Eğrelti odadaki niçin sararır?

eğreltiotu
Fern, veya nephrolepis (Latin Nephrolepis) açık alanda ekim için bahçecilerin yanı sıra iç mekanlarda bitki yetiştiren çiçek yetiştiricileri için popüler olan çok güzel bir süs bitkiidir. Ancak, genellikle eğrelti otlarının sahipleri, çiçeğin sarıya dönmesi ve kuru kalması ya da bu bitkide doğru olarak adlandırıldıkları için vayi olduğu için üzülürler. Çiçek yetiştiricilerinin çevrimiçi forumlarının en popüler konularına bakarsanız, bunun çok yaygın bir sorun olduğu ortaya çıkıyor. Eğreltinin sarıya dönmesinin sebepleri, yanlış bakımda yatmaktadır.

Bu makalede, bu ampel bitkisini evde yetiştirirken izin verilen en yaygın hataların bir listesini seçtik ve görünüşü provoke ettik. hastalıklar fern oda. Onlara izin vermemekle birlikte, nefrolepi’nin yemyeşil çalılar ile uzun süre sizi memnun edeceği gerçeğine güvenebilirsiniz.

Biliyor musun Dekoratif özelliklerin yanı sıra, eğreltiotu hala daire içindeki malzemeleri, özellikle formaldehitler, toluen ve ksilen gibi malzeme ve mobilyaların bitirilmesiyle ayrılan insan sağlığına zararlı maddelerden temizler.

Neden sarı yapraklar fern, dikkatsiz hatalar

Yapraklar sararır.
Nefrolepis hızlı büyüme oranlarına sahip iddiasız bitkilere işaret eder. Genellikle oda koşullarını iyi tolere eder – nem, sıcaklık. Bununla birlikte, çiçeğin olumsuz faktörlerin üstesinden gelmesine veya hastalıkla baş etmesine yardımcı olması gereken süreler vardır. Bu özellikle sezon dışı, ısıtma sezonunun başlangıcında veya tamamlanmasından hemen sonra geçerlidir.

Eğer aniden fern odamızın daha da kötüleştiğini fark ettiyseniz, büyümesi kötü olur, yaprakları sarı ve kuru olur, size uygun bir şekilde bakım yapıp yapmadığınızı ve rahat bir şekilde sakladığınıza dair bir test yapmanızı tavsiye ederiz.

Önemli! Nefrolepisin, örneğin, satın alındıktan veya nakledildikten sonra yeni çevre koşullarına alışmak için biraz zamana ihtiyacı olabilir. Yani, iki üç yıllık bir bitki yeni bir yere yerleşmek için 1.5-2 ay sürecek. Genç bir fide için bu terim daha uzun olacaktır.

Büyümedeki ana hatalar, evde kuru otun nedenleri olabilir:

  • Aşırı veya yetersiz sulama;
  • uygun olmayan sıcaklık koşulları;
  • odadaki yetersiz hava nemi;
  • Direkt güneş ışığı ile yetersiz aydınlatma veya tesise erişim;
  • Aşırı veya yanlış uygulanan üst pansuman.

Takip eden bölümlerde, bitkinin bakımı için önerilerle tanışabilirsiniz.

Düzensiz sulama ve bitkinin püskürtülmesi

Fern sulama
Kapalı eğrelti otlarının kuru yapraklarının neden en sık görülen nedeni yanlış sulamadır. Bitkinin görünümünü sık sık etkileyen nem eksikliği veya fazlalığıdır.

Çiçek şiddetli aşırı aşınmadan muzdarip ise, o zaman sarı yapraklar olacak ve onların ipuçları kahverengi ve kuru olacak. Onları yanı sıra kökleri üzerinde, küf, çürük görünümü mümkündür. Daha sonra vayi düşecek.

Yetersiz nem durumunda, çiçek yaprakların büyümesini ve sararmalarını durdurarak size sinyal verecektir. Sarkık, sinsice, sağlıksız görünecekler.

