Evde üreme tavşanı hakkında her şey

Tavşanlar Yeni başlayanlar için bile kendi kendine yeterlilik, düşük maliyet ve ekonomiklik – bunlar evde üreme tavşanlarının her geçen yıl popülerlik kazanmasının ana nedenleridir. Bu sevimli kulaklı hayvanlar tüm yiyeceklerden memnunlar, hızlı büyürler ve kilo alırlar, yoğun bir şekilde çoğalırlar ve böylece canlı hayvanların sürekli yenilenmesine katkıda bulunurlar. Ayrıca, diyet etleri ve güzel yünü, yüksek kalitesi sayesinde modern pazarda yerini alıyor. Ardından, özel bir çiftlik merkezinin ölçeğinde bu perspektif dersinin özellikleri hakkında konuşacağız.

Hangi cins seçilir?

Tavşanlara başlamadan önce, hepsini öğrenmelisiniz: doğumdan kesime. Ancak o zaman, memelilerin bakımını ve bakımını düzgün bir şekilde organize edebilir ve sonuç olarak iyi bir gelir elde edebilirsiniz.
Tavşanlar

Biliyor musun Avustralyalılar için tavşanlar bir numaralı düşmanlardır. Yerel makamlar ıslahlarını yasakladılar, her bir itaatsiz vatandaşın otuz binde bir para cezasıyla (ABD doları olarak) örtüştüler. Ve her şeyden dolayı, bu hayvanlar yıllık olarak tarımsal ürünleri yok ediyor ve tarlalarda çürüme kazıyorlar. Uzmanlara göre, durum müdahale edilmeden bırakılırsa, çok geçmeden sürülmüş topraklar erozyon ve bozulma tehdidi altındadır ve bazı fauna türleri yeryüzünden tamamen ortadan kalkabilir. Geçtiğimiz yıl, kazandıkları hasar 600 milyon dolardı.

Başlamak için soruna cevap ver: “Ne amaçla tavşan yetiştirmeyi planlıyorsun?” Etle daha çok ilgileniyorsanız, seçiminiz etli ırklarda durdurulmalıdır. Eğer tüm ilgi ciltte ise, o zaman kürklü tiplerden birini seçmek zorunda kalacaksınız. Eğer işlerinizi her ikisiyle de taçlandırmak istiyorsanız, et-bencil kategorisinde bir hayvana bakın.

Tavşanlar evcil hayvan olarak tutulabilir. Bu durumda, dekoratif kulaklara dikkat etmelisiniz.

Başlangıçta tavşan yetiştiricileri nadir egzotik ırklardan sonra kovalamamalıdır. Bu, ekonomik olarak pratik değildir, çünkü yaygın yerli türler daha ucuzdur, güncellenmesi daha kolaydır, çiftlik hayvanları alışverişi ve deneyimli uzmanların daha erişilebilir istişareleri.
Tavşanlar
Ayrıca, bu hayvanların deneme üreme farklı türlerin ırkları geçmesi tavsiye edilmez. Profesyonellere bırakın. Bu arada, harcanan kaynakların geri ödeme üzerinde çalışın.

Devler siyah ve kahverengi, kelebek (Dev Beyaz, Gri Dev), Kaliforniya, tiftik, Risen, Flanders, Sovyet Chinchilla: Size tavşan çeşitli ırkları ziyaret etmenizi öneririz.

Ne zaman satın almak için bakmak

Daha fazla üreme için sadece sağlıklı ve güçlü genç hayvanlara ihtiyaç vardır. Potansiyeliniz potansiyeline bağlı olacaktır. Bu nedenle, tavşan seçimini çok ciddiye alın.

Uzmanlar tavsiye küçük yavrulardan hayvanları satın almak. Temiz gözleri ve kulakları, kalın ve ışıltılı kenarı, sağlam vücudu ve ılımlı yağları olmalıdır. Ve dağınık korkmuş ve inaktif kulaklı zayıf loş yığını, şiş karın, kirli ve iltihaplı kloaka kulakçıkları eschew. Bunlar hastalıkların belirgin belirtileri ve anormal tavşanlar bakımlarıdır.

Satın alırken dikkatlice incelediğiniz hayvanı inceleyin, ırkın tüm işaretlerini içerdiğinden emin olun: uygun ağırlık, kürk rengi, uzunluk ve vücut yapısı. Yakalanan çarpık bacaklar, çok uzamış kafa, kulakların sarkması, karın veya sırt, çıkıntılı uyluklar kusurlu olarak kabul edilir.

