Evde kurumaya yönelik balık, evre, reçete nasıl kurutulur

Balık kurutması
Kurutulmuş balık birçok dükkanda kolayca bulunabilir, ancak gerçek aşıklar bu inceliği kendiniz pişirmeyi tercih eder. Ne de olsa, kendi elinizle bir yemek hazırlayın, güvenliğinden tamamen emin olabilirsiniz. Ama balıkların lezzetli olduğu ortaya çıktı, hazırlanmasının bazı kurallarını ve sırlarını bilmelisin.

Ne tür bir balık kurtarabilirsin?

Tipik olarak, yuvaya getirilen balıkçılar, küçük veya orta boy balıkları kurutmak veya kurutmak için uzanırlar. Bu amaçlar için büyük temsilciler nadiren kullanılırlar çünkü başlangıçta kızartma veya pişirme amaçlıdırlar. Fakat bu, büyük bir balık soluyamayacağı anlamına gelmez.

Sadece hazırlamak için biraz daha uzun sürecek. Balık avlama dilinde, balıkların kurutulması “havuç yapımı” olarak adlandırılır. Ancak bu, sadece bir koçun bir incelik yapmak için iyi olduğu anlamına gelmez.

Ne tür balıklar kurutulabilir:

 • roach, crucian ve ram; balık
  Biliyor musun Bazen bir nehir, uçan nehirleri veya okyanusu uçurur, balık okullarını alır ve onları, yağmurun balıktan döküldüğü yerlere götürür. Bu “balık yağmurları” binlerce yıldır bir kereden fazla meydana geldi. Romalı yazar Pliny the Younger, bu fenomeni MS 1. yüzyılda kadar erken tanımlamaktadır.
 • vobla ve gusster; balık
 • bir avcı ve bir Çehov; balık
  Sigara balığı teknolojisini görün.
 • kasvetli ve ide; balık
 • levrek ve pike; balık
 • sazan ve capelin; balık
  Biliyor musun Bir insan gibi, bir balık nefes almak için oksijene ihtiyaç duyar. Bu nedenle, suda yeterli oksijen yoksa, rezervuar sakinleri boğulur ve boğulabilir.
 • uskumru ve rudd; balık
 • pike-levrek ve çipura. balık

Bazı zanaatkârlar, kedi balığı ve burbot gibi yağlı ve kötü ölmekte olan balıkları bile kuruturlar. Gurmeler, bitmiş ürünün yağını daha iyi tattığından emin olur.

Herhangi bir balık kurutulabilir, ancak her çeşitliliğin tadında kendi farklılıkları olduğunu düşünmek önemlidir:

 1. Balık avcıları – pike, levrek ve pike levrek içerirler, genellikle beyaz olan diyet (neredeyse hiç yağsız) et içerirler. Bu cinslerden kurutulmuş balıklar, özellikle “fanatik” değil, önemli. Bu, ırkın aslında yağ olmadığı gerçeğiyle kolaylaştırılır. Kurutulmuş pike, özel bir tadı vardır, diğer çeşitlerle karıştırılamaz.
 2. inconnu – Burada bir bıyık, çipura, çipura, bir yaz, bir Chekhon ve diğer çeşitleri dahil etmek mümkündür. Bu klasik bir tarantula, bu çeşitlerden yağlı ve lezzetli bir kurutulmuş ürün elde edersiniz. Balıkların yağlı olma şekli, yakalandığı zamana ve bulunduğu yerlere bağlıdır. Bazen balıklar o kadar yağlıdır ki, askıda kaldığında yağ düşer.
 3. Bulls, Rotalar – Balıkçılar küçük bir koçun hazırlanması için bu çeşitleri önermezler. balık Et lezzetlidir, ancak küçük balıkların kurutulması sürecinde çok kuru ve etleri ayırmak neredeyse imkansızdır.

Uzun süredir yağlı balıkların kurumadığı unutulmamalıdır, ancak gelecekte kötü ve kısa ömürlüdür. Depolama sırasında, tatsız tadı ve sıradan yağ kokusunu alabilir. Yağlı dereceler kurutulabilir, ancak küçük miktarlarda ve uzun süreli depolama için, kurutma için daha yalın bir kaya seçmek tercih edilir.

