Evde kış için kabartma dondurma

dondurma
Buzlanma, kış için ürünleri hasat etmenin en iyi yollarından biridir ve bu da vitamin eksikliği süresi boyunca besin maddelerinin korunmasını en üst düzeye çıkarmanızı sağlar. Buna ek olarak, daha az koruma yerleştirerek, kiler içinde yer kazanmak mümkündür. Ayrıca, zaman, enerji ve paradan tasarruf edersiniz, çünkü süreç hızlı ve çok basittir ve yaz sebzelerinde kışın olduğundan daha ucuzdur.

Yazıda, kışın kabakları dondurmanın mümkün olup olmadığını ve geleneksel bir dondurucuda nasıl yapılacağını ayrıntılı olarak anlatacağız.

Donma için yararlı özellikler var mı?

Vitaminler ve mikro elementler üzerinde, sebze iliği diğer sebzeler arasında özellikle belirgin değildir.

Içerir:

 • vitaminler – A, B, C, H, PP;
 • mineraller – potasyum, fosfor, sodyum, demir, magnezyum.

kabak
Bu düşük kalorili ürün – 100 g başına sadece 24 kcaldır, ancak bu girilmesi tavsiye edilen sebzelerden biridir. küçük çocuklar için ilk yemek olarak, Bileşimindeki maddeler alerjiye neden olmadığı ve kusurlu bebeğin sindirim sistemi tarafından kolayca emildiği için.

Kışın bu şekilde hasat edilmesi için, bir dondurma olarak, bahçeden yeni çıkmış olan bitkisel kemik iliği, yararlı özelliklerini% 80’e kadar korur. Ana şey, donma için doğru örnekleri seçmek ve doğru donma önerilerini takip etmektir.

Dondurma için ürünler seçmek, dondurucu domates, çilek, balkabağı, nane, Brüksel lahanası, brokoli, mantar, mısır, kiraz, yaban mersini özelliklerine dikkat etmektir.

Derin dondurucu sistemli modern dondurucular, neredeyse tüm vitamin ve mineral kompleksi ve C vitamini (içeriğiyle sebze ve meyvelerin korunmasının kalitesini belirleyen) ve aynı zamanda ürünlerin kokusunu ve görünümünü korumanızı sağlar. Dondurulmuş bir durumda altı ay boyunca kabak% 10-15 kadar askorbik asit kaybedebilir. Zararlar, bir gün boyunca oda sıcaklığında saklandığında ürün kayıplarıyla yaklaşık aynıdır.
Bebek maması

Önemli! Bitkinin dondurulmasına kadarki süreçten daha az zaman geçecek, donma durumunda daha da değerli olan maddeler kurtulacaktır.

Seçme ve kabak hazırlama

Dondurma için en iyi seçim, ince ve açık bir cilde sahip genç kabaktır. Küçük olmalı – 12-20 cm uzunluğunda ve 100-200 gram ağırlığında olmalıdır.

İşlemden önce, sebzeler hasar, leke, bozulma, uyuşukluk belirtileri için muayene edilmelidir.

Taze çekilmiş sebzeler sapları çıkarılmalıdır. Daha sonra iyice yıkanmalı ve kurutulmalıdır. Eğer satın alınırsa, onları bir saat suda ıslatmanız tavsiye edilir. Kurutma için bir kağıt veya pamuklu havlu uygundur. Zaman izin verirse, kurutma 30 ila 60 dakika sürmelidir.

Kabak çok genç değilse, onları temizlemek ve tohum kaldırmak için istenir.

Daha sonra, sebzeleri dondurmayı planladığınız duruma getirmeniz gerekir: küpler, çubuklar veya halkalar halinde kes, kızartın, patates püresi hazırlayın, vb. Hazırlanması

Donma yolları

Kabak dondurmak için çeşitli yollar vardır. Dört düşünelim:

 • halka veya küp ile kesilmiş;
 • kızarmış;
 • rendelenmiş;
 • patates püresi şeklinde.

