“Dyber Black” – çeşitliliğin en önemli özelliklerinin yanı sıra bakım ve dikim için ipuçları

Kiraz

Bu çeşitliliğin birçok ismi vardır. Onu karşılamak ve nasıl kiraz “South Coast” ve “South Coast Kırmızı” ve (o dağıtılan bahçıvan onuruna) “Bigarro Daiber”.

Ama yine de, tatlı kiraz “Dybera Chernaya” ün şöhreti en iyi ve en lezzetli meyvelerinin büyük ölçüde haklı.

Size özelliklerini, dikim ve bakım kurallarını tanıtıyoruz.

Meyvelerin ayırt edici özellikleri

Tatlı kirazlar büyüktür, aynı zamanda küçük bir kemiktir

olgunlaşmış Bu çeşitliliğin kirazları büyüktür. Onların kütlesi yaklaşık 6-7 gramdır. Şekilleri geniş yürekli olarak tanımlanabilir. Meyveler ayrıca büyük bir huni ve köreltilmiş apeks ile karakterize edilir.

Meyve yüzeyinin tüberozitesi pratik olarak not edilmemiştir. Olgunlaşmış çıkarılabilir formda meyveler siyah ve kırmızı bir renk kazanır. Pembe hipodermik noktalar var. Fetusun yüzeyindeki düzensizlikler, tatlı kirazın bir tarafı boyunca geçen bir dikişle yaratılır.

Olgunluk dönemine ait et de siyah-kırmızı renk alır. Ayrıca, olgun meyvelerde, çok hassas büyük miktarda meyve suyu içerir yoğun kırmızı Hamur tadı için hafif ekşi bir tat ile tatlıdır. 100 gram tatlı kiraz, yaklaşık 7,3 mg C vitamini içerir.

Fetus kemiği,% 7’sini kaplayan fetusun toplam ağırlığına oranla büyüktür. Ek olarak, kemik, hamurdan zayıf bir şekilde ayrılmıştır. Pedicel uzun, yaklaşık 4 santimetre.

Meyvenin olgunluğu aynı zamanda gelir, Bu, hasat başlangıcında zorluklara neden olmaz. Amaçlarına göre, kiraz tatlı olarak tanımlanır.

Kiraz ağacının “Dybera Chernaya” açıklaması

Temmuz ayında, hasat edebilirsiniz

Bu kiraz türünün ağacı büyüktür. Yetişkin meyve ağacı genellikle orta veya büyük boylara sahiptir. Crohn çok dallı geniş şekilli bir şekil.

Yalnızlık güçlüdür. Yapraklar, uzatılmış oval bir şekle sahiptir, yuvarlak tabanı keskin bir uca sahip uzatılmış bir tepe noktasına geçer.

İlk hasat, dikimden sonra sadece 5. yılını getirmeye başlar. Çiçeklenme döneminde ortalama süre girer. Hasat, haziran ayı sonunda ve Temmuz ayı başlarında başlar.

verimlilik çeşitleri “Dybera Chernaya” çok yüksek. Kırım topraklarında büyüyen bir ağaçtan ortalama 90 kilogram olgun meyveler toplanıyor. Bununla birlikte, maksimum değerler 170 kilogramdır.

Krasnodar topraklarında, tam meyve verme döneminde olan kiraz ağacının ortalama verimi biraz daha düşüktür ve sadece 70-80 kilogramdır.

Sürgünlerin özellikleri

İlkbaharda ağaç üzerinde oluşan sürgünler düzdür ve ayrıca yeşilimsi kahverengi bir renk tonuna sahiptir. Sürgünlerde çiçek salkımına neden olan çiçekler oluşur. Bir çiçeklenme 2-3 çiçekden oluşabilir. Çiçekler büyük, geniş oval oluklu yaprakları var.

Çiçek calyx şekli geniş bokalchataya. Anterler, stigmanın biraz üzerinde yer alır ve böylece onu kaplar.

Çeşitliliğin avantajları

Çeşit çok üretken

Kiraz “Dybera Chernaya”, lezzetli ve büyük meyveleri ile ayırt edilir. Hem doğrudan gıdada ham formda, hem de reçetelerde ve reçellerde işlenmesinde kullanılırlar. İyi bir sunum yapın.

Ayrıca, büyük bir avantajdır çok yüksek verim Ağacın büyüklüğü tarafından büyük ölçüde temin edilen çeşitlilik. Meyvelerin olgunlaşması, Temmuz ayı başlarında, Temmuz ayı başlarında eşzamanlı olarak gelir.

