En iyi domates çeşitleri: tarifler, avantajlar, dezavantajlar

En iyi domates çeşitleri

Yeni başlayanlar bahçıvanlar, mükemmel bir hasat elde etmek için neyin dikilmesi gerektiği sorusuyla kesinlikle ilgileniyorlar.

Bu makale domates yetiştirmede başarılı olmak isteyenler içindir.

Sonuçta, çeşitli domates çeşitleri vardır ve bunların hepsi tadı, rengi, boyutu ve diğer özellikleri bakımından farklıdır.

Bu nedenle, leziz domatesleri almak için bir hedef belirlerseniz, bu bilgi sizin için.

Domates çeşidi “Ebedi Çağrı”

Bu tür domates, hem korunan zeminde hem de açık zeminde yetiştirilebilir. Belirleyici çeşitler anlamına gelir, yani 4 ila 5 fırça ortaya çıktığında büyümeyi durdururlar.

Bunlar erken domatesler, çabuk olgunlaşırlar. Çalılar iyi büyür, bastın kendisi yoktur. Yapraklar orta boyda, yeşil renkte doymuş.

Bitkinin boyu 70 cm’ye ulaşır, meyveler büyüktür, ortalama 100 – 200 g ağırlığındadır, ancak uygun bakım ile 0,9 kg’a ulaşabilir. Şeklinde, yuvarlak, yivli, düzleştirilmiş, kırmızı domateslerdir. Hamur sulu, etli, tatlı bir tadı vardır. Bir bitki 5 ila 9 kg arasında meyve verebilir.

haysiyet:

 • yüksek verim
 • ağır meyve
 • sert bir iklimde bile büyüyebilir

eksiklikler:

 • olgun meyveler hafifçe görünümünü bozar.
 • çeşitliliğin özelliklerinden dolayı, en zengin ilk mahsul olacak ve meyve zaten büyüklükte azaltılacaktır.

Fide dikmeden önce 55 – 60 gün fidan dikmelisiniz. Tohumlar normal plastik bardaklarda ve özel bir kapta (kaset) ekilebilir. Ayrıca, özel mağazalar, fidanlar ekildikten sonra yere yerleştirilen özel turba turbaları için çok çeşitli seçenekler sunar.

Fideler için toprağın en iyi çeşidi toprak karışımıdır, ancak bağımsız olarak yapılabilir. Kendi üretiminiz için her zamanki bahçe arazisi, humus ve kum almak gerekir. Bunlar toprak karışımının bileşenleridir, bunlar 3: 3: 4 oranında karıştırılmalıdır. Bu tür bir karışım iyi “ezilmiş” olmalıdır, yani, bir elek boyunca süzülür, böylece topaklar yoktur.

Normal toprakta çeşitli patojenler olabileceği için, dezenfeksiyon için buharla tedavi edilmelidir. Toprak karışımı fideler ile doldurulmalı ve daha sonra sıkıştırılmalıdır.

Tohumların ekilmesi için, her kapta küçük çöküntüler yapmanız ve fidelere bir alternatif elde etmek için oraya 2 tane tohum koymanız gerekir (daha zayıf olanı kaldırılırsa, daha güçlü olanın bırakılması gerekir). Tohumlar aynı toprak karışımı ile uyumaya ve ilk çekime kadar bir filmle örtülmelidir. Çok önemli faktörler sıcaklık ve aydınlatmadır.

domates çok fazla güneş ışığına ihtiyaç var, ve özellikle çalılar fideler durumundaysa. Bu nedenle, bölgenizdeki ışık günü yeterince uzun değilse (14 – 16 saatten az), o zaman fidelerin yetişmesi gereken özel yapay aydınlatma tesis edilmelidir.

Tencereleri farklı kenarlarla sürekli olarak döndürmek gereklidir, böylece ışık fidelere mümkün olduğu kadar eşit bir şekilde girer. “Ebedi Çağrı” çeşidinin fidesi için en uygun sıcaklık 23-25 ​​° C olacaktır, ancak sertleşme sıcaklığı 18-20 ° C’ye düşebilir.

Fideleri sık sık sulamanız gerekir, fakat bolca değil, su durgunlaşmaz. Fide hala küçük olduğunda, sulama en iyi bir püskürtme tabancası ile yapılır. Ancak fide yeteri kadar büyüdüğünde suyu bir tepsiye dökmek daha iyidir. Sonra kökler daha güçlü olacak.

