Güvercinler Macarlar: evde nasıl beslenir ve beslenir

Czel GüvercinleriMacar yüksek uçan güvercinler güzellik ve mükemmel uçan nitelikleri ideal bir kombinasyonudur, bu nedenle birçok kanatlı çiftçilere çok takdir edilmektedir. Buna ek olarak, bu avantajlara ek olarak, kuşlar, gözaltı koşullarına düşük gereksinimler ile karakterize edilir, bu nedenle bu cinsin temsilcileri hakkında daha fazla şey öğrenmeye değer.

Türün tarihçesi

“Macarlar”, birkaç cinsi içeren genelleşmiş bir kavramdır. Adından, Macaristan’ın bu güvercinlerin doğum yeri olduğunu tahmin etmesi kolay.
Budapeşte yüksek uçan güvercinlerBudapeşte yüksek uçan güvercinler
Gelişimine büyük bir katkı, tanınmış Budapeşte leylek güvercinlerini anne baba olarak kullanan Chepel kentinin yetiştiricileri tarafından yapıldı. İlk kez 1941’de konuşuldular, ancak 20. yüzyılın başından itibaren böyle bir evrensel türün gelişmesi için üreme çalışmaları yapıldı.
Chepel kar beyazı yüksek uçan tumblerChepel kar beyazı yüksek uçan tumbler

Dış farklılıklar

Bu cinsin temsilcileri, dik kıvrımlar ve vücudun çıkıntıları olmaksızın oldukça basit bir görünüm ile karakterize edilir. Hepsi sıkı bir şekilde, “nakavt edilmiş” bir vücut ve orantılı parçalar ile, genel resme sığmaz, sadece kısa bir gagası olan küçük bir kafa ile inşa edilir.

Ayrıca yüksek uçan güvercin ırkları hakkında da bilgi edinin: Nicholas, Sverdlovsk.

Ana dış özellikleri şunlardır:

 1. kafa – Düz bir alın ve gaga hattı ile, sığ, pürüzsüz, oval şekil. Gözler – dar parşömen kapaklı koyu kahverengi (bazen siyah), dışbükey.
 2. boyun – Orta uzunlukta, tabanda yukarı doğru ve genişleyen konik. Oksipital bölümüne doğru bükülür.
 3. meme – İyi tanımlanmış kaslara sahip, hafifçe belirlenmiş, dışbükey, ortalamadan daha büyüktür.
 4. geri – Omuzlar yönünde hafifçe eğimli, oldukça geniş.
 5. kanatlar – Geniş siperler ile vücuda sıkı bir şekilde oturtun. Kuyruğun her iki tarafında uzanıyorlar.
 6. kuyruk – daraltılmış, toprak hattına ulaşmaz, 12 direksiyon tüyü içerir.
 7. ayaklar – Orta, geniş aralıklı ve oldukça güçlü, kırmızı.
 8. Tüylerin rengi – Her türlü kahverengi tonlarında beyazdan gri-siyaha değişir. Kanatların başı, boynu ve uçları genellikle zıt renklere ve beyaz kuşlara – karanlık kapanımlara sahiptir. Gövdenin tüyleri asla pestrots ile aynı değildir.

Chepel kar beyazı yüksek uçan tumbler
Bazı kuşların “evli” olarak sınıflandırılmasına izin veren bir dizi özellik vardır. Her şeyden önce:

 • vücudun uzunluğu 45 cm’den fazladır;
 • hızlandırılmış büyüme;
 • vücudun orantısızlığı;
 • Alnın üstünde bir çıkıntısı olan büyük bir kafa ve gaga ve alın çizgisinde bir kink;
 • göz çevresindeki beyaz halkalar;
 • kısaltılmış boyun;
 • uzun tüylü bacaklar.

Tabii ki, bu güvercinlerin artık üremesine izin verilmiyor.

Biliyor musun Modern dünyada 300’den fazla güvercin türü vardır, ancak en sıra dışı temsilcilerinden biri, başlarındaki rafine tüylü taç ile mavi renkte taçlanmış bir güvercin. Bu büyük kuşlar (bir türkiye’nin büyüklüğü) normal sokak güvercinlerinden tamamen farklıdır ve sadece Yeni Gine’de bulunan vahşidir.

