Günde ne kadar süt verir?

Keçi sütüEv yapımı keçiler et, süt, kürk ve deri elde etmek için yetiştirilir. Kozovodstvo’ya gidecek olanlar, her şeyden önce, belirli bir süre için kaç tane keçinin süt verebileceği ve bu göstergelerle hangi ırkların öncülük ettiği sorusuyla ilgileniyor. Birlikte anlayalım.

Hangi yaşta keçiler süt vermeye başlar

Memeli sınıfındaki tüm hayvanlar gibi, keçi de laminasyon sonrası dönem, çünkü ana amacı yavru beslemektir. Bazı hormonlar harekete geçmeye başladığı zaman oluşur. Meme ucunda meme uçları tahriş etmeye başlayana kadar.

Keçilerde laminasyonun özellikleri hakkında daha fazla bilgi edinin.

Süt, yalnızca laktasyonun başlangıcı ile süt edilebilir. Bu sürenin süresi 5 ila 9 ay arasında, en sık – 7 – Süt ırklarında laktasyon süresi bir yıl uzayabilir. Bundan sonra süt sona erer ve tekrar dişiden almak için tekrar hamile kalması ve doğum yapması gerekir.
Küçük keçi
İlk çiftleşme için keçinin en iyi yaşı 1.5 yıldır. Tecrübeli keçi çiftçilerine göre, bu dönemde genç bir kadına gelince, en yüksek ve istikrarlı süt verimine ulaşmak mümkündür. Bununla birlikte, 1 yaşına geldiğinde bazen bir kadına başlamak mümkündür.

Kuzulama olmadan süt olabilir mi?

Meme doğumdan önce bile kadınlarda gelişir. Ve sütün bazı ırklarında süt bile doldurur. Fakat burada hayvan hayvanı sütü yasaklıyor. Bu, memenin meme patlaması durumunda ve hayvan dolması durumunda sadece hayvanlara yardım etmek için yapılabilir.

Önemli! Prematüre sağım, memenin, keçinin kendisinin ve gelecekteki süt veriminin gelişimini olumsuz yönde etkiler.

Nada ne bağlıdır

Keçilerin süt veriminin göstergeleri, çeşitli faktörlere bağlıdır:

 • kaya;
 • yaş;
 • yaşam dönemi;
 • besleme;
 • teslimatların sayısı;
 • sağlık durumu.
Keçi çiftçilerinin başlaması için ipuçlarını ve püf noktalarını okuyun.

Hangi keçi ırkları en çok sütü verir

Keçi ırkları 3 türe ayrılır: süt, et ve tüylü. Süt çiftleri çiftçiler arasında en çok talep görenlerdir.

Aralarında en iyisi:

 • Saanen;
 • Saanen

 • toggenburgskaya;
 • Toggenburgskaya

 • alp;
 • Alp

 • Nubian;
 • Nubian

 • Rus beyazı;
 • Rus beyaz

 • Megrel.
 • mingrelian

Birincisi rekor sahipler arasında süt verimi sayısı ile sıralanır – bundan bir yıl önce 1 bin litre sütü ve günde 6 litreye kadar suyu elde etmek mümkündür. Ve bunların en üretken bile yılda 3.000 litre övünebilir.

Ayrıca keçi Boer ve Lamanche ırkları hakkında da okuyun.

Toggenburg cinsinden en fazla 1 litre elde edilebilir. Nubya ve Alp ırklarından, yılda yılda 500-600 litre olan Rus beyaz ve Megrelian ırklarından yılda 800-900 litre beklenebilir.

Biliyor musun Keçi gözbebeğinin uzamış bir dikdörtgenin şekli olması nedeniyle, 340 yarıçapında görülebilir.°.

Keçi kaç litre süt verir

Süt ırklarına ait olmayan sıradan keçiler 3 litre süt kadar. Süt hayvanlarından bir hafta içinde bir ayda 14-20 l beklemek mümkündür – 50-55 l’e kadar (yaz döneminde – 60-80). Sıradan keçilerin yıllık göstergeleri – yaklaşık 400 litre.
Keçi sütü

Hangi yaşta en iyi üretkenlik?

Genellikle en büyük süt keçi miktarını getirir ikinci veya üçüncü ve bazen dördüncü gebelik sonrası. Bu nedenle, deneyimli keçi yapımcıları ilk kez ev yapımı mayanın günde sadece 2-3 litreye sahip olması durumunda üzülmemelerini tavsiye ediyor. Gerçek üretkenliği hakkında ancak ikinci dördüncü kuşaktan sonraki ilk 4-5 ayda karar verilebilir.

Keçi sütü kaç yıl olacak

Yerli bir keçinin maksimum yaşam süresi 15 yıldır. Ancak yüksek kaliteli süt, 12 yaşına gelmeden önce sürekli olarak getirilebilir, ancak sadece mükemmel beslenme ve bakım ile. Keçiler 20 yaşına kadar hayatta kaldıklarında ve emzirenlerin 18 yaşına kadar sürdüğü istisnalar vardır.

