Evde havortiey için bakım özellikleri

Haworthia
Oda Haworthia, Asphodel ailesine ait, yapraklardan sıradışı bir yapı ve kompakt bir formla diğerlerinden ayrılan uzun ömürlü, dökmeyen bir çiçektir. Çiçeğin doğduğu yer Güney Afrika’dır.
Bu ülkeden birçok bitki bir şekilde tehlikeli olabilir, bu nedenle bazı insanlar, her şeyden önce, “Haworthia: zehirli midir?” Sorusunu sormaktadırlar. Aslında bu çiçek, meyve suyunda zehirli toksinler içerir, ancak konsantrasyonları önemsizdir ve bir kişinin sağlığına ve hayatına zarar veremez.

Biliyor musun Havortia, adını Afrika’nın tropik ve subtropiklerinin bitki dünyasını incelemeye adamış araştırmacı-araştırmacı Adrian Havort’un onuruna aldı.

Haworthia’nın büyümesi için doğal koşullar, bitkinin ağaçların ve çalıların altında ustaca gizlendiği, kurak taşlı ve kumlu yamaçlardır.
Fabrikada, Haworthia kesinlikle her şeyi şaşırtıyor ve hayranlık duyuyor: nasıl patladığı, neye benzediği, neye dikkat edeceği. Bu nedenle, bu çiçeğin popülaritesinin harika ve sürekli olarak büyümesi şaşırtıcı değildir. Ama havortinin kendini geliştireceğine güvenmeyin, çünkü onun için bile evde en uygun koşulları yaratmak gerekir.
Haworthia

Evde haworthia için hangi şartlar gerekli?

Bitkinin doğal büyüme koşullarındaki iddiasızlığı ile birlikte, havortileri bölgemize adapte etmek ve evde yetiştirilmek için gerekli minimum yaşam koşullarını yaratmak gerekmektedir. Deneyimli çiçek yetiştiricileri, her şeyden önce, evin içindeki bitkinin bulunduğu yere, aydınlatma ve sıcaklık koşullarına özel dikkat göstermeye teşvik edilir.

Yer ve aydınlatma

Her şeyden önce, doğal büyüme koşullarında bitkinin direkt güneş ışığından saklanmasını tercih ettiği unutulmamalıdır. Bu şaşırtıcı değildir, çünkü yapraklarda parlak, kavurucu bir güneşin etkisi altında, sıklıkla yanıklar (kahverengi renk lekeleri) vardır ve bunların batması da başlar.
Havortia'da Yanıklar
Haworthia’nın çoğu, yeterince dağınık ışık alan odanın batı ya da doğu tarafından gelir. Kuzey tarafında bir pencere eşiği lehine seçim, yüksek bir olasılıkla gerekli aydınlatma sağlamayacak, bu yüzden bu oda çiçeği büyümesini yavaşlatacaktır.

Yanlış yer seçimi ve aydınlatma, çoğu zaman, asıl sorunun cevabıdır: “Neden Haworthia yetişmiyor?”.

Sıcaklık koşulları

Bitki odadaki ısıyı kolayca tolere eder, ancak + 25 ° C’nin üzerindeki sıcaklıklarda tutmaz. Çiçek büyümesinin oranını olumlu yönde etkileyen ve her türlü hastalığın riskini azaltmaya yardımcı olan ılımlı ve sabit bir sıcaklıktır.

Bu, Haworthia’nın, büyümeyi yavaşlatarak (topraktaki mevcut kuvvetleri, suyu ve besin maddelerini korumak için) sıcaklık artışına hızla tepki göstermesinden kaynaklanmaktadır.
Haworthia
Dinlenme döneminde, bu kışlamadır, bitki hafif bir karartma ile + 10 ° C ila + 15 ° C arasında bir sıcaklıkta tutulmalıdır.

Evde havortiey için nasıl bakım

Bölgemizin bitkilerine özgü olmayan şaşırtıcı ve oldukça özgün bir görünüme rağmen, haworthia evdeki yetiştirme koşullarına karşı son derece iddiasızdır, bu nedenle herkes, hatta amatör bir çiçekçi bile bu güzelliği kolayca yetiştirebilir.

Diğer bitkilerde olduğu gibi, elbette, havortiyi doğru bir şekilde nasıl idare edeceğinin bütün nüanslarını anlamak ve hesaba katmak önemlidir.

Sulama kuralları

Sulama khovartii ılımlı ve doğru olmalıdır. Böylece, odadaki havanın uygun bir sıcaklığında, haftada 1-2 kez çiçek sulamak yeterlidir. Çiçek toprağını bol miktarda doldurmamak önemlidir, fakat sadece nemlendirmek için hafifçe.

