Ev çiçekçilik için dekoratif bitki

ciğerotu
Çiçek medunitsa, medulla veya pulmoner – olağanüstü dekoratif ve tıbbi özellikleri ile ünlü modern çiçekçilik, popüler bir bitki.
İlk olarak, adından da anlaşılacağı gibi, zalim nektarı çok olan mükemmel bir baldır. İkincisi, bu bitkinin inanılmaz faydalı özellikleri eski çağlardan beri bilinmektedir ve çeşitli rahatsızlıkların tedavisinde bunları kullanmıştır.

Ayrıca, bitki çiçeklerinin çiçeklenme sırasında korollanın rengini pembeden maviye dönüştürmek için alışılmadık bir özelliği vardır. Şimdiye kadar, akciğerin tür çeşitliliği hakkında ortak bir görüş yoktur. Farklı kaynaklara göre, türlerin sayısı 15 ila 70 arasında değişmektedir. Bu makalede, günümüzde bahçecilikte bulunabilen en yaygın akciğer iltihabı türleri açıklanmaktadır.

Biliyor musun Lungwort – pulmoner – bilimsel adı Latince “pulmon” – “ışık” geliyor. Bitki öyle adlandırıldı ki, formasyonun akciğer yapraklarının oval yaprakları akciğerleri andırır, bu da bitkiyi akciğer hastalıklarını tedavi etmek için kullandı. Efsaneye göre, Medunica’nın mavi çiçekleri ilk adamın Adem’in çiçekleri; ve pembe – Eve, ilk kadın. Böylece, bir bitki üzerindeki iki farklı renk, karşıtların birliği anlamına gelir.

Medinitsa paravernous

Bu yüksek dekoratif nitelikleri için takdir edilen oldukça nadir bir cinsidir. çalılar, kum ve çakıl toprakların çalılıkları, 1.500 m yükseklikte, Apennines dağ nehirleri boyunca çok sayıda yetişir sıcağı seven bitki.
Medinitsa paravernous

Geliştirilmiş bir köksap ile çok yıllık bir bitki. Bazal yapraklar uzun yaprak sapı üzerinde bulunur; birkaç kök sapsız yaprakları. Mızrak şeklinde formun yaprakları yaklaşık 20 cm uzunluğunda ve 10 cm genişliğindedir.

Bu türün medinyasının yaprak levhaları, yaprak yeşilden yeşile dönüştüğü için yaz aylarında yetişen ve büyüyen gümüş ve beyaz lekelerle kaplıdır. Mor-kırmızı çiçekler ile erken ilkbaharda çiçek sternum çiçeklenme; pedinküller 45 cm yüksekliğe ulaşır. Bu türlerden, gümüş yaprakları ile yeni hibrid bitki çeşitleri elde edilir. En ünlü marka, kış mevsiminin sertliği ile ayırt edilen Margery Fish’dır.

lungwort longifolia

Türler Kuzey-Batı Avrupa’da, İngiltere, İspanya, Portekiz, İsveç gibi ülkelerde, uzun yapraklı bir guatrın yaprak döken ormanlarda ve nehirlerin kıyılarında yetiştiği yerlerde yaygındır.
lungwort longifolia

Bu kadar 25 cm’lik bir yüksekliğe ulaşmak sapları uzun ömürlü bir bitkidir vardır. Alışılmadık mızrak şeklinde veya 20 ila 50 cm arasında sagital plaka sayfa uzunluğa ve yaklaşık 6 cm genişliğinde yer alır. Yukarıdaki yapraklar gümüşi beyaz lekeler ve tüylenme ile koyu yeşildir; Altta koyu gri-yeşil renk var. Sac levhalar diğer türlere göre daha yoğundur, bu nedenle parlak güneşe daha dayanıklıdır.

Uzun yapraklı lungwort çiçeklenme dönemi Nisan ayında başlar. Peduncles 25 cm’ye kadar bir yüksekliğe ulaşır, çiçekler rengini pembeden maviye değiştirir. En ünlü alt türler, beyaz lekeler ve parlak mavi çiçekler ile uzun dar yaprak plakaları ile karakterize, İngiliz damızlık Bertram Anderson sonra adlandırılır.

