Fide üzerine biber dikmek için en iyi zaman

biber
Ay evrelerinin bir şekilde gezegendeki tüm yaşamı etkilediği gerçeği uzun zamandır bilinmektedir. Aynısı bahçıvanlar ve bahçıvanlar için ay takvimlerinin popülerliğini açıklıyor.
Bugün, ay takvimlerine göre biber fidelerinin düzgün bir şekilde nasıl tohumlanacağı hakkında konuşacağız.

Biber yetiştirme koşulları

Bir ev ortamında biber fidelerinin gelişimi için gerekli sıcaklık rejimini düzenlemek, ilk bakışta göründüğü kadar basit değildir.

En azından dairenin tavanının altında, sıcaklığın ortalamanın 1-2 derece üstünde ve zeminin üstünde olduğunu bilmelisiniz – 2-3 derece aşağıda. Odanın en parlak yeri pencere eşiği, en soğuk olanı bile çıkıyor, ancak fideler sıcaklığa ihtiyaç duyuyor.

Ancak, dairenin daha sıcak bir yerinde, yapay fidelere yapay ışığın, doğalın yakınına yerleştirilmesi mümkündür. 26-28 ºC arasında bir sıcaklıkta, biber sekizinci gün on ikinci gün için filizlenecek. 20-26 ºC sıcaklıkta tohumlar 13 ila 17 gün arasında artacaktır. 18-20 AtC’de – 18-20 gün sonra. 30 gün sonra 14-15 shoC sürgünler görünecektir.

Biber çekimleriTohumlar yükselmeye başlar başlamaz, ışığa daha yakınlaşmaları gerekir. Sıcaklığın 7 gün boyunca 15 ºC’ye düşürülmesi gerekecektir. Sonra tekrar gündüz 23 ºC’ye ve geceleri 20 upC’ye çıkar.

Önemli! Odayı düzenli olarak fidelerle havalandırın, ancak yeterince dikkatli yapın. Fide, soğuk hava ve özellikle de taslaklardan korkar.

Ay takvimi kullanarak fideler üzerinde biber ekimi için zaman nasıl seçilir

Ekim takvimini kullanarak, biber fideleri ekmenin en uygun zaman olduğunu öğreneceksiniz. Ayın aşamalarında, ekin kalitesinin ve miktarının değiştiği değişiklikleri öğreneceksiniz. Dolunay ve yeni ayın üzerine bitki dikmeyiniz.

Gerçek şu ki, bu dönemler boyunca, fidelerin bütün besleyici suları ya üst kısımda toplanmakta ya da kök sisteminde yoğunlaşmaktadır. Bu olaylar, bitkinin tamamen gelişmesini engeller.

Ama eğer ayın büyümesi döneminde biberi ekersen, büyümenin aktivitesi düşüş süresiyle kıyaslandığında çok daha yüksek olur.

Aşağıdakilerden Ocak ayında biber fidanı dikmek için Hayriye gün – 5, 6, 7, 8, 11 ve 30. Sadece 28 gün bu konuda almaya tavsiye edilmez.

Içinde biber fideleri Şubat bu sayılarda güvenlidir – 14.16, 23. İkinci günler 11 ve 26’dır.

Içinde biberler Mart 4, 14, 20, 31 arzu edilir ve istenmeyen 12, 28’dir.

Uygun günler Nisan – 9, 18, 27, 28 ve olumsuz – 11, 26.

Fide üzerine biber ekimi için uygun günler Mayıs Aşağıdaki – 8, 14, 24. Olumsuz – 11 ve 25.

Içinde Haziran 2, 11, 20 ve 9, 24’ü unutmak daha iyidir.

Uygun günler Temmuz – 3, 4, 26, 30 ve tersi – 9, 23.

Ağustos 2, 22, 24, 28 tercih eder ve 7 ve 21’i uyarır.

Uygun günler Eylül – 5, 23, 26, 27, olumsuz – 6, 20.

Içinde Ekim Fideler üzerine biber ekiyoruz – 3, 4, 22, 30, ekmiyoruz – 5, 19.

En güzel günler Kasım – 2, 3, 19, 20, 30 ve en kötüsü – 4, 18.