Sulamadan hemen önce, toprağın incelenmesi ve tetkik edilmesi önerilir – kuru ve hastalığın ve haşere hasarının (genellikle yanlış sulama nedeniyle) izlerinden arındırılmış olması gerekir.

Yeni Gine balsam, Nolin, Plumeria, Campanula, Ehmeya, Lavatera, Achimenes, Shefflera, Phytonia gibi bitkiler için uygun ev bakımı hakkında daha fazla bilgi edinin.

Doğal büyüme koşullarında havortinin uzun süren kuraklığı bile tolere edebildiği dikkate değerdir, ancak evde deney yapmak ve bitkiyi düzenli olarak sulamak daha iyidir.

Kışın, Haworthia, +10 … + 12 ° C’lik bir sıcaklıkta, ayda 1 kereden fazla aynı anda sulanması için en iyi durumda kalır.
Haworthia

Nem ve odanın havalandırılması

Bu tesis için hava nemi belirleyici bir faktör değildir, çünkü Haworthia, havanın aşırı derecede kuru olduğu yerlerde bile iyi yetişir. Aynı zamanda aşırı nemden de kaçınılmalıdır çünkü bu faktör sadece Haworthia için değil, diğer kapalı çiçeklerde de felaket olabilir.

Bitkiyi yıkamak veya püskürtmek gerekli değildir. Yumuşak nemli bir bez veya süngerle yapraklardaki tozlarla savaşmak daha iyidir. Bu durumda, yaprakların akıntılarının veya akarsu yuvasının ortasından su almamanız gerekir.

Odanın havalandırılması da düzgün ve ılımlı bir şekilde gerekli. Haftada 1-2 havalandırmaya yeteri kadar 1-2 saat kadar dayanır (sokaktaki sıcaklığa, rüzgarın ve oda hacminin sıcaklığına bağlı olarak). Taslakların olmaması ve çiçeğin doğrudan açık pencerede durmaması önemlidir.

Önemli! Tesisin iddiasızlığı ile birlikte, bakım koşullarına ilişkin kural ve tavsiyelerin düzenli olarak ihlali onun için felaket olabilir. Bunun ışığında, Haworthia için yeterince önemsiz sulama, havalandırma ve gübreleme olduğunu anlamak son derece önemlidir.

Gübrelerin uygulanması

Gübre haworthia yapmak, sadece bitkinin aktif büyümesi sırasında yani Mart’tan Ekim’e kadar olan dönemde şiddetle tavsiye edilir.

Ana takviye aracı olarak, mineral bazında oluşturulan sulu meyveler için çok bileşenli kompleks gübrelerin kullanılması en iyisidir.

Gübrelerin aynı anda sulama ile uygulanması gerekir, ancak ayda bir kereden daha sık olmamalıdır. Haworthia’nın dengeli bir toprağı, yani çok fazla besin değeri olmayan bir toprağı sevmesi gerçeğidir.

Bitkinin dinlenme döneminde, gübreler atılmalıdır.

Dinlenme süresi

Kışın, haworthia, sulu meyvelerin çoğu gibi, belirli bir dinlenme dönemine girer. Bitkinin hayati aktivitesinin tüm süreçleri, önemli ölçüde yavaşlatılmıştır, bununla bağlantılı olarak ve bakım özel olmalıdır.

Her şeyden önce, şu anda, sulama periyodikliği ayda 1 kez ve daha önce de belirtildiği gibi, besiden vazgeçmek için azaltılmalıdır. Haworthia’nın dinlenme durumunda, hava sıcaklığı +10 … + 15 ° C olan serin ve karanlık bir yerde kullanılması tavsiye edilir.

Önemli! Kışın + 20 ° C veya daha yüksek bir sıcaklıkta haworthia bırakırsa, dinlenme halini bırakacak ve büyümesini sürdürecektir, ancak yetersiz doğal ışık nedeniyle, Haworthia’nın yaprakları yavaşça büyüyecek ve dekoratif görünümlerini kaybedecektir.

Transplant düzenlemeleri: toprak ve tencere için gereklilikler

Diğer çiçek gibi, haworthia’nın nakli özel bir dikkat ve huşu gerektiren vazgeçilmez bir süreçtir. Ayrıca, bu bitkinin nakli, deneyimli çiçek yetiştiricileri dikkate almak için tavsiye edilen bir dizi özelliğe sahiptir.

