Ephedra atkuyruğu: tıbbi özellikleri, uygulama

Ephedra atkuyruğu: tıbbi özellikleri, uygulama
Ephedra Atkuyruğu, hangi denir ephedra ve dağ ephedra – Akciğer hastalıklarına karşı savaşmaya yardımcı olan eşsiz bir tıbbi bitki. Nerede bulunur ve tıbbi amaçlar için nasıl kullanılır, daha fazla öğreniriz.

tanım

ephedra Yunancadan “koltuk” olarak çevrilir. İsmin, bitkinin görünümü ve sap üzerindeki yaprakların olmaması nedeniyle verildi. Bitkinin bulunması kolaydır – çalı üzerinde 1.5 m uzunluğa kadar olan yoğun bir dallanma kolu, küresel bir şekil verir. Tuttukları sap, gri çalıların en sert, rustik kısmıdır.

Sami dalları oldukça uzun, düz, ince, segmente ve -. 2 cm’lik bitkilerde bulunur ve yaprakları – sadece 2 vardır, bunlar, küçük pullarla kaplı, birbirine bakan kökünden büyümeye uçta bir üçgen şeklindedir.
tanım
Çok yıllık vejetatif yeniden üretebilir, doğada bitki kök döller tarafından ekilir. Ephedra’da tek çiçekli kadın ve erkek spikelets vardır. Mayıstan hazirana kadar efedra çiçekleri, daha sonra küçük yuvarlak turuncu veya kırmızı meyveler görülür. Bu çam kozalakları yenilebilir, etli ve tatlıdır.

Zubovka, sedge, mokritsa, kanuper, tüy otu, karga ve stevia: yararlı özellikleri ve bu gibi otlar, tıbbi amaçlar için kullanım hakkında daha fazla bilgi edinin.

Bu kabarık kalın çalı dağlık araziyi seviyor. Subalpin, dağ-orman ve dağ-bozkır kemerlerinde oluşur. Orta Asya, Çin ve Moğolistan’da, Sibirya’nın batısında, Rusya’nın güneydoğusundaki Kafkasya’da bulabilirsiniz. Çalılar deniz seviyesinden en az bin metre yükseklikte taş ve moloz yığınları arasında büyür.

Bu toprakta güçlü bir kök sistemi tarafından tutulurlar. Ephedra, geniş bir alana yayılabileceği açık güneşli araziyi tercih ediyor.

Ephedra atkuyruğu diğer tür isimleri vardır – orta ve aracı. Hala çağrılabilir kuzmic çimen – Tıbbi bitki Fedor Kuzmichev’in popülerleştiricisinin onuruna.
tanım
Doğu tıbbında birkaç bin yıl önce kullanılmaya başlandı, ancak sadece XIX yüzyılda tıbbi özellikler ciddi olarak araştırılmaya başladı.

Biliyor musun Asya’daki efedra saplarının külleri, çiğneme tütününe bir katkı maddesi olarak kullanılır.

Kompozisyon ve besin değeri

Kozalaklıların kimyasal bileşiminde, aşağıdaki unsurlar ayırt edilir:

 • alkaloidler;
 • flavonoidler;
 • flavonlar;
 • tetrametilpirazin;
 • katekol;
 • flobafen;
 • taninler;
 • amino asitler;
 • askorbik asit (C vitamini).

Alkaloidlerin çoğu genç dallarda, en azından meyvelerde konsantre edilir. Alkaloidlerin% 60’ından fazlası, adrenalin prensibine etki eden bir ilaç maddesi olan efedrin’i oluşturur. Bush’u akciğer hastalıklarının tedavisi için değerli kılan bu bileşendir.
Kompozisyon ve besin değeri
Makro ve mikroelementler arasında potasyum, kalsiyum, magnezyum, çinko, manganez, kurşun, demir izole etmek mümkündür.

Terpenler nedeniyle bitkide iğne yapraklı kokusu – esansiyel yağlar.

Biliyor musun Efedrin, 1887 yılında Çin mayası “ma-huang” ‘da keşfedildi – ve 40 yıl sonra özelliklerini tahmin etmeye başladı.

Faydalı özellikler

Efedra vücut üzerinde rahatlatıcı bir etkiye sahiptir – koroner damarları ve akciğerlerin damarlarını genişletir ve aynı zamanda kan basıncını arttırır. Tonları ve solunum sistemini uyarır – kasları, damarları etkiler ve solunum organlarının çalışmasını tetikler. Bu nedenle, astım için kullanılan ilaçların bir parçasıdır.

Alerjik reaksiyonları ve akciğerler üzerindeki olumsuz etkilerini ortadan kaldırır – bir apse ile nefes almayı kolaylaştırır.

Bitki, öğrencileri genişletebilir, glokom için yararlıdır.

Emici özellikler sayesinde, buradaki kaynatma, ilaçlarla zehirlenmeye yardımcı olabilir.

uygulama

Ephedra, aerosol alerji ilaçlar, astım, bronşit için ilaçların üretiminde bulunan – Teofedrin, Efatin, solutan, eskodol anti-şok ilaçlar.