Muhtemelen evde sazan, beyaz cupids ve alabalıkların nasıl üretileceğini okumakla ilgileneceksiniz.

Hazırlanması

Uzmanlar taze yaprakları kaydırmaya (kurutma için tasarlanmış) balık yakaladım ve eski ısırgan otu sapları ve birkaç saat boyunca serin bir yerde koyun ve ancak o zaman asitleme işlemini başlatmak öneriyoruz. Isırgan, sıcak bir günde balığın bozulmasını engeller.

Kışın

Büyük bir balık karkası (500 g’a kadar) iç çıkarma olmaksızın tuzlanamaz.
Balık toplama
Bu, hipodermik ve iç yağda ıslatılmış et balık için yapılır ve juicier oldu. Balık karkaslarında 500 gramdan fazla ağırlığında, karın boşluğu, balık havyarsa, havyar tekrar temizlenir, sonra havyar karnına geri konur.

Yaz aylarında

Yaz mevsiminde, bütün balıklar (büyük ve küçük), sıcak mevsimde, tüm balık stokları alglerle beslendiğinden dolayı, gutlanır. Yırtıcı balık türlerinin beslenmesinde bile su yeşili bulunur.

taze tutmak av alglerden karın boşluğunu temizlemek değil, bu birkaç saat içinde aktif olarak insan tüketimi için et kokmuş ve elverişsiz hale ayrıştırmak başlar olduğunu.

Önemli! Isıl işlem görmeyen herhangi bir balık, ciddi hastalık veya parazit kaynağıdır. Soğuk tütsülenmiş balıkların ancak iki hafta boyunca sigara içilmeden önce tuzlanmışsa güvenli olduğu hatırlanmalıdır.

Gutted Balık

Balıklarda% 20 saline tuzlu suda tuzlanırken 2 kg’a kadar olan parazitlerin ölümü için son tarihler:

 • + 15 ° C … + 16 ° C arasındaki bir sıcaklıkta ılık tuzlama – 9 gün;
 • + 5 ° C … + 6 ° C arasındaki bir sıcaklıkta soğuk tuzlama – 13 gün;
 • kuru elçi (gutted değil) – 13 gün;
 • kuru elçi (gutted) – 12 gün.

Adım adım nasıl kurutulur

Kısaca, kurutma işlemi aşağıdaki gibi tarif edilebilir:

 • asitleme;
 • maserasyon;
 • kurutma.

asitle temizleme

Extra gibi bir ince öğütme tuzu, bu amaç için tam olarak uygun değildir, çok büyük bir tuz almak daha iyidir.
Balık toplama
İnce tuzla tuzlanmanın sonuçları, içerisindeki tuzlu suyun içeri girmesini önleyen, balık karkasının üzerinde ince bir kabuk oluşmasıdır. Balıkları tuzlamanın iki yolu vardır: kuru tuzlama ve tuzlu su kullanımı.

Tuzlu su tuzu:

 1. Herhangi bir uygun kapasiteyi (gıda plastik, metal) alabilir, ana şey duvarının oksitlenmemesidir. Bu amaçlar için, galvaniz kapları ve teknik plastikler hiç uygun değildir.
 2. Hazırlanan karkaslar, gerektiğinde birkaç sıra halinde bir kapta yoğun şekilde paketlenir.
 3. Son sıranın üstüne, bozulmanın ayarlandığı kapağı yatırın.
 4. Bundan sonra baskının üzerine, tankın içine akan tuzlu su dökülür. Tuzlu su, balığın üzerinde bulunan kapağın birkaç santimetresini kaplayana kadar dökülür.

Tuzlama yaparken, hemen hemen her zaman en üst afyonun üzerine koyun, tuzlu suları tuzlu su içinde sıkıştırmak ve yıkıcı bakterilerin gelişebileceği hava odalarının meydana gelmesini önlemek gerekir.

Video: salamura tuzlu suda balık

Doğaçlama araçlardan seçilebilir, ancak ahşaptan yapılabilir. Ahşap baskı, balıkçıya uzun yıllar hizmet edecek. Bu amaçlar için tanenler veya reçine (kavak, ıhlamur) bırakmayan bir ağaç seçilmesi önerilir.

Muhtemelen beyaz bir aşk tanrısı nasıl yapılacağı hakkında okumakla ilgileneceksiniz.