Tatlı kiraz “Dybera Chernaya” nın dezavantajları

Çeşitlilik kendi kendine verimli. Tozlaşma için “Bigarro Gaucher”, “Jabule”, “Ramon Oliva”, “Gedelfinger” gibi çeşitler uygundur.

Kiraz çeşitleri “Kara Kartal”, “Francis”, “Cassini Early” ve ayrıca “Golden” sıklıkla kullanılır.

Ağacın kışa dayanıklılığı ve çiçekli tomurcuklar ortalamadır, ancak sıcaklık 24 derecenin altına düştüğünde, pratik olarak maksimum olabilir. Ayrıca, mantar hastalıklarının gelişmesi için uygun yıllarda sıklıkla coccomicosis ve клястароспориозом tarafından etkilenir.

Ayrıca, meyve sık sık böyle meyve çürük bulunur.

Ayrıca tatlı kirazın geç çeşitleri hakkında okumak ilginç

Tatlı kiraz “Dybera Chernaya” dikim için temel talimatlar

Diğer herhangi bir bahçe ağacı gibi, kiraz da ekim için kendi gereksinimlerine sahiptir. Sonuçta, bu sadece fide büyümesine değil, aynı zamanda gelecekteki ürünlere de bağlı olacaktır. Sonuçta, doğrudan inişin zamanlaması ve özelliklerine ek olarak, kaliteli bir fide seçmenin yanı sıra doğru ve uygun yeri seçmek çok önemlidir.

Kiraz “Dybera Chernaya” nın tüm önemli anlarına dikkat çekmeye çalışacağız.

Kiraz dikmek için en uygun zaman nedir?

Tatlı kiraz dikimi

şen en iyisi ilkbaharda bahar. Bu dönemde, yeni bir yere alışmak en iyisidir ve yaz başında genç sürgünler genç fidanlarda büyümeye başlayacaktır.

Bunu dikkate almak önemlidir bitki kirazlar doğrudan karların tamamen erimesinden sonra, arazi dikim için uygun hale geldiğinde. Ayrıca, bu iş ile sıkmak için buna değmez, aksi halde ağaç tomurcuğu açıldıktan sonra normal olarak yerleşemeyecektir, çeşitli hastalıklardan büyük bir yaralanma riski vardır.

Sonbahar da kiraz dikimi için önerilmez. Bu ağaç düşük sıcaklıklardan çok korkuyor ve kış donlarından büyük zarar görüyor. Buna ek olarak, bir yıllık kiraz fideleri bile, özellikle donları tolere etmekte zorlanan oldukça büyük artışlara sahiptir.

İyi bir yer seçiyoruz

Sadece erik gibi, kiraz çok güçlü ve soğuk rüzgarlardan korkar. Nedeni, hem ağacın çiçeklerini hem de zaten bağlı olan meyvesini kesebilecekleri gerçeğinde yatmaktadır.

Böylece, kiraz dikmek için en uygun yer, kuzey rüzgarlarının olmadığı bir yerdir. Böylece, hafif güney veya güney batı yamaçlarına sahip bir arazi seçin. Ayrıca, evin güneyinde ekilirse kiraz, sahada daha iyi olacak.

Ayrıca, kiraz güneş ışığı çok sever ve karanlık yerlerde kötü yapılaşır. Bu ağaç photophilous beri onun için iniş çoğunlukla yapay fazla toprak nagreb, biraz yükseltilmiş yer (tabii tepe aramaya gerek yok) pick up.

Toprak tipi için gereksinimler

Toprak ekimden önce hazırlanmalıdır

Kiraz, onu besleyebilecek verimli toprağı, odun ve meyvelerin büyümesini sağlar. Toprakta büyük miktarda oksijen ve nem olmalıdır. Bununla birlikte, drenaj iyi olmalı, böylece su veya ağır yağmurlardan gelen su uzun bir süre için ağacın köklerine yakın durmaz.

Tatlı kirazlar için en iyi toprak türü orta-tınlı, süper kumlu topraklar da uygundur. Hiçbir durumda, çok ağır kil topraklarda, turba bataklıklarında veya kumlu topraklarda kiraz üretmeye çalışmayın.

Bunu bir yandan unutma tatlı kiraz nemli toprakları seviyorum, ve kuru ve infertil kumtaşlarına yerleşmeyecek, fakat diğer yandan suyun durgunlaşması köklerinin çürümesine neden olabilir.

Toprağın istenmeyen türleri yukarıda türleri olması halinde, ağaç bile tatlı kiraz “Daiber Siyah” verimine bölümünde yazdığı şu, o kadar sonra, kendi normal boyutuna ve meyve yapacaklar eğer büyüyemez.

