Evde büyüyen renklerin sırları: maddenin bilgisi ile bir çiçek bakımı

Peridots Kitlope
Koleriya basit bir ekim ile karakterize edilen güzel bir çok yıllık bitki bitkisidir, ancak bitki yetiştiricileri ile yaygın olarak popüler değildir.
Bu, tırtıklı kenarlı ve asimetrik çan şeklindeki çiçekler ile uzun şekli kadifemsi yeşil yaprakları olan bir ampel bitkisidir. Çiçekçiler arasında kırmızı çiçekler ile talep kopyaları bulunmaktadır. Daha az yaygın olanları pembe, kestane rengi ve portakal çiçekleri olan bitkilerdir.

Coleria yetiştirmek için evde en uygun koşullar

Colaria Amabilis Hook Koleriya iddiasız ve bu nedenle onun ekimi ve bakımı ile bir çiçekçi-acemi bile başa çıkacak.
Kolezyum, sürekli çiçeklenme ile bitki yetiştiricilerini çekmektedir, ancak bu etki sadece bazı basit kuralları gözlemleyerek elde edilebilir.

Bitki aktif büyüme ve cömert çiçeklenme ile memnun oldu, doğru bir çiçek seçimi, optimum sulama, doğru budama ve üst giyinme sağlamak için doğru bir yer seçmeniz gerekir. Renklendiricinin kurulumunun yerini seçerken, aynı zamanda taslaklardan muzdarip olmadığına dikkat edilmesi de eşit derecede önemlidir.

Boyama için toprak aşağıdaki kriterlere uygun olmalıdır: yüksek derecede kırılganlığa, iyi havalandırmaya ve nem geçirgenliğine sahiptir ve ayrıca düşük asitliğe sahiptir.

Yer ve aydınlatma

Kolery kesinlikle iddiasız, ama normalde büyür, evin içinde doğru bir yer almak gerekir. Orta sıcaklık ve yeterli nem ile iyi hissedecektir.

Çatal bıçak takımı fotofil, ancak doğrudan güneş ışığına tahammül etmez. Güneşi yeterli miktarda dikmek için, batı veya doğu pencerelerine tencere konulmalıdır.

Bitkiyi, kuzey pencere eşikleri üzerine yerleştirmek gerekli değildir, çünkü ışıksızlıktan muzdariptir, güneyde ise normalden daha fazla alır, ki bu da gelişiminde kötü bir etkiye sahip olacaktır.

Sıcaklık rejimi: yaz-kış

soytarıKoleriya sıcak ve aydınlık bir bitkidir. İlkbahar-yaz döneminde, 22 ila 25 ° C sıcaklık gerektirir. Ancak kışlama coleria, 15 ila 20 temperatureC sıcaklıkta gerçekleştirilmelidir. Tomurcuklanma sırasında, odadaki sıcaklığı +12 ° C’ye düşürmek gerekir, aksi halde çiçeklerin rengi kararmaz.

Biliyor musun Birkaç yüzyıl önce, koloni “isoloma” veya “tidea” isimleri altında biliniyordu.

Kola 25 ° C’nin üzerinde bir sıcaklıkta yetiştirilirken, tomurcuklar böbreklerdeki aktif gelişmeye başlarken, kök sistemi oluşmayacak, bu da çalıların üzerinde yeni sürgünlerin oluşmasına neden olacak ve bitkinin kendisi zayıf görünecektir.

Evde renk için bakım özellikleri

Koleriya, herhangi bir houseplant gibi, çiçekçi ve üreme bazı inceliklerini bilgi sürekli bakım gerektirir. Bakım ve dikkat karşılığında, cömert çiçeklenme ile cevap verecektir.