Salamura Hazırlanması:

 1. 3 litre su için bir buçuk bardak (250 ml) kaba tuz eklenir.
 2. Daha fazla tuzlu suya ihtiyaç varsa, oranlar artar.
 3. Tuz tamamen su içinde çözülür ve ancak o zaman hazır tuzlu su, çürümenin altındaki balıkların içine dökülür.
 4. Bazı sevenler salamura şekeri ekleyerek, etin tadını daha hassas hale getiriyor. Bu durumda, her kilogram tuz için bir çorba kaşığı şeker ilave edilir.

Balık avına doğrudan balık tutmaya ihtiyaç varsa, polietilen torbalar kullanabilirsiniz. Bunu yapmak için, çalıların içinde bir delik açın (güneşli bir yerde değil) ve tuzağın tuzlanacağı yoğun bir paket kurun.
tuzlu su
Paketin boynu bir rulo ile sarılır ve açık bırakılır. Tuzlu balık, baskının üstüne yerleştirilir ve tuzlu su dökülür.

Kuru Büyükelçi:

 1. Bu durumda, balıkları, balçıklarda, tahta kutularda veya herhangi bir kapta, alt kısımda aşırı sıvı tahliyesi için delikler bulunan yerlerde tuzlayabilirsiniz.
 2. Geminin tabanı (sepet, kutu) bir bezle kaplıdır. Bunun için temiz çul veya pamuk uygundur.
 3. Tuzlama işleminde, balık tuzlama için haznenin yarıklarına ve açıklıklarına akan bir sıvı yayacaktır.
Biliyor musun Saha koşullarında deneyimli balıkçılar, balıkları doğrudan torbalarda tuzladılar. Bir metre derinlikte toprağa gömüldükten sonra. Balıklar güvenli bir şekilde tuzlanmıştı ve dünyanın soğukluğu onu kötüleştirdi.

Kuru balık elçisi

ıslanıp yumuşama

Tariflere göre, ıslatma yaklaşık 12 saat sürmelidir. Uzmanlar, tuzlu avdayı tuzlu suda olduğu kadar ıslatmak için gerekli olduğuna eminler. Örneğin, eğer karkas üç gün boyunca tuzlanırsa, o zaman temiz, soğuk suda da en az üç gün olmalıdır. Islatma suyunun her 5-6 saatinde değiştirilmesi arzu edilir.

kurutma

Kurutma işleminin teknolojisi, ıslatma işleminden sonra karkasın kurutma için askıya alınmasını gerektirir. Şu ana kadar, süreç uzmanlarının, bir balığın askıya alınması için aynı şeylerin nasıl durduğunu nasıl savunacağına dair tartışmalara kadar.

Asmak için iki yol vardır:

 1. Balık kuyruğu tarafından asıldı – Bunun için, kuyruğun kuyruğunda telin çengelinin dişli olduğu bir bıçak yardımıyla bir delik yapılır. Asmak için ortak bir ip üzerinde bir yük dişi ile tel kanca. Bu pozisyondaki bir karkasta, gereksiz nem ağız açıklığından geçer ve dolayısıyla midenin içeriği de ağızdan akacaktır (ve et acı olmaz). Balık kuyruğu tarafından asıldı
  Biliyor musun Okyanusun içinden geçen somon, doğduğu yere doğru bir şekilde döner. Eve dönerken, somon iki ayda üç binden fazla yüzebilir.
 2. Balık kafa tarafından askıya alınır – Bunun için, ip göz deliklerine geçirilir. Bu yöntemin taraftarları, iç yağın karkastan ayrılmayacağını ve kurutma işlemi sırasında ete emileceğini gösterir. Yağ ile birlikte, et, bira severler tarafından çok takdir edilen vagona küçük bir acılık verecek olan safra ile biraz emprenye edilecektir. Balık kafa tarafından askıya alınır

Askıya Alınacak ve Nerede Kurulacak?

Süspansiyon için doğal malzemelerden (iki veya üç dokuma) veya tel-paslanmaz çelikten ince bir ip kullanın. Gelecek tırtıl, göz delikleri boyunca askıya alınır, böylece birbirleriyle kururken temas etmez. Bu şekilde, bir parça kordon üzerine beş karkas kurtarabilirsiniz.