Dondurmanın yöntemleri, daha sonra dondurulmuş sebzeleri bulmak için hangi uygulamaya ihtiyacınız olduğuna bağlı olarak seçilmelidir.

Biliyor musun Düzenli olarak kabak yiyen insanların grileşmeye daha az eğilimli oldukları tespit edilmiştir.

Yüzük veya küp

Şimdi taze kış için kabak dondurması hakkında biraz daha fazla. küpler
Eylemlerin algoritması şöyledir:

 1. Yıkanmış, kurutulmuş ve küplere (1.5-2 cm) veya halkalara (1-1.5 cm kalınlığında) kesilmiş, sebzeler bir kağıt havlu kullanılarak kurutulmuştur. Daha az nem – daha iyi donma kalitesi.
 2. Küpler ya da halkalar bir tabakta, tabakta ya da başka bir yüzey üzerinde bir tabakayla serilir, bir yemek filmiyle kaplanır ve gece için dondurucuya gönderilir. Kesilen parçaların birbirine değmemesi önemlidir.
 3. Sabah, dondurulmuş kabaklar dondurucudan çıkarılır ve polietilen torbalarda veya tutucularla donmak için özel torbalarda saklanır.

Bu şekilde donarken, ikinci öğe atlanabilir ve hemen küpleri veya halkaları paketler halinde tek bir katmana yerleştirebilirsiniz. Ayrıca, dondurucuya yerleştirmeden önce kabak hafifçe tuzlanabilir.

Ağartma aşamasının eklendiği başka bir yol var:

 1. Sebzeleri kestikten sonra, beyazlatılırlar: ilk önce, üç ila dört dakika, tuzlu kaynar suya koyun ve ardından soğumaya bırakın ve suyu boşaltmaya bırakın.
 2. Ağartmadan sonra sebzeler paketler halinde paketlenir ve bir dondurucuya gönderilir.

dondurulmuş
Ürünün karalanması, üst kısmının hafifçe yumuşamasına neden olur. Hızlı bir dondurma ile, tüm et ve suyu güvenilir bir şekilde koruyan ince bir kabuk haline gelir. Ayrıca, sebzelerin yapısını, aromasını ve rengini etkileyen fermantasyon işlemlerini durdurur.

Önemli! Blanching, sebzeleri bir süzgeç içine dökmek ve önce kaynamış suya, sonra da buzlu bir kaba yerleştirmek için uygundur. Böylece bunları hemen kaynar sudan ve serin sudan çıkarabilirsiniz. Sebzelerin buza dokunmaması önemlidir.

Oranlardan bahsedersek, bir kilogram sebzenin üç veya dört litre kaynar su alması gerekir.

kızarmış

Dondurmadan önce kabak kızartılabilir:

 1. Yıkanmış ve kurutulmuş kabaklar halkalar halinde kesilir.
 2. Bitkisel yağda kızartın, un önceden rulo yapın.
 3. Bir elek ya da bir kağıt havlu üzerine koyun, böylece aşırı yağ gitmiş olur.
 4. Oda sıcaklığına getirildi.
 5. Fasuyut kaplarda veya torbalarda, eşit olarak dağıtarak ve serbest bırakarak.
 6. Dondurucuya gönder.

kabak

rendelenmiş

Kabağı az çok genel bir biçimde saklamak gerekli değildir. Bazen macunsu bir ürünle uğraşmak daha uygun olur:

 1. İlikler yıkanır, kurutulur ve soyulur. İstenirse, tohumları temizleyin.
 2. Ortalama rende sürün.
 3. Suyu sıkın.
 4. Et, poşetler üzerine koyulur ve bir dondurucuya konur.

püre

Bir çocuk için evde kış için kabak dondurmak için harika bir yol var – Patates püresini hazırlayın.

