Domates bir meyve, bir meyve ya da sebze, biz karışıklığı anlıyoruz

domates
Domates Nightshade ailesinden domates bitkisinin meyvesidir. Bitki yıllık veya uzun ömürlü, hem kuzey hem de güney bölgelerde yetişir. Seralarda, açık alanda, balkonlarda ve hatta pencerelerde domates yetiştirin. Domatesler yaygın olarak dağıtıldığı ve pişirme, kozmetik, ilaç olarak kullanıldığı için birçok domates çeşidi vardır.

Biraz tarih

Domates vatanına Güney Amerika denir. Hala vahşi, yarı-kültürel bitki türleri vardır. 16. yüzyılda domates İspanya, Portekiz, İtalya, Fransa ve diğer Avrupa ülkelerine ithal edildi.

Biliyor musun Domatesin adı İtalyan pomo d’oro’dan (çeviri – “altın elma”) geliyor. Azteklerde, bu meyvelere “matematik” deniyordu, Fransız bu ismi tomates – domates olarak değiştirdi.

domates

Avrupa’da domatesler egzotik bir bitki olarak yetiştirildi. İspanyol yemek tariflerinde domateslerin kullanıldığı ilk yemek yemeği belirtildi.

Diğer kaynaklar domateslerin doğduğu yer olduğunu söylüyor. Peru Ancak, bu kayıp bilgiden dolayı güvenilir bir şekilde bilmek imkansızdır. Ayrıca bitkinin yetiştiği ve meyvelerinin günümüzün tanıdık domateslerinden daha küçük olduğu Meksika’dan domatesin (hem bitkinin hem de kelimenin) bir versiyonu da vardır. Daha sonra, 16. yüzyılda Meksika’daki domatesler kültüre girmeye başladı. domates

XVIII yüzyılda, domates Rusya’ya (Türkiye ve Romanya üzerinden) getirilmiştir. İlk olarak domates gibi böyle bir bitkinin yenebileceğini kanıtladı, bilimci tarimci A.T. Bolotov. Uzun zamandır domates, zehirli meyvelerle süs bitkisi olarak kabul edildi. İnişler zaten sebze kültürü Kırım’da ortaya çıktı. İsimler arasında “kırmızı patlıcan”, “aşk elması” ve hatta “kurt meyvesi” vardı.

1780 yazında, İmparatoriçe Catherine II, ilk olarak domatesin hangi meyvesinin olduğunu denedi. Roma’dan bir meyve olarak getirilen bir domates oldular. Aynı zamanda imparatorluğun uzak bölgelerinde bu meyve uzun zamandır biliniyordu, Rusya’nın güneyinde, Astrahan, Gürcistan, Tauris’de yetiştirilmiş ve yemek için bir sebze olarak kullanılmıştır. Rusya’nın kuzey kesiminde “aşk elma”, güzel parlak meyveler ile süs bitkisi olarak hizmet etti.

Önemli! Domates sindirimi, yanı sıra metabolizmayı geliştirir. İçerisinde bulunan fitokitler, domateslerin antibakteriyel etkisini sergiler.

Domates: Bir meyve sebze mi, meyve mi?

Domatesler – oldukça yaygın bir bitkidir, bu yüzden farklı ülkelerde ve kültürlerde sık sık, sebze, meyve veya dut Meyveleri, domatesleri.

Domates neden bir çileği düşünür?

Haydi bulmaya çalışalım, bir domates ya da bir sebzedir.

Berry, içindeki sulu hamur ve tohumlara sahip otsu veya çalı bitkiinin meyvesidir. Domates bu tanımı tam olarak karşılıyor, otsu bir bitkinin meyvesi, ince bir derisi, sulu bir posası ve içinde çok sayıda tohum var.

Ayrıca joshta, kızılcık, yabanmersini, kartopu, jemalina, kızamıkçık, yabanmersini, chokeberry, bektaşi üzümü, ardıç, prens, böğürtlen ve böğürtlen gibi meyveleri de okumak ilginçtir.

Berry meyvesi aşağıdaki türlere ayrılmıştır:

 • Berry (onlar domates, yaban mersini, yaban mersini, kuş üzümü, bektaşi içerir)
 • Elma (elma, armut, üvez)
 • Pomeranya (turunçgiller – portakal, mandalina)
 • Grenadine (bu bir nar meyvesidir)
 • Tykvina (bu tür karpuz, kavun, kabak, kabak içerir)

domates
Ayrıca, meyveler gerçek ve yanlış olarak ayrılır. Bu meyvenin botanik bakış açısından ayırt edici özelliği, perikarpın içindeki tohumların bulunmasıdır. Domatesin de bu özelliğe karşılık geldiğini belirtmek gerekir. Bu nedenle, bir domatesin bir dut olup olmadığı sorusuna olumlu cevap verebiliriz.