Küçük bir dallanma gibi bu tür çelenkler hafif gölgeli bir yerde bir taslakta asılıdır. Bazı balıkçılar gelecekteki pastayı 3-5 saat güneşte kurumaya tercih ediyorlar, sonra da gölgeli ve rüzgarlı bir yer taşıyorlar. Karkasın daha çabuk kurumasına yardımcı olan rüzgardır. İyi hava koşullarında, tamamen kuruması üç veya beş gün sürer.

Hava uygun değilse (soğuk ve ıslak), daha sonra büyük balık mideye kesilir ve içine birkaç enine çubuk sokulur. Balık kurutma için bir yer olarak bir çatı katı (pencerelerden açık) ile mükemmel uyum sağlar. Balık kurutmada en uygun sıcaklık + 18C … + 20C’dir.
Balık kurutması
Kuruma için balık asılı farklı zamanlarda olabilir, bu zaten bir tat meselesidir:

 1. Bazı insanlar gece boyunca asmayı tercih ederler, gece kuruyan balık derisinin üst tabakasının kokusuyla sinekleri daha az çekeceğini açıklar.
 2. Diğerleri sadece gün boyunca, iyi havalarda, odada gece için “kurutma” saklarlar. Orada açıklarlar, gündüz ve gece sıcaklıklarındaki farklılıklar ile, taranka söner ve daha sonra tadı kaybeder.
 3. Diğerleri, aksine, bu balık, daha uzun kurur, daha sulu ve lezzetli olduğunu iddia ederek, ıslak ve yağışlı havaya kuruma başlangıcını tahmin etmeye çalışın.

Mücadele uçar

Kurutma sırasında böceklerle savaşmak için birkaç yol vardır:

 1. Emdirildikten sonra karkas su ve sirke çözeltisinde durulanır. 10 litre su için 6 yemek kaşığı asetik öz ekleyin. Bazıları bu sirke çözeltisini 5 ya da 10 dakika bekletmeyi tercih eder. Sirke kokusu, elbette, böcekleri korkutur, ama aynı zamanda, havuçun tadı biraz daha kötüleşir.
 2. Balık kafaları bitkisel yağ ile yağlanır.
 3. Karkas ovuşturdu sarımsak ile ovuşturdu.
 4. Asılı karkaslar bir gazlı bez perdeye sarılır, böylelikle böcekler bir boşluk bırakmaz ve içeri girmez. Balık kurutma
  Gazlı bez gölgelik sirke (% 9) ile püskürtülebilir veya birkaç doğranmış sarımsak ile ovulur – bu gelecekteki kurutulmuş balıkların tadı etkilemez.
 5. Kurutma karkasları sineklere karşı özel bir merhem ile kaplanır (sirke% 9 ve ayçiçeği yağı 1: 3 oranında). Sinekler hoş olmayan bir kokudan kaçınırlar ve aynı zamanda yapışkan bir yağa maruz kalmazlar.
Biliyor musun Dünyanın en büyük balığı, neredeyse iki okul otobüsüyle büyüyebilen dev bir balina köpekbalığı. Dört binden fazla dişi (3 mm) dişi vardır, yaklaşık 25 ton ağırlığındadır ve esas olarak planktonda beslenir.

Video: balık kururken sineklerle mücadele

Kışın nasıl kurutulur

Kışın balıkların kesilmesi, yaz aylarında olduğu gibi aynı teknoloji için gereklidir. Tek zorluk, kurutma işlemidir. Kışın, balık da kurur, fakat tam hazır olması için yaz mevsiminden biraz daha uzun sürer.

Dinlemek için, karkaslar sıcak bir sundurma veya camlı balkonda asılır. Hafif bir taslak oluşturmak için balkon pencereleri ve pencereler hafifçe açılır. Eğer sahipleri oldukça özel bir kokuya tahammül etmeye razı olursa, odayı kurutabilirsiniz.

Önemli! Hiçbir durumda, balıkları kışın yakındaki yakıcılarla veya akünün yanında kurutursunuz.. Bunun sonucu olarak ne olacak? kurutma neredeyse yenilebilir değil.