Gözaltı koşulları

Daha önce de belirttiğimiz gibi, yüksek uçan Macarlar iddiasız kuşlardır. Asıl mesele güvercin evini derhal hazırlamak ve tüylü tam teşekküllü bir yemek düzenlemek.
Chepel kar beyazı yüksek uçan turistler
Aşağıdakileri içerecek şekilde dikkat edilmesi gereken ana noktalar:

 1. Oda. İdeal yer, düşük neme sahip iyi havalandırılmış, ferah ve aydınlık bir çatıdır. Herhangi bir taslak tamamen ortadan kaldırılmalıdır, böylece kuşlar soğuk tutmaz. Pencerelere geçerek caddeye gitmek mümkündür. 1 çift kuş için ½-1 cu olmalıdır. odanın m. Büyük bir ev donatılacaksanız, iç alan tercihen her birinde 15 kuş çiftiyle birkaç bölüme ayrılır. Ayrıca, gençleri ebeveynlerinden ayırabilmeniz veya kadınları ve erkekleri düzenlemek için bir defada geçici olarak çıkarılabilir bölümler organize etmek de mümkündür.
 2. güvercinlik

 3. Pencere. Onların alanı toplam taban alanının 1 / 10’unu işgal etmelidir.
 4. Güvercinde havalandırma. Bu, güvercinleri tutmak için herhangi bir odanın vazgeçilmez bir unsurudur. Çoğu zaman yerden 15 cm (hava akışı sağlar) ve tavanın altında (aspiratör) yapılan bir besleme ve egzoz açıklıklarıdır. Her iki havalandırma deliği bir ızgarayla kapatılır ve soğuk havalarda sürgülü mekanizmalara sahip kapılar ile desteklenir.
 5. Açık kafes. Kuşların sokağa uçmasına izin vermezseniz, böyle bir muhafaza zorunludur. İçinde, yeşilliklerle kutuların yerleştirilmesi ve doğal olanlara olabildiğince yakın koşulların yaratılması için yeterli güneş ışığı akışı sağlanması gerekmektedir.
 6. Tünekler. Güvercindeki her kuşun dinlenme yeri ve üreme mevsimi boyunca bir yuva oluşturma temeli olması gerekir. 2×4 cm’lik barlardan kamalar oluşturabilir, yaklaşık 40 cm’lik bir tavana olan mesafeyi koruyabilirsiniz (türün orta ölçekli temsilcileri için mükemmel bir seçenek). Yuvaların yerleştirilmesi için bölmenin 80×40 cm’lik raflar ile tamamlanabilmesi istenir; bu, ilk önce çiftleşme kutuları için kullanılacaktır ve daha sonra yuvalar (7 cm’lik yan yüksekliğe sahip yuvarlak ve dörtgen yapılar kullanılabilir).
 7. Güvercinler için burunlar

 8. Besleyiciler. Macarca yüksek uçan güvercinlerin bakımında tahıl, yeşillik ve mineral ek sargılar için ayrı besleme olukları oluşturmak gerekir. Besleyicilerin yanları yaklaşık 3-4 cm olmalıdır, böylece kuş yiyeceklere kolayca ulaşabilir. Bu durumda otokuplar çalışmayacaktır, çünkü motor aktivitesini gıdaların sürekli kullanılabilirliği ile sınırlamak kuşlarda obeziteye yol açabilir.
 9. Güvercinler için yalak besleme

 10. İçenler. Çeşitli tasarımlara sahip olabilirler, ancak bu kuşlar için en uygun olanları vakum çeşitleri ve oto içicilerdir. Kuşlar için bireysel tankları unutmayınız. Bu rol için, 6-7 cm’lik duvarların yüksekliğe sahip ve güvercin genişliği için yeterli olan tabaklara mükemmel uyum sağlanmıştır.
 11. Döşeme. Evin zemini, odadaki nemi azaltabilen nem emici malzeme ile kaplanmalıdır. Kışın bu kaplama, güvercinlerin pençelerini hipotermiden koruyacaktır. Güvercindeki zemin ahşap ise, büyük odun talaşı, iri taneli kum veya kuru turba döşeme olarak kullanılabilir. Yuvalama sırasında ek olarak yumuşak saman ve ince ağaç dalları üzerinde stoklamak gerekir.
Önemli! Macar yüksek uçan güvercinlerin ana özelliklerinden biri yabancı güvercinlerde yaşamakta yetersiz kalmaktadır. Bu nedenle, diğer ırkların bakımı ile, bu kuşlar kendi nooklarını organize etmek zorunda kalacaklardır.

Dovecote temizleme ve dezenfeksiyonu

Kıştan sonra güvercinler genel olarak zemin yüzeyinin, tünellerin, yuvaların, yemliklerin ve içme kaselerinin dezenfekte edilmesiyle genel temizlik için kullanılır. Hasat zamanında tüm kuşlar başka bir odaya transfer edilir veya sokağa bırakılır. Standart temizlik, zemin tabakasının değiştirilmesini, besleyicilerin ve içme kaselerinin iyice yıkanmasını (kaynayan suyla haşlanabilir) ve aynı zamanda da samanlarda yer değiştirmesini içerir. Bu tür olayların düzenliliği haftada bir kez.
Dovecote temizliği
Güvercin evinin komple dezenfeksiyonu, yılda 1-2 defa % 3 kostik soda ve formaldehit buharları (Bu çalışma için gerekli tüm ekipmana sahip veteriner işçiler tedavi ile en iyisi). Böyle bir dezenfeksiyon, dovecote’daki kuşların sık komşuları olan tüm parazitlerin yok olmasına izin verir. Eğer odanın içinde beton zeminler varsa, o zaman yüzeyini iyi yakan brülör ile dezenfekte etmek mümkündür. Ayrıca, iyi bir dezenfeksiyon yolu, duvarların taze kireçle beyaz badanasıdır.

