“Güneşli çiçek”: ayçiçeği çeşitleri

Ayçiçeği çeşitlerinin tanımları

Ayçiçeği, sadece güzel ve parlak görünümü ile değil, aynı zamanda bitkisel yağ kaynağı olarak da en tanınmış bitkilerden biridir.

Bu kültürün potansiyeli henüz tam olarak ortaya çıkmamıştır, bu da performans açısından eskileri aşan daha fazla çeşidi ortaya çıkarmayı mümkün kılmaktadır.

Yeni melezler ve uzun türevli çeşitleri hakkındadır ve tartışılacaktır.

Çeşitlilik “Jason”

Bitki kuraklıktan korkuyor

Bu ayçiçeği bir melez. Sırbistan’da çekildi. Bitki tipik olarak bu türler için yüksektir, yüksekliği 160-185 cm’ye kadar büyür.

Bitki örtüsü dönemi, bu çeşitliliği erken olgunlaşma olarak sınıflandırmayı mümkün kılan 107-110 gün farkedilir. “Iason” daki sepet orta büyüklükte, çapı 18-24 cm, hafifçe düzleştirilmiş.

Tohumlar gri çizgili, içlerindeki yağlar yaklaşık% 49.7-50.4’tür. 1000 tohum yaklaşık 93 g ağırlığındadır. Hibrit çeşit “Bitkiler” bitkilerinde çiçeklenme ve olgunlaşma periyodu eşit olarak geçmektedir.

yön olarak ayarlandı zeytin. Tohumların salatalık ve kabuk içeriği sırasıyla% 99,7 ve% 21-22’dir.

1 hektardan maksimum verim yaklaşık 4-4,2 ton ayçiçekidir. Bu çeşitliliğin bitkileri, çok yoğun dikim koşullarında sessizce büyür, parçalanamaz, barınmaya karşı iyi dirençlidir, ancak şiddetli kuraklık ve ısıdan oldukça zarar görebilir.

Hastalıklara gelince, hiçbir çeşit çiy ayçiçeği zarar görmez, ancak farklı türlerin çürümesi ürünü hafifçe bozabilir.

“Lux” derecesi

Çeşit çok üretken

Bu ayçiçeği çeşitliliği “Donskoy büyük meyveli” çeşitlerinin dikkatli seçiminin sonucudur. Böyle iyi bir “ebeveyn” sayesinde, Ayçiçeği çeşitleri “Lux” çeşitli hastalıklara tabi değildir, hangi hayret, şekerleme ayçiçekleri denir.

Bu çeşit oldukça üretken, ancak olgunluk grubu ortalama. Bitki örtüsü ortalama olarak 100-105 gün geciktirilir ve bu da “Lux” un erken çeşitlere sınıflandırılmasını mümkün kılar.

Verim çok yüksek, bir hektardan ortalama olarak 3.2-3.4 ton ayçiçek elde etmek mümkün. Bu marka iyidir çünkü sahip olduğu çok büyük tohumlar, 1000 adet ağırlığa 135-145 g ulaşır, çekirdekler büyüktür, achenes duvarlarına yapışmaz çok sıkı değildir.

Yükseklikte, bitkiler 175-185 cm kazanabilir ve sepet çapı 25-27 cm’ye kadar büyür, hafifçe dışbükey bir şekle sahiptir ve ayrıca aşağı indirilir. Yağ oranı% 44.4, kabuğu% 20’dir.

Ayçiçekleri sınıflarda “Lüks” canavar otu tüm farklı türlerine etkilenmez, çürür, Phomopsis ve vertitsilozom, ama biraz mildiyösü etkilenebilir. Ayrıca bu ayçiçeği mükemmel bir petek. Kuraklığa yeterince yüksek dirençle karakterize edilen tüm topraklarda ve iklimde iyi yetişir. “Lux” için yıkıcı bir şekilde kalınlaşıyor.

Çeşit «Nutlet»

Şekerleme “Lakomka” ve “SPK” çeşitlerinin seçiminin bir sonucu olarak türetilmiştir. Erken olgunlaşmayı ifade eder. Bu ürünü yetiştirmek için teknik olarak uygun olan herhangi bir koşulda yetiştirme için uygundur.

“Oreshek” çeşidinin ayçiçekleri ortalama 160-170 cm arasında düşüktür, 103-104 gün boyunca büyürler. Tohumlar siyah, koyu gri renkte uzunlamasına şeritler ile kaplıdır.

Şekilde, tohum oval-dikdörtgen, büyüklükte büyüklükte – 1000 tohumlar, büyüme yoğunluğu normları gözlenirse 145-150 gram ağırlığındadır.