Aralık elverişli 2, 20, 25, 29 ve sadece 3 ve 18 elverişsizdir.

Biliyor musun Hindistan’ın ilk yazılı ifadeleri Hindistan’da bulundu. Onlar Sanskritçe 30 yüzyıldan daha önce yazılmışlardı. Hindistan, biberlerin doğum yeri olarak kabul edilir, diğer tropik bölgelerde yetişmesine izin verir.

Fide dikim terimleri, üretici tavsiyeleri

Çeşitli önemli kriterlere göre gerçekleşmesi gereken fideler üzerine biberin ekilmesi için sadece ay takvimini kullanmak yeterli değildir.
biber

2017 yılında büyümek için iki önemli noktayı dikkate almak gerekiyor:

  1. Dikilen çeşitlerin özellikleri.
  2. Bir bahis tutması planlanıyor mu? Eğer öyleyse, bitkinin gelişimi yaklaşık 10 gün gecikecektir.

Biber, çeşitliliğe bağlı olarak, ilk sürgünlerin ortaya çıkmasından 100 ila 150 gün arasında olgunlaşır. Çeşitliliğin kesin özelliklerini bilerek, Şubat ayında ekim biberinin gününü doğru bir şekilde hesaplayabilirsiniz. Erken olanlar nakilden 60 gün öncesine, ortalama – 70 ve geç – 75’e ihtiyaç duyarlar.

Yerel iklim koşullarında önemli bir rol oynar. Biber transplantasyonunun yaklaşık bir tarihini kalıcı bir yere kadar belirleyerek, bu sayıdan 60 ile 85 gün arasında çıkar. Böylece, fideler için biber ekimi için en uygun tarih elde edilecektir.

Bundan sonra, 2017 için ay takvimi ile tekrar kontrol edin. Yani ev koşullarında dikim için elverişli hesaplar ve gelecekte iyi bir hasat alırsınız.

Biliyor musun Bir kez biber malları ödeyebilir ve para cezaları ödeyebilir.

Büyüyen biber fidelerinin özellikleri: ekim malzemesinin seçimi ve fidelerin bakımı

Çoğu durumda bireysel bir karaktere sahip olan çeşitli kriterlere göre tatlı ve acı biberleri seçebilirsiniz. Seçim için temel koşul temel kriterlere dayanmaktır.

Biber tohumlarıBiberlerin ana çeşitleri ve melezleri, yetiştirilecekleri bölgenin iklim özelliklerine göre seçilmelidir.

Güneyde, kamyoncu çiftçiler neredeyse seçimle sınırlı değildir, çünkü çok verimli olan geç sebze çeşitlerini yetiştirmek mümkündür. Kuzeyde, 14-17 hafta olgunlaşan, çoğunlukla erken olgunlaşan çeşitler iyi bir hasat verir.

Büyüyen fide için uygun olan tohumları seçmeniz gerektiğini unutmayın. Bir korunmamış toprakta tohumların ekilmesi, biberin donma başlangıcından önce bir mahsul verememesi nedeniyle, çok şükür.

Eğer evde fidelerin filizlenmesi için doğru şartlara sahip değilseniz, o zaman tohumları almayın. Dikim malzemelerini kreşler, özel mağazalar veya bahçe pavyonlarında satın almak daha iyidir.

Sonuçta, istediğiniz kadar biber satın almak için en iyi şansın yanı sıra, fide hakkında nitelikli bir istişare elde etmek için büyük bir şans var. Ancak bu tür yerlerde tohum veya fide satın almak her zaman mümkün değildir, bu yüzden piyasa yönünde hareket etmek kalır.

biber
Fideler satın alırken, fidelerin yapraklarının yeterince geliştiğini, yeşil renkte bile olsa, beyaz kaplama ve lekelerin bulunmadığını dikkate alınız. Genel olarak, fideler sağlam ve yukarı doğru uzanmalıdır.

Zayıf ve sarkık ise, o zaman satıcılar sonra dikmek sonra dikmek olacaktır güvence sonra almayın. Çoğunlukla, piyasa fideleri sattığında, ilk bakışta iyi ve sağlıklı ve sonuç olarak, mallar likittir.

