Donnik beyazı: yararlı özellikleri ve kontrendikasyonları, halk hekimliğinde uygulama

Donnik beyazı
Modern bilim, atalarımızın nesillerini tedavi eden birçok şifalı bitkinin yüksek verimliliğini kanıtlamaktadır.

Soğuk algınlığı semptomlarını gidermek için, iç organların hastalıkları, yaraların tedavisi, beyaz yonca otu kullanılır – baklagil ailesinin otsu bir bitkidir. Bu iddiasız, kuraklığa dayanıklıdır. Bozkırlarda yetişir ve tarlada ekin tarımı olarak ekilir.

Bal bitkisi, yem bitkisi, yeşil gübre olarak kullanılır. Kumarin ve türevlerini sentezleme yeteneği sayesinde, tatlı yonca hem yararlı özelliklere hem de kontraendikasyonlara sahiptir, nektarından gelen bal ve polen çok değerlidir ve en iyilerinden biri olarak kabul edilir.

2-2,5 ay süren yoğun çiçeklenme nedeniyle, arı kovanının verimi% 5-7 oranında artmaktadır.

Kimyasal bileşimi

Beyaz yoncanın büyüdüğü topraklar, nitrojen ve diğer minerallerle zenginleştirilir, kalitesi büyük ölçüde artar.

Yeşil kütle biyolojik olarak aktif maddeler içerir:

 • tanen,
 • kolin,
 • karoten,
 • C vitamini,
 • çekiç ve kumarik asitler.

Kumarin ve dicoumarolün yüksek içeriği, bitkinin ilaç ve tütün endüstrileri için tatlandırıcı ve hammadde olarak kullanılmasına izin verir.

Donnik beyazı yüksek verimliliğe sahip bir baldır, tarladan toplanan balın iyileştirici olduğu düşünülmektedir. 1 hektarlık ekili ürünlerde, bir mevsimde 600 kg balın hasat edildiği 2 milyara kadar çiçek vardır. En iyi bitki türü Kherson hediyedir.

akasya, alıç, akkuraevy, kipreyny, Mayıs, espartsetovy, tecavüz, fatselievy, kestane, karabuğday gibi bal türleri hakkında daha fazla bilgi edinin.

Donnik beyazı

Biliyor musun Eski hekim Dioscorides kitabı (1. MS) Tıbbi maddeler Önceki medeniyetlerin deneyimlerini genelleştiren 600’den fazla şifalı bitki türünü açıkladı, Latince’ye çevrildi ve 16. yüzyıla kadar bir öğretim ve pratik el kitabı olarak kullanıldı.

İnsan sağlığı için yararlıdır

Dicumarol, kan pıhtılaşmasını azaltabilir. Yonca çimlerindeki yüksek seviyesi, tıbbi özelliklerini ve kontrendikasyonlarını belirler.

Şifa özellikleri:

 • ekspektoran;
 • antiseptik;
 • bakterisidal;
 • antelmintik;
 • yatıştırıcı;
 • kan pıhtılarının oluşumunu engeller;
 • Karaciğer rejenerasyonunu geliştirir.

Bu özellikler hipertansiyon, bronşit, artrit, uykusuzluk tedavisinde, artan sinirlilik, lactostasis, jinekolojik hastalığı, mastopatileri için bitkisel ilaç ve farmakoloji kullanılır.

Donnik, menopoz semptomlarının düzeltilmesi, karaciğer ve tiroid bezi ihlalleri için başvurmaktadır. Harici olarak kullanıldığında, kas ve eklemlerdeki ağrıdan yara iyileştirici ajan olarak kullanılır.
Donnik beyazı

Tıbbi hammaddelerin hazırlanması ve saklanması

Hammaddelerin toplanması, çiçeklenme sırasında, kuru havalarda, sabah çiyinin buharlaşmasından sonra gerçekleştirilir.. Bitkinin üst kısımlarını, çiçek salkımlarını ve çimleri hazırlayın. Gölgede, iyi bir havalandırma ile, ince bir tabaka halinde yayılarak kurutun.

Düzgün kurutulmuş çimen hafif ve kırılgandır. 2 yıla kadar saklandı. Donnick asitli, çok nemli topraklarda yetişir, bu tür topraklarda ekilen zaman, Ph seviyesini düzeltmek için kireç tanıtılır.

Biliyor musun Şifalı bitkilerin kullanımıyla ilgili ilk kayıtlar, modern Irak topraklarında 8000 yıl önce var olan Sümer’in uygarlığına işaret eder. O zaman bile, antik şifacılar gölgede şifalı bitkileri kurutmanın ve su, şarap ve bira üzerine infüzyon yapılmasının gerekli olduğunu biliyordu.

Donnik beyazı

Geleneksel tıp tarifleri

Donnik beyazı Dikumarin ilaçlarının, medikal sıvaların üretiminde kullanılmaktadır. Halk hekimliğinde broths, poultices, infusions hazırlar.

Otların infüzyonu 100-120 ml kan pıhtılarını önlemek için, yemeklerden 20 dakika önce günde 3-4 kez kullanılır. Bir yemek kaşığı ot 250-300 ml kaynar su dökülür, en az 1 saat, bir termos içinde ısrar, filtre.

Lapa – lapa iyileşmesini teşvik etmek artrit, travma etkilenen eklemlerin için pamuk kumaş sarılmış su kıyılmış otlar kaynar buğulanmış.

Artrit, miyozit, burkulmalarda harici kullanım için alkol tentürü:

 • Alkol çözeltisi% 40 – 5 kısım.
 • Öğütülmüş çimen – 1 kısım.
 • 8-10 gün ısrar edin, süzün.
Marigolds, söğüt, momordika, goldenrod, ardıç, bataklık biberiye, aspir – aynı zamanda artrit için kullanılır.

Yonca uygulaması
Sıkıştırma ve sürtünme için kullanılır.

Önemli! Beyaz yonca dayalı merhem Staphylococcus aureus karşı etkilidir.

Zarar ve yan etkiler

Şifalı bitkiler kullanılırken dikkatli olunmalıdır, bitki koruma maddeleri, tentürler, soğumalar güçlü bir etkiye sahip olabilir. Bozukluk ve kronik hastalık durumunda, tıbbi muayene gereklidir.

Yonca kullanırken, kontrendikasyonlar vardır:

 • Mide ülseri.
 • Periodontal hastalık.
 • Ürolitiyazis.
 • Kanama.
 • Kanın düşük pıhtılaşması.
 • Planlı cerrahi müdahaleler.

Uzun süreli kullanım ve aşırı dozda kanama, inhibisyon, uyku hali, kusma, bulantı, ishal, baş ağrılarına neden olabilir.

Önemli! Bitki, gebelikte zehirli ve kontrendikedir.

Yan etkileri
Sığırlarda yonca ile beslendiğinde, kanama meydana gelir ve yara iyileşmesi zayıf olur, böylece bitki çiçeklenme ve silajdan 25-30 gün sonra biçilir.

Bitki, benzersiz kimyasal bileşimi nedeniyle halk ve resmi tıpta kullanılmaktadır. Tıbbi amaçlar için kullanıldığında doktora başvurmak gerekir.

Doğa yarattı ve insanlar birçok yemin başarılı tedavisi ve önlenmesi için beyaz yoncanın değerli özelliklerini kullanmayı öğrendiler.