Döşeme tavukları: en iyi ırklar

Düzenli olarak kendi yumurtalarına sahip olmak için, insanlar genellikle tavukların ev avlularında kendi başlarına başlarlar.Tavuklar, mevcut BDT’nin topraklarındaki ev bahçelerinde en yaygın hayvanlardır. Tavuk yetiştirenlerin izlediği ana hedeflerden biri yumurta almaktır. Bu bağlamda, tüm yıl boyunca yumurta taşıyan özel tavuk yumurtası ırkları doğmuştur.

Bu kuşun tüm temsilcileri arasında, bu görevle baş edebilecek en iyi ırklar vardır.

Düzenli olarak kendi yumurtalarına sahip olmak için, insanlar genellikle tavukların ev avlularında kendi başlarına başlarlar. Bu kuşlar bakımda çok iddiasız, tüm yıl boyunca ana “işlevlerini” gerçekleştirebilen ve özel ilgi gerektirmeyen. Tüm cinsler arasında en verimli katmanlar bilinmektedir ve yumurta yumurtlama oranları son derece yüksektir.

Cinsinden bağımsız olarak, yumurta yönünün tüm tavukları ortak özelliklere sahiptir. Tüm bu hayvanların oldukça iyi bir iştahı vardır, hızla “olgunlaşırlar” ve bu cinslerin gençleri doğumdan 4 ay sonra yumurta taşımaya başlarlar.

Leghorn cinsi

Leghorn cinsiBu cinsin yetiştiricileri, en çok yumurta yumurtlayan tavuklar arasında en ünlüydüğü için, en çok ev bahçelerinde bulunur. Bu hayvanların anavatanı kesin olarak İtalya’dır – Livorno şehri.

Biraz sonra bu cins, İspanyol ve İtalyan yumurtacı tavukları, dövüş ırkları olan tavukları – beyaz küçüklerle birlikte Birleşik Devletler’den yetiştiriciler tarafından geliştirildi. Bu tür deneyler sayesinde Leggorn cinsi bugünkü haliyle ve modern özelliklerle ortaya çıktı. Varlığının en başından beri, bu ırk tüm dünyada insanların güvenini kazanmıştır ve bu güne markayı sahiptir.

Leghorn katmanlarında, vücut bir kama şeklindedir, orantılı ve biraz yükseltilmiş orantılıdır. Bu tavukların karnı oldukça hantal, toraks yuvarlak, hafif şişkin, iyi gelişmiş kas sistemi ile.

Arka genel olarak, tavuklar için yeterince geniş, orta içte biraz içbükey. Genel olarak, Legorne’nin gövdesi bir üçgen şekline sahiptir ve kafa, prensip olarak gövdenin yumurta civciv formları için tipik olarak kabul edilen bir tür apeksidir.

Llegorn vücut bir üçgen şeklindedirLedgorni’nin başı orta büyüklüktedir, tepe noktasında parlak bir kırmızı yaprak kanadı vardır. Erkek tarak dik durur, dişilerde ise hafifçe sarkar. Gözler canlı, canlı. Yaşam boyunca, irisin rengi değişir, yani genç yumurtlayan tavuklar turuncu gözlere sahip olurken, daha olgun bireylerde renk soluk sarıya dönüşür.

Lengorns, kırmızı bir tonda renkli küçük yuvarlak sakallıdır. Kulak lobları sütlü beyaz. Bu tavukların gagası çok güçlü, sarı renktedir. Boyun şekilli, kemerli, uzamış.

Uzuvlar ince, fakat orta uzunlukta, güçlü, yaşla birlikte renk değiştirir: genç bacakların sarı bacakları vardır ve yetişkin tavuklarda mavi renkte beyazdır. Horozların ve tavukların kuyruğu farklıdır. Kadında biraz alçaltılırken, erkekte hafifçe yükselir.

Bu tavukların doğası canlıdır, çok hareket eder, mizaçlıdırAşağı renklenme bakış açısından bakıldığında, leggorms 8 alt türe ayrılmıştır. Çoğunlukla beyaz, açık kahverengi ve benekli tüylü tavuklar vardır.

Bu tavukların doğası canlıdır, çok hareket ederler, mizaçlıdırlar, sürekli yiyecek arayışı, çeşitli böcekler, küçük taşlar. İyi bir dayanıklılık ile ayırt edilirler, hızla yaşam koşullarına alışırlar. Bu katmanlarda anne içgüdüsü yoktur.

