir karakteristiği hemen karantinaya hasta bir kuş koydular ve tedaviye başlamak olmalı edin.

Önemli! bazen sarı mantar Genç güvercinlerde trichomoniasis ve difteri değil, oluşabilir. Doğru bir teşhis oluşturulması, bir veteriner hekime danışılmasına ve belirli testlerin yapılmasına yardımcı olacaktır.

Güvercinlerde çiçek hastalığı nasıl tedavi edilir

Düşmüş bir güvercin tedavisi oldukça uzun bir süreçtir. Başarıyla çiçek hastalığı tedavi etmek amacıyla, her şeyden önce, kuşlarda onların hastalığın aşamasının veteriner muayene ve kararlılık gerekir. Geç evre, ancak hastalık akut formda ilerledikçe ise böyle bir kuş, büyük olasılıkla, (ölü kuş hala çiçek virüsünün kaynağı olan ve sadece yangın yok eder% 100 virüstür) öldürmek ve yakmak zorunda kalacaktır.
Dikenli güvercin
Diğer durumlarda, sadece bazı ilaçların kuşa dahil edilmesini değil, aynı zamanda cildin dışarıdan temizlenmesini, mukus ve gözlerin dezenfekte edilmesini amaçlayan bazı eylemleri de içeren etkili tedaviye ihtiyaç duyulacaktır. Tedavinin etkililiğinin tedavinin ne kadar zamanında başlatıldığına bağlı olduğunu hatırlamak önemlidir – hastalığın geç bir döneminde, antiexpensive tedavisi vakaların sadece% 15’inde etkili olacaktır.

antibiyotikler

Çiçek hastalığını tedavi etmek için antibiyotikler sadece standart bir dezenfeksiyon ve dezenfeksiyon prosedürlerinin artık çalışmadığı durumlarda radikal bir ilaç olarak kullanılır. Antibiyotik tedavisinin seyri 5 ila 9 gün sürer, paralel güvercinlerde ise vitamin takviyeleri verilir (antibiyotikler bağışıklığı büyük ölçüde azaltır). İlaçlar hem subkutan olarak (boynun eninde) hem de intramüsküler olarak (pektoral kas bölgesinde) uygulanır. Bazen antibiyotikler suda çözülür ve her güvercine gaganın içine porsiyonlar halinde dökülür.

Güvercinlerde bir yel değirmeni ve koksidiyozun nasıl iyileştirileceğini okuyun.

Çiçek hastalığını güvercinlerde tedavi etmek için antibiyotikler kullanılır:

 1. “Tetrasiklin”. İlaç, harici bir uygulamadır, geniş bir etki spektrumudur. Çeşitli tiplerdeki bakteriyel enfeksiyonlarla savaşır, çiçek virüsünü gözlerin mukoz membranlarından ve güvercin burnundan etkili bir şekilde ortadan kaldırır. Damla, merhem ve tablet şeklinde üretilmiştir. “Sarı mantarı” ortadan kaldırmak için ilaç, suda (1: 4 oranında) ve gözün içine gömülü bir gün ve hasta bir güvercin gagasıyla seyreltilir. Tabletler “Tetrasiklin”, bir güvercin yemeye izin veren ekmek kırıntıları içine ezilir ve yuvarlanır – çiçek virüsünün kuşun iç organlarından atılmasına yardımcı olur. Genç bir güvercin için (oral veya enjeksiyonla) ağızdan alınan “tetrasiklin” normu, 50 mg’ı geçmemelidir – bu antibiyotik ile tedavi genellikle oral veya harici yollarla gerçekleşir. Özellikle etkili olan B12, A ve D2 vitaminleri ile “Tetrasiklin” in bir karışımıdır. Tetrasiklin merhem aynı zamanda çiçek hastalığı etkilenmiş cilt ile tedavi edilir. Bu antibiyotik ile tedavi seyri 5 ila 8 gündür.
 2. tetrasiklin

