Evde kazlar nasıl büyür

kazYerli kazlar, yüksek kaliteli et, değerli, besleyici yumurta ve sıcak tüy elde etmek için kişinin uzun süredir evcilleştirdiği su kuşlarına aittir. Evde kazların yetiştirilmesi, aşırı kurallara ihtiyaç duymaz, bazı kurallara uyulurken, onlarla birlikte bir acemi kümes hayvanı çiftçi başa çıkacaktır.

Kazlar nasıl yetiştirilir?

Kazlar elde etmek için yetiştirilir:

 • et;
 • karaciğer;
 • yumurta;
 • şişman;
 • kabartmak.
Biliyor musun Tavukçuluk krallığında kazlar, 30 yıla kadar ayakta kalma yeteneğini gösteren uzun ömürlüdür.

Satın alırken genç hayvanları nasıl seçilir

Kaz cinsi ile özdeşleştikten sonra, goslings satın almaya devam edebilirsiniz.
kaz
Uzmanlar, aynı zamanda, gerekli türden sağlıklı bir goslingin satın alınmasının imkansız olduğu kuş pazarlarının hizmetlerine başvurmak için tavsiye etmemektedir. Garanti sadece özel bir kümes hayvanı çiftliğinde sağlanabilir.

Ev için kaz cinslerini ve üreme tabanlarını öğrenin: Arzamas, Macar beyazı, Toulouse, Ren, Danimarkalı legart, Tula, Çin, Linda, büyük gri.

Fakat orada bile, genç hayvanları satın alırken, belli kurallara uyulmalıdır:

 1. Haftalık yaştaki yavruları seçmek en iyisidir, çünkü küçük civcivler nakil için daha az dayanıklıdır ve daha yaşlı kuşlar çekingenlik nedeniyle kontrol edilemez hale gelirler.
 2. Sarı tüylü vücut kuru, yumuşak ve kabarık bir his olmalıdır.
 3. Aşırı büyümüş göbek kordonu üzerinde herhangi bir kabuk olmamalı, kuyruk altından daha az olmamalı, hiçbir kalıntı olmamalıdır.
 4. Bir tırtılın sarkan karnını uyarmalı.
 5. Gaganın burun deliklerinden, göze çarpan bir şey olmamalı.
 6. En aktif piliçler de en sağlıklı, daha az hareketli ve uykulu görünümlü kuşlar hasta olabilirler.
 7. Civcivlerin sağlıklı durumu, hızlı olması gereken yeni nesneler veya seslere tepkileriyle değerlendirilebilir.
 8. Sağlıklı kuşlar zaten pençeleri üzerinde sağlam durmayı bilirler.
 9. Alınan civcivlerin yaşlarındaki tüm greftlere sahip olması gerekir.

kaz

Goslings bakımı

Hızlı büyüyen kuşlar için tüm bakım kurallarına uyuyorsanız, iyi bir sonuç sizi beklemeyecektir.

Gözaltı koşulları

Kuşları önceden donanımlı olarak yerleştirmek en iyisidir Gusyatnikov, Ama bunun için uygun olabilir ve küçük ahır, buna göre hazırlanmalıdır:

 1. Döşemeden önce, döken dezenfekte edilmeli, duvarlar beyaz badanalı olmalı ve yere 15 cm’den az kalın bir saman tabakası konulmalıdır.
 2. Ek aydınlatma yardımıyla ganimetlerin 14 saatlik bir ışık modu oluşturması gerekir.
 3. Küçük kuşlar ve sıcaklık rejimi için çok önemlidir. İki ya da üç haftaya ulaşana kadar ısıya ihtiyaç duyarlar.
 4. Isı eksikliği ile civcivler birbirine yapışacak ve kazara kardeşlerinden birini ezebilecekler. Ve aşırı ısı küçük kazlar için ölümcül olabilir.

Goslings içeriği
En uygun sıcaklık rejimini oluşturmak için uzmanlar şunları önermektedir:

 • beş-beş günlük kuşlar için sıcaklık 27 ve 28 ° C arasında muhafaza edilmelidir;
 • bir iki hafta boyunca – 24 ila 26 ° C arasında;
 • iki üç hafta – 18 ila 23 ° C
Önemli! Hiçbir durumda yakın kafeslerde gaga içermemelidir. Yavruların hareket için yer ihtiyacı vardır.