Kiraz dikmek için bir yer seçerken önemli bir nokta yeraltı suyu derinliği.

En iyi seçenek, meydana gelmelerinin 1.5 metre derinliğidir. Aksi takdirde, uzmanlar bölgelerinde, tüm fazla suyun tahliye edileceği ve vişneye zarar verebilecek özel drenaj hendeklerini kazmayı tavsiye ederler.

Bunu unutma sınıf Kiraz “Dybera Chernaya” kendi kendine verimli. Bu nedenle, bir hasat elde etmek için, diğer kirazlar, tozlaşan haline gelebilir, sitede büyüyebilir.

Bahçıvanlar arasında kirazlar için kiraz tozunun bulunup bulunmadığı hakkında tartışmalar vardır.

görüşlerini ayrılır ve bazıları aşırı durumlarda kiraz koymak daha iyi olsa kiraz, iyi bir dölleyici kiraz olmayabilir işaret ederken onunla iyi meyve kiraz için mutlaka bitişik kiraz, olması gerektiğini söylemek için, ne bitki değil hiçbir şey ya da sadece bir çeşit tatlı kiraz.

İyi bir fide seçiyoruz

Fidelerin seçimi doğrudan gelecekteki ürünlere bağlıdır.

Bahçıvanların tavsiyesine göre, kiraz fidanları sonbaharda satın almak için daha rasyoneldir, ancak biz sadece ilkbaharda ekinleri ekiyoruz. Yılın bu zamanında piyasada çok çeşitli çeşitleri ve sayılarını karşılamak en kolay olanıdır.

Böylelikle, “Dybera Chernaya” çeşidinin sadece bir fide almayı amaçlasak bile, sunulan fideler arasında en iyi seçeneği seçebileceğiz.

Iyi ve verimli kiraz ağaçları aşılanmalıdır, Taştan yetişen fide nedeniyle, büyük kaliteli meyvelerle varietal bir ağaç yetiştirmek pek olası değildir. Bu nedenle, bir fide seçerken, gövdesini iyi inceleyin ve görünür olan aşılama yeri ile birlikte alın.

Bir ağaç seçerken, hangi yaşta olduğuna değil, kök sisteminin ne olduğuna dikkat etmek önemlidir. Sonuçta, kiraz hem bir yıllık hem de iki yaşındaki çocuklara dikilebilir, asıl önemli olan köklerinin geniş ve birçok dalı olmasıdır.

Bir yıllık kiraz fidelerinin yüksekliğinin genellikle yaklaşık 70-80 santimetre olduğunu ve iki yaşındaki bir metre civarında olduğunu göz önünde bulundurun.

Güvenli ulaşım için fidelerin kökleri nemli bir bezle ve üstüne bir yağlı bezle sarılır. Eğer sonbaharda satın aldıysanız, o zaman kış için, küçük bir hendekte bir ağaç kazın, böylece kalın bir düşmüş kar tabakası bile onu tamamen örtebilir.

Bu pozisyondaki yay kadar, fide en iyi durumda kalacaktır ve bir bahar ekiminden sonra çok hızlı bir şekilde başlayabilir.

Kiraz bahçesi döşemek için doğru düzen

Ağaçlar çok yakın dikilemez

Kiraz fidelerini dikerken, büyümelerinin büyüklüğünü dikkate almak çok önemlidir. “Dybera Chernaya” çeşitliliğinin uzun bir ağaca sahip olması nedeniyle, başarılı bir büyüme ve meyve vermek için aynı sıradaki ağaçlar arasındaki en iyi mesafe 3 metredir.

Ancak, koridorlar çok daha geniş olmalıdır. Bu boyuttaki kirazlar için en uygun seçenek 5 metredir.

Fide dikim sürecinin tanımı

Dikim için toprağın doğası göz önünde bulundurulduğunda, kirazların hazırlanması için önceden başlanması gerekir. İlkbaharda bir ağaç dikersek, o zaman topraklar sonbaharda hazırlanır. Bulunduğunuz bölgede toprak, kiraz listesine dahil olduğumuz türlere aitse, ekim için tavsiye edilmezse, hala biraz geliştirilebilir.

Nehir kumu ile karıştırılmış ağır kil ve kumlarda kil eklenir. pratik olarak kiraz dikmek için tüm alan kazılmış olmalıdır, 1 m2 toprakta 8-10 kilo humus getiriyor. Organik ve mineral destekleri, aynı alanda 150-200 gram süperfosfat veya nitrat kullanarak değiştirebilirsiniz.

