En popüler türlerin seçimi

GentianGentian (Gentia)na) büyük çiçeklerinin rengini etkileyen çok taraflı bitkiler. Variety gentian, deneyimli bahçıvanları bile şaşırtabilir. Gentian, gentian ailesine ait yıllık ve çok yıllık bitkilerden oluşan bir gruptur. Bu bitkinin yaklaşık 400 türü dünya çapında bilinmektedir. Birçok türün yerli toprakları Asya’dır. Antarktika ve Afrika hariç tüm kıtalarda Gentian yaygındır. Türünün 90’dan fazlası kültürde kullanılmaktadır. Bu makalede, en popüler türler ve onların detaylı açıklama.

Yıllık Gentian Türleri

Yıllık gentian türler şaşırtıcı derecede dayanıklı bitkilerdir. En iyi temsilciler, sakallı bir centilmen ve centilmenlere ait. Ancak, bahçe tasarımında yıllık beyefendi nadirdir.

sakallı

Gentian sakallı

Gentian sakallı yıllık otsu bir bitkidir. Sakalıyı andıran ince alt kökleri ile, 6-60 cm yüksekliğinde dik kaynaklanıyor. Büyük çiçekler “çan” mavi-menekşe. Bitki Temmuz – Ağustos aylarında çiçek açar. Çayırlarda, orman saçaklarında, sulak alanlarda yetişir.

Bitkinin toprak üstü kısımları (yapraklar ve çiçekler) Tibet halk hekimliğinde kullanılır. Bitkiler safra hastalıklar, akut böbrek yetmezliğinin pnömoni komplikasyonlar, gastrointestinal sistem hastalıkları, hem de çeşitli bulaşıcı hastalıkların tedavisi için, karaciğer, dalak iltihabı kullanılır.

Sakallı gentian’ın çiçekleri, karmaşık hazırlığın ana bileşenlerinden biridir. kuru öksürük, ateroskleroz, sinir sistemi, taşikardi, pnömoni, romatizmal hastalıklar, gut hastalıkları için kullanılır. Akut karaciğer yetmezliğinde sakallı anaçanın kaynatma veya kuru ekstresinin etkinliğini deneysel olarak doğruladı.

yayvan

Yavru Yavru

Yayılan yılan otu 15 cm’ye kadar büyür, yaprakların bir bazal rozetine ve ayrıca gövdede bir ya da iki çift yaprak vardır. Bu yıllık bitki haziran ayından eylül ayına kadar çiçek açar, ancak bazen çalıların üzerindeki çiçekler Kasım sonuna kadar devam eder. Tohumlar ilkbaharda veya sonbaharda filizlenir. Tohumlar ayrıca birkaç yıldır dinlenebilmektedir. Yayılmış gentian, kuzey ve kuzeybatı Avrupa’nın kırsal alanlarında yaygın olarak dağıtılmaktadır. Diğer bölgelerin iklim koşullarında, bu türden bir centilmen savunmasızdır ve nadirdir. Gentian fidanları, “İngiliz Biyolojik Çeşitliliğinin Korunmasına Yönelik Eylem Planı” çerçevesinde öncelikli türlerden biridir.

Centian yıllık türler

Çok yıllık gentian türler, en orijinal yaz çiçek bitkilerinden biridir. Çok dayanıklı ve tamamen kış dayanıklı, bu yüzden bahçe tasarımında en çok talep var. Çok yıllık çiçek en popüler temsilcileri bahar yılan otu, Dahurian, sarı, Koch, Klus, macrophylla, Grandiflora, gür, ternifolia, trehtsvetkovaya, angustifolia, kaba ve diğerleri Çince ile dekore edilmiştir.

Çok yıllık beyefendiler, hem Asya hem de Batı halk tıbbında uzun bir kullanım geçmişine sahiptir. Batı’da, centilmen sarı tıbbi değerdir ve koha, ilkbahar ve diğerleri ekimlerde kullanılır. Tam tersine, Asya’da (Çin) halk hekimliğinde başka türden uzun ömürlü insanlar yaygındır: büyük yapraklı ve sert.

bahar

Bahar centiyana

Bahar centiyanının gövdeleri tüm türler arasında en kısa olanıdır: uzunluk sadece birkaç santimetre. Pedicel 3 cm’den fazla büyümez. Bununla birlikte, bitki bu eksikliği derin mavi rengin güzel ve parlak çiçekleri ile telafi eder. Bahar centilmen durumunda, bitki çiçeklerinin baharın başlangıcında ve yaz başlangıcında (Mayıs-Haziran) düştüğü dönem.

