Durumu korumak için en iyi ipuçları

Godetsiya
Godetsiya bir bahçe çiçeği-kipreynyh ailesinden bir yıllık. Amerikan kıtalarında bulunabilecek yaklaşık 20 bitki türü vardır. Bitkinin çiçekleri açelyalara benzer. Godetia ailesi arasında ilk güzelliktir ve en çok bahçenin peyzaj tasarımında kullanılır.

Biliyor musun Çiçekler godetsiy de kesimde duruyor.

Fidanlarda bir yıl nasıl ekilir

çekim
Gerçeğine rağmen Godetsia bakım ve dikim için iddiasız, Bununla birlikte, bir bitkinin tohumlarının dikimine dikkat etmek gerekir.

Bu talimat, yılın devletini tohumlardan düzgün bir şekilde büyütmenize ve açık araziye iniş yaptıktan sonra ona bakmanıza yardımcı olacaktır.

Optimum tohumlama süresi

Bazı ekinlerin ekim tohumları çok maliyetlidir, ancak bu durum devleti ilgilendirmez.

Çoğu zaman, bir fide yöntemi kullanılır. Ekim sonu, mayıs ayı başında açık arazide ekim yapılır. Yılda çiçeklenme Temmuz ayında başlar. Bitkinin boyu büyük değildir, ancak çeşitli hassas tonların güzel tomurcukları çiçeklenme döneminde her gün gözünüzü memnun edecektir.

Toprak: kompozisyon ve gübre

Godecia için en iyi toprak tınlı toprak olacaktır. Bir apartmanda bir bitki yetiştirmeye karar verirseniz, drenajı hatırlamak önemlidir.
Toprağa iniş çok zaman almaz, fakat bitkinin toprak alkali toprakları sevmediği unutulmamalıdır. Zayıf asidik veya nötr toprakların kullanılması en iyisidir.

Önemli! Alçının katılmasıyla artan alkali seviyesi ortadan kaldırılmıştır.

Bitkiyi konteynırlarda büyütmeye karar verirseniz, alt tabaka elle yapılabilir. Bunu yapmak için, karıştırmadan önce kaynar su ile karıştırılması gereken turba, nehir kumu ve bahçe toprağı almalısınız.

Devlet fidelerinin bakımı

Godetsiya
Genç sürgünlerin bakımı özellikle yeni başlayan bir çiçekçi için zor değildir. Temel olarak, tohumun durumu büyürken, bir fide yöntemi kullanılır.

20 gün sonra sürgünler vardır. Soğuk hava, bitkinin ölümüne yol açabileceğinden, onlarla birlikte kutular taslaksız güneşli bir yere nakledilmelidir.

İki tabakanın ortaya çıkmasından sonra, bitkiyi ayrı tencerelerde daldırmalısınız. Toprağı köklerden sallamamak en iyisidir. İki hafta sonra, genç bitkiler, kompleks “En iyi çiçek için” giyinerek döllenir. Su, bitki ılımlı olmalıdır.

Önemli! Godecia su basmasını sevmez.

Bir çiçek yatakta devletin fidan dikimi

Bahçenin yılını dikmeden önce, fideleri iki hafta boyunca karıştırmanız gerekir. İlkbahar frostlarından sonra fidelere ekim yapılması arzu edilir.

Fidelerin ayrılması
Bunu Mayıs sonu veya haziran ayı başında yapmak en iyisidir. Bitkiler arasındaki mesafe 25 cm olmalıdır, ayrıca yıl korunaklı bir toprakta da ekilebilir, ancak toprak karışımı turba ve turf içermelidir.

Çiçek yatağına nakil, bulutlu bir günde yapılır. Genç bitkiler küçük bir toprak parçasıyla transfer edilir. Nakilden üç ay sonra bitki çiçeklenecek.

Biliyor musun Goditia beklenmedik bir fırtınadan korkmaz ve keskin bir soğuk çırpıda bile kolayca tolere edilir..

Açık zeminde godemi tohumlarının nasıl ekilir

Tanrının tohumlarını bir çiçek yatağına nakletmek size fazla sorun yaratmamalı. Bunu doğru yapmanın birkaç yolu var ve onlardan bahsedeceğiz.

Zamanlama ve iniş yeri seçimi

Godet güzel çiçekler ile sizi memnun etmek için, ekim nisan ayı ortalarında gerçekleşir. Hava soğuksa, mayıs ayının başına aktarın.

En iyi yol tanrıça tohumlarını kumsuz tınlı bir toprakta ekmektir. Ayrıca, gelecekteki bitkiler için toprağı faydalı hale getirecek gübreleme yapabilirsiniz. Humus ve odun külü ile mineral gübreleri kullanabilirsiniz.