Asitli toprakta, 1 ila 2’lik bir hesaplama ile 400 ila 500 gram kireç verilir.

Gübreler ağacın ihtiyaç duyduğu besinleri içerir

Çukurun genişliği ve derinliği yaklaşık 60 santimetre olmalıdır. Çukurun duvarları dikey olmalı ve dipte daraltılmamalıdır. Çukurun dibini takip ediyor güçlü bir hisseleri sürmek, İlk iki yıl içinde kirazlarımız için bir destek olarak hizmet edecek.

Çukurun dibinde, humus (10-15 kilogram), sülfürik asit (50-60 gram) ve süperfosfat (100-120 gram) ile üst verimli toprak topunun bir karışımını döküyoruz. Bu karışım çukurun sadece üçte birini kaplamalı ve bir höyük olarak doldurulmalı ve bir topraksız toprak tabakası ile kaplanmalıdır.

Dikimden önce, fideleri bir kez daha kontrol etmek ve köklerini kurutmak için takip etmek önemlidir. 6 saat suya koy. Ayrıca, çukurdaki höyüğün üzerine serdiğimiz fidelerin kökleri ve onu toprağın yarısıyla örtüyoruz.

Toprağın sıkıştırılması, böylece havanın köklerin yakınında kalmaması için, bir kuyu suyu çukura dökülmelidir, ancak daha sonra tüm çukurda uykuya dalmak mümkündür.

Kök boynunun toprak yüzeyinin üzerinde kalması gerektiğine dikkat edin, bunun için 4-5 santimetre yükseltilmelidir. Daha sonra, bağımsız olarak istenen seviyeye yerleşecektir. Toprak bir kez daha iyi sıkıştırılmış ve fidenin yakınında su tutacak şekilde gövdenin etrafında bir silindir yapılmıştır.

Doğal olarak ağacın altına başka bir kova su dökün ve toprağı turba veya humusla karıştırın (bu nem daha uzun süre koruyacaktır). Unutma bir fide bir kola bağla.

Kiraz Kiraz varyetesi çeşitliliği ile ilgili bilmeniz gerekenler nelerdir?

Dilimlerin yerleri işlenmeli

Bunu daha önce söyledik kirazlar çok tatlı su. Bu nedenle, özellikle kuraklık dönemlerinde düzenli olarak sulanmalıdır.

Kirazın ayda bir kez sulanması tavsiye edilirse, kuraklık dönemlerinde haftada bir kez katılmak mümkündür. Aynı zamanda, 4 ila 6 kova su bir yetişkin ağacına gitmelidir. Kirazın olgunlaşma döneminde toprağın kurumasına izin vermemesi özellikle önemlidir çünkü bu, çatlamalarına neden olabilir.

Genç ağaçlar Mayıs ve Haziran aylarında döllenmiş ve yetişkinler için beslenmeye katılabilirsiniz.

En iyi gübre 1: 6 sulanan bulamaçtır. Ayrıca, organik gübre bir kova karmaşık bir mineral yapabilirsiniz – sadece 1 kaşık. Ayrıca, tatlı kiraz külünün büyümesi ve meyvesi üzerinde iyi bir etki, ilkbaharda karbamitin toprağa eklenmesi önerilir.

Kışın başlangıcından önce, gövdenin etrafındaki toprak iyi kazılır ve sulanır. Ayrıca, 1 m2’ye yaklaşık 60 gram süperfosfat uygulanır. Kar yağışı ile gövde dikkatli bir şekilde çevrelenmelidir. Genç, sadece ilkbaharda dikilen fidelerin gömülmesi tavsiye edilir, yere maksimum eğilme.

Ağacın hastalıklardan ve zararlılardan etkilenmemesi için, her bahar, çiçeklenme öncesi ve sonrasında, uzman mağazalarda danışmanlarla birlikte seçilmesi gereken özel çözümlerle serpilir.

Ayrıca, zaman içinde hastalığın gelişmesini engelleyebilmek için yaprak, kabuk ve meyvelerin durumunu sürekli olarak izlemek önemlidir.

Hem genç hem de yetişkin ağaçları budamak, taç içinde yetişen gereksiz dalları kaldırmak ya da ana olanlara rakip olmaktır.

Genç ağaç her baharda da önemlidir erik genç sürgünler, meyvelerin büyümesini uyarmak için. Hasta ve kuru dalların yakılması tavsiye edilir. Bölümleri yerler hastalıkları önlemek için bahçe dumanları ile tedavi edilir.