Kurutulmuş balık

Fırında Balık Kurutulması

Bu tarife göre, herhangi bir (çok büyük olmayan) karkastan kurutulmuş bir çerez hazırlayabilirsiniz. Bu amaçla, capelin, levrek, crucian sazan, küçük sazan veya küçük sazan. Fırın ve yemek folyoları yemek pişirmek için kullanılır.

maddeler:

 • balık;
 • tuzu;
 • defne yaprağı;
 • karabiber

hazırlık:

 1. Mandal, içten yıkanır ve yıkanır, daha sonra bir mutfak kağıt havlusu kullanılarak kurutulur.
 2. İçerideki ve dışarıdaki karkas, tuz, karabiber ve ezilmiş defne yaprakları ile iyice ovulur.
 3. Balık yowl altında bırakılır ve dekapaj için 48 saat bırakılır.
 4. İki gün sonra, tuzlu karkaslar yıkanır, iki ila üç saat temiz suya batırılır ve peçete veya kağıt havlu ile kurulanır.

Video: fırında balık kurutma

hazırlanması:

 1. Fırını + 40 ° C’ye ısıtın.
 2. Gıda folyosu ile hazırlanan yiyecek kabında, kuru (önceden tuzlanmış ve ıslatılmış) balıklar bir sıra halinde istiflenir. Bir fırın tepsisine konan karkas başları bir yöne yönlendirilmelidir.
 3. Tava fırına yerleştirilir. Fırının kapısı 5-10 cm arasında kalır.
 4. Böylece, balık 2 saat kurutulur. Fırında sıcaklık + 40 ° C’de tutulur. Gerekli süre geçtikten sonra, tava fırından çıkarılır ve balık kafaları folyo ile kaplanır.
 5. Tava tekrar 3-4 saat daha fırına yerleştirilir.
 6. Bundan sonra, zaten iyi kurutulmuş karkaslar bir ip ya da tel üzerinde olsun ve dize.
 7. Ortaya çıkan çörek, temiz havaya kurutmak için asılır. Yer serin ve rüzgarlı.
 8. İki veya üç gün sonra, fırından kurutulmuş balık hazırdır.

Kurutulmuş balık
Mükemmel yemeklerin sırları:

 1. Fırında kurutmak için yağlı balık (ram, vobla veya crucian sazan) almamak daha iyidir.
 2. Büyük karkasları inceltmeniz gerekiyorsa, sırt boyunca sırtın kesilmesini sağlayın (bu işlemi kolaylaştıracak ve hızlandıracaktır).
 3. Halatları göz deliklerinden geçirmekten rahatsız olmamak için, bir ataş kullanın (bir kancayı çıkarın).
 4. Uzun süreli depolama için kuru balıklar folyoya ambalajlanmadan önce veya polietilen zeytinyağı ile yağlanır.
Biliyor musun Japonya’da fugu balıkları popüler ama ölümcül bir yemektir. İç kısımlarında ölümcül bir zehir – tetrodotoksin bulunur. Bir fugu yemeği hazırlamak için uygun olmak için, şef bu zehirli balıkların hazırlanmasını öğreten özel bir okuldan bir sertifika almalıdır.

balık

Hazırlık nasıl belirlenir

Kullanmadan önce, ürün uygunluk ve kalite açısından kontrol edilmelidir:

 1. Kurutma işlemi tamamlandığında, etin yapısı saydam olur, karkasın yüzeyinde tuz görülmez.
 2. Arabanın açık bir şekilde kuru olması durumunda, balıklar ıslak bir brandağa yerleştirilerek konum düzeltilebilir, sarılır ve gece için bir mahzene veya buzdolabına gönderilir. Sabah, et daha yumuşak ve daha elastik olacaktır.
 3. Hazır balıklar yarıya (baştan sona) bükülür. Türban orijinal durumuna ve yaylarına dönerse, kullanıma hazırdır.
Önemli! Kurutulmuş balıkların ihtiyaç duyduğu en iyi tada sahip olması demlemek. Bu nedenle, kurutmadan çıkan ürün olgunlaşma (2-3 hafta) için yerleştirilir. Bunun için taslaklarla serin bir yer seçin (daha iyi havalandırma için).

