Domates fideleri için büyüyen ve bakımın sırları

Domates fidesi
Domatesler en popüler sebzelerden biridir. Onlar olmadan, belki de herhangi bir bahçe arsa üzerinde değil. Sebzeler çok lezzetlidir, kış için hasat için mükemmeldir ve birçok yararlı maddeye sahiptir. Genellikle, satın alınan fideler zayıf olabilir veya satın almak istediğiniz çeşitliliğe uymuyor olabilir. Ancak domateslerin fidanları kendi başlarına yetiştirilebilir. Makale, domateslerin yetiştiriciliğinin temel kurallarını tohumlardan fidan yetiştirerek ele almaktadır.

Dikimden önce domates tohumları nasıl hazırlanır

Domatesler açık zeminde fide ile ekilir ve evde yetiştirilmesi herkes tarafından yapılabilir. Kesinlikle zaman ve çaba harcayacak, ama sonunda alacaksınız emin olacaksınız. Fidan yetiştirmek için çoğu insan, istedikleri olgun meyvelerden tohumları toplar, kurutur ve dikmeden önce birkaç gün bekletin. Bütün süreç bu.

Ancak, iyi güçlü fideler yetiştirmek, hastalığa karşı dirençli ve zengin bir hasat vermek istiyorsanız, tohumlar ekimden önce hazırlanmalıdır. Bu prosedür birkaç aşamadan geçer:

 • kurutma;
 • tohumların seçimi;
 • dezenfeksiyon
 • maserasyon;
 • çimlenme;
 • sertleştirme.

Tohum hazırlama
Tohumlar hastalıklar ve zararlılar tarafından zarar görmemiş olgun meyvelerden alınmalıdır. İyi havalandırılmış ve ışıklandırılmış bir odada birkaç gün kurutulmalıdır (doğrudan güneş ışığından kaçının). Dikim için en iyi malzemeyi seçmek için, tohumlar tuzlu su içinde birkaç dakika batırılmalıdır. Hazırlanması için bir çay kaşığı bir çay kaşığı bir bardak su içinde karıştırılır ve 10 dakika boyunca karıştırılır. Daha sonra tohumlar suya indirgenir: yüzen ya da aşırı kurutulmuş olduklarından ve fidan yetiştirmek için uygun olmadıkları için yüzdürülenler çıkarılmalıdır.

Önemli! Daha büyük ve daha ağır tohumlar daha fazla besin içerir. Bu malzemeden güçlü ve verimli domates fideleri büyüyecektir.

Numune alımından sonra tohumlar poşet içinde paketlenir ve oda sıcaklığında karanlık bir yerde saklanır. Tohumlar soğukta saklanırsa, ekimden bir ay önce, kumaş ürünlerinde bir kaç gün pilin ısınması tavsiye edilir.

Domateslerin ana hastalık sayısı tohumlara kök salmaktadır ve iklim koşullarına bakılmaksızın uzun bir süre orada bulunabilmektedir. bu nedenle Ekimden önce malzemenin dezenfekte edilmesi tavsiye edilir. Bunu yapmak için, tohumlar 15 dakika batırılır. % 1 potasyum permanganat çözeltisinde veya 7 dak. % 3’lük bir hidrojen peroksit çözeltisinde, önceden 40 dereceye ısıtılmıştır.
Tohum dezenfeksiyonu

Biliyor musun Fidelerin verimini arttırmak için, tohumlar bir gün boyunca ekilmeden önce bir besin çözeltisine batırılmalıdır. Rendelenmiş taze patateslerden bir immünocetofit veya meyve suyu çözeltisi olabilir.

Tohumların cildini yumuşatmak ve çimlenmesini kolaylaştırmak için ekimden önce ekim malzemesi, oda sıcaklığında 10 saat suya batırılmalıdır. Tohumlar bir parça gazlı beze yayılır ve bir kaba daldırılır. Su miktarı tohum hacminden% 30 daha az olmalıdır. Beş saat sonra, suyun değiştirilmesi gerekecektir.