Bahar centiyan Orta Avrupa’da yaygındır. Bunun için doğal çevre, alpin peyzaj için ideal, güneşli alpin çayırlarda büyüyen kireç taşıdır. Alternatif olarak, bu bitkiyi bahçenizde veya avluda geçmeye çalışabilirsiniz. Dikimden önceki toprak nemli, iyi drenajlı ve humusla zenginleştirilmelidir. Penumbra’da bir bahar centilmeni dikmek arzu edilir, ancak tam güneşte mümkündür. Yazın sıcak ve kuru olan bölgelerde, bitki güneşten korunmaya ihtiyaç duyacaktır.

Biliyor musun Bir kişinin yay centiyana evine getirildiğinde Yüzyıllar boyunca, yılan otu, neredeyse büyülü rasteniem.Soglasno eski bir efsane olarak kabul edilir, bu yıldırım çarpması tehlikesiyle karşı karşıya.

Dahurian

Daurian Gentian

Gentian dahur sapının yüksekliği 15-30 cm’dir.Tübüler mor-mavi çiçekler Ağustos ayında ortaya çıkar. Bu uzun ömürlü habitatlar otsu eğimler, bordürler, kumlu yerler ve kuru stepler. Doğal alan: Doğu Asya (Moğolistan, Çin). Saplar büyüdükçe, zemine düşer ve geniş ve parlak yeşil çim biçimli bir temizlik oluştururlar. Diğer bitkiler arasında yetiştirildiğinde, Daurian centiyan daha dikey olarak büyür. Soğuk bölgelerde, bu çok yıllık güneşte büyümesi arzu edilir – bitki kısmi gölgede daha iyi hisseder.

Önemli! Dauryan centiyana dayanıklı ve mükemmel kışa dayanıklılık vardır. Bu nedenle, eEğer bir centilmen diktiyseniz, bu türün lehine bir seçim yapın.

sarı

sarı
Sarı centiyana büyük, güçlü, uzun ömürlü bir bitkidir. Bitki ayrıca centiyana büyük veya centiyana şifalı olarak da adlandırılır.
Yaşam beklentisi 50 yıla ulaşabilir, ancak ilk çiçeklenme yaklaşık on yıl beklemek zorunda kalacaktır. PSarı gentianın büyüklüğü 1.50 m’ye ulaşır.

Yapraklar nervürlüdür ve bitkinin gövdesini kucaklar. Büyük sarı çiçekler yaprakların tabanında sıkıca toplanır. Çiçeklenme dönemi: Haziran-Ağustos. Gentian’ın kökü mayıstan ekime kadar hasat edilir. Şu anda bitki çeşitli Avrupa dağlarında yaşamaktadır: Güney Avrupa, Alpler. Çimler, deniz seviyesinden 2500 metre yükseklikte bulunabilir.

Önemli! Sarı gentian’ın hasat döneminde çok dikkatli olmalı: Bu bitki ile karıştırılabilir beyaz chamois – çok zehirli bitki. Onları yaprakların yapısına göre ayırt edebilirsiniz: yaprakları, kökün tabanında çiftler halinde büyür, ve Karaca otunun yaprakları her zaman üç büyür ve düzensiz dağılır.

Bu şifalı bitki geleneksel olarak çeşitli sindirim bozuklukları için kullanılır. Sarı kantaron ishal antiseptik, hem de bir takviye aracı (yorgunluk) olarak uygulanır, mücadele etmektedir, iştahı uyarır. Bitki bitkisel çay şeklinde kullanılır. Rhizomlar ve kökler fitoterapide kullanılır.