Kurutulmuş balıkların hazır bulunuşluğunun belirlenmesi

Evde tarifi kurutulmuş balık

Kurutulmuş sazan (kuru tuzlama)

 1. Sazan istenirse içeriden temizlenebilir, daha sonra iyice durulayın.
 2. Uygun ebatta bir emaye veya plastik lavabo hazırlayın.
 3. Pelvisin tabanı, bir kaba tuz (1 cm) tabakası ile kaplıdır. Sazan Kurutma
 4. Sazanları bir havzaya yerleştirmeden önce, her karkas solungaçların altında tuzla doldurulur. Bundan sonra, balıklar yoğun bir tabaka halinde serilir. Sazan Kurutma
 5. İlk tabakayı tuz serpilmiş kuyu üstüne koyun. Balık kurutması
 6. Balık varsa, ikinci ve sonraki tüm katmanlar da istiflenir.
 7. Üst (son) tabaka da cömertçe tuz serpilir.
 8. Tuzun üzerine, üzerine yükün konulduğu çürük atılır. Bir boyunduruk olarak, havza çapından biraz daha küçük bir çapa sahip bir kova veya bir tencereden bir kapak yapılacaktır. Bir kargo olarak, suyla doldurulmuş ve ters çevrilmiş bir örtü üzerine monte edilmiş beş litrelik bir plastik şişe kullanabilirsiniz. Balık kurutması
 9. Tuzlu karkaslı bir havza serin bir yerde (buzdolabı veya mahzende) kurulur. Su verme sırasında sazan, boyunduruk altındaki kapağın üzerinde yükselebilen meyve suyu çıkaracak, bu suyunun boşaltılmasına gerek yoktur.
 10. Büyük sazan, iki gün boyunca yeterince küçük, üç gün boyunca tuzlanır.
 11. Tuzlu karkaslar tuzlu sudan çıkarılır, iyice yıkanır ve soğuk, tuzsuz suda yarım gün bekletilir ve sonra tamamen kuruyana kadar bir taslakta askıya alınır. 5-6 gün sonra, kurutulmuş sazan hazırdır.

Kurutulmuş sazan

Bu şekilde sazan yapmak neredeyse imkansızdır, çünkü tuzu tam olarak gerektiği kadar toplar. Islatma sürecinde, su tüm fazla tuzu çıkarır. Eğer bir sebepten dolayı, balık 3 gün boyunca tuzlu sudan çıkarılmazsa, tamamdır, ancak temiz suya batması biraz daha uzun sürer (yaklaşık 24 saat).

Vyalim ram (salamurada tuz)
Orta büyüklükte bir koç alırız, ancak yarım kilogramdan az olmamalıdır. Daha küçük bir balık için kuru bir tuz çözeltisi uygundur.

Güçlü bir salamura ediyoruz:

 1. Üç litrelik bir soğuk su kavanozu üzerinde 150-180 gr tuz ekleyin. Çözelti, tuz tamamen su içinde çözünene kadar karıştırılır.
 2. Tuzlu su, çiğ bir yumurta ile kontrol edilir, uygun bir salamurada yumurta batmaz, fakat yüzer yüzer.

tuzlama:

 1. Taran (nepotroshenuyu) yoğun satırlarda yığılmış. Yığın balık
 2. Serilmiş karkaslar bir çektirme ile aşağı doğru bastırılır, böylece tuzlu su dökülürken, balık yüzer. Balık döşeme
 3. Boyunduruğu üzerinde hazır tuzlu su döktü.
 4. Tazluka, balığı tamamen örttüğünde ve boyunduruğu (2-3 cm) üzerine hafifçe çıktığı zaman yeterlidir. Baskı altında balık
 5. Bir salin içeren kap, serin bir yere aktarılır ve tuzlama için üç ila dört gün boyunca bırakılır.
 6. Bitmiş balıklar salamuradan alınır ve ıslatılırlar. Küçük sıkıştırma için, yarım saatlik bir ıslatma yeterlidir ve büyük bir süre için 4 ila 6 saat sürer. Sırılsıklam balık

Demleme ve kurutma tarani:

 1. Suya batma sırasında su, suyu temizlemek için birkaç kez değişir. Suyun ilk değişmesinden önce, ıslatılmış koç sudan çıkarılır ve bir masaya yerleştirilir. Karkasların temiz havada biraz uzanmasına izin verilmelidir, bu da tuzun ete eşit olarak dağılmasına yardımcı olacaktır. Bundan sonra, iliklerine devam etmelisin.
  balık
 2. Emmenin sonunda, koç bir taslakta kurumaya asılır. Balık kurutması

Hazır koçta et, kehribar rengini alır ve biraz saydam olur.

