Evdeki en popüler Venüs terlikleri

Pafiopedilum
Doğal koşullarda papiopedilum, nemli topraklarda gölgeli yerlerde yetişir. Evde, bir güzellik aydınlatılmış, havalandırılmış odalar tercih ediyor. Bir ormanın üst yaprağı bir yelkenle karşılaştırılır ve alt kısım bir ayakkabı veya terlikle benzerdir.
Çeşitlerine bağlı olarak orkide yaprakları, farklı tonları ve desenleri ile renklendirilmiş, bitki hem uzun hem de bodur vardır. Bu sıra dışı çiçek, birçok çiçekçi sevgisini ve hayranlığını kazandı.

Paphiopedilum kayısı (Paphiopedilum armeniacum)

Pafiopedilum adı iki Yunan kelimesinin füzyonundan türetilmiştir: Paphia – Venüs’ün isimlerinden biri ve bir pedilon, yani bir terlik anlamına gelir. Orkide denir – Venerin bir terlik veya terlik.

Paphiopedilum kayısı
Paphiopedilum armeniacum, dağlık arazide, tepelerde ve kayalarda yetiştiği Çin’den geliyor. Orkideler, mermer süslemelerle işaretlenmiş güzel yeşil yapraklara sahip, yaprağın arkası koyu kırmızı noktalı bir desenle kaplıdır. Orkide küçük bir büyüme ile, yaprakların uzunluğu 15 cm kadar olabilir Açılmamış çiçek sapı hafif bir şekerleme ve mor emdirme ile renkli yeşil tüylüdür. Kayısı orkide, aralık ayından mart ayına kadar çiçek açar. Çapı 11 cm’ye kadar olan kenar yaprakları üzerinde dalgalı, parlak sarı çiçekleri vardır. Bu papiopedilumun dudağı yuvarlaktır.

Paphiopedilum Appleton (Paphiopedilum appletonianum)

Bu çiçek Çin, Vietnam, Tayland, Laos ve Kamboçya’da yetişir. Bitki gölgeden hoşlanır ve yosunlarla kaplı taşlarla veya kütüklerle doğal koşullarda yetişir. Uzun dar yaprakları, oldukça yoğun, sulu-yeşil tonu, boyalı mermer boşanmaları vardır. Çiçekleri orxean Apleton bahar çapı çiçeklere 10 cm kadar büyük. Yapraklar yeşil yamalar ile, lila-mor uzatılmış.
Pafiopedilum Apletona

Önemli! Orkide, yüksek nem ve durgun hava kontrendikedir, bu şartlarda, çiçekler hasta ve kısa sürede ölebilir.

Paphiopedilum sakallı (Paphiopedilum barbatum)

Pafiophyllum sakallı – Venüs ayakkabının popüler çeşitliliği, yetiştiricileri 1869 yılında yetiştirilen ilk yapay melez Harrisianum’un ailesi olarak onu takdir ediyor.

Uzunluğu 20 cm’den fazla olmayan bir mermer desenli yapraklar. Orkide çiçek açan ilkbaharda çiçeklerin rengine mor bir renk hakimdir. Beyaz üst kenarı ve cetveli olarak soluk yeşil bir orta olan üst taç, açık mor çizgilerle boyanmıştır. Yanal yaprakları neredeyse aynı şekilde boyanır, ancak solgundur. Büyük dudak, lila-kırmızı renktedir.
Paphiopedilum sakallı

Paphiopedilum kaba saçlı (Paphiopedilum villosum)

Bu pafiopedilumun vatanı Hindistan ve Endonezya’dır. Uzun bir bitki 30 cm boyunda bir çiçek başak taşır. Türlerin tipik bir temsilcisi beyaz bir sınır ile yeşilimsi kahverengi bir üst petal vardır. Kahverengi renk tonu ile diğer koyu sarı renkli yaprakları. Dudak en iyi damarlara nüfuz eder, soluk kırmızı veya aynı ifade edici kahverengi ile renklendirilir. Çiçeklenme uzun bir süre sürer – sonbahardan ilkbahara.
Paphophyllum vulgaris

Paphiopedilum dikkat çekicidir (Paphiopedilum insigne)

Bu başka bir kışlama pafiophyllum türüdür. Vahşilerde Himalayalarda yaygındır. Yapraklar uzamış, ince, 30 cm uzunluğundadır, Çiçeklenme Eylül’den Şubat’a kadar sürer. Bu tür birçok çeşitle temsil edilir ve her birinin rengi farklıdır. En ilginç olanı yan lobların baskın kahveleridir. Üst yaprakta ortada kahverengi emdirme ve kenar boyunca geniş bir beyaz bant bulunan bir sarı vardır.
Pafiopedipulum harika

Biliyor musun Dünyanın en pahalı çiçeği orkide “Gold Kinabalu”, bir kaçış için fiyatı 5000 dolar. Bu nadir görülen bir tür orkide, bitki 15 yaşına ulaştığında çiçek açar.