Aksine, azotlu gübreler, büyüme uyarıcıları veya inhibitörleri ile aşırı beslenebilir, gelişmeyi engeller. Böylesi bir fide zayıf bir şekilde gelişir, zayıf gelişir ve zayıf bir hasat sağlar.

Ne yazık ki, satın alma yerinde tanımak için böyle bir hile neredeyse imkansız. Bu nedenle, ambalajdaki tohumları güvenilir bir üreticiden almak ve alışkanlıkla evde kendi fidelerinde yetiştirmek daha iyidir.

Önemli! Sadece özel mağazalarda biber lahanası tohumları satın alın. Ayrıca, seçilen tohum için her zaman kalite sertifikası isteyin.

biber
Ne tür bir biber yetiştirmek istediğinize karar verin: sıcak ya da tatlı, çünkü yetiştiriciliğin özellikleri önemli ölçüde değişir. Önceden hesaplamak istediğiniz çeşitliliğin meyve sayısını önceden hesaplayın.

Hangi tür ve hibritlerin olumsuz koşullara, hastalıklara ve zararlılara karşı daha dirençli olduğunu sorun. Her şeyden önce, en dirençli çeşitlerin melezlerini seçin. Sonraki yıllarda sadece kendi tohumlarınızdan hasat etmek istiyorsanız, varili biberleri almak daha iyidir.

Bunlardan, gelecek sene tekrar satın almak zorunda olmayacağı tohumları toplayabilirsiniz. Kendiniz için en iyi çeşitleri seçeceğiniz ve sonra birkaç yıl boyunca onları yetiştireceğiniz ortaya çıkıyor.
Biberleri görünümlerine göre seçebilirsiniz. Tatlı biber meyvelerinin inanılmaz renk tonları ve şekilleri vardır.

Biliyor musun Biber ismi çili Şili’de Devlet ile ünsüz Rus dilde bir homonym, ama bunun anlamı Nahuatl, Aztek dilinde kelime “biber” dan gelmektedir rağmen “kırmızı”.

Biber fideleri için toprak karışımı

Biber ekimi
biber fideleri ekim iyi bir pH 6-6.5 ile muhtemelen hafif asidik, gevşek, besleyici steril ve nötr toprakta yapılır. Özel bahçe mağazalarında hazır toprak karışımı satın alabilir veya kendi evinizde hazırlayabilirsiniz.

Biber tohumlarını ekim için en uygun toprağı yapmak için çeşitli tarifler vardır.

Yaprak arazi, kum ve üst turba 1: 1: 1 oranında alın. Toprağın asit seviyesini düzeltmek kireç gübresi olabilir.

Soddy toprakları, nehir kumu ve humus oranları 2: 1: 1.

Humus, turba ve iyi yıkanmış kum 2: 2: 1 oranında. Karışımdan sonra bir elek içinden geçirin.

Humus, kumlu tınlı toprak ve çim oranı 1: 2: 2’dir. Karıştırın ve bu karışıma 10 kg’lık bir potasyum sülfat kibrit kutusu ve iki kutu süperfosfat ekleyin.

Döllenmeden önce toprak karışımlarından herhangi biri dekontamine edilmelidir. Toprağı sulamak için gereken% 10 uygun manganez çözeltisi.

Ekim için biber tohumlarının hazırlanması

Önceden hazırlanmış draje tohumlarını satın aldıysanız, o zaman fidelerin üzerine biber eklediğinizde bunlar hazırlanmamalıdır. Büyüme uyarıcıları olan bir gübreden oluşan bir karışımdan kapsüllendikleri için, bunların ıslatılması, korumaya zarar verebilir.

Sıradan tohumlar, dekontamine etmek için, potasyum permanganat çözeltisinde tutulmalıdır. Aşağıdaki gibi hazırlanır: 1 g ilaç 100 ml su ile seyreltilmeli ve 20 dakika boyunca biberin içine daldırılmalıdır.

Dezenfeksiyon başarılı bir şekilde geçtiğinde, tohumları üreticinin talimatlarına göre hazırlanması gereken bir büyüme uyarıcıya yerleştirin. Ya da onları 5 saat boyunca mineral gübrelerin bir çözeltisiyle doldurabilirsiniz. Bundan sonra, tohumları ılık, temiz su ve ekmek ile yıkayın.

