Fern asplenium: evde nasıl büyüyecek

Asplenium
Asplenium, ev bahçelerinde en çok bulunan eğrelti otlarından biridir. Sıra dışı, egzotik yaprakları nedeniyle, yüksek dekoratif nitelikleri vardır ve herhangi bir ev iç mekanına mükemmel uyum sağlar. Asplenium iddiasız bitkiyi arayamazsınız, ancak bazı agroteknik tavsiyelere uyulursa, bir serada veya apartmanda yetiştirilebilir.

Biliyor musun “Asplenium” ismi Yunancadır ve “a” – “hayır”, splen – “dalak” olarak çevrilir. İsim iddia edilen ilgili terapötik özellikler ile ilişkilidir. Aspleniumun vatanı Güney Afrika, Asya ve Okyanusya’nın tropik bölgeleridir.

Kapalı eğreltiotu asplenium: türler ve açıklama

Fosilin eğreltisi olarak da bilinen Asplenium, Kozenets ailesinin çok yıllık eğrelti otlarının cinsine aittir. Cins, ılıman, subtropikal ve tropikal enlemlerde yetişen yaklaşık 700 tür içerir. Yabani olarak, bitki çoğunlukla taşlı çatlaklarda gizlenir veya duvarların tuğlaları üzerinde büyür. Asplenium, bazı Avrupa ülkelerinde olduğu kadar Hindistan, Yeni Zelanda, Avustralya, Madagaskar ve Güneydoğu Afrika’nın diğer ülkelerinde de bulunabilir.

Her çeşit asplenium farklı görünür: dış özelliklerin farklı tanımları ile epipitler, litofitler ve karasal bitkiler vardır. Bitkilerin boyu birkaç santimetre ile iki metreye kadar olabilir ve yaprak plakaları veya vayi hem uzun pürüzsüz, hem de uzun kısa petiollerle ya da bunlar olmadan pinnately-disected. Farklı asplenium türlerindeki kök sistemi de farklıdır: sürünen rizomlardan kahverengi pullarla kaplı güçlü kısa dikey köklere. Ortak bir özellik özelliği, Vayi’nin altında bulunan sporların (Soruses) lineer şeklidir.

Asplenium çeşitliliği, yalnızca tüm türlerin doğal yaşam alanlarında büyüdüğü vahşi ortamda gözlemlenebilir. Ev bahçelerinde sadece birkaç düzine yaygındır, bunların arasında en yaygın olanları şunlardır:

  • Aspleusium viviparous – eğrelti otunun çok güzel ve sıra dışı bir görünümü. Kemik eğrilerinde, dört pinnatta, kısa petiollerde farklıdır. Yaprak plakalarının uzunluğu 60 cm’ye ulaşır ve genişliği 20 cm’ye kadar uzar.Bağımlı aspleniumun karakteristik özelliği, yaprağın üst tarafında gelişen ve tomurcuklandıktan sonra toprağa düşüp kök salmış olan kuluçka tomurcuklarıdır. Sakin yaşayanların yaşadığı tek yer canlı, Doğu Afrika, Madagaskar adası. Aspleusium viviparous
  • Asplenium soğanlı – Bir öncekine çok benzeyen bir başka arazi türü, ancak yaprak plakaları daha geniş ve birbirine daha yakındır. Vayi üçgeni, kısa petiollerde, bir metreden daha uzun. Bu türün ayrıca yere çarptıklarında kök salmış tomurcukları da vardır. Soğanlı, asplenium – Avustralya, Hindistan ve Yeni Zelanda ıslak bölgelerin vatanı. Asplenium soğanlı
  • Asplenium Güney Asya – Büyük, epifitik veya yarı-epifitik eğreltiotu. Yoğun bir çıkışta toplanan düz, dar yarım metrelik bir ağırlığa sahiptir. Levha plakaları, kısa yaprak sapları üzerinde, sırt-mızrak şeklinde, kayış benzeri, tek parçadır. Yaprağın yüzeyi, orta damar üzerinde gerilmiş gibi hafif dalgalıdır. Kök sistemi kısa. Doğal ortamda Avustralya’nın kıyı bölgelerinde, eski sapanlar veya kütükler üzerinde büyür. Asplenium Güney Asya
  • Aspenium sklopren – “Ren geyik dili” olarak bahçıvanlar arasında bilinen, bitki asplenium yuvalama ile benzerlik var, sadece vayi arcuate, yere bükme. Bu kültürde, çok sayıda çeşidi ve melezi olan en yaygın türdür. En popüler formlar, güçlü kavisli veya kıvırcık yaprak plakaları ile eğrelti. Aspenium sklopren
  • Aspenium yuvalama – Bu, Güney Asya’ya benzer bir epifitik görünümdür, ancak daha kompakt bir boyuta ve geniş açık yapraklı bir rozetine sahiptir. Doğada, Malay takımadalarından Doğu Afrika’ya, Madagaskar ve Hawaii’ye kadar bir yuvalanma asplenium dağıtılır. Aspenium yuvalama