Sulama modu: yaz-kış

Normal büyüme için, kola yüksek kaliteli bir sulamaya ihtiyaç duyar, bu nedenle sadece ayakta su kullanılır. Koleria, lüks dış verilerine rağmen, çok mütevazi ve iddiasız bir tesistir. Ama güzel kadını güzel hissetmek için, nemli orman tropiklerinden geldiğini hatırlamak gerekir ve bu düzenli ve yüksek kaliteli sulama gerektirir.

Bermuda KırmızıTabii ki, sıradan bir dairede ormanın iklim karakterini yeniden yaratma fırsatına sahip olmanızı ümit etmenin aptalca, ama havanın sistematik olarak nemlendirilmesi bitkinin ömrünü daha rahat hale getirecektir.

Eğer cömert sulama, taslaklardan korunma ve bol güneş ışığı ile donatırsanız, çatal bıçak takımı aktif çiçeklenme ile cevap verecektir.

Önemli! Doğru sulama, kolaların başarılı şekilde yetiştirilmesinin anahtarıdır. Özellikle kültürün yumurtalık dönemini bırakmasına ve kategorik olarak çiçeklenmeyi reddetmesine neden olabileceği için, tomurcuklanma döneminde kültürü yeterli miktarda nem sağlamak özellikle önemlidir.

Sıcak yaz günlerinde bitkinin daha fazla suya ihtiyacı vardır. Yaz aylarında çalı yetiştirme sırasında, tencerede toprağın üst tabakasının kurumasını sağlamaya özen gösterilmelidir.

Sonbahar ve kış aylarında, sulama sıklığı azaltılır: Bir sonraki sulama, tencerede toprağın üst tabakasının hafifçe kurumasından sonra gerçekleştirilir. Kolloratı geliştirirken, sadece alt sulamaya izin verilir, çünkü yapraklar üzerindeki nem girişi çürümelerine zarar verebilir.

Hava nem

Koloriya, habitasyon mekanıyla bağlantılı olarak, nemi seven bitkileri ifade eder ve bu nedenle aşırı kurutulmuş havanın bulunduğu bir odada yetiştirilmesinin çalıların gelişimi üzerinde kötü bir etkisi olacaktır. Çiçeği yetiştirirken, son derece dikkatli olmalısınız ve çiçeklerin, saplarının ve yapraklarının üzerinde nem bulunmadığından emin olmalısınız.

renk
Tüm bitkinin kük havayla kaplanmış olması nedeniyle, nemi arttırmak için püskürtme tabancasından püskürtülmesi tavsiye edilmez, ıslak killi ile doldurulmuş bir palet üzerine bir çömlek koymak ya da yanında bir kap yerleştirmek çok daha güvenlidir.

Ayrıca bitkinin etrafındaki havayı atomizörden püskürtmek de mümkündür.

Top pansuman ve gübre

Gübre, gübrelerin sistematik olarak tanıtılmasına ihtiyaç duyar, özellikle çiçeklenme aşamasında bitkilerin beslenmesi önemlidir. Gübreler, ormanın aktif büyümesi sırasında, nisandan ağustosa kadar haftada bir kez uygulanmalıdır. Dinlenme döneminde bitkiler beslenmez.

Önemli!
Bitki sistematik olarak tomurcukları atıyorsa, toprağın kalsiyumla aşırı doygunluğa işaret ettiği ve bitkinin cömert çiçeklenme ile sizi memnun edebileceğinin bir işareti, toprağın tencerede değiştirilmesi gerekir.

Çiçeklenme aşamasında kolanın gübrelenmesi için kullanılması, azot ve potasyumun eşit parçalarda bulunduğu çiçekli bitkiler için önerilen gübrelerdir ve fosforun dozu önemli ölçüde artmaktadır. İdeal olarak, eğer gübreler NPK = 20-50-20 formülüne göre hazırlanırsa.