 3. “Tila”. Küçük ve büyük çiftlik hayvanlarının yanı sıra kümes hayvanları için kullanılan antibakteriyel toz haline getirilmiş suda çözünen madde. Çiçekçi güvercinlerinin tedavisi için, 1 litre içme suyu başına 0.5 g tozun hesaplanmasından “Tylan” elde edilir. Güvercin başına böyle bir çözelti günlük miktarı 40-50 ml’yi geçmemelidir, bu nedenle, kural olarak, bir pipetten bir gagada bir kuşa sulandırılmış “Tylan” damlatılır. Bu antibiyotik sadece gagasında tıkanıklığı ve iltihabı ortadan kaldırmaz, aynı zamanda iç organları da dezenfekte eder. Tedavinin standart tedavisi 5 gündür, bu antibiyotiğin maksimum kullanım süresi 8 gündür.
 4. “Enrofloksasin”. Geniş bir etki spektrumunun antibiyotiği, etkin olarak kokoit bakterileri ve bakteriyel hastalıklar ile mücadele. “Enrofloxacin” esas olarak ağızdan tedavi için kullanılır – antibiyotik su içinde seyreltilir (10 litre su başına 5 ml), bir içme kasesine dökülür ve sıradan içme suyu yerine enfekte olmuş güvercinlere verilir. Tedavi süreci 6 güne kadar sürer. Bu antibiyotik, kuşun böbrekleri üzerinde olumsuz bir etkiye sahiptir, böylelikle böbrek yetmezliği veya bu bedenin başka hastalıkları varsa, Enrofloxacin’i kullanamazsınız. Güvercinler için içme kaseleri

Kümes hayvanlarında antibiyotik tedaviden sonra mutlaka bağırsak mikroflorası geri probiyotikler verir. Tedavi listelenen ilaçların sırasında, güvercinler, genellikle A vitamini akut sıkıntısı yaşamaya başlar – onlar soyma veya vb kabuğu, tüy kaybı, cilt antibiyotik tedavisiyle A vitamini beslemesine özel vitamin takviyeleri ekleyerek yapay bir şekilde tanıtmak için gereklidir başlayabilir ..

Güvercinlerde salmonella ve Newcastle hastalığının önlenmesi için ilacı “Virosalm” kullanın.

aşılama

Çiçek hastalığını önlemenin en iyi yolu hala aşılamadır. Bir yaşın altındaki genç güvercinler, yaşamın 8 ila 11 hafta arasında aşılanmalıdır. Enjeksiyon kanat zarında veya pençenin deri katının içinde gerçekleştirilir. Aşı için en iyi araç aşağıdakilerdir:

 1. Diftopharm. Slovakya’da üretilen canlı aşı. Bu sindirilip güvercin, daha sonra çiçek virüsünün tehlikeli bir saldırıyı engellemek mümkün olacak antikorları üretmek için bağışıklık sistemini uyarır çiçek hastalığı virüsü, az miktarda içerir. Bu ilaçla aşılama sadece kuşun hayatında bir kez gerçekleşir ve zaten hasta kuşu aşılamak da mümkündür (nüksetmeyi önlemek için). Bu aşı, kapalı bir flakonda ve özel bir solventte bulunan kuru bir maddeden oluşur. Enjeksiyon için doğrudan çözelti, ilacın kuru bileşeninin sıvı bir formülasyonda çözülmesiyle oluşturulur. Kullanım için ayrıntılı talimatlar ürün paketinde bulunmaktadır. aşılama sadece sağlıklı güvercinleri gerçekleştirilir ile Bu aşı geleneksel olarak en az 6 haftalık ulaşmıştır kanat web güvercin içine atılmış.
 2. Avivac
  Avivac. Bir kültür kuru bileşeni ve özel bir seyreltici içeren bir antivenom aşısı, “K” suşu (gliserin ve fosfat çözeltisi). Aşı 2 aylık bir kuşa verilebilir – bu güvercinler yaşamları boyunca bağışıklığa sahip olacaklardır. Enjeksiyon için önerilen doz 0.013-0.015 cc’dir. . Kanat ve bir güvercin geri 25-30 gün yapılacaktır küçük yaralar (ospinki), görünür üzerinde – bu aşı reaksiyonu aşılamadan sonra 5-8 gün süreyle oluşabilir bakın.
 3. Columba. Bu aşı, önceki ikinin aksine, kullanıma hazır bir sıvı sıvıdan oluşur. 4 haftaya ulaşmış genç güvercinlere aşılama yapılabilir. Kuş başına doz, deri altından (ayağın deri kıvrımına) tatbik edilen 0.3 ml sıvıdır. İlacın reaksiyonu 14 gün sonra ortaya çıkacaktır. Bu ilaçla aşılama, bir kerelik veya yıllık olabilir (her 13 ayda bir). Bu aşı tamamen güvenlidir ve sadece nadir durumlarda küçük bir yan etkiye neden olur (4-6 gün sonra kaybolan bir bezelye noktasının görünümü).

Aşılamadan önce, kuş uygun şekilde hazırlanmalıdır: beklenen aşılama tarihinden 3-4 hafta önce dengeli bir diyet yapın, gıdaya özel vitamin takviyeleri ekleyin. Aşıyı alırken, antibiyotik alımının tamamen dışlanması gerektiğini hatırlamak önemlidir.