Piliçlerin tutulduğu oda, mutlaka içiciler ve besleyicilerle donatılmalı, sürekli güncellenen hasır yataklarıyla temiz olmalıdır. Havalar bahçede sıcaksa, kuşlar hayatın ilk günlerinden bir yürüyüşe çıkarılabilir, ancak kısa bir süre için yavaş yavaş onları taze havaya alıştırırlar. Kararlı sıcak havalarda ve yetişen otların mevcudiyeti ile, kuşlar gözetim altında meralara çıkarılabilir. 45 günlük ve daha büyük, zaten göletlere gidebilirsin.

Video: haftalık goslings içeriği

Beslenme diyeti

Çok genç kuşlar için, yulaf ezmesi veya darı püresi hazırlayın, buraya ezilmiş haşlanmış yumurta veya süzme peynir ekleyin. Yemekte üç gün sonra ince kıyılmış ot ekleyebilirsin. Aylık goseller diyeti, günlük beş kez verilen havuç dahil edilerek genişletilir.

Bu tür ürünlerin kaz karışımı gibi:

 • lapası;
 • havuç;
 • süzme peynir;
 • yeşillik.
Önemli! Kazlar sundukları yiyeceklerin sıcak mı yoksa soğuk mu olduğunu fark edemediğinden, kuşlara verilen yiyeceklerin sıcaklığını dikkatlice izlemelisiniz.

Bu “yemek”, piliçlere günde altı defa kadar servis edilir ve sulu olmamalıdır.

Yetişkinler, en çok taze çimenler gibi. Gusenok, ayın başında günde bir kilogram ot yiyebilir.
Kuşları beslemek
Bu durumda, tercihleri ​​vardır:

 • karahindiba;
 • kuzukulağı;
 • otu;
 • yonca.
Karahindiba, kuzukulağı (at, ekşi), ısırgan otu, yonca (kırmızı) yararlı özellikleri ve uygulaması hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yemek yemeye ve içmeye ek olarak, kuşun midesinin yiyecekleri öğütmesine yardımcı olan ince çakıl veya kaba kumlara erişim sağlanmalıdır.

Önleyici tedbirler

Kararlı bağışıklık olmadan, kuşlar genellikle bulaşıcı hastalıklara karşı savunmasızdır. Küçük yaşlarda her saniye hasta ölüyor. Bu nedenle, civcivler en tehlikeli hastalıklara karşı son derece önemli bir aşıdır. Kuşlar inoküle edilmeli ve hangi hastalıklardan olursa olsun, birkaç faktöre bağlıdır.

Bu dikkate alır:

 • Bölgedeki hastalığın prevalansı;
 • aşının kalitesi;
 • ebeveyn bağışıklığının varlığı.

Örneğin, önlemek için salmonellosis aşılanmamış ebeveynler ile su kuşları, zihniyet zaten iki ila dört gün yaşlarda aşılanmaktadır. Kazlar aşılanmışsa, civcivler sekiz ila on gün boyunca aşılanır. Kazlar büyüdüğünde, erken yaşlarda yapılan aşılar genellikle tekrarlanır. Bu, erken aşılamanın sadece belirli bir hastalığa kısa süreli bir bağışıklıkla ve aşılanmış yetişkin kuşlarda ürettiği gerçeğinden kaynaklanmaktadır.
Kazlar ile kaz

Gözaltı koşulları

Kazlar tutuldukları şartlara aşırı taleplerde bulunmazlar. Ancak bu, çevreye karşı kayıtsız oldukları ve kendilerine verilen bakımlara cevap vermedikleri anlamına gelmez.

Kaz cinslerinin koleksiyonlarını görün: en büyük beyaz tüylü.

Ev için Gereksinimleri

Kazlar çoğunlukla temiz havada kalsa da, mera üzerinde mera aramak için, bakım için hala gerekli. Bunu yapmak için özel bir gosyatnik kurunuz ya da barakalara, çobanlıklara, hatta seralara adapte ediniz. Dikkate alınması gereken ana şey, kazların bulunduğu alan.