Bir yıl boyunca, bir LEGHORN cinsi, her biri 55-58 gram ağırlığında 160 ila 230 yumurta getirir. Nessushka 1,9 kg grosur ve horozlar – 2.6 kg.

“Figun” cins

Bu cins bir Leggorn haçıdır. Fransız üreticilerin uzun yıllara dayanan çalışmalarının bir sonucudur. Yaşam koşullarına çabuk alıştırma yapabilir. Her iki kafes ve zemin bakımında mükemmel bir şekilde hayatta kalır. Doğumdan 21 hafta sonra yumurta üretiminin% 50’sine ulaşırlar.

Yılda tavuk 320 yumurta kadar verebilir. Genç büyüme çok kalıcı, tavukların% 93-96’sı hayatta kalıyor. Hayvancılığın% 2’sinden fazlasını bükmez. Yumurtalar genellikle kahverengi, her biri yaklaşık 63 g ağırlığındadır.Bir düzine yumurta almak için, tavuk 1,6 – 1,7 kg yem tüketmelidir.

“Loman-Brown” cinsi

Haç Alman köklerine sahiptir. Bu haçtan gelen hayvanlar bir serseriyle örtülüdür. Kuşun cinsiyeti, 1 gün yaşındayken ayırt edilebilir: dişiler kahverengidir ve erkekler beyazdır. Yabancı kökenli kökene rağmen, Loman-Brown yumurtlayan tavuklar Doğu Avrupa hava koşullarına iyi adapte edilmiştir. Bu kuşlar kolayca temas eder, insanlardan korkmazlar.

Nesushki bu cins yumurta üretmek için tasarlanmıştır, bu yüzden çok kilo almazlar. Bu cins kesinlikle iddiasızlığı nedeniyle çok popüler. Loman-Brown türünün yetiştiricileri, yoğun açık kahverengi bir kabuk ile büyük yumurtalar üretirler. Bu cinsin civcivleri çok canlıdır, nüfusun en az% 98’i hayatta kalır, gençler çok çabuk olgunlaşır. Diğer tavukların kuşlarına göre bu tavukları süpürmek çok hızlıdır.

Nesushki bu cins yumurta üretmek için tasarlanmıştırCinsel olarak olgun civcivler 135 gün olarak kabul edilir ve tam kuşların doğumdan 161 gün sonra olgunlaştığı görülür. Katmanlar en çok 160-180 günlerde bol miktarda bulunur. Bu cinsin ana dezavantajı, 80 haftalık yoğun yumurta yumurtasından sonra yüksek verim kaybıdır, bu nedenle bu tavuklar katledilir.

Ne yazık ki, döl, atığın özellikleri nedeniyle bu cinsin ana özelliklerini yeniden üretmemektedir. Bu cins yemde özel tercihlere sahiptir. Örneğin, bütün yemleri bu tavuklara beslemek son derece arzu edilmez, mısır, arpa ve darı vermek daha iyidir. Ağırlıkta, dişi 2 kg’a kadar, horozda 3 kg’a kadar kazanabilir. Küçük porsiyonlarda bile, sağlıklı bir tavuk, 62-64 gr ağırlığında çok yoğun bir kabuk ile yılda 320 yumurta üretebilir.

Yüksek Hat

Yüksek HatNesushki bu cins çok iddiasız ve yüksek üretkenliğe sahip. Bu melez çapraz, Amerika Birleşik Devletleri’nden yetiştiriciler tarafından elde edildi. Ağırlık olarak, bu kuşlar ortalama 1,7 kg kazanır. 80 hafta boyunca yumurta taşıyorlar ve verimlilik 340-350 yumurta, her biri 60-65 g ağırlığındadır. “High Line” cinsinin katmanları orta boyda bir gövdeye, beyaz tüylere sahiptir.

Tarak koyu pembe renkte boyanır. Bu kuşlar çok sakinler, gözaltı için özel şartlar gerektirmezler. Bu katmanlar mükemmel bağışıklığa sahiptir. Hayvancılığın en az% 96’sını hayatta tutar. Yetişkin kuşun bir düzine yumurta için nispeten az yiyecek vardır – 1.2 kg’dan az. Ağırlık olarak, bu tavuklar fazla kazanamazlar, 10 haftalıkken tavuk 1.3 – 1.4 kg ağırlığındadır. Verimlilik katmanlarının% 50’si doğumdan 144-145 gün yaşına ulaşıyor. Yılda 60 haftaya kadar olan tavuğa 247-250 yumurta verilir ve 80 haftadır – 350 yumurtaya kadar.