Pike kurutulmuş (kuru tuzlama ile):

 1. Pike temizlenir (kışın eviserasyon olmadan), karkas üzerine 2-3 enine kesitlerin her iki tarafında yapılır.
 2. Uygun bir tabana sahip bir konteynır alır (pike tamamen aşağıya doğru uzanmalıdır).
 3. Tuz, tuzlama tankının dibine dökülür (tabaka en az 0,5 cm kalınlığında olmalıdır).
 4. Turna tuz tabakası üzerine serilir ve tuz da üzerine bolca dökülür.
 5. Eğer birkaç balık varsa, birbirlerinin üzerine yığılırlar, her defasında tuz dökülür.
 6. Üst pike üstünde, en son tuz tabakası dökülür ve boyunduruğu ile kapak yatırılır.
 7. Büyük turna tuzlanırsa, kapasite 48 saat boyunca serin bir yere konur. Balık küçük ise – yeterli 24 saat.
 8. Tuzlanmış pike yıkanır ve kuruması için bir taslak içine asılır.

Kurutulmuş pike

Önemli! Pike kururken en önemli şey hazır olduğunda anı kaçırmamaktır. Biraz özlüyorsanız, sulu sarsıntılı et yerine, fazla kurutulmuş ürünü alırsınız. Kurutulmuş pike, mükemmel bir bira meze.

depolama

Deneyimli balıkçılar, depolama sırasında, kurutulmuş balıkların olgunlaştığını ve sadece daha iyi olduklarını iddia eder.

Nerede saklanır:

 1. Soğuk ve arındırılmış bir yerde, bir torba doğal bezle askıya alınır.
 2. Bir kapak ile söğüt dalları bir sepet içinde istiflenmiş. Böyle bir sepet gölgeli ve serin bir yerde (güneşte değil) bir taslakta durmalıdır.
 3. Mutfak dolabında – polietilen, parşömen, gıda folyosu veya filme sıkıca ve sıkı bir şekilde sarılır.

Kurutulmuş balık

Kurutulmuş balık hazırlamak zor değil ve deneyimli balıkçılar ve yeni başlayanlar bununla kolayca baş edebilirler. Yeni başlayanların bile ilk kez balık kurduklarını söylemek güvenlidir. Bu incelikle akrabalarınızı ve arkadaşlarınızı her zaman tedavi edebilirsiniz, çünkü kendi ellerinizle pişirdiğinizden, satın aldığınızdan çok daha lezzetli olacak.

Ağdan yorumlar

Sadece sinek ile uğraşıyordum. Tavuk yumurtası içinde ölünceye kadar su ile tuz çözeltisi yapıyorum. Büyük bir balık yiyorum ama küçük ya da orta boylu bir şey yapmıyorum. Balıkları bu çözüm için gece (ya da bütün gün) (8-10 saatleri arasında) atarım ve sabahları başımdan aşağı inerim. Sinek oturamaz. Ve balık güzel görünmüyor.