Kadın 5 yaşından önce üretkenliği artacaktır. Sonbahar 7 yıl sonra başlayacak. Hayvanın bu döneminden itibaren çiğneme aparatının durumunun bozulmasının, diş kaybının gözlenmesidir. Bu işlemlerin bir sonucu olarak, boynuzlu sığır daha az yiyecektir ve buna göre daha az miktarda süt getirecektir.

Keçi neden az süt vermeye başladı?

Eğer keçinin normalden daha az süt vermeye başladığını fark ederseniz ya da ondan kaybolup kaybolmadığını fark ederseniz, o zaman bilmeniz gerekir: bu problemler çeşitli sebeplere neden olur.
Keçiyi Sağmak
İlk sebep ve ana hayvanların bakımında ihlaller. İyi havalandırılan, kir veya yüksek neme sahip olup olmadıkları, odada bulundukları odada yeterli ısı olup olmadığı kontrol edilmelidir. Özellikle keçi rutubeti için korkutucu. Sıcaklık + 8-10 ° C’nin altında olmamalıdır. Taslakların keçi içinde yürümediğini kontrol et.

Keçi yetiştiriciliğinin kendi kendini inşa etme önerilerini okuyun.

Ayrıca süt sağım rejimi ve hijyen kuralları bu prosedürde gözlenmediğinde sütte bir azalma meydana gelebilir. Günlük sağım belirli zamanlarda kesinlikle yapılmalıdır. İşlemden önce, hayvanın derisinde enfeksiyon olmasını önlemek için ellerinizi yıkamalısınız.

Dişi üretkenliğini etkileyen diğer bir faktör ise beslenme diyeti. Ani değişiklikler olmadan kararlı olmalı.

Ve elbette pamukçuk’un etkinliği sağlığının durumuna bağlıdır. Meme uçlarındaki küçük mikro çatlaklar bile sütte azalmaya neden olabilir. Bu nedenle, evcil hayvanınızın memesinin sağlık durumunu ve durumunu dikkatli bir şekilde izlemek önemlidir.

Daha fazla süt almak için nasıl beslenir

Yerli bir boynuzlu hayvanın üretkenliği, özel bir diyet yardımıyla artırılabilir. Keçilerin yiyeceklerde oldukça rahatsız olduğu ve yetersiz beslenmeyle karşı karşıya kalacağı bilinmektedir.
Keçi besleme
Ancak, emzirme döneminde aşağıdaki ürünleri günlük menülerine dahil etmeye değer:

 • yumrular ve kök sebzeler dahil olmak üzere kesilmiş sebzeler;
 • buğday, arpa, yulaf dahil olmak üzere tahıl;
 • şalgamlar ve yem kökleri;
 • papatya, yonca, baklagiller de dahil olmak üzere çiçekli fazda biçilmiş kaba bileşenlerden saman;
 • genç twigs ve kuru süpürgeler.
Yararlı şalgam, papatya, yonca (kırmızı yonca), baklagiller öğrenin.

İyi laktasyon için zorunlu koşullar bol miktarda içme ve vitamin-mineral komplekslerinin tüketimi.

Dikkatinizi, beslendiğinde, beslenmenin miktarına değil, dengeye yerleştirilmesi gerektiğine dikkat çekiyoruz. Aksi halde, hayvan kilo alır ve süt ise aksine azalır.

Video: Süt verimini artırma deneyimi

Biliyor musun 1906’da, Dünya Çocuk Doktorları Kongresi’nde, keçi sütü, anne sütü için en iyi ikame olarak kabul edildi. Diyetisyenlere göre insan vücudu tarafından ineklerden 5 kat daha iyi emilir. Ürün neredeyse tüm memelileri beslemek için harika bir şekilde uygundur.

Günde kaç kez süt içiyorum

Keçi günde üç kez süt: sabah, öğle ve akşam. Bazıları da iki kez sağım için başvurmaktadır. 5 aylık laktasyondan sonra, süt azalmaya başladığında, sadece sabahları süt verebilirsiniz. En yüksek yağ içeriği ve en iyi kalite sabah sütüdür.

Her özel durumda hayvanın kendisi, hangi sağım rejiminin onun için en uygun olduğunu belirleyecektir.

Düzgün süt nasıl

Sağımın başarılı olabilmesi için, kuzulamadan birkaç ay önce, bunun hazırlanması için hayvanı başlatmak gerekir. Hazırlık memeye masaj yapmaktan, ılık su ile yıkamak ve etrafındaki yünü kesmekten ibarettir. Laminasyondan hemen önce, bu prosedürler kesilmelidir.

Keçiler için süt sağma makinelerinin kullanımı ve seçimi hakkında da bilgi edinin.