Sürgünlerin çimlenmesini hızlandırmak için, tohumların 20-22 derece sıcaklıkta nemlendirilmiş bir daire içinde beş gün boyunca filizlenmesi tavsiye edilir.
Dikim için hazırlık

Önemli! Çimlenme sırasında, gazlı bezin kurumamış ve aynı zamanda çok ıslak olmadığından emin olun.

Fidelerin sıcaklık değişimlerine karşı dayanıklı olmasını sağlamak için, gece sıcaklıkları, tohumların sertleştirilmesi tavsiye edilir. Ayrıca, böyle bir fide daha erken çiçeklenecek ve daha fazla hasat getirecektir. Bu amaçla, tohumlar buzdolabına konan gece için ortaya çıkar (sıcaklık 0’dan +2 dereceye kadar olmalıdır) ve gündüz 20-22 derecelik bir sıcaklıkta depolanır. Manipülasyon birkaç kez gerçekleştirilir.

Toprak seçimi ve hazırlanması

Domates fideleri toprakta çok talepkar değildir. Evde domates fideleri için toprak ya satın alınabilir veya bağımsız olarak hazırlanabilir. Satın alırken, turba toprağına tercih edilmelidir.

Kok alt tabaka
Toprağı kendiniz hazırlamak için, tırtıklı bir toprağı sürmeniz ve biraz humus, kompost eklemeniz gerekir. Fideler gevşek toprakta iyi yetişir. Bunun için, kartere veya talaş karışımı karışıma eklenebilir.

Tohum ekimi için, bir kok substratı da kullanılır. Birçok besin elementi içerir, büyümenin çürümesini engeller, güçlü bir kök sisteminin gelişimini destekler.

Biliyor musun Turba tabletleri güçlü fideler yetiştirmek için iyidir, 4-5 tohumu ekilebilir. Gelecekte bu tür toprağa dikim yaparken, dalış fideleri gerekli değildir.

Fidan yetiştiriciliği için konteyner

Fidan yetiştirmek için bir konteyner seçimi küçük bir önem taşımamaktadır. Tohumlar bu tür yemeklerde ekilebilir:

 • fideler için sandıklar;
 • tepsiler, kasetler;
 • fide için saksılar;
 • turba tabletleri veya tencere;
 • tek kullanımlık bardaklar.

Bu durumda, her seçenek kendi artıları ve eksileri vardır. Kutular, tepsiler ve kasetler daha uygun ve ekonomiktir. Tüm filizleri önemserken çok sayıda fide yetiştirebilirler. Ayrıca, böyle bir kapasitenin kolaylıkla başka bir yere taşınabilmesi durumunda. Fazla yer işgal etmiyorlar ve maliyet olarak daha ucuz olacaklar. Ancak, sığ tanklar sadece toplama anına kadar fidan yetiştirmek için uygundur. Derin çekmeceler ve tepsilerde, yetişkin filizleri köklere dolanmış olabilir, daha sonra onları zarar görmeden ayırmak çok zor olacaktır. Hasar durumunda, fidelerin yerleşmesi uzun zaman alacaktır veya kaybolabilir. Bu seçeneklerden, bölümleri veya kasetleri olan tepsileri seçmek en iyisidir.
Fidan yetiştiriciliği için konteyner

Önemli! en iyi seçenek kap yapıldığı yüksek alınlar. zorunlu olarak satın alırken belirtmek 5-6 cm ile 10 cm, gözenek boyutu ile tepsiler veya kasetler olacaktır. Polistirenden yapılmış bir tepsi (kaset) satın almak daha iyidir. PVC bir kap almayın, zehirli maddeler içerir.

Fideler ve tek kullanımlık kaplar için tencere ucuz olanlardan en iyi seçenektir. Onlarda, fideler transplantı açık zemine kadar büyütülebilir. Bununla birlikte, bu kaplar çok fazla yer kaplar ve fidelerin başka bir yere taşınması gerektiğinde çok uygun değildir. Tohumlama tanklarının dibinde drenaj delikleri bulunmalıdır.