Eğreltilerden kurtulduğu konusunda endişelenmeye başlıyorsanız, yapmanız gereken ilk şey onu doğru sulama rejimine aktarmaktır. Nefrolepisin büyürken, toprağı suyla nemlendirmek kuralını almalısınız. Aşırı kurutulmamalıdır, ancak bitki çok fazla neme tahammül edemez.

Biliyor musun Seramik kaplarda yetiştirilen bitkiler, plastik kaplara ekilenlerden daha sık sulama gerektirir.

Fern odası sulamaEğreltiotu, ilkbaharın sonlarında, yazın ve erken sonbaharda, özellikle sıcak dönemlerde bolca sulanır. Bitkinin başka bir sulamaya ihtiyacı olup olmadığı toprak durumu ile belirlenir – eğer üst tabaka kuruysa, nemlendirilmelidir. Yaz aylarında, ortalama olarak, eğreltiotu her iki ila üç günde bir nemlendirmeye ihtiyaç duyacaktır.

Soğuk mevsimde sulama, odadaki sıcaklığa bağlı olacaktır. Daire sıcak ise, o zaman çiçek yaz aylarında aynı hacimde nemlendirilir. Ilımlı bir sıcaklıkta, sulama nadiren ve küçük bölümlerde yapılır. Kış dönemi için en uygun toprak nemlendirme sıklığı haftada bir kez olacaktır.

Önemli! Sulama sadece sıcak iyi yerleşmiş veya yağmur suyu ile gerçekleştirilir.

Eğrelti görünümündeki bu değişiklik, sararma, kahverengileşme ve ardından vayi’nin bükülmesi gibi, sulama için çok soğuk, sert veya çok klorlu su kullandığınızı gösterir.

Sıcak havalarda bitki, akşamları ve soğukta sabahları suya tavsiye edilir. Sulama sonrası bir kabuk oluşması durumunda toprağı gevşetmeyi de unutmamak gerekir.

Fern odası
Fern günlük ya da bir günlük püskürtme aralığına bayılır. Ayrıca yumuşak ılık su ile üretilirler. Püskürtme, bitkinin yapraklarda tozdan kurtulmasına ve dairenin havasını nemlendirmesine izin verecektir.

Önemli! Bitkiyi doğrudan güneş ışığının yapraklarına çarptığı bir dönemde püskürtmek yasaktır. Bu yanıklara neden olabilir, ki bu da yaprakların eğreltilerde sarı renge dönüşmesinin muhtemel bir sebebidir..

Sıcaklık ve nem şartlarına uyulmaması

Eğreltilerin yetiştirilmesindeki ikinci yaygın hata, içeriğinin yanlış seçtiği havanın sıcaklığı ve nemi. Yaprakları sararken ve bitkinin büyümesini yavaşladığında, dairenizdeki koşullara uygun göstergelere dikkat edin.

Nefrolepal için rahat olan bu tür sıcaklık göstergeleri olarak kabul edilir:

  • kış aylarında – 16 ° C;
  • yaz aylarında – 22 ° С.

eğreltiotu
Sıcaklık 25 ° C’yi aşarsa, odanın havasını nemlendirmek için bitkinin püskürtme frekansını arttırmak gerekir. Yaprakların tabandan sararması, eğrelti sıcak olduğunu ve daha serin bir yere taşınması gerektiğini gösterir.

Termometre üzerindeki cıva kolonunu 12 ° C işaretine indirirken, su miktarını ve miktarını azaltmanız tavsiye edilir.

Genç eşlerin solup öldüğünü fark ettik – bu, bitkinin soğuk olduğu kesin bir işarettir: ya odadaki düşük sıcaklıktan ya da soğuk suyla sulamadan.

Önemli! Eğreltinin alt yaprakları zamanla sarılaşırsa, bu süreç doğaldır. Bu durumda, sadece onları silmeniz gerekir.