Çiçekler çiçek açar ve olgunlaşır, tohumlar en kötü iklim koşullarında bile bağlanır. Çekirdeklerdeki yağ oranı% 46-50’dir.

Verimlilik çok yüksek, hektar başına 3.2-3.5 ton hasat. Broomrape ve ayçiçeği güve genetik olarak doğuştan gelen bağışıklık, neredeyse tüylü küf ve fomopsis yenilgisine eğilimli değildir.

Ayrıca geç armut çeşitleri hakkında okumak için ilginç

Gurme çeşitliliği

Tohumlar kullanımda çok yönlüdür

Bu çeşitliliğin “Ebeveynleri”, dikkatli bir şekilde seçilen “SPK” biyo-türleridir.

“Gourmand”, büyük gövdeli bir orta olgunlaşma çeşididir. yeterince hızlı olgunlaşır – 105-110 gün. Çiçeklenme ve olgunlaşma uyumludur. Çalılar 1,9 m’ye kadar çok uzun boyludur, sepet alçaltılmıştır, tohum eki alanında dışbükeydir, ortalama çap.

Verimlilik iyidir, 1 hektarlık alandan 31-35 centers. teşekkürler çünkü şekerleme endüstrisi için uygun olan bu tohumların iyi tadı ve bağlı tohumların yüksek yağ içeriği (% 50) Evre evrensel içinde Atama, bir yan ürün yapabilirsiniz.

Petrol verimi hektar başına yaklaşık 1.4 ton olacaktır. Tohumlar kendileri büyük, uzamış, 1000 adet ağırlığında 130 gr’a ulaşacak, “Lakomka” dan mükemmel bir tatlıdır.

Ayrıca, bu bitkilerin ekim sırasında pestisitlere ihtiyaç duymazlar, çünkü bunlar etkileyici boyutlara ve kötü şartlarda büyüyebilirler. Ateşte solmaz, duş almaz ve yalan söylemez. Güvelere, süpürgeye, külleme karşı bağışıklığa sahiptir.

Çeşit “İleri”

Tohumların büyüklüğü küçüktür

Hibrid. Üreme sonucunda sklerotiniye, ayçiçeği broomrape ırklarına ve fomopsislere karşı direnç kazanmıştır. Neredeyse çeşitli çürüme ve tüylü küf türleri yoktur.

Orta-erken çeşitlerini ifade eder. Bitki örtüsü 104-108 gün sürer. Çok hızlı gelişen ilk aşamalarında, Köşkü değil saplar, nem ve yüksek ısıdan eksikliğinden muzdarip ve bitkiler kendilerini çok samimi olgunlaşır ve alan hasat kolaylaştırır, hangi hemen hemen aynıdır etrafında yüksekliği kaynaklanıyor etmez.

Bitkinin boyu 182-187 cm, sepetin çapı 15-20 cm, hafifçe dışbükey, aşağı doğru indirilmiştir. Bu ayçiçek yağı melezinin yönü, çekirdeklerdeki bitkisel yağ yüzdesi olarak% 49.3-49.7 seviyesine ulaşır.

Tohumların kuru ve tohumluk oranı sırasıyla% 21-22 ve% 99.7’dir. Tohumun kendisi çizgili, karanlık ve bantlar da orta büyüklükte karanlıktır. 1000 tohumun ağırlığı 90 g civarında dalgalanır,% 97 oranında ürün görülür. Bir hektardan, bir mahsulün 43-44 centresini toplamak mümkündür.

Oliver cultivar

Uygun bakım ile verimi önemli ölçüde artırabilirsiniz.

Sırp üretiminin bir melezi çok kısa olgunlaşma dönemlerine (90-95 gün). bitkilerin kendileri boyunda 135-145 cm göre düşüktür, 1.5-2 m derinliğe kadar nüfuz güçlü bir kök sistemine sahip, dallanmış olmayan. Sepetler orta boy, ince, yani çok etkin bir su kaybeder, düz bir şekil, tohum eki alanında bile.

Tohumlar orta, geniş oval, koyu, 1000 adet kütle 60-70 gramdır. Tohumların kabuk tabakası iyi gelişmiştir, kabuk içeriği% 22-24’tür.

Tohumlardaki yağlar% 47-49’dan az değildir, bu da bu çeşitlerin ayçiçeklerinin yönünü belirler – yağ. Yağ verimi hektar başına 1128 kg’dır. Verim, hektar başına 23.5 santimetredir, ancak iyi bakım ve doğru dikim ile, gösterge 45 kuruşa ulaşabilir.