Sağlıklı tavşan çok meraklı ve dostça. Seslerden korkmuyor, hapşırmıyor, bir köşeye girmiyor, aktif olarak kafeste davranıyor ve yeni her şeye ilgi gösteriyor.

Önemli! Ensestin önlenmesi için kadın ve erkeğin farklı yuvalardan satın alınması gerekir. Aynı şey birkaç kadın için de geçerlidir.

Tavşanlar için konut

Tecrübeli sahipleri, bireysel tavşanları, sokak kafeslerini, kafesleri veya geleneksel çukurları donatıyorlar. Tavşanlar evde tutmak için daha uygun ve güvenli olduğundan, daha sonra anlayacağız.

Birçok yetiştirici hayvanların döküntü içeriğinin yararını takdir etti. Shed’in ne olduğunu ve nasıl kendiniz oluşturacağınızı öğrenin.

Hayvanın nerede yaşadığı her yerde, kalabalık, soğuk ve nemli olmamalıdır. Uzmanlar, kışın kapalı ve iyi havalandırılmış bir yerde evcil hayvan yetiştirmenin tavsiye edildiğine inanıyor ve sıcak mevsimde sokak aletleri bunun için oldukça uygundur.
Bir kafes içinde tavşan
Eğer bir hücreden bahsediyorsak, o zaman tavşan yetiştiriciliğinin mevcut parametrelerine açıkça karşılık gelmelidir: Hafif, temiz, kuru ve ferah. Böyle bir evin yüksekliği, hayvanın arka ayakları üzerinde engelsiz kalmasına izin vermelidir.

Ve inşaatı planlamak için, tavşanlar olarak çok acı veren taslaklardan kaçınmak için tepki vermek gerekir. Ama aynı zamanda, sıkı sıkıya kontrplak veya tahtalar yapmayın – duvarlardan birini metal örgü veya ızgara için bırakın. Bu çözüm evin havalandırılmasını sağlar.

Biliyor musun Yetişkin bir tavşan bir köpek kadar su içiyor. Aynı zamanda, bu hayvanların ağırlık kategorisi 2:10 kg oranında ölçülür.

Tavşanlığı düzenlerken dikkat etmesi gereken bir sonraki an, zemin ve altındaki palettir. Birçok usta, ahşap çıtalardan döşeme yapmakta ve aralarında 1 cm mesafe bırakmaktadır. Aşağıda plastik veya metal tepsiyi tutturun. Bir çeşit sıvı geçirgen malzeme ile kaplanması arzu edilir. Odun talaşı veya kedi dolgu maddesi olabilir. Bu çözüm hayvanları temiz tutmaya yardımcı olur.
Tavşanlar için kafesler
Ayrıca, bir evcil hayvanın evinde onun için su ve besleyiciler içebilirsiniz dikkat edin. Ek olarak, mahremiyet için küçük bir barınak inşa etmelisiniz. Kadını yerleşmeyi planladığınız evde, annelik donatmak önemlidir. İlk 3-4 haftalık tavşanı tutacak.

Sokakta, hücreler doğrudan güneş ışığından ve taslaklardan uzakta gölgeli bir yere maruz kalmaya ihtiyaç duyarlar.

Önemli! Metal bir zemine sahip hücrelerde, tavşanlar daha çok pençe dermatiti tarafından etkilenir.

Tavşanlar ne yiyor?

Verimli tavşan yetiştiriciliği evde sadece dengeli günlük diyetle mümkündür. Feed’ler hazırlanırken dikkate alınması önemlidir hayvanların yaşı.

Örneğin, genç hayvanlar protein açısından zengin yiyeceklere ihtiyaç duyarlar. Bu balık, et, süt ürünleri, un ve protein takviyeleridir. Etçil tavşanların yeşil kütle ve kök sebzelerle aldıkları hayati önem taşıyan vitamin ve mikroelementlere ayrı bir rol verilmelidir.
Tavşanlar diyetinde havuç
Gıda kulaklı çeşitlendirmek sırayla onlara karahindiba, yonca, korunga, muz, solucan otu, kupalar sunmak için ilkbahar ve dikkatli sahiplerinin, yazında.

Ayrıca günlük diyette hem genç hem de olgun bireyler, kök bitkileri, karma yem ve genç dallar bulunmalıdır. Özellikle tavşan aspen, akçaağaç, açık, ıhlamur düşkün.

