Forster’ın hobisine nasıl bakılır: bir palmiye ağacı büyüyor

Hoveya Forster
Elbette, çoğu evlerinde genellikle iç mekana mükemmel uyum sağlayan egzotik bitkiler yetiştirir. Yeşil ikametgahın seçimi ev sahibinin kişisel tercihlerine bağlıdır, ancak pratikte, palmiye ağaçlarının daha sık rastlandığı görülmektedir. Bu nedenle, bu makalede, bir tanesi için dikim ve bakım özelliklerini göz önünde bulunduracağız – bir hovei, ve muhtemelen bu bitkiyi de satın almak istiyorsunuz.

Cinsin genel tanımı

Yerli bitkilerin gerçek bilenleri için hoveyanın bir sunuma ihtiyacı yoktur. Evrensel aşkını kazandığı için bakımdaki hatalara karşı hoşgörülü olduğu uzun zamandır bilinmektedir. Avuç içi, Lord Howe adasından bize geldi. adını aldığı ve Victoria döneminden beri özel mülklerde yetiştirilmekten daha sık hale geldiğinden beri (İngilizce filmlere düşkün iseniz, hobilerin pek çoğunda otellerin ve zengin evlerin dekorasyonu olarak var olduğunu görebilirsiniz). Tabii ki, böyle bir avucuyu muhteşem bir süsleme olarak adlandırmak zordur, ancak bütün görünüşü zarafet ve arıtmadan bahseder.

Tüm hovei (özellikle evde yetiştirilen Forster bitkisi), tek namlulu avuçlardır, ancak daha iyi görünmelerini sağlamak için, birkaç bitki tek bir tencereye ekilebilir.
Hoveya Forster

Herhangi bir hoveya, cins Palm’a atıfta bulunur daha sonra doğada ağaç 12 metreye kadar büyüyerek oldukça büyük boyutlara ulaşabilir. Uzun yaprakları genellikle 2,5-4,5 metreye ulaşır, bölgelerimizde açık satışlarda ise 1-1.5 metrelik bir yüksekliğe sahip daha küçük örnekler bulunur. Düşük büyüme ve gelişme oranları ile karakterizedir, yılda sadece birkaç yeni sayfa verir.

Forester’ın hobisine ek olarak, Belmora kültürü genellikle kültürde yetiştirilir, bakım özellikleri birçok açıdan benzerdir. Doğru, bitkilerin kendilerine özgü farklılıkları vardır. Örneğin, Forester’ın önkolunun uzun petiyonları pratik olarak kavisli değildir.

Biliyor musun Çiçekçiler genellikle bu türleri sadece bir alanın veya arazinin çevre düzenlemesi amacıyla değil, aynı zamanda hava filtrasyonu için de kullanırlar. Böylece tesis, çevrede zararlı kimyasal elementleri ortadan kaldıran mükemmel bir filtre görevi görmektedir.

Hoveya Forster

Büyüyen koşulları

Büyüyen hovei’de doğaüstü hiçbir şey yoktur ve bir palmiye ağacı satın alırken, oda aydınlatma, sıcaklık göstergeleri ve toprak tipi için standart gereksinimleri göz önünde bulundurmanız gerekir, çünkü sadece bu özelliklerle birlikte gerçekten güzel bir bitki yetiştirebilirsiniz. Tabii ki, her biri ayrı ayrı, bu yüzden tropikal güzelliğimizin neye benzediğini öğrenelim.

aydınlatma

Kentia Forster yaprakları üzerinde doğrudan güneş ışığını almayı tolere etmez. böylece perdeli bir pencerenin yakınına yerleştirildiğinde, çabuk kurumaya başlarlar. İdeal seçenek, güneş ışığının% 40-60’ı ile dağınık ışık veya kısmi gölgedir. Özellikle tehlikeli olan direk ışınların nisandan ağustosa kadarki etkisi, bu sırada avuç içi odasına geri gitmeniz gerekiyor.

Ayrıca, bitkinin dekoratif işlevlerini olumlu etkileyecek şekilde hovei simetrisini korumak istiyorsanız, potu iki haftada bir 180 ° döndürmeyi unutmayın. Yaz aylarında odadaki aşırı ışık hakkında kentia’nın yapraklarında kahverengi ve sarı lekeler göreceksiniz. Optimal aydınlatma koşulları altında, hovee üzerinde yaklaşık 9-12 yaprak olurken, düşük bir gösterge sayılarını 4-6’ya düşürecektir.
Hoveya Forster

Sıcaklık ve nem

Hoveilerin doğal habitatını dikkate alarak, bu şaşırtıcı değildir. Bu avuç içi ısıyı tercih eder Yani odadaki sıcaklık + 16 … + 18 ° C’nin altına düşmemelidir. Yine de, yetiştirilen bitkinin evinizde olabildiğince rahat olmasını istiyorsanız, yazın +20 … + 25 ° C’nin altında ve +15 ° C’nin altında olmamalıdır – odadaki aydınlatma biraz azalmıştır. Yetişkin avuç içi +5 hatta 0 ° C’ye kadar kısa süreli sıcaklık düşüşleriyle başa çıkıyor.

