Elm kaba (Ilm dağ)


Bu gür ağaç, gür yeşillik, hızlı büyüme, gazlı havalar için uygunluk sayesinde şehirlerin bahçeleri için vazgeçilmezdir. Kaba kamperdoney karaağaç odunsu ve çalı kompozisyonları, gölgelendirme arbors, caddelerin dekorasyonu oluşturmak için peyzaj tasarımı kullanılır. Fotofil ağaç, yaz aylarında kentte vazgeçilmez olan gölge ve serinlik yaratır.

Biyolojik Tanım

Elm kaba – Vyazov ailesinin bir temsilcisi. Ilm ismi ailenin Latin isminden geliyor – Úlmus glábra.
Ağaç 30-40 metreye kadar büyürken, gövde genişliği genellikle 80 cm’ye ulaşır;

Kabuk koyu çatlakları olan koyu, kaba bir dokudur. Karaağaç açıklanırken, ikonun dikkatini çeker: 15 cm uzunluğa ulaşan yuvarlak yaprakları vardır. Tabaka yüzeyi oluklu, kenarlar tırtıklı. Kök sistemi güçlü, iyi dallanmış.

Okaliptüs, gürgen, Japon akçaağaç, kavak, çam, kül, söğüt, kızılağaç, sumak, platan gibi ağaçlarla ilgili daha fazla bilgi edinmek isteyeceksiniz.

Türlerin dağılımı

Kuzeyde Karelya’dan güneyde Küçük Asya’ya kadar büyür, Kafkasya’da deniz seviyesinden 1400 m yükseklikte bulunabilir, bu nedenle de ağaç dağ ya da karaağaç dağ olarak da anılır. Avrupa, Çin, Kuzey Amerika’da bulunur.

Doğada, dağların yamaçları boyunca bozkır bölgelerinde, karışık, geniş yapraklı ormanlarda, nehirlerde bulunabilir.

Biliyor musun Açıklanan dev, çeşitli yerleşimlere isim verdi. Pskov bölgesindeki Vyaz köyünün en eski adı 1503 yılına dayanıyor.

Popüler temsilciler

Peyzaj ve tasarımda yüksek caddeler veya rahat oda kompozisyonları oluşturmak için çeşitli elm türleri kullanılır.

Pendula

Uzun boylu, 40 metreye kadar, aile temsilcisi. Geniş yaprakları vardır, dalların şekli ağlamaktadır, taç düz bir üsttür, genişliğinde büyür. Sokakları, meydanları, gölgeleri gölgelendirmek için uygundur.

Kaba pendula karaciğeri, toprakları rüzgar erozyonundan korumak için kar tutma yolları boyunca ve tarlaların kenarları boyunca dikilir.

Kamperdouni

Kronun olağandışı kubbe şeklinde ana hatları aşılama ile elde edilir. Kompakt (5 metreye kadar) büyüme ve geniş yapraklar ile ilginç kompozisyonlar oluşturabilirsiniz.

Önemli! Ağacın yüksekliği greftin yüksekliğine bağlıdır. Genç örneklerde, ilk kış kışları için kış mevsiminin ılık olduğu kışlardır.

Tek kopya orijinal görünmesine rağmen, ağaç grup kompozisyonlarında iyi görünüyor.

ağlayan

Düşük bir gövde olan ağaç, uzun dallarla kompanse eder, tersine bir kase şeklinde taç (10 metreye kadar) yayılır. Yaprakların şekli ve rengi biraz farklıdır: bir yumurtaya benzer, oval değil, sonbaharda sarıya dönmezler, ama kahverengi bir renk alırlar. Karaağaç tarafından oluşturulan sokaklar ağlıyor ve sürüyor.

Büyümenin özellikleri

Ağaç, tuzlu topraklar hariç, çeşitli topraklarda iyi yetişir. Donmaya ve kuraklığa dayanıklıdır. Fotofil, ama penumbrada büyüyor.

Dikim ve üreme

Tamamen olgunlaşmış tohumlarla dolu ürerler. Çiçeklenme 4-7 gün sürer ve yaprakların ortaya çıkmasından önce mart veya nisan aylarında görülür.
Dişi çiçekler tutamları oluşturur, çiçek salkımları sinüslerde bulunur. Anterler – üreme aparatının erkek parçaları, kısa kesimlerdeki demetler tarafından da oluşturulmuştur.

Biliyor musun En eski elmlerin yaşı yaklaşık 600 yaşında.

Tohumlar – lionfish, çok sayıda oluşur ve özel bir şekil nedeniyle uzun mesafeler üzerinde uçarlar.
Tohumların dikimi sonbaharda gerçekleştirilir ve fideler transplantasyondan sonra yeterince iyileşir.

En uygun arazi:

  • gevşek,
  • iyi sulu,
  • biraz asidik Ph ile
  • bereketli.

Bazı çeşitler ekilir. Bu, yeni dekoratif formlar oluşturmanıza ve fidelerin kalitesini geliştirmenize izin verir.

Bir ağacın bakımı

Kronları modellemek için ağaçlar kesilir. Ayrıca, şubelerle yerle temasa izin verilmez.
Kuraklıkta, ilkbahar ve yaz aylarında sulama yapılması önerilir – karmaşık gübreler ile ek gübreleme ve haşerelerden arındırma.

Önemli! Hollandalı Hastalığı Bir ağacın mantar lezyonundan başka bir şey değil. Mantar kabuk böcekleri ailesinden bir yabani böceği tarafından taşınır. elm sycophant. Harekete geçmezseniz ağaç ölebilir.

Hollanda elm hastalığının toprağa sert bir şekilde önlenmesi için organik biyostimulanlar katkıda bulunur.

Kaba örgü kullanımı

Peyzaj, peyzaj tasarımı ve tarlaların oluşumuna ek olarak, elm kaliteli bir odun kaynağıdır. Mobilya, dekorasyon malzemeleri, parça ve ekipman üretimi için kullanılır. Bu tür ahşap, değerli teknik özelliklere sahiptir: mukavemet, elastikiyet, düşük büzülme derecesi, işlem kolaylığı.

Elm, bölgenin estetik dekorasyonu için uygun, şehirlerin, otoyolların ve tarım arazilerinin ekolojisini geliştiren popüler çok işlevli bir bitkidir.