Domates “Labrador” – erken olgunlaşan, hava koşullarına dayanıklı ve verimli


Birçok domates çeşidinin büyümesini denemeden doğru olanı seçmek zor.

“Labrador” çeşitliliği çoğunluk tarafından sadece açıklama ile bilinir.

Dikenler arasında, bu domateslerin olumsuz değerlendirmeleri yoktur.

Özellikleri göz önünde bulundurun, özellikle domates ve domates “Labrador” bakım ve uygulama, avantaj ve dezavantajları vurgulayın.

Çeşitlerin görünüşü ve tanımı

Domates çeşidi “Labrador” erken olgunlaşan, belirleyici olarak karakterize edilir. Olgunlaşma süresi, hava koşulları da dahil olmak üzere yetiştirme koşullarına bağlı olarak 78 ila 105 gündür. Ani sıcaklık değişimlerine ve yaygın hastalıklara dirençlidir.

Damga çalıları en fazla 50-70 cm yüksekliğe ulaşır, ortalama yeşil veya koyu yeşil yaprakları olan sağlam bir sapa sahiptir. Çiçek salkımları 7. yapraktan sonra ve sonraki her bir yapraktan sonra oluşur. Verim, bir çalıdan 2 kg’a kadardır.

Biliyor musun Çeşitlilik sadece 21. yüzyılda tanıtıldı.

Meyvelerin özellikleri

Olgun bir domatesin boyutu çok büyük değildir ve olgunlaştıkça 80-120 gr’a ulaşır Olgun meyvenin rengi kırmızıdır, bir elmanın şekli değildir, birçok odacık, ince bir deri, etli bir yapıdır. Labrador çeşidinin tadı nitelikleri klasik tatlı ve ekşidir.

Keşfedin ve “Kartal gagası”, “Başkan”, “broody”, “Japon trüf”, “Diva”, “Sibirya Yıldızı”, “Rio Grande”, “Rapunzel”, “Samara”, “Verlioka olarak domates tür diğer çeşitleri, Artı, Altın Kalp, Beyaz Dolgu, Kırmızı Başlıklı Kız, Gina.

Çeşitliliğin avantajları ve dezavantajları

Domates Labrador’un avantajları arasında şunlar sayılabilir:

 • erken hasat (zaten haziran sonunda olgunlaşır);
 • seralarda ve açık zeminde büyümeye uygun;
 • çalıdan 2,5 kg’a kadar iyi bir hasat sağlar;
 • çiçeklenme aynı zamanda olgunlaşmış meyveler;
 • Geç yanıklığı da dahil olmak üzere çeşitli hastalıklara dirençlidir;
 • pasynkat yapamazsın;
 • mükemmel tat nitelikleri;
 • hava koşullarına iddiasız.

Bu çeşitliliğin dezavantajları şunlardır:

 • çok uzun raf ömrü değil;
 • İnce deriler nedeniyle bütünüyle konserve için çok uygun olmayabilir.
Biliyor musun Dünyada yaklaşık 10 000 çeşit domates vardır.

ziraat mühendisliği

Dikim ve domates yetiştirmek için “Labrador” erken olgunlaşma çeşitleri için agrotechnics uygulayın. Aşağıda dikkate alacağımız birkaç nüans var. Hazırlık sonbaharda başlar: çalımızın dikileceği alan seçilir.

Önemli! Site güçlü rüzgarlardan korunan ve iyi döllenmiş bir yerde hazırlanmıştır.

Gübrenin hesaplamadan yapılması tavsiye edilir:

 • Gübre 1 km kare başına 5-10 kg’dan fazla değildir. m;
 • 1 km kare başına organik ve mineral gübreler. Bileşimde m: 10-15 g üre, 40-50 g süperfosfat, 20 -25 g potasyum tuzu veya kalimagnezyum.

Tohum hazırlama, dikim ve kutulara tohum bakımı

Daha kuzey bölgeler için, erken olgunlaşan domates tohumlarının, fideler için kutulara ekilmesi önerilir.

Eğer tohumlar özel mağazalarda satın alınırsa, onları işlemeye gerek yoktur, eğer son hasattan toplanırlarsa, antifungal ajan ve zayıf bir potasyum permanganat solüsyonu ile tedavi etmek gereksiz olmaz.

Dezenfeksiyondan sonra tohumlar durulanır.

Önemli! Ekmek tohumları Labrador diğer domateslerden 2 hafta önce gereklidir.

toprak karışımı ile doldurulur kutular: Bahçe toprak, turba, kum, dolomit un veya elenmiş ağaç kül, humus veya kompost elekten geçirilir.

Fide karışım 3-4 cm’lik bir mesafede oluklar yapmak, kaynar su dökün ve kutuları folyo ile kaplanır ve çimlenme için sıcak bir yerde bırakın ekim sonrası. en fazla 1 cm, 1.5 cm derinliğe tohumları ekilmiş.

İlk yapraklar belirdiğinde, film çıkarılır, kutular iyi aydınlatılmış bir yere taşınır. Filizleri 55-65 güne kadar büyütün. Sulama, haftada yaklaşık bir kez düzenli olarak gerçekleştirilir.

Pencere ve balkonda Maslov yöntemi, hidroponik, Terekhin yöntemi ile domates yetiştirme hakkında bilgi edinin.

Fide ve İniş

Mayıs başında, toprak +15 … + 18 ° C’ye kadar ısındığında, bir fidan dikilir.