Medunitsa kırmızı

Redoubt, en fazla 300 ila 1600 metre yükseklikte, subalpin kayın ve çam ormanları ile Arnavutluk, Bulgaristan ve Macaristan dağlarında bulunur. Bu tür, süs ekimi açısından en ilginç olanıdır, çünkü kırmızı göğüslü kırmızı başlı adam karaktersizdir: parlak kırmızı, kırmızı bir çiçek rengine sahiptir, adını almıştır.
Medunitsa kırmızı

Bitki yoğun bir şekilde büyüyen uzun rizomlara sahiptir (yıllık artış 7 ila 15 cm’dir) ve 30 cm yüksekliğe kadar parlak yaprakların bir toprak örtüsünü oluşturur. Yaprak levhaları lekesiz, açık yeşil, uzunluğu 15 cm’ye kadar, bezler ve setalarla kaplıdır.

Bu tür, yoğun gruplar oluşturarak matlaşır. Kış dayanıklı, ancak soğuk dönemde koruyucu barınak gerektirir. Medunitsa kırmızı, bilinen en erken akciğer hastalığı türüdür.

Medynitsa officinalis

Medunitsa şifalı – bu tür Batı Avrupa’dan Sibirya’ya uzanır, esas olarak humus bakımından zengin topraklarda yetişir. Medynitsa officinalis

Yaprak plakaları düzenlidir. Keçi yaprakları uzamış, radikaldir – kordat veya oval şekli vardır ve uzun yaprak sapı üzerinde bulunurlar. Medunica officinalis Mayıs ayı başlarında çiçeklenmeye başlar. Çiçeklenme pembe, ama çiçek açtığı zaman, corolla mavi-leylak olur.

Hem beyaz çiçekleri hem de yaprakları olmayan, tıbbi şifalı bitkilerin çeşitli alt tipleri vardır. Mercan, soluk mavi çiçekler – – Cambridge Mavi, pembe ve Shishingherst White ile – beyaz: Özel dekoratif nitelikleri aşağıdaki sınıfları ayırt etmiştir. Görünüm lungwort ilaç nedeniyle halk tıbbında kullanılan bir bitki kullanışlı özelliklere, varlığına bahçecilikte çok popüler.

Önemli! Uygulanan haşlama ve kurutulmuş yaprak lungwort ve özellikle pulmoner tüberküloz, çocuk tüberkülozu bronşit, akciğer hastalığı ile birlikte taze suyu decoctions yanı sıra böbrek, karaciğer, hemoroid, kan hastalıkları, tiroid bezi hastalıkları.

Meduinitsa en yumuşak (yumuşak)

Lezbiyen yumuşak veya yumuşak, Tayp bölgesinde ve ayrıca Batı Avrupa’dan Doğu Sibirya ve Küçük Asya’ya kadar olan nadir ormanlarda yetişir. Bitkinin yapraklarının kadifemsi kenarı nedeniyle türler “yumuşak” olarak adlandırıldı. Meduinitsa en yumuşak

Lungwort rizomları kısa, knotty, siyah, kısa sapları, çiçeklenme dönemine yakın büyüyor. Bazal yapraklar pek fark edilmezler, çiçek açmadan önce bollaşırlar, kadifemsi tüylenme olurlar.

Yaprak plakaları keskin, geniş, eliptik şekilli olup, yaklaşık 20-30 cm uzunluğundadır. Parlak mavi veya mavi-mor renk, pedicels ve calyx glandüler-tüylü çiçekler. Çiçeklenme meyvesi bir ovaldir. Nisan ayının ortasından Haziran ortasına kadar yumuşakça çiçek açar.

En yumuşak ciğerotu nedir, bitkide değerli değerli özelliklerin varlığı nedeniyle hemen hemen her halk şifacıyı bilir. Tıbbi amaçlar için kuru yaprakları ve bunlardan taze sıkılmış meyve suyu kullanın.

Önemli! Çiçeklenme başlangıcından önce, çiçeklenme başlangıcından önce, yumuşak kabuklu yumuşak kısımlar oluşur.

Bitkinin yapışma ve infüzyonları balgam söktürücü, antiseptik, yara iyileşmesi, hemostatik ve büzücü etkiye sahiptir. Harici bir ajan olarak, bitki yapraklarının taze meyve suyu cilt lezyonlarını tedavi etmek için kullanılır.