Çince dekore

Çince dekore

Bu uzun süredir bitki, çoğunlukla kuzeydoğu kesiminde, Çin’de yaygındır. Hasat sonbaharda. Gentian çiçekler sarımsı kahverengi. Kökler pürüzlüdür. Çimen hafif bir kokuya ve acı tada sahiptir.

boğaz ağrısı, deri hastalıkları, hastalık gospel (sarılık), karaciğer ve safra kesesi, baş ağrısı ve baş dönmesi gibi bir antidepresan ile, ağızda ülser: dekore Gentian Çin aşağıdaki hastalıkların kullanımını göstermektedir. Halk hekimliğinde Çin centilmen genellikle bir kaynatma veya tentür şeklinde kullanılır. Suyu alınır veya dışarıdan kullanılır.

Koch adlı

Koch adlı

Kocha (gostachevka besstobelnaya) – başka bir tür yıllık centilmen. Bu türün kendine özgü özelliği, bitkinin bir sapa sahip olmaması ve zemine çok yakın olması. Bitki oldukça düşüktür (yüksekliği sadece 5-10 cm). Yapraklar bir bazal rozet içinde toplanır. Yaprak kenarları pürüzsüz, tek çiçekler mavimsi mavi renktedir. Koch’un çiçeğinin yağmurlu havalarda kapanması için bir özelliği var.

Bitki, Avrupa dağlarında (Alplerde) yaygındır. Çiçeklenme dönemi mayıs ayından ağustos ayına kadar sürer (yere bağlı olarak). Bu tip bir centilmen bir süs bitkisi olarak sınıflandırılmıştır. Tohumlar ve vejetatif olarak yayılır. Photophilous.

Klus

Klus

Gentian Klosi, büyük çiçekler ve kısa bir pedicel ile çok yıllık otsu bir bitkidir. dışsal olarak gentian koch’a çok benzer. Yükseklik 8-10 cm. Avrupa’da dağılmış (Pireneler, Alpler, Apeninler ve Karpatlar dağlarında). Tercih edilen habitatlar, kireçtaşları ve taşlı kayalardır. Tohumlar yılın herhangi bir zamanında ekilebilir, ancak soğuk dönemden faydalanmak için kış veya erken ilkbaharda yapılması daha iyidir. Fayda ıslak kompostta. Bu nedenle, tohumları ince bir kum tabakası ile kaplamanızı öneririz.

Biliyor musun Göcečavka Klosi, 16. Yüzyılın en büyük ve en önemli Avrupalı ​​botaniklerinden biri olan Charles Klucius (Charles de Lecluse) şerefine atandı.

Büyük yaprak

Gentian Büyükşehir

Gentian büyük yapraklı – uzun ve çekici, çok yıllık bir bitkidir. Orta ve güney Avrupa’nın dağlık bölgelerinde yetişir. Bu çok yıllık uzun ve geniş yaprakların yanı sıra yüksek tek bir gövdeye sahiptir. Yaprakların rengi mavimsi yeşildir. Bitki 140 cm’ye kadar büyür.

Sonbaharın başlarında, büyük yapraklı mercirin kökü kazılır ve kurutulur. Kökün özleri antibakteriyel ve anti-inflamatuar etkiye sahiptir. Tıbbi amaçlı tedavi için kullanılan geniş yapraklı centiyana sindirimle ilgili problemler, örneğin iştah ve gaz kaybı (şişkinlik). Ek olarak, bitki bir genel tonik ve sıkılaştırıcı ilaç.

grandiflora

Gentian Daha Büyük Renk

Gentian büyük gövdeli – inanılmaz güzel otsu bir bitkidir. Bu türün çiçekleri bitkinin kendisinden çok daha büyüktür. Yüksekliği çok yıllık – 4-5 cm.Sapları bekar. Kaliks çan koyu mor-mavi tsveta.Kornevische sürünen, sayısız saplarını taşıyan, kollara. Çiçeklenme dönemi Haziran-Ağustos’ta, Orta Asya’da geniş renkli bir centiyana yaygındır. Bitki yüksek çayırlar bulunabilir ve kayalık rossypyah.V Tibet tıbbı bulaşıcı ve kardiyovasküler hastalıklar, hem de bir tonik için kullanılmaktadır.

bereketli

Gentian muhteşem

Gentian muhteşem – gentian ailesinin en küçük türlerinden biri; bitkinin yüksekliği yedi santimetreden fazla değildir. Yapraklar dar ve subulate. Çiçekler beyaz, tek, geniş, huni şeklinde, soluk beyaz, bu tür de çan şeklindeki çiçeğin ortasında kararan tarafından ayırt edebilirsiniz. Deniz seviyesinden 3200-4500 metre yükseklikte alpin çayırlarda görülür. Çin’de yaygın olarak dağıtılır (Yunnan Eyaleti, Lijiang Şehri). Haziran ve eylül arasında yemyeşil yılan çiçeği çiçek açar.