Öyleyse, Haworthia nasıl bir toprak yapar ve bir çiçeğe nasıl nakledilir? Anlayalım.
nakli

Bitki transplantasyonu en iyi şekilde, ilkbaharda, Haworthia yeterince güçlü olduğunda ve toprak koşullarındaki ve toprağın kalitesindeki değişiklikleri daha kolay tolere ettiğinde yapılır.

Transplantın çiçek için bir stres oluşturduğu anlaşılmalıdır, bu nedenle, genellikle sadece havortia transplante edilir, pot zaten çok küçüktür (çiçek, boyutta hafif bir kısıtlamayı kolayca tolere eder, fakat uzamış bir boşluk eksikliği ile solmaya başlar).

Bir iniş kapasitesini seçerken, tabanda iyi düzenlenmiş bir drenaj ile geniş ama sığ bir tencereye tercih vermek daha iyidir.

Biliyor musun Bu bitkinin uzun yıllara dayanan üretimine dayanarak, deneyimli çiçek yetiştiricileri, Haworthia’nın meydandan daha uygun yuvarlak bir pot olduğu sonucuna varmışlardır.

Havworthia için substrat, killi ya da yapraklı arazilerden ve aynı zamanda kumdan oluşur. Bununla birlikte, uzmanlar yere az miktarda tuğla eklemeyi tavsiye ediyor.

Tuğla fazla nem emer ve toprağın gözenekliliğini önemli ölçüde artırır göz önüne alındığında, tuğla yongaların tanıtımı alt tabakanın nem içeriğini düzenlemenizi sağlar. Zamanla, toprakta besin konsantrasyonu azalır, bu yüzden uzmanlar mineral gübrelemeyi tavsiye ederler.

Fide dikiminde, çiçek drenajının potun dibine serilmesi, hazırlanan bir substratla üstte uyumaya bırakılması önerilir. Tenceredeki çiçek kök sisteminin tekdüze bir şekilde büyümesini sağlamak için ortalanmalıdır.

Ayrıca, orkide, krizantem, kaktüs, bahçe eğrelti, kolchicum, balsam gibi diğer bitkilerin transplantasyon kuralları hakkında bilgi edinmek isteyeceksiniz.

Haworthia’yı yeryüzünün köklerin üst seviyesine kadar doldurmak, onlara güvenilir koruma ve sulama sırasında suya kolay erişim sağlamak gerekir.

İlk sulama, büzülme ve toprağa çiçek sıkışmasının ardından, substratın birkaç santimetresini tencereye ilave etmek istenir.

Önemli! Transplantasyon sürecinde, çiçeğin kök sisteminin durumunu, onu korumak için mümkün olan her şekilde dikkatli bir şekilde izlemek gerekir. Gelecekte köklere herhangi bir zarar sadece hastalıklara değil, aynı zamanda haworthia’nın tamamen ölmesine de neden olabilir.

Hastalıklara ve zararlılara karşı direnç

Doğası gereği, havortiya çeşitli tür hastalıklara karşı oldukça dayanıklı ve dayanıklıdır, ancak gerçekte evdeki çiçek koşullarını korumak şartıyla, bazen hastalıklara ve zararlılara maruz kalır.

Bu bitkinin en sık görülen zararlıları yaprak biti ve mealybug içerir. Bunları tespit etmek için, tesisin düzenli bir şekilde görsel olarak incelenmesi ve zarar görmesi (genellikle sulama sırasında gerçekleştirilir) yapılması yeterlidir. Çiçeğin yüzeyinde, zararlılar açık hava veya topraktan girerler.

Zararlıların tespiti durumunda, hemen onlarla savaşmaya başlamak gerekir, aksi takdirde bitki hızla ölecektir. Bir işlem aracı olarak, satın alınan formülasyonları veya bağımsız olarak hazırlanmış kalın sabun, rendelenmiş sarımsak ve su karışımını (eşit oranlarda karıştırılmış) kullanmasına izin verilir. Yaprakların tüm yüzeyini işleyin.

Zararlılar bulunursa, sadece 1 yaprak değil, tüm bitkinin tedavi edilmesi önemlidir.

Havortia sadece hastalıktan muzdariptir. Bunu yapmak için, çiçek beslemek ve taslak olmadan sıcak, parlak bir yere koymak gerekir.
Bitkilerin hastalıklara ve zararlılara karşı koruyucu tedavisini yapmak mümkündür.

Tercihen özel ürünler ve müstahzarlar ile yapın, ancak ayda bir defadan fazla olmamalıdır, çünkü kimyasallar toprağa toplanabilir ve çiçeği tahrip edebilir.