Her kuş en az bir metre kare “konut” a ihtiyaç duyar. Bektaşi üzümündeki sıkılık, yumurta üretimindeki düşüşü, ağırlık kaybını ve tüylerin kalitesinde bozulma ve düşüşe neden olur. Kanatlı evin yakındaki meralar ve bir rezervuar ile eşleştirilmesi arzu edilir.
Gusyatnikov
Kazın kendisi için, bu gibi temel gereksinimler yapılır:

 • İçinde taslak olmamalı, oda kuru olmalıdır, çünkü aşırı nem, hastalıkların oluşumu ile doludur;
 • Yağmurlamada ısıtma gerekli olmamasına rağmen, duvarlar ve çatı yalıtılmalıdır;
 • gyrosatnik zemini üzerinde, en az 30 cm kalınlığında bir çöp, temiz ve kuru olması gereken saman, saman, talaş veya talaştan yapılmalıdır;
 • kümes hayvanı kümesindeki kazlar için, genellikle tahtadan yapılmış yuvaları donatmak ve aşağıda soğuktan korunmak için bir taban sağlamak gereklidir;
 • Yapay aydınlatma kuşa 14 saatlik bir ışık günü sağlamalı, bu da kazların yumurtlama düzenini artırır;
 • kazlar taslakları sevmese de, gusatniki’deki havalandırma yine de gerekli, bu yüzden taslaklar yaratmaktan kaçınmak için sadece bir tarafta duvardaki havalandırma delikleri şeklinde kurulur.
Biliyor musun Geese, duygularını ifade ederek, farklı anahtarlardan bir düzine kadar ses üretebiliyor. Ancak ünlü kaz “ha-ha-ha” sadece kaz tarafından yeniden üretilebilir.

Yürüyüşler için mera

Hareketli bir kuş olan kazlar, uzun bir hapishaneyi kilitlemezler. Yürümek ve otlamak için bir yere ihtiyaçları var. Bu amaç için mükemmel olan rezervuara olan meradır. Otlaklar için en iyi, düşük çim bitki örtüsü ile kaplı bir çayırdır. Ayrıca daha önceden yetiştirilen tahılların bulunduğu yerdeki kazları otlatmak da yararlıdır. Tanelerin kalıntıları, kuş için son derece yararlı olan sürgünler verir.
otlak
Meraların yürümesi için mera alanı veya mahfazanın alanını belirlemek için, kişinin rahat etmesi için, her bireyin ortalama olarak en az on metre karelik alana ihtiyaç duyduğu öncülünden hareket etmelidir. Aşırı yanan güneşe veya yağmura karşı korunmak için kuş yürüyüşünün yerine biraz kanopi yapılması yararlıdır.

Suya erişim

Kazlar su kuşlarına ait olduklarından, tam olarak var olmaları için bir hazneye ihtiyacın var. Gerçekten de, gölet veya nehirlere erişim sağlayan yapay bir rezervuar veya meralı kafesler kazları korumak için idealdir. Ancak, uzun yıllar süren bir araştırma sonucunda, bilim adamları, kaz içeren bir rezervuarın bulunmadığının, yumurta üretimini veya et gelişimini hiçbir şekilde azaltmadığı sonucuna varmışlardır.

Kendi ellerinizi kazlar ve ördekler için bir gölet nasıl yapacağınızı öğrenin.

Kum, besleyiciler ve tiryakisi ile oluklar

Bu kuşlar için besleyiciler şu şekilde yapılmalıdır:

 • onlardan yiyecekler kaybolmadı;
 • Bütün kuşlara aynı anda beslenmeleri için erişim sağladılar, her kuş için en az 15 santimetre besleme önü sağladılar;
 • üretimi ve bakımı kolaydı.

Birçok kümes hayvanı çiftçisinin yemlik çukurlarını askıya alması, onları yerin üstünden 20 cm yüksekliğe çıkarması ve kazlarla yeşillikleri beslemek için kreş tipinin beslenme çukurları en uygunudur.
Yeşillik için besleme yalak
Kazlar sadece suda yüzmeyi değil, aynı zamanda içmeyi de severler. Bir yetişkin, ortalama olarak günde bir litre su tüketir. Bu ve kuş sürüsünü düzenleyen, devam etmeli. Kaz tiryakileri için temel gereklilik, nem, kuşun sağlığını olumsuz etkilediği için, çöpün üzerindeki suyun dökülmesini en aza indirmektir. Bunu önlemek için, içenler dökülen suyu toplamak için altlarında büyük fırın tepsileri ile yerleştirilmelidir.
İçme haznesi tasarımları çok çeşitlidir: ilkel bir tekneden başlayıp, fabrika imalatının teknolojik olarak gelişmiş cihazları ile son bulur.