Fideler 3 – 5 cm’ye uzandıktan sonra ekilmelidir. Bu sürece bir seçim denir. Fideler düzenli olarak döllenmiş olmalıdır. İlk kez bu prosedür, seçimden 2 hafta sonra gerçekleştirilir.

Fidelerin tüm büyüme dönemi için, 2 hafta arayla 3-4 kez gübreleme yapılmalıdır. Hem organik hem de humatları dölleyebilirsiniz. Iniş için, daha sonra 1 metrekare. Her bitkinin yeterli alana sahip olması için 2 – 3 fidan yerleştirebilirsiniz.

Domates yetiştiriciliği hakkında okumak da ilginç

yeryüzü çalıların etrafında ve aralarında ihtiyacınız var düzenli olarak gevşetin, Arazi yetiştirmek için her 9 ila 12 günde bir ve yeterince derin. Tepenin, bitkinin yeni kökler oluşturması için yapılmalıdır.

Fidan diktikten 10-11 gün sonra, çalılıkların etrafındaki toprağa dökülmeli ve daha sonra da aynı topraklar toplanmalıdır. 2,5 – 3 hafta sonra, bu prosedür tekrarlanmalıdır.

Domates düzenli olarak sulanmalıdır, ancak yerde fazla su olmamalıdır. İlk sulama dikimden hemen sonra yapılmalı ve çalıların sulanması bol olmalıdır (1 çalılık başına 1 litre). 10 gün beklemeniz gerekir ve daha sonra çalılıkların başına kesinlikle 0,5 – 1 litre su hesaplayarak kökleri suyla sulandırınız.

Nemin olmaması gün batımından hemen sonra veya bulutlu havalarda daha iyi olur, böylece yapraklar güneş yanıklarına neden olmaz. Özellikle bitkiler çiçeklenme sırasında neme ihtiyaç duyarlar. Sulama ile üst pansuman birleştirmek daha iyidir.

Toprağı düzenli olarak dölleyin. İlk kez dikimden 1,5 – 2 hafta sonra bunu yapmak daha iyidir. Daha sonra, hem organik hem de mineral gübreleri, süperfosfat ilavesiyle (10 litre çözelti başına 20 g) bir sığırkuyruğu (8: 1) ile su karışımı şeklinde yapmalısınız. Bu karışımın 10 litresi 10 çalılık için yeterlidir. Sonraki iki besleme kuru olmalıdır, bu yüzden onları gevşetme veya yumuşatma ile birleştirmek daha iyi olacaktır.

Hesaplama 1 m 2’de yapılır. Burada süperfosfat, potasyum tuzu ve amonyum nitrat (2: 1.5: 1, gram ile hesaplama) eklenmelidir. “Ebedi Çağrı” nın çeşitliliği oldukça ağır meyvelere sahip olduğundan, çalılıkları zamanında delmek ve bağlamak gerekir. 1 çalılık başına 2 ila 3 meyve çekimi bırakmak yeterli olacaktır.

Bu bitkileri merkezi çekime yaklaşık 10 cm mesafede yere sürmeniz gereken kazıklara daha iyi bağlayın. Jartiyer için sapa zarar vermeyen çok yumuşak bir malzeme kullanmanız gerekir. Bu prosedür üç kez gerçekleştirilir: ilk önce ekilen fideleri ilk yaprağın seviyesine bağlamanız gerekir, ve daha sonra da dantel önce ikinci fırçanın ve sonra da üçüncüye kaldırılması gerekir.

Çoğu domates çeşidi geç yanıklık hastalığından etkilenir. Ne yazık ki, “Ebedi Çağrı” bir istisna değildir. Ancak zamanında tedavi durumunda enfeksiyondan kaçınılabilir. Bunun için, dikimden önce ve 2 hafta sonra, çalılar Bordeaux sıvısı (% 1 çözelti) ile tedavi edilmelidir. Tabii ki, bakır içeren fungisitleri kullanabilirsiniz, ancak bazı kanserojenler meyve üzerinde kalabilir ve sonra – vücutta size ulaşır.

“Bull’s Heart” çeşitliliğinin açıklaması

Domatesler çok lezzetli

Bu çeşit, hem sera, hem de açık arazi için uygundur. Çeşit belirleyicidir. Bu domatesin çalıları oldukça uzun, yayılıyor ve 1,5 metreden fazla bir yüksekliğe ulaşıyor.

Bu domatesleri açık alanda yetiştirirseniz, bir çalıdan 3 – 5 kg hasat alırsınız. Bir sera seçeneği tercih ederseniz, verim tek bir bitkiden 9 – 12 kg’a kadar artacaktır.