 1. İlikler yıkanır, temizlenir ve küpler halinde kesilir.
 2. Kaynayan suya koyun ve neredeyse hazır oldukları ana kadar pişirin.
 3. Küpler sudan çıkarılır ve süzülmeye bırakılır.
 4. Sebzeler soğuduklarında, bir karıştırıcıya yerleştirilmeli ve doğranmış olmalıdır.
 5. Daha sonra patates püresi, küçük plastik kaplarda (her biri bir porsiyon) paketlenir, kapaklarla veya bir filmle kaplanır ve dondurucuya yerleştirilir.

Biliyor musun Dünyanın en büyük balkabağı bahçesinden 2008 yılında Avustralya Ken Dade tarafından çıkarıldı. Ağırlığı 65 kg idi.

Dondurma yapmak kaliteydi, birkaç ipucu kullanın:

 • Donma için paketlerde, bir tabak için amaçlanan sebzelerin yerleştirilmesi istenir, böylece ürün tekrar tekrar dondurmaya tabi tutulmaz. Tekrarlanan dondurma kesinlikle yasaktır.
 • Sebzeleri dondurucuya yerleştirmeden önce dondurucuda dondururken, havayı tamamen çıkarmanız gerekir. Bu saman içinde, çuvalın kapanacağı veya bağlandığı küçük bir deliğe sokulan bir kokteyl için yardımcı olacaktır.
 • Dondurucuda, sebzeler et ve balıktan ayrı bir bölmede tutulmalıdır.
 • Paketlerde sebze ve yeşillikleri bir araya getirebilirsiniz. Örneğin, kabak çorba için ise, önceden dondurulmuş maydanoz, dereotu, yeşil soğan, havuç, biber ve diğer malzemeler pakete eklenebilir. Ayrıca haşlanmış tuzlu pirinç ekleyebilirsiniz. Börek için, dondurulmuş kabak ve havuç karıştırın.
 • Çok sayıda sebze dondurarak, her biri yemek filmiyle kaplanmış birkaç tabakta bir tabak ya da tepsiye konulabilir.
 • Vakum torbaları donmak için en iyisidir.
Evdeki sebzeler hala kurutulabilir, tuzlanabilir, üzerlerine reçel pişirilebilir.

kabak

Raf ömrü

Dondurulmuş kabakların raf ömrü, ön hızlı dondurma yapıldığında beş ila sekiz ay arasındadır. Ön dondurma yapılmadan sebzeler altı ay kullanılabilir.

Biliyor musun Kabak, ilk olarak 16. yüzyıla gelindiğinde, Avrupa’ya ilk kez girdiğinde, ilk önce sadece bir süs bitkisi olarak kullanılıyorlardı;

Düzgün nasıl çözülür

Diğer sebzeler gibi, kabak özellikle defrost buna değmez. Onları çorbaya eklemeyi planlıyorsanız, bunları dondurucudan çıkardıktan hemen sonra kaynayan suya atılırlar.

Kızarmış kabak, yeniden ısıtma için mikrodalgaya yerleştirilir. Bundan sonra kullanıma hazırdır.

Halkalar halinde kesilmiş sebzeler hafifçe çözülür (ancak tam olarak değil, aksi halde kırılır), daha sonra unda dökülür ve her iki tarafta da bitkisel yağda kızartılır.

Sebzeleri eritmeyi planlıyorsanız, bunu buzdolabının alt rafında yapmanız gerekir. Tam çözüldükten sonra, sıvı boşaltılmalıdır. Aynı şekilde, bebek püresi, 37 ° C’lik bir sıcaklığa kadar kullanımdan önce hafifçe ısıtılan, çözülür.

Zamorozka kabak – bu onları evde kış için hazırlamak için kolay bir yoldur. Böylece, bütün vitamin dönemi için taze sebzeler hazırlayabilirsiniz, bunları bir garnitür olarak, yahni, çorba, çorba, patates püresi, krep, güveçte kullanabilirsiniz. Şimdi, patates püresini dondurmanın mümkün olduğunu da biliyorsunuz – ve bu, bebeğe tamamlayıcı besleme için kabakları dondurmanın en iyi yoludur. Size hoş bir iştah diliyoruz!


Loading...