Güvercin hastalıklarının insanlar için ne kadar tehlikeli olabileceğini ve bu kuşları tedavi etmek için hangi ilaçların kullanılması gerektiğini öğrenin.

El aletleri tarafından

Antibiyotik tedavisine ek olarak, bir çiçek hastalığı virüsünü tedavi etmek için doğaçlama ilaçları da kullanabilirsiniz. Bunlar şunları içerir:

 1. Bor çözeltisi ile arıtma. Etkilenen cilt bölgeleri, bir borik asit çözeltisine (% 2) batırılmış steril bir çubukla muamele edilir. Cildin zaten katı kabuklar geliştirmiş olması durumunda, bor ile işlemden sonra bir kalemle (veya başka bir benzer antiseptik ilaçla) nazikçe çıkarılmalıdır.
 2. “Lozeval”. Çiçek hastalığı döküntülerini başarılı bir şekilde ortadan kaldıran bir antifungal ilaç. Bu preparat, hasta bir güvercin cildini ve tüylerini tedavi eder, bundan sonra yarım saat sonra tedavi edilen cilt bölgeleri tetrasiklin merhemiyle yağlanabilir.
 3. iyot
  İyot. Küçük çiçeği yoğun bir kabuk ile mücadele için mükemmel bir araç. Pamuklu çubuk iyotun içine daldırılır, nazikçe kuşun derisindeki yaraları kızdırır ve tedavi edilen bölgeler nemlendirici kremle yağlandıktan sonra. Ayrıca, iyot, içinde bulunan güvercin ve envanteri idare edebilir. İyotun seyreltildiği su (oran 1:10), güvercin tüm yüzeylerini püskürtün. Kuşun kendisi için bu prosedür kesinlikle zararsızdır.
 4. Potasyum permanganat suyunun dezenfeksiyonu. Antibiyotik suda çözünmediğinde kullanılır. İçme suyunun dezenfeksiyonu, içindeki zayıf bir potasyum permanganat çözeltisinin çözülmesiyle oluşur. Bu tür arıtılmış su, içme kabına konur – bu, virüsün güvercin içinde yayılmasını önler. Aynı şekilde, su iyodin, kloramin veya furacilin ile dezenfekte edilebilir.

Doğrudan etkilenen güvercin tedavisine ek olarak, kuş biriktirme yerlerinin (güvercin, avlu vb.) Işlenmesinin yapılması gereklidir. Bu amaçla, yüzeyler bir iyot çözeltisi veya bir demir sülfat çözeltisi ile temizlenir ve aerosol işlemi (örneğin, “Daytran” damağı) kullanılır.

Güvercinler için kendi elleriyle bir güvercin evi, yuvalar, besleyiciler ve içki kasetlerinin nasıl yapıldığını öğrenmenizi öneririz.

Önleyici tedbirler

Çiçek hastalığı virüsü riskini önlemek için, güvercinler bir dizi önleyici tedbir kullanır. Bunlar şunları içerir:

 • Güvercin iyot veya demir sülfat çözeltisi ile zamanında dezenfekte edilmesi (her 2-3 ayda bir);
 • dengeli ve vitaminli beslenmeyi sağlamak (düzenli olarak ayçiçek yağı veya balık yağı beslemek için);
 • böceklerle mücadele, dovecote kuşatma (akar, sinek vb.);
 • suyun zamanında dezenfekte edilmesi (en az ayda bir kez potasyum permanganat çözeltisi ile su içilmesi);
 • Güvercin evinde kapsamlı temizlik, temizlik kabının temizlenmesi ve antibakteriyel maddelerle içme suyu;
 • antiseptik merhemlerle kuşun cildinin ve tüylerinin periyodik tedavisi;
 • aşı;
 • Yeni kuşları (yenidoğan veya satın alınmış) ana sürüden ayrı olarak yerleştirmek – bu, hasta kuşları tanımlamaya yardımcı olacaktır.

Dovecote dezenfeksiyonu
Çiçek hastalığı, sıklıkla hem evcil hem de yabani güvercinleri etkileyen tehlikeli bir viral hastalıktır. Kuşun başarılı tedavisinin anahtarı sadece güvercin tesislerinin zamanında tedavi ve antibakteriyel tedavisi değil, aynı zamanda zamanında aşılama ve önleyici tedbirlerdir. Yeni alınan kuşların geçici bir karantinasını aşılamayı ve dikmeyi unutmayın – bu, olası bir virüsün sağlıklı kuşlar arasında yayılmasını önlemeye yardımcı olacaktır.