Çeşitlilik orta olgunlaşmadır, yani fideler yükseldikten 120 ila 130 gün sonra çalılar olgunlaşır. Bir çalı meyveleri form ve ağırlık bakımından farklı olabilir. Bu çeşitlilik, en büyük meyvenin alt fırçalarında yer alan, ağırlığı 400 gr’a ulaşan ve daha yüksek olan domates kütlesinin 100 g’a düştüğü yer ile karakterizedir.

“Bull’s Heart” çeşitliliğinin meyveleri çok sulu, etli, tatlı ve ekşi bir tada sahiptir. Tadına ve rengine göre farklılık gösterirken, bu çeşitliliğin birçok çeşidi vardır.

Domates kırmızı, sarı, pembe ve hatta siyah olabilir.

haysiyet:

 • meyvenin harika tadı
 • etkileyici boyutta domates
 • yüksek verim

eksiklikler:

 • büyük boylarından dolayı, bu domatesler konserve için uygun değildir

Çeşitli “Bull’s Heart” fideleri de bağımsız olarak satın alınabilir ve üretilebilir. Bu domatesler için fidan yetiştiriciliğinde kritik bir özellik yoktur.

Tohumları yerleştirmeden önce potasyum permanganat ile muamele edilmeli ve su ile durulayınız. Ekim için en uygun zaman Mart başlangıcıdır. 2 gerçek yaprakınız olduğunda fidelere dalın. Sulama, nakli ve gübreleme standart şemaya göre yapılır. 1m² En fazla 4 bitki hayatta kalabilir.

Bakım şeması standarttır: ılık su ile düzenli sulama, aktif bitki örtüsü için 2 – 3 üst pansuman.

Pasynkovanii sırasında nüanslar vardır. Bu bitki üvey oğlu çıkaramaz ve ilk adımı oluşturan bir kaçış bırakır.

Yükü çalı üzerinde normalleştirmek gerekir, aksi takdirde aşırı yüklendiğinde tüm meyveler acı çeker. Meyve taşıyan fırçaların en uygun sayısı 8’den fazla değildir.

“Bull’un kalbi” derecesi fitoftoradan etkilenebilir, bu nedenle bitkilerin 3 kez sistemik eylem fungisitleri ile tedavi edilmesi gerekir. Ancak bu ilaçlar sadece enfeksiyon için kullanılabilir. Önleme için çalıların Bordo sıvısı (% 0.7 çözelti) ile işlem görmesi gerekir.

Domates hakkında “Monomakh’ın Şapkası”

Çalıların sık sık sulanması önemlidir

Bu çeşit, hem açık arazide hem de seralarda iyi karşılanacaktır. Fideler, fidan yükseldikten 110 – 115 gün sonra meyve vermeye başlar. Olgunlaşma dönemi nedeniyle, bu çeşit orta-erken olarak kabul edilir.

Bitkiler, kendi içinde güçlü olan 1 – 1.5 m yüksekliğe ulaşır. Meyveleri çok büyük, Ağırlığı 0,6-1 kg, etli, doymuş kırmızı, asit ve şekere ulaştırır.

Genç meyvelerde, ürünün görünümünü hafifçe bozan çatlaklar oluşabilir. Verim 1 m²’den 14 kg’dan fazladır. Bu çeşit geç yanıklığa dayanıklıdır.

haysiyet:

 • büyük meyveler
 • iyi tat
 • bol ürün
 • geç yanmaya karşı dayanıklı

eksiklikler:

 • Çatlaklar yüzünden, domatesler çirkin görünebilir.

“Cap Monomakh” çeşidinin fide yetiştirirken standart yöntemden neredeyse hiç fark yoktur. Tek şey, yere iniş yaparken fideler 45 gün eski olmamalıdır, ve ayrıca çiçek olmamalı.

Bu fidelerin dikilmesine izin verirseniz, çalıların zayıf fırçaları ve sonrasında – ve kötü bir hasat olacaktır. Ayrıca, fide yetiştirirken, optimum sıcaklık dengesini korumak, yani gündüz ve gece sıcaklıkları arasındaki farkı en aza indirmek çok önemlidir.

Domatesleri “Monomakh’un Şapkası” nı çalıyorsa iyi bir hasat yaptı, ancak bitkilere bakmak için çeşitli eylemler gerçekleştirmeniz gerekiyor.

Sulama, üst pansuman, budama standart şemaya göre yapılır, ancak küçük özellikler vardır.