Odada asplenium için bir yer seçme

Doğru yer evde aspleniumun başarılı bir şekilde yetiştirilmesinin anahtarıdır.

Bir asplinin aydınlatılması gerekiyor mu?

Asplenium bir gölge seven eğrelti ve parlak ışığa tahammül etmez, yaprak plakaları üzerinde doğrudan güneş ışığı isabetleri kontrendikedir. Büyüme için bir yer seçmek, kuzey, kuzey-batı ve kuzey-doğu yönlerine giden pencereleri tercih etmek daha iyidir. Tesisi kuzey tarafına yerleştirme olasılığı yoksa, o zaman konteyner, pencereden üç metre mesafede yerleştirilmelidir.

Büyüme için optimum sıcaklık ve nem

Asplenium, ısı veren bir bitkidir ve evde bitki için en uygun hava sıcaklığının yaratılmasını sağlar. Fern’in rahat hissettiği sıcaklık +21 … + 24 ° C’dir. Daha yüksek bir sıcaklık ve kuru hava kuru algılayacaktır – yaprak plakaları kuruyacak, yeni vayi bitkinin ölmesine neden olacak ve bitkinin ölümüne yol açacaktır. Asplenium taslakları ve ani sıcaklık değişimlerini sevmez, bu nedenle havalandırma dikkatli olmalıdır. Kış mevsiminde sıcaklığın biraz düşürülmesi, ancak +16 ° C’den daha az olmaması istenir, aksi takdirde bitki yaprakları dondurup atabilir.

Asplenium yetiştirmek için toprak

Asplenium
Karasal asplenium türleri, organik katkı maddeleriyle zenginleştirilmiş hafif, zayıf asidik ve gevşek bir toprağı tercih eder. 2: 3: 3: 1: 1 oranında çim ve yaprak toprağı, humus, turba ve kum karışımı bir substrat olarak uygundur. Kömür, kil çanak çömlek parçaları ve kıyılmış sphagnum yosununun küçük parçalarına eklenmesi de iyidir.
Bitkiler-epiphyitler için turba, hindistan cevizi lifi ve çam kabuğu ile bir yosun sphagnum karışımı önerilir. Orkide için hazır mağaza astarı da uygundur.

İç mekan asidinin dikim ve çoğaltma özellikleri

Asplenium türüne bağlı olarak, çarpımının yöntemleri ve özellikleri farklıdır. Zengin türler, zemine kök salmış olan sürüngen tomurcukları tarafından yeniden üretilir, kalan her şey – kraliçe hücresini bölerek. Son varyantta sadece yetişkin eğreltileri bölmek mümkündür. Genellikle bu, uterus bitkisinin bahar transplantasyonu sırasında yapılır. Kök, iki veya dört parça halinde dikey olarak kesilmelidir, böylelikle her bölünmüş fide birkaç büyüme noktası içerir. Bölümden sonra fideler hemen gevşek, nemli bir toprağa dikilmelidir.

Evde, bir spor dikerek de asplenium çoğaltabilirsiniz. Bunu yapmak için, önceden yayılmış bir kağıda kaşıkla olgun bir yaprak plakayı hafifçe kazıyın. İlkbaharda sporları, kalsine turba toprağının yüzeyinde ekin. Sporların filizlenmesi için hava sıcaklığı en az + 22 ° C olmalıdır. Dikimleri nem tutmak için cam veya bir film ile kaplıdır. Sürgünler ortaya çıktıktan sonra, 3 cm’lik bir mesafe bırakarak inceltilir, üç hafta sonra bitkiler ayrı kaplara nakledilir. Asplenium için uygun olan, geniş ve küçük kaplardır. Bunlar arasında, bir drenaj tabakası çakıl veya genişletilmiş kil ekimden önce yerleştirilir. Bu substrat oldukça gevşek ve dengesizdir, bu nedenle, daha iyi köklenme için, eğrelti bir tel çerçeve ile tencerede sabitlenir.
Asplenium yayılması
Yaşayan aspleniumun çoğalması gerekiyorsa, olgunlaşan ve düşmüş olan yavru böbrekleri, organik maddeden zengin hafif toprağa basmak gerekir. Bundan sonra, en uygun mikro iklim için kabı camın veya filmin altına yerleştirin. İlk yapraklar ortaya çıktığında, eğrelti kökünü aldı demektir.