Dikim için toprağın hazırlanması

tohum
Tanrıça dikimi için toprağın hazırlanması, çiçek açan bir çiçek açmanın en önemli adımlarından biridir. Her şeyden önce, bitkiye dikeceğiniz yer güneşli olmalıdır. Doğrudan güneş ışınlarının bitkinin hastalıklarına yol açabileceği unutulmamalıdır. Dikimden sonra bitkiler pritenyat olmalıdır.

Toprağa dikimden hemen önce iyice gevşeyin ve dökün.

Toprak tükenirse odun külü, humus ve minerallerle karıştırılır. Tohumlar ekildikten sonra, turba ya da kabarık toprak ile serpilir. Kilumb sulanan toprak böylece orta nemlendi.

Biliyor musun Evde, tanrıça tanrıçası bir Kaliforniya gülü olarak adlandırıldı.

Doğru iniş düzeni

Tohum ekimi toprakta 0.7 cm derinlikte gerçekleştirilir. Yivler arasındaki mesafe en az 25 cm olmalıdır. Çok kalınsa filizler inceltilmelidir.

Başka bir yolu var: yetiştirildikten sonra bitkiler tencerelerde tüketilmeli ve balkonunuza konulmalıdır.
Bitkiler, güçlendiklerinde bir toprak parçasıyla birlikte dalış yaparlar. Yeni tanrılarınızın büyüyeceği turba tencere, penumbrada ekilir ve Mayıs ayına kadar oradadır.

Fidelerin ayrılması
Fideler Mart sonu ya da nisan ayı başında nemli bir toprakta dikilen tanrıçanın tohumları yardımı ile elde edilebilir. Bu durumda genç fidanlar camın altında.

Tohumlar filizlendikten sonra, cam çıkarılır ve filizlenmiş filizlenir.

Önemli! Soğuk hava ile genç sürgünlerin temasından kaçının.

Godemia peyzaj tasarımında kullanıldığı için, çiçeğin mükemmel uyum sağladığı bitkilerden bahsetmeye değer. Godetia, çimlerin arka planına ve akrabalarına karşı harika görünüyor. Düşük yetiştirilen bitkiler balkonlarda veya bordürlerin yakınında yetiştirilmektedir.

Çiçek yatağında yüksek tanrıçalar toprağa. Çevresinde, Bizans – düşük ve yaprak döken bitkiler cineraria veya sthysis bitki olabilir. Eğer çiçek yatağınızı sadece çiçeklerle süslemek istiyorsanız, o zaman sizlere eyalet ya da lobelia gibi tek halkalı çiçeklerle birleştirme yapmanızı tavsiye ederiz.

Büyüme sürecinde yıl için nasıl bakım yapılır?

Godemia tohumları düzenli olarak sulanmalı ve mineral gübrelerle beslenmelidir. Soğuk algınlığı çimlenmesi gibi, Godetii’nin sulanması sıcak suya ihtiyaç duyar.
İlk filizler göründüğünde, yabani otları ortadan kaldırarak yere ot çekmelisiniz. Besleme, iyi bir fide durumunu korumak için haftada bir kez yapılır.

Godetsiya
Ayrıca yılını bir fide şeklinde toprağa da ekebilirsiniz. Böylece farklı renk ve tonlarda renklerin halıları yaratılır.
Sadece büyük çiçekli bir yıl kullanmak daha iyidir. Daha az dikkat gerektirir.

Daha sonra bitki bir tencereye nakledilebilir ve evde yerleştirilebilir.
On günde bir kez, toprağı sıvı üst pansuman ile dölleyin. Bu büyümeyi hızlandıracak. Çiçek fideleri için özel bir gübre de kullanabilirsiniz.

Pek çok çiçekçi, yıl tutabilmek için gerekli olup olmadığına dair bir cevap veremez ve bu cevaptır. Eğer bitkinin uzamasını istemiyorsanız, o zaman kesinlikle çimdiklemeniz gerekir.

Bitkiler yeteri kadar güçlü olduktan ve yetiştikten sonra, birbirlerinden 25 cm mesafede zemine ekilirler.

Önemli! Godemia hastalanabileceğinden, çiçeğin köklerini soymayın.

Devletin çiçeklenme süresinin uzatılması

Godetse çiçekleri yılda sadece bir kez. Ve bitkinin bol çiçeklenme ile sizi memnun etmesi, çeşitli kurallara uymanız gerekir.

    Godetsiya

  1. Godetzia yüksek hava sıcaklığı gerektirmez. Bitki sıradan nem,% 55-60 için uygundur.
  2. Godetz, 23 ° C’yi aşmayan bir ortalama sıcaklıkta iyi hisseder. Artan sıcaklık, devlet yapraklarının sararmasına ve solmasına neden olabilir.
  3. Hafif bir don bitki kolayca tolere edilir.
  4. Doğru sulama, ılımlı olmalıdır. Kuru havalarda, bitki ek olarak sulanabilir, ancak yağmurlu bir yaz mevsiminde nemden etkilenebilir.

Bu kurallara bağlı kalındığında, devlet normalden biraz daha uzun süre çiçek açabilir.

