Gül Chippendale’in özellikleri, ekimi ve bakımı

Chippandale tarzı mobilya
Güller kuşkusuz çiçeklerin kraliçesidir ve çeşitli “Chippendale” peyzaj tasarımının gözdesidir. Çeşitliliğin bir temsilcisi, sitenizi, gözlerinizi yırtıp çıkaramayacağınız çok fazla portakal çiçeği bulunan güçlü bir çalıyla süsleyecek. Makalede, bu gülün yetiştirme, bakım ve yeniden üretim biçimlerinin özellikleri dikkate alınacaktır.

tanım

“Chippendale” tipi bir gül slab grubu aittir. İddiasızlığı ve hastalıklara karşı iyi direnci nedeniyle bahçıvanlar arasında büyük bir popülerlik kazanmıştır. Modern bir dokunuşla klasik bir antik tarzda yaratılmıştır. Bitkinin ana özellikleri:

 • 1.2 m yüksekliğe ve 1 m’ye kadar çapa sahip güçlü bir çalı yetiştirir;
 • parlak yeşil rengi parlak yaprakları;
 • çiçek fincan şeklinde, çapı 12 cm ulaşması çiçek salkımına toplanır. Bir tomurcuktaki havlu yaprakları sayısı 80 parçaya ulaşır. Zengin turuncu-pembe tonlarında boyanırlar. Zamanla, renk kayısı tonuna yakar. Aroma yumuşak ve meyveli;
 • çiçeklenme iki dalgada oluşur. İkincisi, ilkinden daha bol. İlk sonbahar donlarına kadar gül neredeyse tüm yaz ve sonbahar çiçek açar;
 • çiçekler kesimde iyidir, uzun süre vazoda dururlar;
 • çeşitlilik dondan etkilenmez;

Chippandale tarzı mobilya

Biliyor musun Çeşitlilik, Alman ıslah şirketi Tantau tarafından 2005 yılında üretildi ve adı 19. yüzyıl mobilya ustası Thomas Chippendale’den kaynaklandı. Gül-çiçek süsleri, eserlerinin damgasını taşıyordu.

Büyümenin özellikleri

Bu çeşitlerin çalıları, hem grup tarlalarında hem de yalnız olarak güzelce büyür. Etkili çiçeklenme için taslaklar ve güçlü rüzgarlar olmadan güneşli bir yer seçmek daha iyidir.

Gül tomurcukları ve kısmi gölgeler, sadece çalıdaki çiçekler daha az olacaktır. Düşük asitli hafif toprakları tercih eder – tınlılar idealdir. Toprak, iyi bir nem ve hava geçirgenliği sağlamak için çok kil varsa, zeminde kum yapmak gerekir.

Çalılar da güller “Abraham Darby”, “William Shakespeare”, “Rosarium Yuthersen”, “Graham Thomas” içerir.

Iniş kuralları:

 • bir hafta önce bir çukur 50x50x50 çukur kazmak (boyutu köklerin büyüklüğüne bağlıdır), su dökün, böylece iyi emer;
 • toprak karışımını 2 parça topraktan ve 1 parça humusdan hazırlayın. Elde edilen karışımda güller için gübre ekleyin (mağazada satılan);
 • bitkinin kökleri 24 saat suya batırılır;
 • Aşırı nemi durduramayacak drenaj tabakası doldurmak için çukurun dibine, ve kökler çürümez;
 • Hazırlanan toprağın bir knoll lay kısmı ile drenaj tabakasında;

gül

 • incelemek için çalı dikti, uzun kökleri 30 cm kesilmiş, üç iyi gelişmiş kök (kalan kesim) bırakın. Sapları üç ila beş böbrek bırakarak kesin;
 • Bitkiyi deliğe dikin, kökleri iyi ayrışır, böylece hiçbir kırışıklık olmaz. Yeryüzüyle uykuya dalın, hafifçe bastırın ve bu zamanda çalı hava ceplerini tamamen çıkarmak için biraz çekilmelidir. İniş çukurunun çapı için, sulama için bir toprak silindiri yapın;
 • nemi uzun süre tutmak için ekilen bitkiyi dökmek ve toprağı turba ile kaplamak çok zordur. Bitki iyi köklenmiş ve büyüyecek, su sık sık dökülür. Bu prosedür aynı zamanda hava koşullarına da bağlıdır.
Önemli! Aşı 5 cm derinlikte toprağın altına yerleştirilmelidir.Eğer bitki kesimlerden elde edilirse, o zaman daha derin ekilebilir.