Biliyor musun Örneğimizde çilek veya çilek gibi bilinen meyveler, tohumlar dışarıda bulundukları için yanlış meyvelerdir. Ayrıca, ahududu, böğürtlen genellikle meyveleri botanik değildir, meyveleri çok renklidir.

Domates – sebze

domates
Teknolojik sistematiğe göre, diğer sebzelere benzer şekilde, ekim yöntemine göre, domates bir sebzedir. Bu yıllık bir kültürdür ve domateslerin toplanması toprağın ekimi ve gevşemesi sonucu toplanır ve bu da kısa zaman alır.

Havuç, salatalık, sarımsak, soğan, biber, lahana, bamya, kabak, kabak ve lagenaria gibi sebzeler başlıca vitamin kaynağıdır.

Bir mutfak bakış açısına göre, domates meyveleri işleme ve yeme yoluyla da sebzeler olarak anılır. Çoğu zaman, balık ve et ile kombine edilir ve ayrıca mezeler, birinci ve ikinci yemekler, tatlılar değil, bağımsız olarak kullanılır.

Bütün bunlar bir domatesi sebze olarak çağırmayı mümkün kılar. domates

Önemli! Domates meyveleri doğal bir antidepresan olarak adlandırılabilir. Domateste canlandırıcı bir ruh hali varserotonin ve serotonin, vücutta zaten serotonine dönüşen bir serotonin.

Neden meyve denilen domates

Domatesin şekli, rengi, sulu olması nedeniyle sorular, meyve ya da sebze vardır.

“Meyvenin” tanımı, bir bitkinin tohumları olan bir meyve biçiminde sert veya yumuşak bir parçası olarak tanımlar. Meyve, yumurtalığın yumurtalıktan tozlaşmasının bir sonucu olarak oluşur. Sebze bitkinin aşırı gelişmiş bir otsu veya kök sistemidir. Bundan sonra, tohumlu bitkilerin tüm meyvelerinin meyve denilebileceği, bu yüzden bir domatesin genellikle meyve olarak adlandırıldığıdır. domates

Bir çiçeğin yumurtalıklarından gelişen, bir bitkinin tohumlu bitkinin yenilebilir üreme kısmı olarak adlandırıldığı bilimsel bir tanımlama da vardır. Ancak, yemek pişirirken, domatesler sebze olarak kullanılır. Bu nedenle, kimin domates olduğunu bulmak ya da olmasın çok zor.

Biliyor musun Domateslerde, vücut hücrelerinin yaşlanmasını yavaşlatan ve zararlı etkilerden koruyan bir madde olan likopen bulunur. Lycopene ısıl işlem sırasında parçalanmaz.

Özetleyelim: bir meyve, sebze ya da meyve?

domates
Uzun zamandır insanlar domates aramak için kafa karışıklığını anlayamadılar: bu bir meyve, meyve ya da sebze mi? Bu anlaşmazlıkların başlıca nedeni, farklı meyve türlerinin ve bitkinin kısımlarının belirlenmesinde bilimsel ve mutfaksal bir yaklaşımın olmasıdır. Botanik açısından bakıldığında, bir domates bir duttur Çiçeğin polenleşmesi sonucu oluşan domates meyvesi. Yemek pişirirken ve günlük yaşamda, bir domatese sebze denir, aynı zamanda ana ve aperatif yiyecekleri pişirir. Kültivasyon yoluyla, bitki domatesine ayrıca sebze mahsulleri denir.

İngilizcede “meyve” ve “meyve” kavramları arasında bir ayrım yoktur. Bu yüzden, buna inandılar Bir domates bir meyvedir. Ancak, 1893’te ABD Yüksek Mahkemesi, Domates bir sebzedir. Bunun sebebi sadece sebze için geçerli olan gümrük ücretleridir, meyveler ücretsiz olarak nakledilebilir. 2001’de Avrupa’da benzer bir soru ortaya çıktı ve şimdi domates bir sebze olarak değil, yine bir meyve olarak kabul edildi.

domates
Dilimiz ve gümrük sistemimiz, bir domatesin sebze, meyve veya meyvelere ait olduğunu tespit etmekte sorun yaratmaz. Bu nedenle, domates ve meyveleri ile ilgili bilimsel ve kültürel kavramlar ve bilgilerle yönlendirilmiş, bir domates bir duttur bir sebze olarak kullanılır.

Domatesin, gıda endüstrisinde olduğu kadar, kozmetik endüstrisinde ve hatta ilacın kullanımı, iç içeriğinin zenginliğinden kaynaklanmaktadır. Domates içerir:

 • % 94 su
 • % 4 karbonhidrat
 • % 1 protein
 • elyaf
 • yağlar
 • Vitamin A, C, K, B-B1, E, PP vb.
 • organik asitler.

domates
Domates, modern dünyanın en popüler ürünlerinden biridir. Bunun nedeni, meyvelerinin varlığı – domatesler, harika lezzetler, besleyici, diyet ve hatta dekoratif özellikler.