Önemli! Asplenium fidanlarını dikerken, etrafındaki toprağı sıkıştırmak imkansızdır. Soluk alabildiği gevşek topraklar gibi bitki kökleri, bu yüzden tencerelerde birkaç ekstra delik açmanız gerekir.

Evde aspleniumom bakımı

Kapalı çiçek asplenium bakımı için en kolay bitki değildir. Büyümek için, eğrelti otunun doğal habitatına benzer bir atmosfer sürekli olarak devam etmelisiniz.

Asplenium nasıl sulanır

Asplenium
Eğreltileri sadece ılık, yumuşak, durgun suyla sulayın. Her iki günde bir, nemli fakat ıslak olmayan toprakları sürekli olarak muhafaza edecek şekilde yapılır. Su ve kuru durgunluk olarak kabul edilemez – bu aspleniumun ölümüne yol açacaktır. Sıcak yaz aylarında sulama daha sık olur, kışın azalır. Ayrıca, tesis sürekli olarak en az% 60 olması gereken yüksek neme ihtiyaç duyar. Kuru havada, asplenium kurur. Bu nedenle, periyodik olarak, yaz mevsiminde bitkinin ılık suyla püskürtülmesi ve kışın nemli bir bezle hafifçe silinmesi gerekmektedir.

Önemli! Pillerin ve şöminelerin yakın çevresine asplenium koymayın.

Fern beslemesi

Özellikle aktif büyüme ve sürgünlerin oluşumu aşamasında ek gübre genç asplenium ihtiyacı. Bu dönemde, genellikle ayda iki kez, ayda iki kez, kök altında bir mineral gübre çözeltisi enjekte edilir. Yetişkin bitkiler, yaz aylarında, iç mekan bitkileri için gübreler ile ayda bir kez beslenir.

Budama Asplenium

Fern Asplenium’un bir çalı oluşturmak için planlı bir budamaya ihtiyacı yoktur. İnce vayi doğru şekle sahip ve kendi başına etkili, simetrik bir rozet oluşturuyor. Sadece eski, solmuş ve sararmış yaprak plakaları gerektiği gibi budanır.

Bir oda eğreltiotu

Aspleniumun nakli doğru ve sürekli ekimi için gereklidir. Her yıl veya her iki yılda bir yapılır. Nakledilirken, ölü kökler çıkarılır ve canlı olanlarla birlikte çok yavaş büyüdükçe zarar görmemesi için çok dikkatli bir şekilde ele alınması gerekir ve bunların zararları bitkinin uzun süreli bir hastalığına yol açar. Gevşek, nemli toprak ile sığ kaplarda nakli aspleniums.
nakli

Asbestin ana zararlıları ve hastalıkları

Aspleniumun iç ferninin ana zararlıları, nematodun scutellum, spider mite ve parazitleridir. Kını ve akarı yok etmek için, “Actellik”, “Fitoverm”, “Fufanon” insektisitlerini litre suya 1-2 ml oranında kullanabilirsiniz. Nematodlarla savaşmak daha zordur, kimyasal preparatlar burada yardımcı olmaz, çünkü parazitler yaprak derisine nüfuz eder. Bu durumda, bitkinin tüm hasarlı parçalarının tamamen çıkarılmasıyla sadece kardinal budama gereklidir.
Hastalıkların en sık eğreltiotu splenius, yanlış sulama olduğunda ortaya çıkan gri veya kök çürümesini etkiler.
Genel olarak, bu tesisle ilgili sorunların çoğu, bakım rejiminin ihlali ile ilişkilidir, örneğin:

  • Eğreltiler koparsa ve yaprakların uçlarından ölürse, nem eksikliğine işaret eder.
  • yapraklar üzerindeki kahverengi lekeler, aspleniumun çok sıcak olduğu ya da gübrelerle aşırı beslendiği anlamına gelir;
  • sac levhalar kıvrılmışsa – çok soğuk;
  • Yapraklar çok solgun, neredeyse saydamlaşırsa, eğreltiotu aşırı ışık alır, gölgede yeniden düzenlenmesi gerekir.