Turba hapları ideal bir seçenektir. Sürgünlerde güçlü bir kök sisteminin gelişmesine katkıda bulunurlar, fidelerin çürümelerini önlerler. Ancak böyle bir zevk ucuz değildir.

Fideler için domates tohumlarının ekimi

Fideler için domates tohumlarının ekimi 15-20 Mart’ta yapılmalıdır. İlk çekimler bir hafta içinde görünecek. Bir iki ay daha erken çiçeklenme domateslerin çiçeklenmesinden önce geçecek ve bir hafta dalıştan sonra bitkinin geri yüklenmesi için gerekli olacaktır. Haziran başında, fide açık alanda dikim için hazır olacak.
Fidelerin tohumlanması
Dikimden önce toprak biraz ıslak olmalıdır. Tohumlar toprağa 1 cm’den fazla ve birbirinden 5 cm mesafede gömülür. Daha sonra konteyner bir film veya cam ile kaplanmalıdır. Ekimden sonra gemi yaklaşık 25 derece sıcaklığa sahip sıcak bir yere konulmalıdır. Bu koşullarda, sürgünler bir hafta sonra ortaya çıkar.

Domates fidelerinin bakımı ve yetiştirilmesi

Sürgünler ortaya çıktıktan sonra, fidelerin ışıklandırılmış ve serin bir odaya taşınması gerekir. Sıcaklık rejimi +14 ila +16 derece arasında olmalıdır. Oda aydınlıktır. Böyle bir şey yoksa, sapların aydınlatılmasını lambaların yardımıyla düzenlemek mümkündür.

Bir hafta sonra, sıcaklık biraz + 20 dereceye çıkarılmalı ve gece birkaç derece düşürülmelidir. Bunu yapmak için pencereyi açabilir, ancak taslaklara izin vermezsiniz.

Biliyor musun Sürgünlerin ortaya çıkmasından sonraki ilk birkaç gün içinde, fidanları günün her saati aydınlatması için düzenlemeniz önerilir. Bu çimlenmeyi büyük ölçüde hızlandıracaktır.

Evde yetiştirilmek için domates fidelerinin serpilmesi ılımlı olmalı ve oda sıcaklığında yapılmalıdır. İlk iyi yaprağın ortaya çıkmasına kadar, toprak tamamen kuruduğunda suyla hafifçe püskürtülür. Yaprak suyunun görünümü haftada bir kez yapıldıktan ve beş iyi yaprak oluşturulduktan sonra, fideler 3-4 günde bir sulanır.

Dalış domates fidesi

Dalış, fidelerin ayrı konteynerlere nakledilmesidir. Bu kök sisteminin oluşumuna katkıda bulunur. Yan köklerin büyümesi vardır, bitkinin beslenmesi gelişir. Fide daha güçlü hale gelir ve açık zemine kolayca yerleşir, iyi bir hasat sağlar.
kılıç oyunu
Domates fidelerinin dekapajı, ilk filizlerin ortaya çıkmasından sonraki onuncu günde yapılır. Bununla birlikte, her durumda ayrı ayrı yaklaşmak gereklidir. Genel kural, fidenin ilk gerçek yaprağın ortaya çıkmasından sonraki ikinci günde dalış yapmasıdır.

Önemli! Dalış yaparken, sadece en iyi ve sağlıklı filizler seçilir ve geri kalanlar atılmalıdır. Ayrıca her filizdeki omurgada küçük bir toprak parçası olmalıdır.

Toplamadan birkaç gün önce, fidelerin hafifçe dökülmesi gerekir, böylece saplar daha kolay alınabilir. Topraktan fidan çıkarmak için zayıf köklere bile zarar vermemek için çok dikkatli bir şekilde ihtiyacınız vardır. Bir çubuk veya kürdan ile kazmak için tavsiye edilir. Daha derin bir konteynere nakledilmeniz gerekir. Bunun için tencere, atılabilir yarım litrelik bardak veya kesilmiş boyunlu plastik şişeler kullanabilirsiniz.