Irk “Rus Beyazı”

Irk Bu cins Rus yetiştiricilerinin çalışmalarının meyvesidir. Bilim adamları yeni bir türün sonucunu çıkarmak için büyük bir fiziğe ve yüksek verimlilik oranına sahip tavukları seçtiler. Yerel ırkların örnekleri, Leghorn cinsinin erkekleri ile çaprazlanmış ve en üretken olanları, taranmış tavuklardan seçilmiştir.

Cins “Rus beyaz” güçlü anayasa, geniş bir vücut, güçlü sırt, yeterince uzun, şişkin bir sandık. Vücut çok fazla kasla yıkıldı. Kafasında yaprak şeklindeki bir tarak var. Sarı tonların bacakları, çok güçlü ve kararlı. Adından bu döşeme tavuklarının tüylerinin beyaz olduğu açıktır. Kuyruk orta uzunlukta. Bir yılda bir tavuk 200-240 yumurta getirebilir, Her biri 60-63 g ağırlığında Tavuk canlı ağırlığında 2.1 kg ve horozda – 3 kg.

Irk “Ukraynaca Ushanka”

Irk Bu cins tavukların karakteristik özelliği kulaklarda kırmızı lobların bulunması ve lobların kalın “bıyık” ile kaplanmasıdır. Bu türün nereden geldiği kesinlikle bilinmemektedir, çünkü halkın eliyle yaratılmıştır. Bu cinsin kuşları çok hızlı bir şekilde gözaltı koşullarına ve bölgenin iklimine alışırlar. Sıcaklıktaki ve havadaki diğer değişimlerdeki düşüşü sakin bir şekilde tolere ederler.

“Ukraynalı earflaps” cinsinin katmanlarında toraks yuvarlak ve çok hacimli, vücut yoğun, aşağı sırt düz ve geniş. Kafa büyüktür, tavuklar için olduğu gibi, üzerinde tek bir tarak vardır. Gaga kısa ama güçlü. Uzuvlar kısa, kuşun çok çömelmiş olduğu için. Cocks, muhteşem tüylerle süslenmiş çok güzel bir kuyruğa sahip. Çoğu zaman bu cins kuşların tüyleri siyahtır, ancak bazen renkli tabakalar da vardır.

Bir yıl boyunca bu cinsin kuşu 160 ile 200 arasında yumurta verebiliyor, her birinin ağırlığı 55 ile 60 gr arasında değişiyor .. Tavukların canlı ağırlığı 2,5 kg, horoz ise – 3 kg. Yumurtalar sıra dışı bir kremalı süt renginde güçlü bir kabuk var.

“Orel” cinsi

Bugüne kadar kimse, bu cinsin nereden geldiğini bilmiyor. Bu tavuklar, siyah, chintz veya soluk gölgelerin muhteşem bir havlamasıyla oluşturulan çok güzel bir dış cepheye sahiptir. Başın dibinde ve boynun üst kısmı açık kahverengi tüylerle kaplıdır. Bu tüyler asılır, böylece sakalın görünümü oluşturulur ve yeterince kalındır. Kafa orta büyüklüktedir, ancak oksipital kısım geniştir. Gaga kısa, ama biraz yuvarlak, yani, bir kanca şeklindedir.

Horozlarda bile, tarak küçük, düz, hafifçe aşağıya kapalıdır. Tavuklarda ilkel gelişir. Uzuvlar masif ve güçlüdür. Orel katmanları çok iddiasız ve özel bir dayanıklılığa sahiptir. Bir kattan bir yılda 140-150 yumurta alınabilir, ancak bazen biraz daha fazla olabilir. Bir yumurtanın ağırlığı 60 g olup, beyaz veya açık pembe tonlu bir kabuk ile kaplanmıştır. Tavuğun ağırlığı 2,5 – 3 kg ve horoz – 3,5 – 4 kg’a kadar ulaşır.

Pavlovskaya cinsi

Pavlovskaya cinsicins tavuklar doğduğu Gorki bölgesinde Pavlov köyü. yeni nesil için birbirlerine Peru horoz ve 3 yerli cins ile geçti: kafasına pürüzsüz tüylerle lohmonogie tavuk ve favorili kalın bir sakal ve barelegged ibikli.