ÇOCUK MASKESİ “

1 hacim sirke için 3 hacim ayçiçek yağı alırız, bu “provencal” ı, asılı balıkla karıştırıp yağlarız. Herhangi bir yaratık oturamazsa – sinekler endişelenmeyecek değil, sinekler yağmuru üzerine oturmak ve sıkıştırma etrafında ecstasy girdap!
Bu merhemin tek dezavantajı, bir ay sonra ringa’nın “paslanmaya” başlamasıdır, ancak tada sadece düzelir. Aynı merhem güneş yanığına iyi gelir, ancak erkek bir ekipte kullanmak daha iyidir (kadınlar bazen sağlığın başkalarının fikirlerinden daha değerli olduğunu anlamıyorlar.
Kuru elçi. (kaydetmek için)
Sepetin alt kısmında veya tahta bir kutuda temiz bir bez ya da çuval bezi döşenebilir. Hazırlanan balık üzerine yoğun sıralar halinde, baştan kuyruğa, göbek yukarı ve tuz dökülür. Toplam tuz tüketimi 10 kilogram balık başına 1.5 kilogramdır. Balıkların üstünde tahta bir örtü ve üzerinde ağır bir baskı (taş) yıkıldı. Putrefaktif bakterilerin gelişebileceği hava boşluklarının oluşmasını önlediği ve ek olarak balık etini daha yoğun hale getirdiği için kesinlikle gereklidir.
Bir süre sonra, meyve suyu serbest bırakılır, sepetin çubukları veya çekmece levhaları arasındaki çatlaklardan akar. Balıklar 5-10. Günlerde tuzlanır. Bütün bu süre boyunca serin bir yerde (buzdolabı, kiler) olmalı.
Not; Kuzey Nehri’nde rafting yaparken, bu tarifi balık tuzlama (grayling ve lenok) için kullandık:
Her 40-60 dakika balık gerçekleştirilir salting – ölçeklerin temiz her karkas, karkas arkasından açılan, baş kesilmiş ve orada omurga boyunca bir damla kan, bütün gövde büyük kaya tuzu ile daha sonra ceket değildi ve kan ile bir metalin içine yerleştirilmiştir, böylece gerekli yıkadığı küçük delikleri olan bir kapak, zorunlu olarak Lukáš rosół için kan kapağı aşağı doğru ters her akşam et elastik ve lezzetli depolanmış, tuz konsantrasyonu artar, balık oversalt etmez, aktı.

Ketamin
https://www.bylkov.ru/forum/15-201-11160-16-1215532224
Balıkların tuzlanması ve kurutulması için birçok yemek tarifi vardır ve birçok balıkçı ve sahip daha iyi bir yola sahiptir. Çok denedim ve burada bence en iyisi. İlk yol, ben (yazarın adı, maalesef günümüze gelememiştir) birkaç yıl önce Rus avlanma gazetesinde okudum. Basitçe, reçeteyi gazeteden aldım ve kopyaladım ve bir süre sonra denedim, iyi çıktı. Ve hiç şaşmamalı, kurutmanın tarifi Volga’dır, burada balıkların nasıl kurutulacağını bilmek en iyisi değildir! İyi pişmiş kurutulmuş balık, terazi üzerinde hiçbir tuz, yağ yapılmaması, hemen hoş ve kokmuş değil bütün içinde hafif tuzlu balık tadı, görülebilir.
Yani, ilk tarif Volga.
Balık hazır tuzlu suya indirilir ve bir mahzende saklanır. En kısa sürede kış geldi ve kuru soğuk günlerini yüklemeye olarak, balık aşırı tuz ile ıslatıldıktan ve sokakta vyalitsya çelenk asmak. Bütün sır bu! Sinek yok, iç yağ sıcaklıktan akmıyor ve su donarak buharlaşıyor (donuyor).
İkinci tarif Aldan’dır. Kuzeyde böyle bir kasaba var, tarifin alındığı yer burası. Mesele, balığın kuzeyde neredeyse tamamen opisthorchiasis ile enfekte olmasıdır. Eğer iki hafta boyunca güçlü bir tuz çözeltisi içinde tutarsanız (Opisthorchiasis öldü) ve daha sonra taze, yağlı değil tat balık olsun, ıslatmak. Bu nedenle, insanlar böyle bir kurnazlık tarifi ile geldi. Donları bekliyoruz, balık tutuyoruz, en az tuzla tuz alıyoruz. Yavaş yavaş deneyim gelecek ve biraz tuz koymayı öğreneceksiniz. Ev yapımı tuzlama ringa balığı için reçete ile yönlendirilir. Balıkları yük altında bırakırız, bir gün sonra balıkla balıkları çıkarır ve iki hafta bekleriz. İki hafta sonra Opisthorchiasis ölür ve balık yine soğuk vyalitsya durulanır (hatta kirli işleri bakmak için), dizme ve. Her ne kadar onunla birlikte, tuzlu ve çok patatesli – lezzetli.
Sürekli olarak her iki tarifi de kullanıyorum! Aldan Büyükelçisine göre balıklar güçlü çıkıyor, et gevşemiyor. Volga’da, yaz mevsiminde tuzu, yani balık işimizde kışsız olarak yapabilirsiniz – herhangi bir şekilde!
baba
https://www.bylkov.ru/forum/15-201-28111-16-1229880222


Loading...