Diğer bitkiler için kullanılan ilaçlar ve ürünlerle tanışın: Biohumus, Fundazol, Heteroauxin, Etamon, Quadrice, Hom, Alirin B, Ovary, Kornevin, Bi-58, Korenasty, Gamair, Energen, Topaz.

Haworthia’nın yeniden üretim şekilleri

Haworthia çiçeğinin çoğaltılmasının birkaç yolu vardır: kesimler yoluyla çoğaltma ve tohumlarla çoğaltma. Her birinin, bu harika bitkinin kolayca ve kolayca yeniden üretilmesi için dikkate alınması gereken kendi özellikleri vardır.

  • Haworthia kesimler tarafından çoğaltılması

Üreme bir yan çıkış tarafından yapılır. Yanal rozet kendi kök sistemini oluşturmaya başladığında bunu yapın. Böylece, seçilen çıkış ana bitkiden ayrılır ve önceden hazırlanmış (gevşetilmiş ve onaylanmış) nemli toprağa transplante edilir.

Biliyor musun Yöntemin basitliği ve yüksek verimliliği göz önünde bulundurulduğunda, çiçeğin şimdiki zamana kadar yayılması, ana ürün olarak düşünülebilir. Tohum çoğalması son derece nadiren görülür ve çoğu zaman sadece Haworthia’nın satış için kitlesel ekimi yapılır.

durumda, zaten kesilmiş kupürleri 2-3 yaprak varsa, ancak hiçbir kök sistemi kesim yeri kül ve / veya kök gelişimini hızlandırmak için bir araç tedavi edilmelidir ve sonra bir kaç gün kuruması için vardır. Bu şekilde elde edilen fideler, ıslak kum ya da doğrudan zemine güvenli bir şekilde ekilebilir.
Benzer teknoloji ayrıca üreme kolu sayfası için kullanılır: bir kök sistemine kadar nemli kuma gömülmüş hava sapı kuruttuktan sonra, daha sonra Haworthias güvenle zemine dikilebilir.

Kökler oluşturulmadan önce, toprağın bolca sulanmasının atılması, sadece toprak yüzeyinin az miktarda su ile periyodik olarak püskürtülmesiyle sınırlandırılması dikkat çekicidir.
Çatlaklar tarafından çoğaltma yoluyla çoğaltma, çiçeğin değişiklikleri kolayca tolere ettiğinde veya nakli sırasında baharda gerçekleştirilir.

Önemli! Kök sisteminin oluşumu sırasında, transplante havası içeren kabın cam veya film ile kaplanması kesinlikle yasaktır (tohum üretimi için önerilir), çünkü kararsız kesimler basitçe çürülebilir.
  • Haworthia tohumlarının yayılması

Çiçek tohumu en iyi bir kap veya tencerede ıslak kum veya gevşek toprak ile ekin. Tercihen toprağın yeterli miktarda yararlı madde alacağı ve güneş ışığı ile iyi ısınacağı zaman, ilkbahar veya yaz aylarında yapın. Havortia, cam veya şeffaf bahçe filminin altında +20 … +25 ° C’den az olmayan bir sıcaklıkta çimlendirilir.

Arazi önceden önceden döllenmiş ve çimlenme sürecinde uygun bakım (sulama ve gevşeme), zararlı ve yabancı otlardan korunma sağlar.
Bitkinin (düşük çimlenme) özelliklerine bağlı olarak, tohumların çoğalmasının daha sık olmamasından dolayı, zor bir uğraş olduğu ve çok zaman alabileceğine dikkat çekmekte, bu yüzden çok nadirdir. Evde, deneyimli çiçek yetiştiricileri, birinci yoldan haworthia’yı öğütmeyi önerirler.

Diğer bitkilerin üremesinin inceliklerini sizlerle paylaşıyoruz: kırmızı kırmızısı, zamyokulkas, ashberry, dienenbachia, heather, konaklar, physalis, clematis.

Havortia, evde iyi yetişen harika bir bitkidir. Çiçeğin güzelliğini ve eşsizliğini uzun bir süre boyunca yaşayabilmesi için, sadece bakım için gerekli asgari koşulları oluşturmak ve temel bir bakım sağlamak yeterlidir. Bunun ışığında, son zamanlarda Haworthia’nın içlerine bazı lezzetleri ve çeşitliliği getirmeye çalışan insanların evlerinde ve apartmanlarında daha sık rastlandığı hiç de şaşırtıcı değil.