Toplamadan sonra filizler bol sulanır ve nemli hava ile serin bir yere aktarılır. Tohumlar direkt güneş ışınlarına maruz bırakılmamalıdır. Bir hafta sonra fidanlar eski sıcak yerlerine döndürülür.

Domates Zakalivanie fidanları

Temperleme fideleri tavsiye edilir, böylece açık zemine ekildiğinde donmaz, sıcaklık değişimlerine dirençlidir, ki bu genellikle yaz aylarında meydana gelir. Domates fidelerinin nasıl kızılacağını daha ayrıntılı olarak ele alalım.
Fidelerin sertleşmesi
Sokak ısınır ve sıcaklık 15 dereceye ulaştığında, fideleri olan konteynerler caddeye veya balkona çıkarılır. Bundan önce bitkiler sulanır. Sertleşme sırasında, sıcaklık rejimini izlemeniz gerekir. Sıcaklık 8 ° C’nin altına düştüğünde, konteyner daha sıcak bir odaya getirilmelidir. Güneş biraz düştüğü zaman, akşam dört ila beş saat sonra fideleri daha iyi gerçekleştirin. Aksi halde sıkışabilir. Ayrıca, toprağı izlemeniz gerekir, kurumayacaktır. Toprak kuru ise, biraz dökülmelidir. Kapları doğrudan güneş ışığı altında bırakmayın. Sertleşme süresi iki haftadır.

Zararlılardan ve hastalıklardan domates fidelerinin önlenmesi ve korunması

Büyüyen domates fideleri sıklıkla mantar hastalıkları ve zararlıları tarafından gölgelenir. Bu tür sorunlarla karşılaşmamak için, domates fideleri mantar ilaçları, böcek öldürücüler veya halk ilaçları ile tedavi edilmelidir.

Domateslerin en yaygın hastalıkları şunlardır:

  phytophthora

 • geç yanıklık;
 • macrosporiosis;
 • lekelenme;
 • kahverengi çürük;
 • Septoria nokta;
 • virüs hastalıkları.

Listelenen hastalıkların hemen hemen hepsi fungal bir doğaya sahiptir. Onlarla savaşmak zor. Bu nedenle önleyici tedbirler almak daha iyidir. Bunlar aşağıdakileri içerir:

 • periyodik olarak toprağı gevşetir;
 • fidelerin kalın ekiminden kaçının;
 • fideleri doldurmayın;
 • alt kararmış yaprakları koparmak;
 • Açık zemine ekim yapmadan önce fideleri 0,% 5 Bordeaux sıvısı ile muamele edin;
 • bitkileri ve toprağı kül külü ile tedavi edin (bir avuç külü, sizden uzaktaki rüzgar boyunca dağınık olmalıdır);
 • fidelerin ilk gübrelenmesinde biraz bakır sülfat (10 litre sıcak su başına 2 gr) ilave edilmesi önerilir.
Biliyor musun fungal ve viral hastalıkların riskini azaltmak için, tür ekinler son bir yıl içinde yetiştirilen patates, biber, patlıcan, veya alanları yanında domates dikmek için tavsiye edilmez.

En yaygın zararlılar şunlardır:

  Domates zararlıları

 • Colorado böceği;
 • kirpikkanatlısı;
 • yaprak bitleri;
 • yaprak zararlıları;
 • beyaz sinek;
 • akarlar;
 • Ayı

Bitkilerin zararlı böcekler tarafından zarar görmesini önlemek için, azotlu gübrelerin aşırı derecede uygulanmasından sakınılması gerekir. Toprağı ve bitkileri küllerle işlemek, alt sararmış yaprakları çıkarmak da yararlıdır. Zararlı böcekler tarafından fide ilk zarar belirtileri, bu böcek ilaçları ile tedavi edilmelidir.

Şimdi, tohumlardan domates fideleri yetiştirmeyi, bitkileri olumsuz iklim koşullarından, hastalıklardan ve zararlılardan koruyabileceğiniz ana sırları biliyorsunuz. Tarif edilen kurallara uygunluk, aynı zamanda yüksek bir domates verimini de garanti eder.