Ev yapımı inek içen tasarımları için seçenekleri göz önünde bulundurun.

Kümes hayvanı evinde, büyük nehir kumu, küçük çakıl, tebeşir, kabuklar ve dövülmüş yumurta kabukları için her zaman özel kaplara sahip olmalısınız. Bu, kuşun optimum sindirimi için gereklidir; bu süre boyunca küçük mineral fraksiyonları, kaz midesinde beslemenin öğütülmesine yardımcı olur. Ek olarak, bu mineral takviyeleri kuşun vücudunu gerekli elementlerle doyurur.

Kışın dikkat edilmesi gerekenler

Kış başlangıcından önce, aşağıdaki faaliyetler gerçekleştirilmelidir:

 1. Kış aylarında orta enlemlerde, fıskiyeler genellikle ısıtılmaz, ancak duvarlardan ve tavandan dikkatle yalıtılmıştır. Gusyatnik tabanına kalın bir saman, saman, talaş, talaş veya ayçiçeği kabuğu yerleştirilir. Bu çöp genellikle değişmeli ve asla nemli olmamalıdır.
 2. Kazlar kapalı bir alanda uzun süre kalmayı sevmediklerinden, kışın bile dışarıda serbest bırakılması gerekir. Kazlar, eksi 25-30 ° C’ye kadar kısa bir süre için dona karşı dayanıklıdır, ancak kaz gözü padok karı, saman ile değiştirilerek çıkarılmalıdır. Soğukta 10 ° C’ye kadar yürüyüş yapmak bir buçuk saat kadar sürebilir.
 3. Ayrıca herhangi bir kümes hayvanına özgü olan ve kuşların varlığına konfor katmayan kokuya da dikkat etmelidir. Bunu ortadan kaldırmak için, zemini metrekare başına 0,4 kilogramlık hesaplamadan alan süperfosfat kullanılması önerilir.
 4. Kışın özellikle dikkat edilmesi gerekenler, içerdeki suyun donabileceği suya verilmelidir. Bunu önlemek için, ya içicileri yalıtmak ya da sürekli olarak sıcak su ile doldurmak gereklidir.
 5. Kışın yumurtlama kapasitesinin azalmaması için, 14 saat hafif bir gün sağlayacak olan kümes hayvanı evindeki suni aydınlatmaya dikkat etmek gerekir.

Kışın kazlar

Beslenme diyeti

Yaz ve kış dönemlerinde beslenen kazlar birbirinden radikal olarak farklıdır.

Yaz aylarında

Kural olarak, evde büyüyen kazlar sıcak mevsimde ortaya çıkarlar, bu nedenle mera üzerinde kendileri için yaz beslenme diyetini “telafi ederler”.

Tükettikleri otlar arasında tercih edilir:

 • bütün fasulye;
 • ısırgan;
 • civanperçemini;
 • muz;
 • kuzukulağı;
 • yonca;
 • karahindiba;
 • yonca.
Ayrıca civciv, muz, alfalfa tıbbi özellikleri ve kullanımı hakkında da okuyun.

Çayırların yanında bir gölet varsa, su kuşları da onlar için yiyecek alacaktır. Özellikle bu kuşların sevmediği çimenler arasında saz, manşet ve kaz-pençesi bulunur. Özellikle taze yeşillik gibi kazlar beri, mera düzenli olarak biçmek için tavsiye edilir.
Besleme kazlar
Ortalama olarak, günlük bu kuşlar yaklaşık iki kilogram çim yer, Yeşil yem için günlük ihtiyacını tam olarak karşılar. Ancak bu, kuşun bektaşi üzümü içinde akşam yemeğini dışlamaz, ki bu da kaz organizmalarını ilave kalorilerle yenilemenin yanı sıra, kuşun mera evinden aktif bir şekilde aspirasyonu için bir uyarıcıdır.

Su kuşu diyetinde akşamları ekleyin formda kaba sulu yem:

 • herhangi bir tane;
 • mısır;
 • saman;
 • pancar;
 • patates;
 • havuç.

Bir kuş için, sindirilmelerine yardımcı olacak mineral takviyeleri bulunmalıdır.

Kanatlı çiftçilere yönelik ipuçları: kazların cinsi nasıl belirlenir, kabileye bir kaz seç, katliam ve kaz tüyü; kaz yumurtlama hakkında her şey.