İlkbaharda, gece donları geçtiğinde bir gül dik ve dünya iyi ısınıyor. İniş bölgesine bağlı olarak nisan ve mayıs olabilir.

bakım

Bir ekili gül için bakım kuralları:
malçlama

Kış güllerine nasıl ekileceğini, ekeceğini, dölleyeceğini, hazırlanacağını öğrenin.
 • Haftada bir kez bol sulama – Bush altında 10 litre suya kadar;
 • toprağın etrafında toprağın gevşemesi ve fazla toprağın uzaklaştırılması;
 • Beslenme mevsiminde bir kereden fazla yapılmalıdır. İlkbaharda, mineral azotlu gübreler tanıtıldı. Aynı üst giysi, tomurcuklanma döneminde gerçekleştirilir. Yaz sonunda veya sonbaharın başlangıcında, fosfat-potasyum gübreleri çalıların altında tanıtılır;
 • çalı budama iki kez yapılır – ilkbaharda ve sonbaharda. Yay çalışması, tomurcuk açıklığından önce gerçekleştirilir. Hasarlı, ince, hastalıklı sürgünleri düzeltin ve çalı oluşumunu gerçekleştirin – yıllık sürgünleri 1/3 oranında kesin, iki yıllık dalları beş böbreğe, artışlara (2 böbreğe) kesin. Sonbahar çalışması, tesisi kışa hazırlar. El değmemiş sürgünler, hasarlı ve hastalıklı kesilmiş, solmuş çiçekler ve düşmüş yapraklar kaldırılır;
 • Kışa sığınmadan önce, bitki sıkılaştırıcı bir bileşikle beslenmelidir. 10 g su, 25 g süperfosfat, 10 g potasyum sülfat, 2.5 g borik asittir. Bu çözüm Ağustos ayında bir gül ile sulanır. Eylül ayı başında, bir kova su içinde çözülen 15 g süperfosfat ve potasyum monofosfattan oluşan bir başka ilave sargı gerçekleştirilir;
 • donların başlangıcı ile birlikte gül barınaklarını geçirir. Çalılar 35 cm yüksekliğe kadar, gübre ya da çürüyen yaprakları sıralar arasında. Bir kaplama malzemesi olarak, ladin dalları, saman, çuval bezi kullanın.

Kış için barınak

Biliyor musun Avusturya’da 2008 ve 2013 yıllarında “Chippendale” gülü prestijli “En kokulu gül” ödülüne layık görüldü.

hastalık

Çeşitli “Chippendale” hastalıklara karşı yüksek bir dirence sahiptir. Uzun süre yüksek nem oranına ve aynı zamanda düşük bir sıcaklığa karşı ortaya çıkabilir ve gelişebilir. Bitki kıştan sonra zayıflamışsa, zamanında beslenmemişse, bu tür bulaşıcı hastalıkların tahrip olma olasılığı yüksektir:

Güllerin hastalıkları ve zararlıları hakkında daha fazla bilgi edinin.
 1. pas bahar hala soğukken oluşur ve yaz mevsimine tüm bitkiye çarpabilir. Bu hastalığı fark etmek için, yapraklar üzerinde küçük turuncu emprenye olabilir. Bordeaux sıvısı zamanında işlenirse mantar tahrip olur. Bu yapılmazsa, noktalar yavaş yavaş siyaha dönecek ve yapraklar parçalanmaya başlayacak ve saplar kuruyacak. Tomurcuklanma öncesi pasın önlenmesi için,% 1,5 demir sülfat çözeltisi, etrafındaki bitki ve toprakla muamele edilmelidir.
 2. Bulaşıcı yanık kış için gülün ilk sığınağı nedeniyle ortaya çıkar. Sıcak hava, çürüyen sürgünler ve mantarlar için ön şartlar yaratır. Dallar üzerinde, boyutlarını artıran ve gövdeye tamamen zarar veren kahverengi lekeler oluşur. “Fitovermom” çalılıklarını tamamen kesmek ve işlemek zorundalar. Barınmadan önce korunmak için, bitkinin% 1.5 demir sülfat çözeltisi ile püskürtülmesi gerekmektedir. Chippandale tarzı mobilya
 3. Peronosporoz veya tüylü küf Soğuk ve yağışlı havalarda veya gündüz ve gece boyunca keskin bir sıcaklık düşüşünde gelişir. Yapraklarda kahverengi lekeler oluşur, bitki büyümeyi yavaşlatır, tomurcuklar gelişmez. Güller, bitki örtüsü döneminde, borik asit (10 litre su başına 10 g asit) veya hazır bakır içeren preparatlar – Ridomil Gold, Ditan M-45 çözeltisiyle püskürtülmelidir.
 4. Gri çürük sarı-kahverengi renkteki bir topun yapraklarındaki mevcudiyetle belirlenir ve gülün daha az potasyum ve magnezyum aldığını gösterir. Mineral gübreleri gübrelemeniz ve “Fundazolom” veya “Tahmin” çalılarını püskürtmeniz gerekiyor.
Önemli! Zamanla, eklenmiş fosfor-potasyum gübreleri çalıların iyi gelişmesine yardımcı olur ve buna bağlı olarak bitkinin hastalıklara karşı bağışıklıklarını arttırır.