İlk olarak, “Monomakh’ın Şapkası” çok hıdrofilik çeşitlilik, bu yüzden çalılar sulanırken kelimenin tam anlamıyla dökülmelidir, böylece su yeryüzüne derinlemesine yerleşti. Nemin yeterli bir derinliğe ulaşıp ulaşmadığını kontrol etmek için, burcun yakınında bir delik açmanız ve kürenin tamamen yere sürülmesi gerekir. Bu deliğin derinliği, kürek iki süngerinin uzunluğu ile uyuşmalıdır.

“Boğa Kalbi” ne benzer şekilde, bu domatesin çalılıklarında 2 sürgün bırakabilirsiniz. 1 metre uzunluğunda büyürken tüm çalıları kıstırmak gerekir. “Monomakh’ın Kapakları” için yeşil alanların aktif büyümesi ile karakterizedir, ancak meyve çok acı çeker. Bu yüzden sürgünlerin ipuçlarını tutmalısın.

Normal bir çalılıkta 2 – 3 yumurtalık bir yük olacaktır, çünkü büyük kütlesi nedeniyle meyveler gövde üzerinde çok ağır bir yük verecektir.

Yemleme ve hasat özel bir özelliğe sahip değildir. Hasat yaparken, tadı ve kahverengi domatesleri tadabilirsiniz, onlar da mükemmeldir.

Marka hakkında biraz “Pembe bal”

Çeşitlilik kuraklıktan korkmaz ve sık sulamaya ihtiyaç duymaz.

Bu domatesler çoğunlukla seralarda yetiştirilir, ancak bu kuzey ikliminin durumundadır. Bu çeşitlilik aynı zamanda açık zeminde de iyi anlaşılacaktır.

Meyveler 110 – 115 gün olgunlaşır, bu yüzden çeşitlilik orta olgunlaşır. Belirleyici çeşitlilik, yüksekliğe sahip çalılar yüksekliği 1 m. Çalılar çok zayıf gözükürler, genellikle çok az yapraklıdırlar.

Meyveleri çok büyük, Ağırlığı 0,2 ila 0,6 kg arasında değişir, ancak bazıları 1 kg ve 1.5 kg ağırlık kazanabilir. Eti çok sulu, zengin pembe, tada sahip bir bal notası var, neredeyse hiç asit yok. Verim ortalamadır, çalılık başına yaklaşık 6 kg’dır. Ancak, sera koşullarında, bu domatesler daha fazla hasat sağlayacaktır. Çeşitli hastalıklara karşı ortalama bir direnç vardır.

haysiyet:

 • muhteşem meyve tadı
 • domateslerin boyutları ve ağırlığı

eksiklikler:

 • Domatesler hastalıklardan etkilenebilir

Bu domateslerin fidelerden yetiştirilmeleri gerekir, böylece toprağa ekilirken tam olarak uyarlanırlar. 1 m2’ye fide dikerken 3 bitki dikebilirsiniz. Bu çeşit domateslerden bir yıl önce fasulye, kök, lahana bitkilerinin büyüdüğü arzu edilir. Fideler ve çalılar için koşullar, standart olarak – sıcaklık 10 ° C’nin altına düşmemelidir.

Bu çeşit bitkilerin bakımında hiçbir fark yoktur. Dikkate alınması gereken tek şey, bu domateslerin kuraklık direncidir. Bu nedenle, aşırı sulama bu özel çeşitlilik için zararlı olacaktır.

“Pembe bal” için özellikle gerekli Potasyum ve fosfor ile üst pansuman. İyi ve lezzetli meyvelerin oluşmasına yardımcı olacak gübrelerdir.

“Koenigsberg” çeşitinin tanımı

Gübre hakkında unutmamak önemlidir

Çeşitlilik olgunlaşma ortalarına aittir. Burçlar belirsiz, yüksekliği 2 m’ye kadar büyür. Meyveler, şekil olarak uzatılmış, 0.3 kg ağırlığa sahip orta boyludur. Hamur sulu, tatlı, parlak kırmızıdır.

Bir çalıdan 15-20 kg meyve toplamak mümkün, bu yüzden verim çok yüksektir. Başka bir tür “Koenigsberg Golden” var – başka bir tür.

haysiyet:

 • yüksek verim
 • iyi tat ve meyve büyüklüğü

Bir eksiklik yok.

Dikimden 60 ila 70 gün önce fidan dikmelisin. Fidan yetiştirme tekniği standarttır. 1 m² üzerinde dikim yaparken en fazla üç bitki barındırabilir.

Bu çalıların arkasında özel bakım vardır. Yapmanız gereken tek şey bu bitkileri iyi döllemek.