Onlar bir gazlı bez torbaya konur ve hava kompresörü ile bağlantısı olduğu su kazanına girer hangi tohum ve püskürtülmesi uygulamak da mümkündür. Bu prosedürün süresi 5 saat sürmektedir.

Biber tohumu çimlenme
Ama genellikle tohumlar çimlenir. Onlar sıcak bir yerine koymak ve kuru bir bez önlenmesi, düzenli nemlendirmek, ıslak tülbent veya gevşek bir beze sarılı bulundu. Bir fincan tabağına bir çuval koymak ve gevşek bir yemek filminin altına koymak daha iyidir.

Önemli! Tohumu suyla doldurmayın, çünkü çimlenme için de oksijene ihtiyaç duyarlar.

En iyi sonuçlar 20-23 ºC sıcaklıkta verilir.. Ancak çimlendirilmiş tohumların önemli bir dezavantajı vardır – ekim yaparken kırıklar kırılabilir.

Bu nedenle, deneyimli bahçıvanlar daha basit ve daha güvenli bir ilk yöntem kullanmanızı tavsiye etmektedir.

Evin fideleri üzerinde biber ekme ve ona bakma

Biber fidelerinin özelliklerinden biri toplandıktan sonra uzun bir toparlanmadır. Bu nedenle, 10 cm çapa ve 12 cm derinliğe sahip ayrı kaplar veya kaplar ile tohum ekilmesi önerilir.

Böyle bir ihtimal yoksa, sorun değil. Geniş bir kap hazırlayın, böylece daha sonra fideleri tencere üzerinde büyük bir toprağı olan kepçeyle nakletmek daha kolay olacaktır. Kutunun derinliği 5-7 cm olmalıdır ve zemin seviyesi birkaç santimetre kadar kenara ulaşmamalıdır.

Ekimden önce, kabı potasyum permanganat çözeltisinde dezenfekte edin.
Biber fidelerinin tohumlanması en iyi cımbızla yapılır. Toprağın yüzeyindeki tohumları 2 cm’lik basamaklara sürün ve basın. Bir süzgeç ile nemlendirin ve 1 cm’lik bir tabaka serpin. Konteynırı cam veya polietilen film ile kaplayın.

Sulama biber fideleri

Biber sürgünlerinin ilk günleri sulanmamalıdır.. Toprak kurumaya başlarsa, hafifçe püskürtücüden su ile serpin. Kotiledon yaprakların serbest bırakılmasından bu yana, fidelerin sulanmasının 30 derecelik suya aktarılması gerekmektedir.

Biber Tohumu Lahanası
Filizlerden sonra, bir gün boyunca oda sıcaklığında duran çöken yağmur suyu veya musluk suyu ile nemlendirebilirsiniz. Biberler kuru dönemlere olumsuz tepki verdiğinden, toprağın fidelerde kurumasına izin vermeyin.

Ayrıca, kök sistemindeki aşırı nem kabul edilemez. Odadaki hava neminin% 70’ini fidelerle tutun ve küçük bir kap içindeki toprağın nemi büyük oranda daha hızlı yitirdiğini unutmayın.

Biber fidelerinin aydınlatması

Biber diğer sebze bitkilerinden daha uzun vejetatif bir süreye sahiptir, bu nedenle Şubat veya Mart, biber ekimi gerektiğinde en uygun aylardır.

Şu anda, ışık günü hala oldukça kısa, ancak fideler günlük olarak en az 14 saat üst üste aydınlatma gerektirir.

Floresan lambaSonuç olarak, ek yapay ışık kaynaklarının donatılması gereklidir. Aksi halde fideler seyrek yapraklarla seyrek ve uzamış olacaktır.

Şubat ayından Mart ayına kadar olan fidelerin aydınlatılması için, doğallığın sadece dörtte birini oluşturduğu 20.000 lüks gerekir – sadece 5,000 lüks.

Fotosentez işlemini yapmak için, gerekli ışık spektrum spektrumuna ihtiyacınız vardır: kırmızı, tohumların ve çiçek açan fidelerin çimlenmesinin bir uyarıcısı olarak görev yapar; hücreleri oluşturmak için mor ve mavi yardım; Sarı ve yeşil ışınların bitkilerin oluşumu üzerinde hiçbir etkisi yoktur.