Hastalıklar gelince, ne külleme, ne pas, ne de ayçiçeği güvesi, bu çeşit bitkilere zarar vermez. Ayrıca bu ayçiçekleri yeterli Kuraklık ve ısıya karşı yüksek direnç.

“Rimisol” derecesi

Hibrit ayçiçek yağı yönlendirme. Bitkisel dönem 106-110 gün uzar. “Rimisol” çeşitlerinin ayçiçekleri için, yüksek nektar performans, nemin yoksunluğuna karşılık vermenin yanı sıra karakteristiktir. 1 hektarlık bir alandaki bitkilerin uygun bakımıyla, 40 dereceden fazla hasat elde edebilirsiniz, ki bu oldukça iyi bir göstergedir.

Yükseklikteki bitkiler, oldukça kalın bir sapa, çok sayıda yapraka, 1.5-2 m derinliğe kadar bile “ulaşan” bir kök sistemi ile 140-160 cm’ye ulaşır.

Rimisol’daki sepet 19-22 cm çapında, aşağı doğru eğimli, konveks, oldukça incedir. Tohumlar siyah, uzamış, 1000 adet kütle ortalama 75 gr.

Gelişimin ilk aşamalarında, bitkiler çok hızlı büyürler. Çekirdeklerdeki yağlar yaklaşık% 46-48, kabuk içeriği% 21-23 seviyesinde tutulur. Barınma ve dökülmeye karşı direnç oldukça yüksektir.

Ayrıca bir bitki Pas ve güve karşı bağışıktır., neredeyse fomopsisten muzdarip değildir, ancak tüm broomrape ırklarına karşı tedavi gerektirir.

Çeşitlilik “Atilla”

Çeşit hava değişikliklerini tolere eder

Ekstra erken çeşitleri ifade eder, 95-100 günde olgunlaşır. İlk sürgünler dikimden 58-60 gün sonra görülebilir.

Çeşitli topraklarda mükemmel bir şekilde emilen çeşitli türlerdeki hastalıklara karşı özellikle güçlü bir dirence sahiptir.

çapı. 22-24 cm ulaştığında tohum çekirdeklerinin yağ yüzdesi 51-52% ve kabuk içeriği% 20-22 olan bir düz, polunaklonennoy sepeti ile bitkilerin kendileri yüksek (160-165 cm) olabilir.

Ortalama olarak, verim 40 / ha’dır, ancak uzun vadede tüm 52 kuruşlarını alabilirsiniz. Bitkiler sıcaklık değişimlerine, nem ve sıcaklığa karşı dayanıklıdırlar.

Hemen hemen her türlü hastalık, bu çeşitliliğin ayçiçeklerini, hatta fomopsis, pas ve her türlü çürümeyi etkilemez. Çeşitler ayçiçeği güvelerine yeterince dayanıklıdır.

“Prometheus” çeşitliliği

Ayçiçeği çok çabuk olgunlaşır

Çok erken çeşitlilik, verimliliği son derece yüksektir.

Bitkiler 95 günden daha kısa sürede tamamen oluşabilir. Çapları ortalama 18-22 cm olan oldukça azdır (140 cm).

Potansiyel verim hektar başına 38 cent, ortalama 25-27 cent. 1000 tohum yaklaşık 65-70 gram ağırlığındadır, yağlar% 50 ila 52 arasındadır.

Bu ayçiçeklerinde kuraklığa karşı dayanıklılık mükemmeldir. Ayrıca broomrape, tüylü küf, pas karşı bağışıklık vardır. Rot ekinleri biraz bozabilir.

Bitkiler gübrelemeye iyi tepki verir.

Çeşitli “amiral gemisi”

Kolayca yeni koşullara alışır

Erken çeşit 90-94 gün vejetasyon dönemi ile ayçiçeği. Potansiyel verim 36 centner / ha’dır. Bitkiler çok uzun, 2 metreden fazladır.

Tohumlar uzamış, şekil olarak oval, 1000 tohumlar 60-65 gram ağırlığındadır.

Çok çeşitli bitkisel yağlar içerirler -% 55’e kadar, bu çeşitliliği ürünün üretiminde vazgeçilmez kılmaktadır.

Ayçiçeği çeşitliliği farklı Yüksek teknoloji, Yüksek agrofona mükemmel tepki verir. Bu bitkilerin yetiştirildiği yerin yeni koşullarına hızla uyum sağlar. Toz küf, broomrape, etkilenmez, fomopsis yüksek toleransı ile ayırt edilir.

Ayçiçekleri son derece kârlı bir mahsuldür. Çok miktarda ürün satarken, sadece parasal olarak değil, aynı zamanda bitkisel yağ olarak da iyi bir kar elde edebilirsiniz.