Kışın, yeşil çimenler Silaj ve saman ve hayvanların vücudunda gerekli besinlerin miktarını değiştirmek mısır, yulaf, kepek, arpa, havuç, kabak, balkabağı, lahana tarafından korunur.
Tavşan besleme
Kabarık lezzetlerden maydanoz ve muzları tercih edersiniz, ancak miktarları sınırlı olmalıdır, aksi takdirde hayvan ishal ve alerjiler alır.

Önemli! Hayvanın beslenmesinde kürkünün durumu, dışkı davranışları ve kokusuyla yargılanabilir. Ushastye füme et, cips ve çikolata barlarını sevmez. Onlar için bu yiyecek ölümcül olduğu kadar olağan diyette de keskin bir değişiklik.

Su haznesinde her zaman temiz su olduğundan emin olun ve yemlik içinde saman veya ot var. İçmeden, bir tavşan 3 günden fazla yaşayamaz. Kış aylarında su ısıtılmalı ve yaz aylarında iki katına çıkarılmalıdır. Yemekten ziyade daha çok sarhoş olacağı gerçeğine hazır olun – bobtail’in böyle bir özelliği.

Bebekleri beslemek için, hangi ay anne sütü yemeye son verdiyse, günde 5 kez, daha yaşlı hayvanlarda – 3 kez gereklidir.
Tavşan ile çim besleme

Aşılamayı unutma

Büyüyen tavşanların ölçeği ve koşulları ne olursa olsun, aşılama çok önemlidir. Mesele, her tür ve cins hayvanların bir mikomatosis ve bir virüs hemorajik hastalığı (VGZ) ile enfeksiyonlara maruz kalmasıdır.

Veterinerler istatistiklerle dehşete kapılırlar: hastalık yoluyla bu memelilerin yaklaşık% 10’u kesilir ve% 20’si daha atılır. Her iki durumda da mortalite sürünün yaklaşık% 90’ını kapsamaktadır.

Myxomatosis kasılma riski demi-mevsim boyunca artar. Enfeksiyöz sivrisinekleri ve diğer emici böcekleri enfekte ederek, hayvanın yalnızca bir aşı olabileceğini koruyun.

Hastalığı tanımak gözyaşı, nefes darlığı, zayıf aktivite, burun sızıntısı, alçaltılmış kulaklar ve göz çevresi kızarıklık için kolaydır. Hasta hayvan bir köşeye dövülür ve neredeyse yemeklere dokunmaz. Ne yazık ki, iyileşme şansı yok.

Enfeksiyondan 3 gün sonra, havadaki damlacıklar tarafından bulaşan viral hemorajik hastalık durumunda ölümcül sonuç ortaya çıkar. Bu sadece sürüye yaklaşan tehdidin her zaman olamayacağını anlamaktır. Gerçek şu ki, enfeksiyon gizli bir semptomatoloji ile karakterizedir.

Veteriner tıbbında, bu tür “Tromeksin” gibi ilaçlar kullanılır tavşanların tedavisi için, “Enrofloxacin”, “Enroksil”, “Nitoks 200”, “Lozeval”, “Baytril”, “Biovit-80”.

Bazen, komplike vakalarda, ısı, nefes darlığı, spazmlar ve ağızdan kanama gözlenir. Eğer tavşanınızda da benzer bir talihsizlik yaşanmışsa, ölü hayvanları yakınız ve odayı, envanteri dikkatlice dezenfekte edin.
Tavşanların aşılanması
Evcil hayvanları kurtarmak için veteriner hekimler öneriyor tavşan aşılama, altı aydan başlayarak. İlk aşı, bebekleri uterustan ayırmadan önce yapılır. İkincisi – 3 ay içinde ve gelecekte prosedür her altı ayda bir tekrarlanmaktadır.

Koksidiyozlu tavşanların yenilmesi durumunda “Solikox” ve “Baikoff” preparatları kullanılır.

Aşılama ilaçları, her hastalık veya kompleksten ayrı ayrı bulunabilir. Enjeksiyonlar sadece sağlıklı bireylere yapılır. Tek bir hücreden genç büyüme, aynı şırınga ve yetişkinler ile tek tek şırıngalarla kesilebilir.

Biliyor musun Tavşanlar ve tavşanlar aynı anda hem önünde hem de arkasında neler olduğunu gözlemleyebilirler. Bu, gözlerinin benzersiz yapısı nedeniyle mümkündür.