Böyle Aphelandra, nergis zambağı, Cleve, kokulu Dracaena, Aglaonema, Alokaziya, ananas, anturyumların, Dieffenbachia, Caladium, Calathea, kroton, çarkıfelek olarak Houseplants yanı sıra Hove Forster, – sıcaklıklarda çok iyi hissediyorum vardır sıcağı seven bitkiler, 16-18 derecenin altına.

Neme gelince, tropikleri de hatırlamakta fayda var, çünkü ısı seven güzellik kurak iklime tahammül etmez. Tabii ki, odadaki bu gösterge yüksek veya orta seviyede (% 60-70) olmalıdır. Bununla birlikte, yüksek nem oranı bitkinin yapraklarının uçlarının sararmasına veya kararmasına yol açacağı için aşırıya kaçmayın. Yaz aylarında avuç içi suyla yüzebilirsiniz.

Toprak tipi

Herhangi bir hovei türü, büyüdükleri substratın kompozisyonu için özellikle talep edilmez. Yine de, iyi organize olmuş drenaj ile zengin tınlı topraklar için en iyi seçimdir. Temel olarak, yaprak döken bitki ve avuç içi için uygun bir alt tabaka almak ve daha sonra da zemin ve yaprak humusu (eşit oranlarda) eklemek mümkündür. Iyi bir drenaj sağlayın perlit yardımcı olacaktır.
Hoveya Forster

Unutmayın, toprak çok ıslak veya nemli olmamalıdır, aksi takdirde ekşi ekmeye başlar ve sonunda bitkinin tahrip olur.

Biliyor musun Kentia’nın evdeki iyilik enerjisini destekleyebildiğine, evrimin iyimserliği, sevecenliğini ve neşeliğini arttıracağına inanılmaktadır. Palma aynı zamanda iletişim becerilerini geliştirmelerine ve genel hayattaki heyecanlarını arttırmalarına yardımcı olur.

Hoveyu bitki nasıl

Hoveya Forsteriana, genellikle saksılarda bulunan çiçek dükkanlarında satılır, ancak kendinizi evinizde çoğaltmak istiyorsanız, bunu iki yoldan biriyle yapabilirsiniz: tohumla ve çalıyı bölerek.

Tohumlardan ekim

Çoğu zaman palmiye ağaçları sadece tohum ekerek büyümek (taze olanları almak daha iyidir), ancak bu yöntemin zahmetliğini hemen hesaba katmak gerekir. Gelişiminin erken bir aşamasında, helyum çok yavaş büyüme ile karakterize edilir ve tohumdan önemli ölçüde büyüyecek, en az 5-7 yıl alacaktır.
Hoveya Forster

Bitkinin ekimi Şubat sonu veya Mart ayı başlarında yapılır ve bir alt tabaka olarak kum ve turba karışımı kullanılır. Çimlenme sırasında, odadaki havanın sıcaklığı + 25 … + 30 ° C’nin altına düşmemelidir. İlk filizler yaklaşık 2-12 ay sonra ortaya çıkar ve ilk yaprak bitkinin üzerinde büyüdükçe, fidelerin ayrı kaplara (7-9 cm çapında tencere) ekilmesi gerekir.

Önemli! Dikim zaman, yararlı maddeler ile uzun bir süre için hurma tedarik edecek gibi, tohumları yırtmak yok.

Irk bölümü çarpımı

Bazı bitki yetiştiricileri de Forster’ın ormancılığının ıslah yolunu uygularlar. çalıyı bölerek avuç içi nakli sürecinde gerçekleştirmek için en kolay olanıdır. İhtiyacınız olan tek şey, yan sürgünleri annenin çalıdan ayırmak ve bir alt tabaka ile başka bir kaba bırakmaktır. Genç bitkiler için, yeni bir yerde kök oluşumunu ve hayatta kalmayı hızlandıran sera yetiştirme koşulları zorunludur.
Hoveya Forster

Prosedürden önce, sterilize edilmiş toprağı (1: 2: 2 oranında turunç zemini, yaprak humusu ve perlit karışımı) ve bitkinin kök sisteminin serbest hissedeceği kapasitif bir kap hazırladığınızdan emin olun. Bushu eski tencereden alarak, toprağın koma sallanarak toprağın gevşetilmesini sağlayın, daha sonra toprak dikkatli bir şekilde çıkarılmalı ve avuç içi ayrılmalıdır.