Doğumdan sonra keçi kırmak gerekli olacaktır. Yeni yürümeye başlayan çocuklar annelerinden ayrı tutulmalı, böylece memeye zarar vermeyecekler. 3 ay kadar süt ile beslenin. Uzman olmayan çocukların çocuklarının temsilcileri genellikle sadece üç aylıkken aforoz edilir.
Keçiyi sağmak
Yaymak meme memelerini uyandırmak ve meme uçlarını tahriş etmektir. İlk haftada keçi günde 5 kez sütü tüketmeli ve tüm süt çocuklara beslenmelidir. 7 gün sonra üç kez süt verebilirsiniz ve keçi günde 4 kez beslenir. Bir ay sonra, sütün kaynamış suyla seyreltilmesi gerekecektir ve yavruların rasyonları, saman, mineral takviyeleri ile kademeli olarak genişletilecektir. Anne şu anda günde iki kez veya üç kez süt edilebilir – bu memenin durumuna, yumuşaklığına ve esnekliğine bağlı olacaktır.

Bir keçi korkutmamak için, sağımdan önce iyi bir içecek vermek, hafifçe onunla konuşmak, elma ya da ekmeğin yan parçalarını koymak gerekir. Bu boynuzlu sığır çok hassas ve sahibine güçlü bir şekilde bağlı olduğu için hayvan için çok dikkatli olun.

Önemli! Sığırlar, ona süt veren kişinin aynı zamanda, tercihen eşit aralıklarla geldiği öğretilmelidir. Bir kişi 3 saat boyunca günlük sağımla geç kalıyorsa, verim 0,5 litre azalır.

Süt sağmaya başlamadan önce, memenin kan kaynağını iyileştirmek için iyi masaj yapılmalıdır. Daha sonra ılık suyla yıkayın ve doğal kumaştan yapılmış yumuşak bir havluyla kurulayın.

Sağımın çeşitli yolları vardır: yanda, “Moldovalı”, kombine. Her keçi kendisi için en uygun olanı seçebilir. İşlem, sağım ineklerinden farklı değildir – memeler, yumruk veya parmaklar tarafından yukarıdan aşağıya doğru sırayla sıkıştırılır.
Keçilerin manuel sağımına yönelik eylem dizisi
Sağım için çeşitli kurallar vardır:

 1. Yumuşak, yumuşak, ritmik hareketler yapın. Keskin hareketler hayvanı korkutabilir, bu yüzden yasaklanmıştır. Ritimin değiştirilmesi süt miktarında bir azalmaya yol açar.
 2. Hayvana yaklaşmak sadece temiz eller ve temiz giysilerle sıkıcıdır.
 3. İlk jetler ayrı bir konteynere birleşir – çok fazla bakteri içerirler.
 4. İşlem tamamlandıktan sonra meme tekrar masaj yapmalı ve petrol jeli ile yağlanmalıdır.

Video: bir keçi sağma süreci

Biliyor musun Keçi evcilleştirilmiş ilk hayvanlardan biridir. İlk kez yaklaşık 9 bin yıl önce Ortadoğu’da bir adamın yanında yaşamaya başladı. Onun vahşi ataları bir keçi keçisi idi.

Keçi verimi nasıl arttırılır: canlı hayvan üreticilerinin yorumları

Yetersiz süt miktarı için bir başka sebep de keçi sıkılıyor olabilir. Yeni şartlar, yeni sahipler, hayvanı elinize alıştırmaya çalışın, yem verin, kendiniz popoyte edin, kullanılacak ve verim artacaktır.

Trostyan
http://agro-forum.net/threads/77/#post-1976
Keçinin maksimum geri dönüş vermesi için günlük 7-10 km’lik bir egzersiz yapması gerekir. Memenin içinden bir gün en az 250 litre kan geçirmeli ve ancak o zaman hayvandan beklenen sonucu alacaksınız. Çevrede meydana gelen herhangi bir değişiklik ve beslenmenin koşulları ve hayvan için sağım, teoriye göre 45 ila 90 gün süren muazzam bir strestir, ancak süt karakteristik bir hayvan elde ederseniz, sizi bir sonraki kuzuğa kadar sütsüz bırakabilirsiniz. Besleme dengesi, bi-tuzun varlığı, yağma …, taslakların olmaması, durak tutma, havalandırma, zamanında temizlik, yün temizleme, solucan önleyici tedbirler için doğru ışık modu. Tüm bunları zamanında ve maksimum sonuç elde edin. Unutmayın ki bir canlı organizmadan önce ve süt makinesinde değil. Bir sürü okşamak ve dikkat.

Illyuha
http://agro-forum.net/threads/77/#post-2148

Böylece, bir keçinin üretkenliği birkaç faktöre bağlıdır. Buna karşılık, bu faktörlerin çoğu hayvanın sahibine bağlıdır. Dolayısıyla, istikrarlı ve yüksek süt verimi elde etmek için, keçi çiftçisi hayvanın sağlığını izlemeli, kaliteli bakım ve beslenmeli, iyi yaşam koşulları sağlamalı ve doğru ve aynı zamanda süt vermelidir. Ayrıca, keçi örtmek için acele etmeyin. 1.5 yaşında olan, ancak daha önce olmayan kadınlarda daha fazla üretkenlik gözlendiği belirtilmektedir.