Budama budama ve şekillendirme

renkbir çalı şeklinde ekilebilir bir ampel bitki. Seçilen forma bakılmaksızın, bir çalı budamak belirli bir şekli korumaya yardımcı olan ve çalıyı gençleştirmeye yardımcı olan önemli bir egzersizdir. Rengi zamanında düzeltmezseniz, sürgünleri uzar ve daha az sayıda pedinkül oluşturur.

renk
Budama sırasında, tüm kurutulmuş, hastalıklı ve hasar görmüş saplar çıkarılır. Bush’u steril bir aletle kurulayın. Bitkiye dik bir form vermek için, 20-30 cm uzunluğa ulaşan tüm sürgünler üçte bir oranında kısaltılırken, sürgün uçlarının uzaklaştırılması, bitkinin aktif olarak genç dallar oluşturmasına neden olur.

Evde nakil kola hakkında her şey

Rengin transplantasyonu, aktif büyüme oranlarından kaynaklanan yılda bir kereden daha az olmamak üzere gerçekleştirilir. Koliklere zarar vermemek için, ne zaman nakledileceğini bilmek gerekir. Aktif büyüme aşamasında olan transplant bitkileri kesinlikle yasaktır. Transplante edilmiş sadece çalılar burçlar.

Biliyor musun Toplamda yaklaşık 50 çeşit renk vardır, ama evde sadece beş tür yetişir.

renk
Bu manipülasyonu gerçekleştirmek için ideal zaman Mart ayı sonu – Nisan başı. Transplant kolit sorumlu bir egzersizdir.

Manipülasyon sırasında bitkiye zarar vermemek için çok dikkatli davranmak gerekir.

Önemli! Tomurcuklama aşamasında olan bir bitkinin alarmlanması arzu edilmez, zira bu, tüm yumurtalığı bırakan çalıya neden olabilir.

Dikim, bitkinin köklerinden zemini sallamak için tavsiye edilmez. Bu manipülasyon sırasında, çalıyı toprak topağıyla birlikte yeni bir geniş, ancak derin bir kaba değil, hafifçe hareket ettirmeniz yeterlidir.

Kola ekimi bir alt tabakada gerçekleştirilir, çim toprağının bir kısmı, iki tur turba, yaprak toprağının bir kısmı ve temizlenmiş kumun bir kısmı 1x2x1x1 oranındadır. Nehir kumu yerine vermikülit kullanabilirsiniz. Buna ek olarak, her bir tencerede radikal çürüme ile bitkinin zarar görmesini önleyecek kömür ilave edilmelidir.

Koyaların çoğaltılması yöntemleri

Koleriya çeşitli şekillerde çoğalır: rizom, kesimler ve tohumların bölünmesi. Bitkinin köklenme artışı vardır ve sağlıklı ve güçlü kesimler elde etmek için, sürgünlerin kesilen kısımlarını suya ve köklerinin görünmesinden sonra bir tencereye yerleştirebilirsiniz.

Kolezyumun bir özelliği bir köksapın varlığıdır. Rizom – sürünen kök benzeri yeraltı sapı. Nişasta stoklarını depoladığı için kalınlaştırılmıştır; Köksaptan, bitkinin sürgünleri ve kökleri aseksüel yoldan oluşur. Rizomlar ve kökler arasındaki fark, tomurcukları, düğümleri ve pullu yaprakları olmasıdır. Coeriumda ayrıca havadar rizomlar vardır. Reese

Kola ekimi yaparken, potu büyüklükte seçmeniz gerekir: çok fazla kapasitede toprak kirlenir ve küçük kök sistemde alan yetersizliğinden dolayı normal olarak gelişemez.