Paphiopedilum Lawrence (Paphiopedilum lawrenceanum)

Adı, Bashmak’ın bahçıvanlar T. Lawrence’ın toplumunun başkanının onuruna aldığı orkide. Çiçeğin doğduğu yer Borneo adasıdır. Bitki özenle iddiasızdır ve kolayca yetiştirilir. Yapraklar 15 cm uzunluğunda bir boşanma ile hafiftir. Çiçek büyük, üst petal keskin bir uca sahiptir. Orta kısmı belirgin çizgilerle yeşil renktedir, kenar boyunca yavaş yavaş beyaz zemin üzerine kırmızımsı bir renk tonuna dönüşür. Parlak dudak koyu kırmızıdır. Yan lobların kenarlarında kahverengi “mol” dağınık.
Laurence'nin Pafioadilium'u

Paphiopedilum naivolosisteish (Paphiopedilum hirsutissimum)

Önceki türlerde olduğu gibi çok geniş yapraklı bir bitki. Türler Hindistan, Tayland, Laos ve Vietnam’da yaygındır.

Bitkinin bitkinin çiçek sapı, eşsiz bir örtü ile korunmaktadır. Kış sonunda tomurcuklar gelişmeye başlar. Çiçekler oldukça büyük ve tamamen kazık ile kaplıdır. Üst petal çiçeklenme başlangıcında bile kenarları ve solma kenarları dalgalı hale gelir. Üst yelkenin ortası renklidir, kenarında açık yeşildir. Yan loblar uçlarda bile olsa, merkeze daha yakındır, bir çukurda toplanırlar. Onların rengi zengin mor.
En kıllı Pafiopedipulum

Önemli! Orkide ekimi yaparken Pafiodipelum seramik kaplar kullanmayın: ayakkabıların kökleri kaba duvarlara sabitlenir ve ekim yaparken, bitki pottan çıkarılarak köklere zarar verme riski vardır.

Paphiopedilum çok güzel (Paphiopedilum venustum)

Güzel bir orkide ayakkabısı, Hindistan ve Nepal dağlık ormanlık alanlarında yetişir. Bitkinin çiçek sapı, 23 cm’ye kadar oldukça yüksektir, ortadaki yan loblar yeşil veya sarıdır, daha sınırda daha renklidirler, dalgalı bir kenara sahiptirler. Yaprakların kenarlarında görünür karanlık noktalar vardır. Üst petal bir üçgen, açık çizgili açık yeşil gibi şekillendirilmiştir. Dudak aynı zamanda soluk bordo bir arka plan üzerinde kaotik şeritler ile işaretlenir. Dudak iç kısmı sarımsı renktedir. Yapraklar uzamış ve bir elips şeklinde olabilir. Bazı türlerin geniş yaprakları vardır (5 cm’ye kadar). Yapraklar marjlanmış boşanmış gri-yeşil boyandı. Paphiopedilum venustum, her biri kendi rengiyle 8 türle temsil edilir.
Paphiopedilium çok güzel

İlginç! En yüksek orkide Malezya’da yetişir, 7.5 m’ye kadar büyür, bu orkide Grammatophyllum speciosum’dur. Orkide Paphiopedilum sanderianum en büyük çiçeği, yaprakları – 90 cm övünebilir. Orta Amerika’dan orkide Platystele jungermannoides içinde, 1 mm’ye kadar çaptaki en küçük çiçek.

Paphiopedilum karlı (Paphiopedilum niveum)

Kar çiçeği Venerina ayakkabı Burma, Tayland, Malay Yarımadası ve Kalimantan’da yaygındır. Bitkinin sapı hemen hemen yeşil renkli oval yaprakları ile kaplıdır. Yaprakların alt tarafı mor-mor renktedir. Bu orkide yaz aylarında çiçek açar. Pedikülde 2 çiçek olabilir. Çiçekler çapı 7 cm kadar küçüktür. Çiçekler küçük pembemsi noktalarla beyazdır. Tüm yaprakları eşit renktedir ve hemen hemen aynı şekle ve boyuta sahiptir. Dudak yapraklarıyla aynı renktedir ve sarı ercik onların üstündedir.
Paphidopulum karlı

Paphiopedilium şirin (Paphiopedilum bellatulum)

Bu tür, Burma, Tayland ve Çin’in yosun kaplı yamaçları ve kayaları üzerinde büyümeyi tercih ediyor.

Orkide yaprakları koyu uzunlamasına bir şerit ile ayrılır, ana arka plan koyu emprenye edilerek koyu yeşil renklidir. Pedikülde, bir veya iki çiçek yaklaşık 10 cm çapındadır, büyük yuvarlak yaprakları ayakkabının üzerini örter. Yaprakları ve düzensiz koyu kırmızı lekeleri ile beyaz renk bir dudak. Bu orkide Nisan ayında çiçek açacak.
Paphiopaddylome güzel
Türlerin bakımı diğer oda orkide ile benzerdir. Çeşit çeşitliliği arasında, yüksek bitkileri, cüce, büyük ve küçük minyatür rozetleri seçebilir ve renk ve tonların bir paleti en rafine tadı bile şaşırtacaktır.


Loading...