Fideler sıralar arasında 70 cm bir mesafe kadar tutarak, açık toprağa ekilir ve her sıra 30-35 cm oluşturulur. Burçlar ilk dökmek gerekir, kaplardan serbest bırakmak için ve birinci yaprak kadar toprağa ekilmiştir.

Fide aşırı büyümüşse, bir eğimin altına dikilir, böylece yerden yüksekliği 20-25 cm’den fazla olmaz, inişten sonra domatesler sulanır ve toprakla kaplanır.

Bakım ve sulama

Açık yerde fidelerin ekimi sırasında hala bir don riski vardır, koruma yöntemleri sağlamak için gereklidir:

 • çalıları kesilmiş plastik şişeler veya cam kavanozlarla saklamak (küçük alanlar için);
 • geniş alanlar için duman;
 • standartlaştırılmış sulama.
Biliyor musun En tatlı domatesler minimum sulama ve maksimum güneş ile büyür.

Sulama en iyi, karla kaplı alanlar üzerinde gerçekleştirilmekte olup, bu alan sulama alanlarını yağmurun altında değil, köklerin altında değil, kuru toprakla doldurmaktır. 1 kare başına 20-25 litre sulama normu. m, ama çok sık değil.

Toprağın nem eksikliğiyle gevşetilmesi gereklidir, çünkü domatesler nemi toprak havasından besleyebilir. Kuraklıktaki organik gübrelerin bir bolluğuyla, domatesler yanabilir.

Pasynkovanie bu domates gerekli değildir.

Böylelikle çalılar meyvenin ağırlığının altına düşmezler, bağlanırlar.

Bağlama, burçlara zemine eğilmemekte ve aynı zamanda daha iyi hava sirkülasyonunu teşvik etmekte ve bu da geç yanık kalma riskini azaltmaktadır. Her burcun yakınındaki kazıkları ya da bir tel ya da yukarıdan sarkan bir kabloyu bağlayarak bağlayabilirsiniz.

Zararlılar ve hastalıklar

Domates çeşidi “Labrador” bilinen hastalıkların çoğuna karşı dayanıklıdır. Yetiştiriciler, çeşidi, en yaygın hastalık olan geç yanıklığa karşı dirençli olarak konumlandırırlar.

Ancak bu, uygunsuz bakım veya haşere saldırısı ile ilişkili diğer hastalıkların görülmediğini garanti etmez.

azotlu gübre, fazla, düzensiz veya seyrek sulama ile ok aşırı kullanımı Gangreni kangren (meyvelerinin kahverengi çürüme), Cladosporium (kahverengi nokta), meyve çatlaması, Verticillium Wilt gibi hastalıklara oluşabilir.

Hastalıklarla mücadele, özel tedavi ile uygun bakım veya tedavi yardımı ile gerçekleştirilir. Phytophthora erken olgunluktan dolayı bu tür domatesleri etkilemez.

Zararlılar bu çeşitlilik için büyük bir tehlike olabilir:

 • kepçe (ilaç “Strela” kullanabilirsiniz);
 • sümüklü böcekler (öğütülmüş karabiber ile savaş veya hidratlı kireç çözeltisi kullanın);
 • whitefly (ilacı “Confidor” yardım);
 • (Ayrıca acı biber veya sirke çözeltisi infüzyonu ile işlenmiş “Thunder” veya “Thunderstorm” preparatları ile yardımcı olabilir);
 • wireworm (ilacı “Bazudin” e yardımcı olacaktır);
 • yaprak biti (ilaç “Zubr”).

Maksimum meyve verme koşulları

En yüksek verim, bir sürgünün oluşturduğu çalılardan elde edilir, yanal süreç olmamalıdır. Burçta 5’den fazla fırça bırakmamanız, düzenli su ve fosfor ve potasyum bazlı gübreleri zamanında uygulamanız gerekmektedir.

Daha fazla meyve tutturmak için, ilk fırçanın bir borik asit çözeltisiyle (1 litre su başına 1 g) çiçeklenme başlangıcındaki alanı püskürtmeniz gerekir, bu süre içinde tekrarlanır, kod ilk meyveleri olgunlaştırır.

Çiçeklenme döneminin başlangıcında, azota dayalı gübrelerin girişi durdurulur.

En etkili sonuç için büyüme ve olgunlaşma uyarıcıları kullanılır. Domates “Labrador” dikenler arasında en popüler olan ilaç “Domates için yumurtalık” dir. İlk üç fırçanın çiçeklenme döneminde, sabah veya akşam püskürtülen üç kez uygulanır.

Çözelti, 1 litre su başına 2 g uyarıcı oranında elde edilir. Sonuç, ilk ürün de dahil olmak üzere tüm mahsulün% 15-30’luk bir artışı olacaktır.

Meyve kullanımı

Domates “Labrador” tüketimi hem ham hem de konserve formunda mümkündür. Salataları koru, adzhika, lecho’ya ekleyin, domates suyu yapın. Bütün olarak, ince bir cilde sahip oldukları ve kaynar suya girdiğinde çatlayabildikleri için domateslerin kapatılması önerilmez.

Ancak bu domateslerin tüm çekicilikleri, erken olgunlaşmalarında ve diğer çeşitlerde olgunlaşmadan önce kendi yataklarından taze domates tüketme kabiliyetinde yatmaktadır.
Özet toplamak, istenen hasadın elde edilmesinin ve doğru çeşitliliği seçme neşesinin arzusu olabilir.


Loading...