Bir gül, zararlılardan muzdarip olabilir:

 • örümcek akarları Sıcak mevsimlerde yetersiz sulama ile ortaya çıkabilir. Yaprakların üzerinde sarı yapraklar görülür, yeşil renklerini kaybeder ve gövdede beyaz bir ağ görülür. Burç, hortum ile basınç altında su ile iyice dökülmeli ve 6 gün arayla üç kez “Fitoverm” veya “Aktara” ile muamele edilmelidir; Chippandale tarzı mobilya
 • Rosa güvesi Yaprakların suyunu besler, neden kıvrılır ve çalılık dekorasyonunu kaybeder. Yaprak silindiri tırtıl tüpün içinde olduğundan, yapraklar kesilmeli ve yakılmalıdır. Ardından gül, iki haftada bir mola ile “Aktara”, “Confidor” böcek ilacı ile tedavi edilmelidir;
 • yeşil yaprak biti yeşilliklerin altına, genç sürgünlere yerleştirilir ve meyve sularına sürülür. Yerleşen yaprak bitlerinin yerleri yapışkan bir kaplama ile kaplanır ve deforme olur. Çalı, bir sabun çözeltisiyle yıkanmalı ve 20 gün boyunca koruma sağlayan “Komutan”, “Alatar” ile serpilmelidir. Yaprak bitlerinin kolonisi meydana geldiğinde tedavi yapılmalıdır;
 • dilimlenmiş testere İki türü vardır: iniş – grev yaprakları; Artan – gnaw içeriden sürgünler. Hasarlı sürgünler kesilir ve yakılır. Yapraklarda çok sayıda tırtıl yoksa, bunlar elle toplanabilir. Çok sayıda testere, bir hortumdan su ile yıkanır ve daha sonra bitki, 20 gün ara ile “Inta-vir”, “Alatar” preparatları ile muamele edilir;
 • yaprak piresi Rosa yaprakları beyaz lekelerle kaplar, sonra da mermerleşir. En büyük etki, “Aktara” nın, 2-3 hafta arayla birkaç kez işlenmesiyle verilir.
Önemli! Güllerin yanında dikilen marigolds, zararlıları püskürtüyor.

Chippandale tarzı mobilya

Üreme yöntemleri

Bitki iki yolla çoğaltılabilir.

Bir köpüğün üzerine gül dikmeyi, nasıl bir gülden nasıl bir gül yetiştireceğinizi, bir tencerede nasıl gül tuttuğunu, gülleri nasıl keseceğinizi öğrenin.

graftage Yaz aylarında gerçekleştirilir ve prosedür için sadece kaçış kaçmış. Devam eden süreçlerin sırası:

 1. Seçilen çekim 15-20 cm’lik kesimlere bölünür (5 yaprak olmalıdır). Alt kesim, yaprak petiolüne mümkün olduğunca yakın bir açıda yapılır.
 2. Dikim yeri kısmi gölgede olmalıdır. Humusun tanıtımıyla bahçeyi damlatın.
 3. Hazırlanan çelikler üzerinde, 3 alt yaprak çıkarılır ve bir eğimde toprakta bir iniş yapılır. Çelikler kalan kanala kadar gömülür.
 4. Yatak, bol miktarda sulanır ve sera etkisi yaratmak için şeffaf bir filmle kaplanır.

Daha hızlı kök oluşumu için, kesimler Kornevin ile tedavi edilebilir. Bu şekilde yetiştirilen çalılar, üçüncü yıla kalıcı olarak nakledilebilir.
gül
Katmanlama ile köklenme Sap akışı başladığında ilkbaharda yapılması gerekir. Bu tür işlemleri gerçekleştirmek için gereklidir:

 1. Sığ bir hendek kazmak için çalı yakınında.
 2. İçinde, güçlü yanal çekimi azaltın ve prikopatlayın. Köklerin hızlı çimlenmesi için birkaç yerde ön kabuğun kabuğu hafifçe kazınması gerekir. Ateşin tepesi düşmez.
 3. Çatlak sürgünler, zımba telleri ile sabitlenmelidir.
 4. Düzenli olarak sulanır, böylece arazi kurulamaz. Üstteki gelişmekte olan tomurcuklar kesilmelidir.

Yerleşik bir kaçış, ertesi yıl ilkbaharda çalılıklardan ayrılabilir.

Tazelik nasıl korunacağını, kokulu şarabın nasıl yapılacağını, güllerin nasıl kurutulacağını öğrenin.

“Chippendale” çeşidinin gülü, bakım konusunda gösterişsizdir ve bahçenize mükemmel bir katkı sağlayacaktır. Siteye doğru bir şekilde dikilmiş, size sadece çiçeklerinin güzelliğini değil, aynı zamanda inanılmaz aromasını da verecektir.