Eğrelteki hava nemi için gereklilikler% 60’ın altında değildir. Onun için hava kuruduğunda ve sıcaklık çok yüksek olduğunda, ilk önce yaprakların uçlarını ve yakında tüm vayi’yi kurutarak bunu size gösterecektir. Ayrıca bu gibi durumlarda kahverengi yapraklar üzerinde kahverengi lekeler oluşabilir.

Her gün günde iki kez (sabah ve akşam) sık sık düzenli spreyleme yaparak en iyi sonuçları elde edebilirsiniz.

Fern sulama
Çok sıcak dönemlerde, bir yaz duşu tavsiye edilirken, alt tabaka üzerinde su almamak için plastik film veya paket ile kaplanır.
Ayrıca, yetişme kapasitesini artırırsa, eğrelti otları, ıslak kildite, kum veya turba ile bir palete koyun.
Isıtma mevsiminde, çiçek pillerden uzağa yerleştirilmelidir.

Fazlalık veya gübre eksikliği

Yanlış uygulanan gübreleme, eğreltideki birtakım hastalıkları provoke edebilir. Bitkinin sadece aktif büyüme döneminde gerekli olduğunu dölleyin – ilkbahardan sonbahar başlarına. Bunu iki üç haftada bir yapın. Önerilen dozlar iki ila üç kez azaltılmalıdır. Süs-yaprak döken bitkiler için uygun herhangi bir gübre gübreleme için.

Nefrolepisin dinlenme periyodu Ekim-Şubat aylarında düştüğünden, ekimden ekim ayının başına kadar herhangi bir ek beslemenin durdurulması gerekmektedir.

Bitki solgunlaşırsa, büyümeyi durdurdu, bunun nedeni besinlerin eksik olmasının nedeni olabilir veya kapasite, kök sisteminin gelişimi için küçük hale gelmiştir. Eğreltinin daha büyük bir tencereye döllenmesi veya nakledilmesi gerekir.

Aydınlatma seçiminde hatalar

eğreltiotu
Nefrolepisin yapraklarının süslenmesinin azaltılmasının bir başka nedeni de yetersiz aydınlatma ya da doğrudan güneş ışığındaki bitkiye uzun süreli maruz kalmadır.

Fern, dağınık ışıklandırmayı tercih eder, gölgede büyür, büyük olasılıkla reddeder. Direkt ışınların penetrasyonu günde sadece birkaç saatte mümkündür, daha fazla nefrolepis hayatta kalmayacaktır. Aydınlığın fazlalığı mutlaka çiçeğin dekorasyonunu etkileyecektir – yaprakları solgun ve halsiz hale gelecektir.

Eğrelti otları kuru yapraklar halinde, bu gibi durumlarda ne yapılması gerektiğine dair tavsiyelere göre, çiçeğin hareketini daha rahat olması gereken kuzey veya doğu tarafına eklemek gerekir.

Eğrelti otları ve plağı, bitkinin, zararlıların ve bitki hastalıklarının yaprakları üzerinde neden ortaya çıkar?

Ayrıca, diğer lekeleri sararken veya saptığında, vayalar üzerine plak uygulayarak, çiçeği zararlılar ve hastalıklar açısından incelemeniz gerekir. Tanımlanırlarsa, acil önlemler alınmalıdır. Bununla birlikte, doğru dikim ve bakım ile eğrelti enfeksiyonu riskinin çok düşük olduğunu anlamak önemlidir.