Satışa ayrı olarak ampul efedrin hidroklorür bulmak mümkündür, ayrıca tabletlerde de bulunur.
uygulama
Çok yıllık bu amaçla kullanılır:

 • uyarılması ve solunum merkezinin normalleştirilmesi için – efedrin, kan-beyin bariyerini geçer ve bronşiyal kas rahatlatır ve böylece alerjik reaksiyonlar ve obstrüktif hastalıkları nefes derinleşmiş kolaylaştırır solunum sistemini uyaran adrenerjik reseptörleri harekete geçirir;
 • CNS’yi uyarmak için – ana etki enüreziyi tedavi etmek için kullanılan kortikal bölgelerdir;
 • Kalp – sinouriküler ve atriyoventriküler tıkanıklıkların nadir bir sinüs ritmi ile çalışmasını iyileştirmek bir bitkinin yardımıyla ortadan kaldırılır;
Ayrıca kardiyovasküler sistemde faydalı etkilenir: Karaca ot, calendula, kekik, kayısı, kırmızı kuş üzümü ve yeşil elma.
 • kan basıncını arttırmak için;
 • Karaciğerdeki kan akışını iyileştirmek için;
 • Sepsis sonrası vücutta iyileşme, operasyonlar, hastalıklardan kaynaklanan komplikasyonlar;
 • kalbin vuruş hacmini güçlendirmek için;
 • Bazı durumlarda – fibrinolizi hızlandırmak, kan damarlarının daralmasını, hipotermi.

Sıklıkla halk tıbbında kullanılır – romatizmadan kurtulmak, gastrointestinal sistem, alerjiler, burun akıntısı, baş ağrıları tedavisi için.

Evde tedavi için, çimlerin üzerinde infüzyonlar, decoctions ve çaylar kullanılır:

 1. Tıbbi et suyu için iki bardak sıcak suya 1 çorba kaşığı kuru ot dökmeniz gerekir. Yarısı buharlaşana kadar sıvı pişirin. Daha fazla soğumaya ve gazlı bezden geçene kadar bekleyin. Günde 3 kez bir çay kaşığı üzerinde hazır bir içecek içebilirsiniz.
 2. İnfüzyon bir bardak kaynar su ve bitkinin 1 çay kaşığı yapılır. Çıktı, ilacın günlük dozudır.
 3. Çay için 1 çay kaşığı bitki alın ve iki bardak kaynar su dökün. İçecek infüze edildiğinde ve biraz soğuduğunda, günde yaklaşık 4 kez bir fincan kadar içilebilir. Bu soğuk algınlığı, bronşit ve düşük tansiyon ile yardımcı olacaktır.
Önemli! Bitki zehirlidir – toksik dozlarda merkezi sinir sistemi ve nöbetlerinin aşırı uyarılmasına neden olabilir. Bu nedenle, tıbbi bir formda bile, doktor ile görüştükten sonra alınabilir.

Kontrendikasyonlar ve zarar

Her şeyden önce, bir bitki içeren ilaçların dozajını aşmayın. Özel kontrendikasyonları:

 • hamilelik ve emzirme;
 • uykusuzluk;
 • diyabet;
 • taşikardi;
 • hipertansif kalp hastalığı;
 • kalp kaslarına ciddi hasar;
 • ilaca kişisel hoşgörüsüzlük;
 • Çocuklar tarafından kullanılamaz.

Kontrendikasyonlar ve zarar
Ayrıca gece için et suyu ve infüzyonları kullanmak istenmeyen bir durumdur – çim sinir sistemini harekete geçirecek ve uykusuzluğa neden olacaktır. Doz tüm gün boyunca bozulursa, son doz yatmadan önce en az 3 saat olmalıdır.

Önemli! Ilacı kullandıktan sonra, bulantı, kusma, ishal, titreyen ekstremite, kötü iştah – advers reaksiyonlara sahip olmadığından emin olun. Doz aşımı durumunda, mideyi hemen yıkayın, ardından bir doktora danışın.

kütük

Bir ilaç olarak, iğne yapraklılar tamamen kullanılır, sadece kökler yetersizdir. En kullanışlı şey yeşil dallar. Sonbahar ve kış için uygun hammaddelerin toplanması en iyisidir – o zaman çimen yararlı maddelerle daha doyurulur. Mayıs’tan Temmuz’a kadar, içindeki alkaloidlerin düşük içeriği nedeniyle bitkinin toplanması mantıklı değildir.

Temel satın alma kuralları:

 1. güneşte 6 gün ve evde 4 kurutmak için – aksi takdirde alkaloidler solur;
 2. özel kurutma aparatında veya 30 ° C’de bir fırında kurutulabilir;
 3. güneş yoksa, sıcak bir odada – çatı katında, mutfakta kuruyabilir;
 4. dallar dokuya ayrı ayrı yerleştirilmeli, diğeri birbiri ile örtüşmeli;
 5. Hazır şifalı bitki, kapalı bir kapta saklanmalıdır, böylece hayvanlar oraya başlamaz.

Bitki çok yaygın değildir, bu nedenle sadece belirli yerlerde toplanabilir. Buna ek olarak, her yıl hasadı tek bir yerden yapmanıza gerek yoktur – aksi takdirde çimen ölür.

Genel olarak, bir günlük yapmak zor olmayacaktır, ancak ayrıca hazır kuru ot satın alabilirsiniz.
kütük
Böylece, efedra’nın birçok hastalıkta çok yararlı olabileceğini öğrendik; her şeyden önce, astım hastaları ve akciğer hastalıkları olan kişiler için preparatlar belirtilir.

Astım ayrıca portolak, kırlangıçotu, gül, aloe, yaban turpu ve pion ile de tedavi edilebilir.

Ancak, bitki istenmeyen sonuçlardan kaçınmak için sadece bir doktor gözetiminde kullanılmalıdır.