Biz yavru ürettik

Bazı erken olgunluklarda ergenlik beş aylıkken ortaya çıkar. Hayvanın avda olması gerçeği, onun huzursuz davranışı ve iştahsızlığı nedeniyle netleşir.
çiftleşme tavşan
Çiftleşmeden önce, erkek ve dişi muayene edilmelidir. Cinsin devamı için uymuyor Bir kıtlık veya aşırı kilo ile kopyalar, yanı sıra mastitis iyileşmiş veya bu tür ebeveynlerden doğar. Çiftleşme süreci yarım dakikadan fazla sürmez. Bir erkek günde 4 dişiyi kapsayabilir.

Biliyor musun Eğer insanlar tavşanların serbestçe çoğalmasını engellemediyse, o zaman bir yüzyıl içinde sayıları dünyadaki metrekare sayısıyla karşılaştırılabilir olurdu.

Kontrol çiftleşme 7 gün sonra düzenlenmiştir. Döllenme durumunda, tavşan saldırganlık gösterir. Şimdi bir kraliçe tencere ile ayrı bir aviary içine nakledilmesi gerekiyor.

En önemli zaman tavşanların ortaya çıkmasıyla gelir. Uzun bir laktasyon dönemi sağlamak için, tavşan yetiştiricileri annenin beslenmesini ve içilmesini dikkatlice izler. Süt içeriğindeki azalma, kayıttan 40-45 gün sonra gerçekleşir. Bu dönemde çocuklar, her biri başına 6-7 bireyden oluşan bir hesaplama ile anneden ayrı hücrelerden uzaklaştırılır. Bir süre sonra, kadın ve erkeğin bireyleri ayrıldı, bir konutta aynı cinsiyetten 2 hayvan dikti.

Biliyor musun Esaret altında, uzun kulaklı on iki yaşına kadar yaşayabilir ve özgürlüğünde, ömürleri ne yazık ki 1-2 yıl içinde sona erer.

Kademeli olarak, gençler geleneksel gıdalarda küçük porsiyonlara ekleyerek yeni yiyeceklere alışırlar. İlk başta yeşil sınırlıdır. Küçük tavşanlara çimen, sadece üç haftalıktan itibaren verilebilir. Kışın, saman ile yer değiştirecektir.
Tavşan ve tavşan
Ayrıca soğuk mevsiminde günlük beslenmede yulaf, mısır gevreği ve havuç bulunmalıdır. İçenlerin durumunu ve içlerindeki suyu izlemeyi unutmayın.

Biliyor musun Tavşanlar, tavşanlar ile karşılaştırıldığında, çok daha hızlı koşarlar. Eğer ilk 72 km / s hıza ulaşabilirse, ikincisi sadece 56 km / s.

Tavşan yetiştiricileri için faydalı ipuçları

Tavşan doğurmak için karlı bir iş haline gelmiştir, kabarık evcil hayvan sağlamak önemlidir uygun bakım:

  1. Her hafta, hayvanların gözlerini ve kulaklarını inceleyin. Temiz olmalı, herhangi bir akıntı ve iltihap belirtisi olmadan.
  2. Cildin düzenli muayenesi önemlidir. Epidermiste kızarıklık, sivilce, kaşıntı, yara izi ve diğer yaralanmalar olmamalıdır. Yukarıdakilerden birini fark ederseniz, hayvanları tutma rasyonunu ve koşullarını tekrar gözden geçirin. Bu tür yaraların varlığı karaciğer fonksiyon bozukluğunu, hormonal yetersizliği ve şiddetli stresi gösterir.
  3. Haftalık tavşan pençelerini klipsleyin ve bobinleri çıkarın. Mümkünse, hayvanı doğal bir kıllı fırçayla fırçalayın.
  4. Her gün açık hava kafeslerini ve tiryakilerini temizleyin ve her beslemeden önce besleyicileri temizleyin.
  5. On yıl sonra, tavşan evindeki envanteri ve tüm ekipmanları dezenfekte edin.
  6. Genellikle hayvanların bulunduğu havayı havalandırır.
Önemli! Kaliteli et için 4-5 aylık tavşan kesilen, ancak yaşamın 7-8 ay gerçekleşir deri değiştirme kürk sonuna bekliyor amacıyla.

Şimdi genç yetiştirme, beslenme ve aşılama da dahil olmak üzere tavşanlar yetiştirmek zor olmayacaktır. Önerilerimizi takiben, evde uygun maliyetli tavşan yetiştiriciliğini etkin bir şekilde düzenleyebileceksiniz.