Bir ev ferninin zararlıları

ölçekli böcekler
Eğreltinin en yaygın zararlısı, uyuzdur. Ne yazık ki, bitki her zaman buğulanmış parazit hakkında sinyal vermiyor ve bir süre sonra, enfeksiyonun zirveye ulaştığı zaman, vayi kurumaya ve dökülmeye başlıyor. Bir kınayı tespit etmenin zorluğu, aynı zamanda yaprakların tabanına yerleştikleri gerçeğine aittir ve çoğu zaman bitkinin ihtilafından ayırt edilemez. Etkilenen yapraklar yaprak sapı ile birlikte budanır. Kalkanlar mekanik olarak çıkarılır, bir fırça ile sıyrılarak çıkarılır. Bitki “Aktellikom” (15-20 damla / 1 litre su) ile muamele edilir.

Ayrıca, eğrelti otunun kurutulmasının sebebi, bitkinin suyunu emerek zarar veren ve örümcek ağları yapmaktan hoşlanan bir örümcek akarı haline gelebilmesidir. Yapraklar solgunlaşır, sararır ve düşer.

Yanlış sulama ile, kök bir nematod olabilir. Bu durumda, sadece “Actellikom” tarafından işlenen çiçeğin transplantasyonu yardımcı olabilir.

Toz kefal
Oda çok kuru hava ise, eğreltiotu yaprak bitlerine saldırabilir. Güçlü bir enfeksiyon ile “Actellikom”, “Karbofos”, “Aktara” ve diğer ilaçlarla birlikte ilaçlama yardımcı olacaktır.
Yaprakların sararması neden olur ve unlu biti.

Kapalı eğrelti hastalıkları

Düşük sıcaklıklar ve aşırı sulama, örneğin, gri çürük, siyah mantar, vb. Gibi mantar hastalıklarının gelişmesine neden olabilir. Bu hastalıklar ortaya çıktığında, eğrelti otunun nasıl tedavi edileceğine dair bilgiler çok geç olacaktır. Enfeksiyonu önlemek için hastalıklı bitkiyi sağlıklı bir şekilde zamanında daha iyi korur. Fungisitlerin kullanımının etkisiz olması muhtemeldir.

Bu durumda en iyi mücadele, hastalıkların ortaya çıkmasının önlenmesidir – gerekli toprak ve hava nemi seviyesi, uygun sıcaklıklar.

Eğreltiotu yaprakları neden transplantasyondan sonra sararır?

Fern için bakım için bir ön koşul naklidir. Bu prosedür, bitki üç yıl yaşına gelmeden önce Nisan-Mayıs aylarında her yıl önerilir. Bundan sonra – iki ila üç yılda bir. Ekim yaparken biraz daha büyük bir kapasite seçin. Çok derin olmamalı, ancak bitkinin kök sisteminden biraz daha geniş olmamalı.

Fern replanting odası Nefrolepisin taşıdığı bu prosedürün her zaman kolay ve hızlı olmadığı unutulmamalıdır. Yeni wi için zamana ihtiyacı var. Eğreltiotu eklediyseniz ne yapmalı ve kurumaya başladı? Her şeyden önce, bitkinin tercih ettiği tüm koşulları sağlamak ve adapte olana kadar birkaç ay beklemek gerekir.

Toprağı ve tencereyi doğru bir şekilde seçtiyseniz, koşullardaki sık değişikliklerin eğrelti görünümünde bir değişikliğe yol açtığını anlamak önemlidir; çünkü rahatsız olduğu için yaramazdır. Bu noktada, kurutulmuş yaprakları çıkarmanız gerekir.

Önemli! Transplantasyon özellikle dikkatli olduğunda, wai uçları ile birlikte olmak gerekir, çünkü büyüme noktasının bulunduğu yer burasıdır. Hasarlarsa, yapraklar artık büyümeyecek ve yakında kuruyacak.

Bazen dış semptomlarda, bir bitkinin tam olarak neyin eksik olduğunu ve sarı eğrinin niçin sarıya dönüştüğünü belirlemek zor olabilir. Negatif faktörler, kompleksteki çiçeğe zarar verebilir. Sonra, evcil hayvanınızın kendisi için gerekli olan konfor koşullarını yaratarak, onları tek tek ve yavaş yavaş dışlamak gerekir.