Bu nedenle sıradan sarı akkor lambalar, biber fidelerinin gelişmesi için anlamlı değildir. Ayrıca, fideleri aşırı ısıtan ve çeken bir kızılötesi aralığı da yayarlar.

Yapay aydınlatma için en iyi seçenek, bu amaçlar için özel olarak tasarlanmış floresan lambalar veya LED lambalardır. Aydınlatma gücü, ekinler altındaki alanın 1 m²’si başına 200 W olmalıdır.

Gelişimin ilk aşamalarında, arka ışık, biberlerin üstlerinden 20 cm yüksekliğe kadar yerleştirilmeli, zamanla kaldırılmalıdır.
Sürgünlerin hızlı büyümesinin uyarılması için, kotiledon yaprakların gelişim fazının başlangıcı ile, fideler 72 saat boyunca lambaların altında durmalıdır.

biberİlk yapraklar biber halinde büyüdükçe, gün ışığının uzunluğunu 14 saate düşürün. Şubat ayında biber ekimi gerçekleşirse, aksamlar sabahtan sekize kadar kesintisiz olarak kesilir. Nisan ayında, ışık sabah 6’dan öğlene ve 16’dan 19 saate kadar verilmelidir.

Biliyor musun Vahşi Amerika’yı bile fetheden fetihçiler Kızılderililerle kırmızı biberlerle buluştu. Rüzgar, istilacılara doğru patladığında “soluk yüzlü” tutam yanan yağmurlara çarptılar.

Biber fidelerinin püskürtülmesi

Biber fidelerinin kök sistemine daha hızlı gelişirse, 2 litre suya 5 ml oranında potasyum humat ile beslenmeleri gerekir.

Çiçek tomurcukları döşenmemişken, biberin fideleri yavaş yavaş büyür. Büyüme yoğun bir şekilde büyüdükten ve çiçeklenme sırasında fideler, eser elementler bakımından zengin bir kompozisyonla zaten döllenmiş olmalıdır. Formülasyonu basittir: 10 litre suda 1 g manganez sülfat ve 1 gr demir sülfat, 0,2 g çinko sülfat ve 0.2 gr bakır sülfat, 1.7 gr borik asit çözülür.

Fide biber biber

Ev karabiber fidesi mutlaka çimdiklemelidir – fidelerin büyüme noktalarını temizleyin. Bu prosedür, kök sisteminin fide gelişimini ve uykudaki tomurcukların iç kısımlarındaki adımların çoğalmasını teşvik etmek için gerçekleştirilmelidir, çünkü bunlar ek çiçek salkımları oluştururlar.

Biber kıstırma
Sıkıştırma, biberin yoğun gelişimi sırasında gerçekleştirilir. 4-6 internodun üzerinde bulunan bitkinin makas kısmını çıkarın. Basamaklar gelişmeye başladığında, en gelişmiş beş adımı geride bırakarak, burcun yükünü ayarlayın ve kalanları kaldırın. Alt internodlarda, adımlara dokunulmamalıdır.

Pike fide biberi

Biber büyük bir kapta yetişirse, iki yaprak ortaya çıktığı aşamada, fideler daldırılmalıdır. Toprağı iyice nemlendirin ve fazla suyun süzülmesine izin verin. 150 ml’lik ayrı kaplarda dalış lahanası.

Biber toplama
Önceden hazırlanmış kuyularda fideleri toprak topağıyla birlikte dikkatlice taşıyın. Bitkiler, kök sistemi ile birlikte problemsiz bir şekilde yerleştirilebilecek kadar büyük olmalıdır. Kökleri serbestçe düzenleyin, kıvrımlardan kaçının ve deliği toprağa serpiştirin ve hafifçe bastırın.

Fidelerin kök boynu yarım santimetreden fazla gitmez. Nakil sonrası, fideleri dökün. İlk önce, doğrudan güneş ışığından koruyun ve en az 15 temperatureC sıcaklıkta tutun. Zaten 13 atC’de fidelerin büyümesi durmaktadır.