ternifolia

Ternifolia otsu çok yıllık, soluk mavi çiçekler ile nispeten kompakt bir çeşittir. Çok yıllık 4-10 cm yüksekliği. Yükselen, basit kaynaklanıyor. Yaprakların kök rozetleri zayıf biçimde gelişmiştir; yaprak bıçakları üçgen, keskin. Yeşillik rengi açık yeşildir. Çiçekler tek, sapsız. Corolla açık mavi koyu mavi çizgili, tübüler-campanula, huni şeklinde, 4-6 cm yüksekliğinde.

Çiçeklenme mevsimi sonbaharda düşer. Bitki Asya’nın taşlık bölgelerinden geliyor. Çin’de hala yaygın olarak yetiştirilmektedir. Güneş, çok miktarda nemli asidik toprakta dolduğunda, bu centilmen tohum ekiminde kullanılması önerilir.

Trehtsvetkovaya

Üç çiçek centiyana

Üç çiçekli gentian uzun, çiçekli, çok yıllık bir bitkidir. Bu türün yüksekliği 120 cm’ye kadar ulaşabilir. Habitat, özellikle yol kenarlarında çimenli yerlerdir. Çok yıllık Asya ormanlarında (Çin, Moğolistan, Kore, Japonya) yaygındır. Bitki ağustostan eylül ayına kadar çiçek açar. Büyüme döneminde Gentian üç çiçekli, nemli ve iyi drene edilmiş bir toprağa ihtiyaç duyar. Işık mümkün olduğunca yoğun olmalı, sıcaklık çok yüksek olmamalı, atmosferik nem minimum seviyede olmalıdır.

Üç renkli gentian’ın antibakteriyel özellikleri vardır. Bitkinin kökleri, sindirim sistemi için mükemmel bir tonik olan acı bileşikleri içerir. Kök aynı zamanda sarılık, egzama, konjunktivit, boğaz ağrısı tedavisinde de kullanılır. Gentian kök sonbaharda toplanır ve daha sonra kullanılmak üzere kurutulur. Bu bitkiyi tıbbi amaçlar için kullanmadan önce bir uzmana danışmanız gerekir.

iğde

Dar yapraklı yılan

Dar yapraklı centiyana, en hızlı büyüyen çeşididir. Sıradan bahçe topraklarında harika hissediyor. Bahçe ziyaretçilerinin zevkine göre bitki, koyu mavi rengin muhteşem “çanları” ile çiçek açar. Çiçeklenme dönemi: Mayıs, Haziran. Bitkinin boyu 8-10 cm. Zamanla, bu tür bir centiyan, büyük çimenli paspaslar oluşturur. Dar yapraklı centiyanın yetiştirilmesi tam güneşte veya penumbrada olmalıdır.
Uzun ömürlü olan topraklar asidik olmalıdır.

kaba

Gentian kaba

Gentian kaba, Korece ya da Japon centiyalı olarak da adlandırılır. gentian ailesinin bir başka uzun ömürlü türüdür. Bitki, Amerika Birleşik Devletleri ve Kuzey Asya’da (Japonya) çoğu bölgesinde dağıtılmaktadır. Yaz aylarının ortasına sert bir yılanın çiçeklenme zamanı düşer. Bitki az ya da çok dik, 30 cm yüksekliğe sahiptir. Oval düzensiz kenarlı bırakır. Her yaprak çifti, tabandaki sapı kaplar. Kaliks tübüler, uzamıştır. Çiçekler mavi veya koyu mavidir. Sert bir centilmenin acı kökü, Japon halk tıbbında bir tonik olarak kullanılır. Ayrıca, karaciğer ile ilişkili bir dizi hastalık tedavi edilir.

Çiçek açması gentian – süs bahçecilikte kullanılan en dayanıklı bitkilerden biri. Gentian farklı çeşitleri yetiştirerek, ilkbahardan sonbaharda bahçenizde çiçek açan muhteşem bir koleksiyon toplayabilirsiniz.


Loading...