Önemli! Güvercin içindeki tüm raflar, yuvalar ve tüneller, yay temizliği sırasında kolayca sökülebilmeleri için sökülebilir niteliktedir.

Ne beslenir?

Macar yüksek uçan güvercinler hızlı bir vücut ağırlığı setine eğilimlidir. Diyetlerinde hafif yiyecekler tercih edilmelidir. Ana bileşen genellikle hem kendisi hem de yem karışımının bir parçası olan tahıldır. Bitkiler, fasülye, bezelye, mercimeklerin menü tohumlarına eklenmesi yararlı olacaktır, ancak baklagiller ancak kültürün tam bir öğütülmesinden sonra uygun olacaktır.

Tüylü ve buruşmuş havuçları elmaları ile besleyebilirsiniz – karışım iyi bir temel vitamin ve değerli amino asit kaynağıdır. Bazen Macarlar, çok miktarda glikoz ve şeker içeren arpa, pirinç, mısır üretirler. Özellikle faydalı yiyecekler uzun bir uçuştan sonra olacak.
Güvercin besleme
Macar güvercinleri için daha az yararlı olan, patates, lahana ve biraz daha az tahıl veren kurutulmuş ekmek olacaktır. Hazır pansuman üst pansumanları kullanabilmenize rağmen, mineral kaplamaların rolü farklı yeşillikler için mükemmeldir. Kuşların dengeli beslenmesi özellikle yavruların üremesi ve kuluçkalanması sırasında önemlidir.

Her kümes hayvanı çiftliğinin yem ve yem sayısı, kuşların davranış özelliklerinden ve yaşam ritminden bağımsız olarak seçilmektedir.

Yerli güvercinler ve güvercin yemek hakkında daha fazla bilgi edinin.

aşılama

Diğer güvercin ırkları gibi, Macarlar bir dereceye kadar standart kuş hastalıklarına, örneğin salmonelloza ve Newcastle hastalığına tabidirler, bu da aşılamadan çalışmayacak anlamına gelir. Psödohemiye (Newcastle hastalığı) karşı en popüler aşılar “La Sota” dır.

Genellikle, ilaç, boyun bölgesinde bir enjeksiyon dikeni yoluyla vücuda enjekte edilir, ancak kabul edilebilir bir alternatif olarak, burun içinde gömülebilir. La Sota eylemi, aşılamadan birkaç gün sonra başlar ve kuşu 3 ay korur. Bu aşı tamamen güvenlidir ve bu nedenle her yaştaki Macarlar için kullanılabilir.
La Sota
Çiçeklenmeye karşı aşı, sırasıyla, güvercinlerin salmonella ve psödokumdan aşılanmasından sonra ve bu rahatsızlıklara karşı kuşların bağışıklıklarının geliştirilmesinden sonra kullanılır. Genellikle güvercinler, enfeksiyon riskinin arttığı ve zaten hastalığın vakalarının görüldüğü çiftliklerde aşılanır. Aşı bir kez kullanılır ve sadece iki aylıktan büyük olan güvercinlere uygulanır.

İlacın reaksiyonu genellikle uygulamadan 5-8 gün sonra ortaya çıkar ve kanatların zarları üzerindeki küçük noktalarda ifade edilir. Bir ay sonra, tüm izler kaybolur ve aşının tam etkisi bir hafta içinde gelir.

Biliyor musun Şehir güvercinleri, milyonlarca megalopoliste bile asla kaybolmayacaktır, çünkü bu kuşlar, bölgenin peyzaj özelliklerini mükemmel bir şekilde hatırlar ve aynı zamanda güneşte gezinmelerine yardımcı olan sözde “yerleşik pusula” lar da vardır. Onları her zamanki bölgelerin çok ötesine götürseniz bile, onlar hala evlerini bulacaklardır.

Video: göksel yüksek uçan güvercinler

Gördüğümüz gibi, Macar yüksek uçan güvercinler diğer cinslerin temsilcilerinin birçoğuna benzer ve herhangi bir özel gözaltı şartı gerektirmez. Tüm güzelliği için, onlar çok iddiasız, bu yüzden onlar hem deneyimli kümes hayvanları yetiştiricileri ve acemi amatörler yetiştirmek için uygundur.