Evde bakım özellikleri

Hovei ekimi veya satın alınmasından bu yana, bitki bakımı süreci başlar. Elbette, başka bir durumda olduğu gibi, birkaç önemli bileşenden oluşur: Sulama, gübreleme ve budama, bu durumda önemli bir nokta, bir hurma ağacının yeni bir yere nakledilmesidir.

Bir bitki su nasıl

Kentia Forster’ın ihtiyacı Yıl boyunca düzenli ve ılımlı sıvı yönetimi. Bir sonraki sulama zamanının avuç içi ile potadaki toprağın durumuna dayandığını belirleyin. Üst tabaka kabuk ile kaplıysa, evcil hayvanınız susadı ve bir sürahi su almanın zamanı geldi. Yaz aylarında, palmiye aktif olarak büyüdüğünde, sıvı ihtiyacı artar ve siz kendiniz toprağın daha hızlı kurulacağını fark edeceksiniz.
Hoveya Forster

Kış mevsiminde, özellikle odadaki düşük aydınlatma ve serin bir içerik sıcaklığı ile, sulama sisteminde sulama ihtiyacı önemli ölçüde azalır ve toprak daha uzun süre nemli kalır. Bu nedenle, akışkanların zemine sokulmasının sıklığı da azaltılmalı ve sulama çok fazla değil.

Her zaman “altın ortama” uymaya çalışın, çünkü fazla nem ve bunun eksikliği, bitkinin zarar görmesine ve yapraklarda büyük kahverengi lekelerin oluşmasına neden olacaktır. Sulama modunda yapılan hatalar çapalara zarar verir.

Oda palmiye ağaçları için Topping

Büyürken herhangi bir bitkinin en son bulunduğu yerde gübre olmaması önemlidir. Böylece, tarif edilen oda avuç içi, aktif büyümesiyle, ayda iki kez beslenmeniz gerekiyor ve zamanın geri kalanı, karmaşık bileşiklerin (özellikle palmiye ağaçları için özel olarak tasarlanmış) bir kerelik uygulamasını yapmak için yeterli olacaktır. Kış aylarında, bitkilerin büyümesini durdurarak, üst pansuman dışarıda tutulmalıdır. Transplantasyon yıllarında bitkileri gübrelemeye gerek yok, gelecek yıl için beklemek daha iyidir.

Hovei’nin iyi bir şekilde büyümesi, esas olarak organik bileşikler sağlayabilir: örneğin, inek gübresi infüzyonu (1:15 oranında su ile seyreltilir), bununla birlikte, houseplantlar için mineral karışımları ile değiştirilebilir.
Hoveya Forster

10 yıldan eski avuçlar, genellikle bir gübre formülasyonu seçerken dikkate alınması gereken magnezyum ve potasyumda yetersizdir.

budama

Hovea Forster’ın sık budama yapmasına gerek yoktur ve sadece ölü ve kırık yaprakları zamanında gidermeniz gerekir. Bu durumda, avuç içi gövdesinden 1.5-2 cm mesafede ve bitkinin zarar görmemesi için çok dikkatli hareketler yapılmalıdır.

Önemli! Bir yılda büyümeden daha fazla yaprakları çıkarmayın.

Eğer oda çok kuru hava ise ve yaprakların uçları zaten kuruması için zaman aldıysa, o zaman bunların da çıkarılması gerekir, yani, sadece yaprakların küçültülmüş kısmı.
Hoveya Forster

Bitki nakli hakkında her şey

Genç hovei bitkileri için, yıllık transplantasyon, biraz daha büyük bir kaba doğru bir şekilde aktarılarak yararlı olacaktır. Aynı zamanda, yetişkin numuneler, büyüme yerinde sık sık değişikliklere ihtiyaç duymaz ve üç sene kadar tek bir tencerede güvenle büyüyebilir, sadece toprağın üst tabakasını düzenli olarak değiştirmek gerekir. Nisan ayında nakil prosedürünü uygulamak en iyisidir.

Forester’ın durumunda, çok kırılgan bir kök sistemi, bu yüzden ona çok dikkat etmelisin. Tüm palmiye ağaçlarında olduğu gibi, tarif edilen bitkinin kök sisteminin tüm kabı doldurduğu anı bekleyen bir toprağı ile birlikte nakledilmesi tavsiye edilir. Avuç içi yeni bir gemiye koymak için keçe tabakasının bir kısmının keskin bir bıçakla kesilmesi gerekir.