Meduchnitsa belirsiz (karanlık)

Medunitsa karanlık ya da karanlık – Doğu Avrupa’da en yaygın akciğer kökü türüdür. Çok güçlü bir koyu kahverengi rizomla uzun ömürlüdür. Bitki tamamen sert glandüler kıllarla kaplıdır, gövde nervürlü ve hafifçe bükülmüş, 30 cm yüksekliğe ulaşır. Temiz olmayan Sihirbazı

Karın erimesinden hemen sonra çiçek açan erken çiçek açması görünümü, üstündeki saplarıyla yükseliyor. Bitki geliştikçe, saplar genişler, çapı yaklaşık 20-30 cm’ye ulaşır. Kök yaprakları yeşil, lekesiz, küçük ve dikdörtgendir.

Çiçekler ağırlıklı olarak leylak, bazen beyaz veya mor renk tonu örnekleri vardır, sapın sonunda ve çiçeklenme-kıvrımında toplanır. Olgunlaşma sürecinde kuru meyveler dört tek tohumlu besiye ayrılır. Tohumlar olgunlaştıktan sonra, çiçek filizleri tamamen birlikte ölür ve bitki kökleri rozetleri vardır.

Saraciye şekeri (lekeli)

Seduce, İtalya ve Fransa ormanlarında bir yer örtü tesisi olarak yetişir. Bitki, büyük oval yaprakları yaklaşık 27 cm uzunluğunda ve 10 cm genişliğinde, çok yıllık bir bitkidir. Yaprak plakası gümüş renkli lekeler ile mat, koyu yeşildir. Eyer cadı

Çiçek salkımına pembe, mavi geçen huni şeklindedir. Şeker lionwort, dekoratif nitelikleri çarpıcı bir dizi alttür ve çeşitleri doğurdu benzersiz bir türdür.

En ilginç olanları:

  • Bayan Ay – kırmızı-mor sıradışı çiçekler ve zarif yaprakları ile;
  • Dora Barnsfield, hafif pembe çiçekli, hızlı büyüyen bir medlinadır;
  • Argent Group – koyu mor renk doygun renk çiçek salkımları ve neredeyse tamamen gümüş yaprakları ile;
  • Silverado – sıradışı yaprakları, merkezde simli ve kenarlarında yeşil sınır.

Aynı zamanda çiçekçilerle eşit derecede etkili ve popüler olan Batı cinsi şekerlerin şekerleme çeşitleri de bilinmektedir: Bowles Red ve Janet Fisk.

Küçük Kaldırıcı Medynitsa

Ciğerotu angustifolia Orta ve Güney Avrupa’nın siyah, hem de kumlu veya karbonat topraklarında, çalılıklarda, ışık ormanda kenarlarında yetişir. Kaba ve sert bir tüylenme ile kısa, siyah, kord benzeri kökleri ile otsu çok yıllık bir bitkidir.
Küçük Kaldırıcı Medynitsa

Üssünde güçlü, tüylü pullu, 15 ila 40 cm yüksekliğe ulaşır Yapraklar mızrak şeklinde ve doğrusal-hançerdir. Bazal uzun ve dar, yaklaşık 20-30 cm uzunluğunda ve 2-3 cm genişliğinde bırakır; Cauline akut, sapsız, sert tüylü, ayrıca doğrusal-hançer bırakır.

Çiçekler çiçek bukleler-bukleler toplanır, üçgen, dikdörtgen dişleri ile çan şeklinde bir kaliks vardır. Çiçekler parlak mavi veya mavi-menekşe. Bitki Nisan-Mayıs aylarında çiçek açar. Bu medunitsa türü uzun bir ekim süresi ile karakterizedir ve dinlenme periyodu yoktur.

Biliyor musun Akciğer köpeğindeki kişilerde sıklıkla bir dış yara iyileştirici ilaç olarak kullanıldığından dolayı, “çift yönlü çimlere” takma adı verilmiştir. Bir medoonwoman için bir başka popüler isim, iyottan gelen deriye uygulandığında yapraklarının taze meyve suyunun küçük sarı lekeler bırakması gerçeğinden elde edilen “iyot otu” dır. Ve adı “dilin dilleri” adı verilen bitki, yapraklarının ortaya çıkması nedeniyle alındı: Sığırların dillerine benzer, sert, kaba ve tüylü.