Rizomların bölünmesi

Rizomları bölerek, koyumu çoğaltmak en kolay olanıdır, bu bahar transplantasyonu sırasında yapılır. Bir çalıdan birkaç bitki almak için, rizomları dikkatlice birkaç parçaya bölmelisiniz ve bunları yeni kaplara yerleştirmelisiniz. Her bir parçanın bir çift sağlıklı filiz ve aktif büyüme için yeterli sayıda kökleri olması önemlidir.
rizom

Kesimlerle çoğaltma

Kesme, renklerin çoğaltılmasının en popüler yoludur. Sağlıklı bir bitki elde etmek için, oluşan apikal gövdeyi kesmeniz ve tüm yapraklarını alt kısmından çıkarmanız yeterlidir. Kök oluşumunu arttırmak için, kesimi herhangi bir kök uyarıcısı ile tedavi etmek ve çekimi turbalı bir alt tabakaya yerleştirmek mümkündür. On içinde – en fazla on dört gün sonra bitki ilk kökleri edinecek ve otuz gün sonra tam bir kök sistemi oluşturacaktır.
sap

Tohum tokaları

Kola tohumlarının çoğaltılması en zor yöntemdir. Ek olarak, tohumlardan elde edilen bitkiler çok nadiren varyetel özelliklerini korurlar.

Tohumlama Şubat ayı sonunda veya mart başında yapılır. Bunlar, eşit miktarda kum ve turbadan oluşan bir substratın yüzeyi üzerinde basitçe ortaya konulur. Tahıllar serildikten sonra, toprak püskürtme tabancasından sistematik olarak nemlendirilir ve kabın kendisi kararlı bir mikro iklim sağlamak için bir film veya cam ile kaplanır.

Tohumlar 2 – 3 haftada filizlenir. Sürgünler daha güçlü hale geldikten sonra, daha eski örneklerde olduğu gibi ayrı kaplara nakledilir ve daha sonra bakım yapılır.

Zararlılar, olası sorunlar ve coleria hastalıkları

Kolezyum, fitoenfeksiyonlara ve zararlılara karşı oldukça dirençlidir. Hastalıklarının çoğuna bakım ihlali neden olur.

Önemli! Evde kola yetiştirirken fitoinfeksiyonun yayılmasını önlemek için etkilenen tüm sürgünlerin çalılıktan acımasızca uzaklaştırılması tavsiye edilir.

renk

Rengin ekimi sırasında ortaya çıkan en yaygın problemler şunlardır:

  • Çiçeklenme eksikliği – Bitkinin güneş ışığı veya besin eksikliğinden muzdarip olduğunu gösterir. Bu problem, bitkinin daha aydınlatılmış bir yerde yeniden düzenlenmesini ve gübrelemenin getirilmesine yardımcı olacaktır.
  • Yapraklarda koyu lekelerin görünümü – Soğuk su ile sulama ile açıkladı. Çalıların sulanmasının sadece oda sıcaklığında iyi su ile izin verilebileceğini unutmayın.
  • Sürgünlerin sararması ve aşırı gerilmesi – Bitki ultraviyole radyasyon eksikliğinden muzdarip. Bitkinin görünümünü iyileştirmek için onun daha parlak bir yere kaymasına yardımcı olacaktır.
  • Yaprakların bükülmesi – Bu, çalılığın nem eksikliğinden şikayet ettiği bir semptomdur. Nemi arttırmak için bir kabı suya yakın bir yere koyun.
  • Lethargy yaprakları – Bush’un köklerinin radikal çürümeden etkilendiğine dair bir işaret. Sorun, bitkinin yeni bir toprağa transplante edilmesi ve hasarlı köklerin tamamen ortadan kaldırılmasıyla çözülecektir.
  • Termal yanıklar Çalı doğrudan güneş ışığına maruz kaldığında ortaya çıkar. Bitkinin acısını durdurmak için, sadece başka bir yere taşıyın ve hasar görmüş yaprakları çıkarın.
  • Gri plak görünümü Oidium ile çalı enfeksiyonunu gösterir. Hastalık ile baş etmek, yaprakların bir sabun çözeltisi ile işlenmesine yardımcı olacaktır.

Koleriya kesinlikle kaprisli ve gösterişsiz değildir ve bu nedenle güzel ve sağlıklı bir çalılık almak için, ekimi için sadece birkaç basit kural uygulamanız gerekir.