Onun çiçekli güzel. Çiçeklerin boyu 7 cm. Güzel ve bol çiçek salkımlarında toplanırlar.
Renkler farklı olabilir: pembe, beyaz, leylak, kıpkırmızı.

Biliyor musun Avrupa’da, bitki XIX yüzyılın içine düştü ve “godecia” adı ünlü İsviçreli botanikçi S. Gohde adı ile ilişkilidir.

Ne zaman toplanır ve Godemia tohumlarını saklamak için

Godet tohumlarla iyi çoğalır. Yüksek kaliteli ekim malzemesi almak için tohumları zamanında toplayıp doğru bir şekilde depolamanız gerekir.
Çiçeklenmenin bitiminden bir ay sonra olgunlaşırlar. Şu anda, kutular karanlık oluyor ve kesilmeleri gerekiyor.

Godetsiya
Bundan sonra, kutular doğrudan güneş ışığı almadıkları için küçük bir gölgelik altında kurutulur. Bunu yaparken iyi havalandırılmalıdırlar. Kurutma sıcaklığı 30-35 ° C olmalıdır.

Kutular kuruduktan sonra, bunları bir keten torbaya koyun ve elinizde parçalayın. Bu, tohumların kapsülden ayrılmasına yardımcı olacaktır. Ardından, tabağı karışıma döküp kalan kalanı dışarı üflemelisiniz. Tohumları kaybetmemek için bunu dikkatli bir şekilde yapın.

Kağıt torbada 20 ° C sıcaklıkta saklanırlar. Devletin birkaç derecesi varsa, poşeti çeşitliliğin ismiyle imzalamayı unutmayın.

Kağıt poşetler kendiniz yapılabilir, çünkü bu size zaman ve para kazandıracak. Paketler fide kutularına konur ve fide üzerinde tohum ekme zamanı geldiğinde, parmaklarınızın ucunda olacaklardır.

Tanrıça tohumları yaklaşık dört yıldır tutulur. Yılın ekimi ilkbaharda harcanabilir.

Devletin hastalıkları ve zararlıları ile nasıl baş edilir

Bütün bitkiler gibi, devlet parazitler ve hastalıklar muzdarip. Temel olarak bu uygun olmayan bakımın sonucudur. Bitkinin ana düşmanları pas ve peronosporozdur.

Peronosporoz (külleme)

Godetsiya
Bu hastalığa çeşitli türlerin mantarları neden olur. Peronosporoz ortaya çıkarmak çok basit: bitkinin yaprakları ve sürgünleri sarıya döner ve sonra çürümeye başlar. Yapraklar sarılır ve yüzeylerinde sarı lekeler görülür. Sonra kahverengi olurlar ve taç düşer. Hastalıklı bir hastalık diğer iç mekan bitkilerini enfekte edebilir.

Downy külleme küfü, çiçeğin kendisinin büyümesini yavaşlatır, tüm bitkinin çürümesine yol açar.

Peronosporoz, baharın sonunda ortaya çıkar, çünkü bu zamanda genellikle yağmur yağar. Yaprakların sararmaya başladığını gördüğünüzde, tüm çiçekleri incelemeniz gerekir. Bu gerçekten tüylü bir küf ise, o zaman bitkinin tedavisine başlamalısın.

Bunun için aşağıdaki halk yöntemini kullanabilirsiniz. 10 litre% 5 iyot, bir yağsız süt, 9 litre su ile karıştırılır. Bitkinin toprak kısmının bir çözeltisini püskürtün.

pas

Godetsiya
Eğer tanrıçanın yapraklarında farklı şekil ve boyutlarda küçük minderler varsa, bu pasın olduğu anlamına gelir.
Paslı bir renk tozu bunlardan dökülür. Pasın, yaprakların ölümüne neden olması tehlikelidir. Kış sertliği azalır ve hastalık bitkinin ölümüne yol açar.

Pastan kurtulmak için kükürt içeren bir ilaç kullanabilirsiniz. Ayrıca% 1 Bordian sıvı veya “Abiga-Peak” ve “Poliram” fungisitler de kullanabilirsiniz.

Paslanmaya karşı en iyi koruyucu önlem kuru yapraklar ve kırık sürgünlerin uzaklaştırılmasıdır.

Godets’e zarar verebilir ve kök çürümesi. Bu aşırı nem veya mantarın neden olduğu kaynaklanmaktadır. Bu durumda bitki en iyi çiçek yatağından çıkarılır.

Biliyor musun Godetsia kesinlikle iddiasız ve soğuğa dayanıklı bir bitkidir, sürgünleri kolayca ilkbahar donlarına dayanabilir, bu nedenle kışa ekilebilir.

Godetzia, deneyimli bahçıvanlar için zor olmayacak olan, dikim ve bakım gerektiren güzel bir bitkidir. Bu talimatlarla bahçenizde güzel bir çiçek yatağı yaratmak için mükemmel bir bitki yetiştirebilirsiniz.