Transit veya transplantasyon sırasında kenti ve çok büyük bir tencereye taşıyamaz veya bitkiyi derinleştiremezsiniz, toprak seviyesi her halükarda aynı kalmalıdır.

Yanlış nakil, bir topak yumrularını tahrip edebilir ve avuç içlerinin köklerini açığa çıkarabilir ve bu gerçekleşirse, buharlaşmayı azaltmak için, yaprakların yarısını bitkinin üzerinde kaldırmak gerekir.

Forster tozunun ön plana çıkarılması, yaz serinliğinde bir duş alıp ya da her bir yaprağı nemli bir süngerle silerek (alt taraftaki toz, avucunuzun yardımıyla çıkarılabilir).

Forster Forester’ın başlıca hastalıkları ve zararlıları

Hovei’nin karşılaştırmalı bakım kolaylığı, haşere saldırıları veya hastalıkların yayılması olasılığını dışlamaz. Örneğin, bir hurma genellikle yaprak drenajından ve pembe çürükten muzdariptir, ki bu durum çoğunlukla zayıf drenajlı tencerelerde yetişen veya geçmişte haşere istilasından etkilenen bitkilerden etkilenir.

Bu hastalıkların varlığı, karakteristik semptomlarla belirlenebilir: hasarlı yaprak plakası, tabanda çürüme, bodur genç sürgünler ve çürümeye zarar verir. Bazı durumlarda, gövde bile çürür. Dikkatlice incelendiğinde, kalın kahverengi bir sıvıya sahip pembemsi bir kitle bulursunuz. Bileşiminde metil ve mancozeb tiofanat içeren özel olarak seçilmiş fungisitler bu problemlerden kaçınmanıza yardımcı olacaktır. Tedaviler arasındaki aralık en az bir hafta olmalıdır ve tedavi süresi hastalığın süresine bağlıdır (yani avuç içi iyileşene kadar devam eder).

Hovei büyüdüğünde yaprak yapraklarının zayıf veya gecikmeli büyümesi ile birlikte yaprakların klorozu (genellikle daha düşük olanlar) sıklıkla bulunur. Bu hastalığın nedeni genellikle palm içeriğinin düşük bir sıcaklığı ve odadaki yetersiz aydınlatmadır.
Yaprakların krozesi

Genç yaprakların klorozunun nedenleri, toprağın asitliği artar, besinlerin (özellikle manganez ve demir) bir kıtlığı, mezzilkovom klorozunda ve klorotik dokularda nekrotik lekelerde kendini gösterir. Toprağın asitliğini ve yapraktan pansumanların düzenli uygulanmasını normalleştirerek sorunu ortadan kaldırın.

Tüm hovei’ler bataklıklara ve havalandırılmamış alt tabakalara karşı çok hassastırlar, çünkü bu hurma çoğu zaman bitkinin kök sistemine zarar verdikten sonra ortaya çıkan marjinal yaprak yanıklarından muzdariptir. Bu problemle karşı karşıya, toprağı tencerede değiştirmek ve daha fazla sulama yapmak zorunda kalacak.

Zararlılardan kentya’ya kadar Forster sık ​​sık bağırsaklara, tırtıllara, örümcek akarlarına, avuç içi gövdesine ve yaprak saplarına yerleşir. Yaprak plakalarındaki aktivitelerinin bir sonucu olarak, beyaz veya sarımsı lekeler ortaya çıkar, bu da sonunda kurumaya ve dökülmelerine neden olur. Bitki yavaş yavaş ölüyor.

Avucunun uzun süre sağlıklı bir şekilde büyümesini sağlamak istiyorsanız, avuç içlerinin hastalıklarını ve zararlılarını, önleme ve kontrol yollarını gözden geçirin.

Hovei’yi obsesif dikkatlerinden korumak için, yaprakları musluk altında yıkayabilir ve odanın içindeki nemi kaldırabilir ve sabun çözeltisine batırılmış bir tampon ile önceden aktif olan parazitleri toprağa verebilirsiniz. Zararlı maddelerin kitlesel görünümü durumunda, örneğin “Aktara” veya “Fitoverm” gibi kimyasal bileşiklerle spreyleme, bunların üstesinden gelmeye yardımcı olacaktır.

Genel olarak Forster’ın forester’ın bakımı çok karmaşık değil, ve başka herhangi bir yerli bitki yetiştirirken olduğundan daha fazla zaman harcamazsınız.