Kışın

Kış aylarında, kaz yemine daha doymuş proteinler, Bu, örneğin, yulaf ve saman gibi herhangi bir tahıl sağlar. Bu durumda, kış döneminde hareketin zorla kısıtlanması nedeniyle kazların aşırı kilo alabileceği ve yumurta üretimini olumsuz etkilediği akılda tutulmalıdır. Kışın, günde iki kez kazları beslemek gerekir. Sabahları genellikle patates püresi, sebze temizlemeleri, tahıllar, havuçlar, pancarlar verir. Akşamları, yulaf, arpa veya buğdaydan elde edilen kuru yiyecekler, kemik veya balık unu eklenmesiyle beslenirler.
Kışın besleme
Kışın günlük beslenme kazısı oranı için aşağıdakileri içeren bir diyet almak alışılmışdır:

 • patates ve pancar – 500 gram;
 • havuç – 100 gram;
 • her türlü tahıl – 70 gram;
 • saman unu – 150 gram;
 • mineral takviyeleri – 25 gram.

Diyete eklenen kuşlar için çok yararlı:

 • haşlanmış yonca;
 • çayır samanı;
 • silaj;
 • alfalfa;
 • kırmızı üvez meyveleri;
 • akçaağaç, ıhlamur, huş ağacı, kavak kuru süpürgeler.
Önemli! Kazlar için, su kabındaki suyun varlığı son derece önemlidir. Kuşlardaki eksikliği nedeniyle, kan dolaşımının kötüleşmesi ve merkezi sinir sistemi bozukluğu vardır.

Bu su kuşlarına özgü daha özel bir an var. “Gallant chevaliers” olmak, kazlar genellikle kazlar dolduğunda sadece besleme oluklarına gelir. Sonuç olarak, kazlar genellikle diyetlerinde yetersiz emilirler. Bu nedenle, deneyimli kümes hayvanları çiftçileri kazları bezelye, yulaf, süzme peynir veya et parçaları ile kazlardan ayrı olarak beslerler.

Kaz besleme

Vitamin takviyeleri

Yaz aylarında, ihtiyaç duydukları tüm vitaminler, kış dönemi hakkında söylenemeyen yeşil yiyeceklerden elde edilir. Bu eksikliği gidermek için, özellikle A ve D vitaminleri için kaz yemine eklenir. morina karaciğeri yağı. Bu su kuşları için de yararlı olan, kuş bedenini B2 vitamini ile besleyen filizdir. C vitamini eksikliği, kaz rasyonuna dahil edilen çam veya ladin iğneleri ile kolayca yenilenir. Ve hemen hemen her tür vitaminin, amino asitlerin ve diğer besinlerin neredeyse vazgeçilmez kaynağıdır. Kuşların diyetinde bulunması gereken silo.

Baklagillerin, mısırın istilası hakkında daha fazla bilgi edinin.

Yeni Başlayanlar İçin İpuçları

Deneyimli kanatlı yetiştiricilerinin hangi inceliklere dikkat etmek için yeni başlayanlara önerileri:

 1. Her kaz için en fazla üç veya dört kaz olmamalıdır.
 2. Kaz, yuvada en az beş yumurta varsa, inkübasyona devam edin. Yumurtalar daha küçükse, kazlardan almak daha iyidir.
 3. 5 ila 6 kilogramlık bir ağırlık, et için bir kuş kesimi için ideal kabul edilir. Tüm ek kilogramlar sadece yağa düşer.
 4. Çoğu zaman kazlar sadece ikinci yaşam yıllarında yumurtaları taşımaya başlarlar.
 5. Kazlar için yürümenin yetersizliği her açıdan kötüdür ve her şeyden önce, maddi anlamda, çünkü yaz aylarında yemlere daha fazla harcamak gerekir.
 6. Bir kaz sürüsü, mevcut kafa sayısının yüzde 20-30’u oranında genç hayvanlarla yılda bir kez seyreltilmelidir.

Video: kaz içeriği

Bu güzel kuşların yetiştirilmesinde evde, kazların bakımı için basit kurallar gözlemlenirken, genellikle oldukça kârlı bir kuruluştan, medeniyetin ithal edilmiş faydalarından bir tür dinlenmeye dönüşür, kişinin yaban hayatı sakramentleri ile tanışması.


Loading...