Pavlovsky cinsinin taşıyıcıları siyah lekelerle kaplı gümüş veya altın tüyler aldı. Bir yıl boyunca, bir tabakalı, 100-120 yumurta alınabilir, Her biri 50 gr ağırlığındadır. Tavuk 1,8 – 2 kg, horoz ise 2.5 kg’dır. Bu cinsin tavukları hane halkı için çok popülerdir.

Minorca cinsi

Minorca cinsiBu kuşların elde edildiği yer sayesinde ismini aldı – İspanya’daki Minorca adası. Cins 2 alt türe ayrılır – minör beyaz olabilir, yanı sıra koyu yeşil renk tonu ile siyah olabilir. Bu cinsin beyaz tabakaları nadiren karşılanabilir.

Bu tavuklar çok ince, vücutları uzamış sırt yüzünden uzuyor. Başın şekli, ortalama boyutlarda tipiktir. Bu kuşların tarakları yaprak şekilli, parlak kızıl gölgede boyanmış, dik durmaktadır. Kulakların lobları beyazdır. Boyun düz ve uzamış. Aşırılıklar uzun ve güçlüdür. Anne içgüdüsü, küçük kadınlarda içkin değildir. Yumurtalar bir inkübatöre güvenli bir şekilde yerleştirilebilir, çoğunun tavukları olacaktır.

Katmanlardan ilk yumurtalar, kuşun doğumundan 150 gün sonra elde edilebilir. Yirmi yılın yetiştiriciliği 160 – 170 yumurtadır., Her birinin ağırlığı 60-65 gr. Yumurtalar beyaz kabukludur. Bu cinsin ayı yaşam için 2.3-2.5 kg ve horoz 3-3.5 kg yiyebilir.

“Puşkin çizgili-rengarenk” cins

Bu cins deneysel olarak kabul edilir ve beyaz leghorn erkek tavuk australorp Siyah ve Beyaz renkleri geçerek son zamanlarda geri çekildi. Bu cins kuşlar bir yumurta yönde üyeleridir ama onların kilo tavuğun biraz daha tipik bir örneğidir. Beyaz – podpuh alacalı-çizgili Pushkin katmanları dışkısını.

Cocks da vücudun her yerinde koyu renkli lekelerin bulunduğu beyazdır. Kafa hafifçe uzamış, ancak orta büyüklükte. Şekilde kavisli, orta boylu, fildişi boyalı. Kafasında belirgin bir diken ile pembe bir formun büyük bir tepesi vardır. Tarak boynunun boynu boyunca ilerler, yukarıdan ve hatta genelde – düz, küçük papilla ile mayınlanır.

Gözler çok etkileyici, iris turuncu renktedir. Kulakların kulakları soluk pembedir. Boyun yeterince uzun, güçlü, tüyler yeleğin bir yanını yaratır. Gövde bir yamuk şeklindedir, sternum geniş ve derindir. Arka kuyruk yönünde daraltılır. Kuyruk dikey olarak yükseltilmiş, iyi gelişmiştir. Plyusny kalın ve uzun, beyaz. Parmaklar geniş aralıklı, üzerlerinde beyaz pençeleri var. Kabartmak yoğun. Kanatlar uzun ama birazcık hafif. Puşkin katmanları çok sakin davranır, hızlı bir şekilde yaşam koşullarına alışırlar.

Onların bacakları uzun ve güçlüdür. Bu kuşların karkasları çok iyi görünüyor. Genç hedeflerine en az% 95 hayatta kalmak için gelen ve yetişkin kuşlarda, rakam% 87 – bu cins temsilcilerinin hayatta kalma oranı çok yüksektir. Yetişkin tavuk 1,8 – 2 kg ağırlığında ve horoz 2,4 – 2,6 kg yiyor. Patlıcan yıllık 180 – 220 yumurtadır., her biri 57-60 gram ağırlığında, beyaz veya açık krem ​​rengi bir kabuk ile kaplıdır.

Yumurta tavuğu seçimi oldukça karmaşıktır, çünkü değişen hava koşullarında hayatta kalamayacak bir kuş satın almak mümkündür. Bu nedenle, bir katman seçerken çeşitli faktörleri hesaba katmak gerekir.