Domates ahtapot: domates büyüyen özellikleri

Domates ağacı
Bu konuda deneyimli bahçıvan ya da yeni gelenler, muhtemelen çok iyi verimler veren sıra dışı ama çok üretken bir domates ağacı (ahtapot) hakkında bilgi edinmek isteyeceklerdir. Birçoğumuz domateslerin daha gür bir şekle sahip olması gerektiği gerçeğine alışkınız, ancak bu ağaç bir ağaç biçiminde bizim zamanımızda bir gerçek. Bu yazıda, bu “fenomen” ile ilgili ayrıntılı olarak tarif edeceğiz ve aynı zamanda evde yetiştirme sorunlarına dikkat çekeceğiz.

Bu nedir?

doğal koşullar altında, tamarillo çeşitli (domates ağacı için başka bir isim) – odunsu bir çalı veya bütün ağaçlar, genellikle yaklaşık 50 metrekarelik 5 m Bunların tepe çapı yüksekliğe ulaşan ve bir yandan olan sık ağırlık 5-6 domates vardır. 150 ulaşır, bitkinin yaprakları oval bir şekle ve görünür beyaz-pembe çiçekler çiçek dalları vardır.
Doğada Tamarillo
Meyvelere gelince, farklı bir renge sahip olabilirler: turuncudan doymuş kırmızıya. Et, tadı çok sulu ve biraz tatlıdır. Kaba tahminlere göre, böyle bir bitki yaklaşık 15 yıldır meyve taşıyabilir ve fructification dikimden sonra ikinci yılda başlar.

Bir domates ağacından hasat, doldurma, sos hazırlama, sebze kokteyli hazırlama veya her türlü koruma için harikadır. Yani, domatesleri nasıl kullanırsanız kullanın, evde böyle bir çeşitlilik göstermiş olursanız, kendinize mükemmel bir vitamin kaynağı sağlarsınız.

Eğer Solanalı kültürler (patlıcan, biber, diğer domatesler) yetiştirmek zorunda olsaydınız, o zaman bununla uğraşmaya değer ve bu görev sizin için zor olmayacaktır. Maksimum bol hasat için gerekli olan tek şey ağaç büyümesi ve buna uygun bakım için yeterli alan olması ve daha fazla konuşacağız.

Biliyor musun Domates Avrupalıların masalarında göründüğünden beri, uzun zaman aldı (XVI. Yüzyılda Avrupa’ya getirildi), ama herkes bu meyvelerin uzun bir süre pişirilmediğini biliyor değil. Bahçıvanlar, kültürle tanışmanın ilk aşamalarında, onu zehirli bir bitki olarak gördüler ve yalnızca denizaşırı ülkelerden getirilen bir “merak” olarak büyüdüler. Domatesli ilk Avrupa yemeği tarifi 1692’ye kadar uzanıyor.

Büyüyen koşulları

Domates ağacının alışılmadık doğası ve büyüklüğü göz önüne alındığında, böyle bir bitkinin, oldukça geniş bir seraya ve ekim ve daha fazla bakım için nispeten özel koşullara ihtiyaç duyacağını varsaymak kolaydır. Bu konuyu daha dikkatli bir şekilde ele alacağız.
Domates ağacı

Seraın boyutları

Büyüyen ahtapot kesinlikle her türlü seralarda devreye girer (açık zemine iniş yapabilmenize rağmen), ancak ana durumda – her zaman ısıtmalı bir odada olmalı ve aydınlatılmalıdır. Tabii ki, domates ağacının mümkün olan maksimum büyüklüğü göz önüne alındığında, sera çapı 50 m²’den az olmamalı ve bu kadar büyük bir bitkiyi barındırmak için yeterli kapasiteye ihtiyaç duyacaksınız: 1 ila 2 m² (örneğin eski bir banyo).

Ayrıca gelecekte yaz aylarında beslenme bileşenlerini koruyabilecek uygun büyüklükteki ürünü hazırlamayı ve kapsamayı da unutmayınız. Domates ağacıEk bir envanter olarak, ahşap için besin çözeltileri hazırlamak için bir yer olarak hizmet edecek başka bir küçük banyoya sahip olmak gereksiz olmayacaktır.

Tabii ki, gerekli alanın yokluğunda, bu bitki sıradan seralarda yetiştirilebilir, ancak bu durumda, uzun bir çalıdan sadece mevsimlik meyve üretiminden bahsedilebilir (verim, çalılıktan 10 kg aralığındadır). Sınırsız bir domates ağacıyla karşılaştırmak için 1500 kilograma kadar domates toplayabilirsiniz, ancak bunu büyütmek 1,5 yıl kadar sürebilir.

aydınlatma

Bu durumda yetiştirilen bitkinin doğurganlığı, sadece tohum ekiminde değil, aynı zamanda meyvelerin oluşumu sırasında optimal sıcaklık endeksleri ve aydınlatma üzerinde tamamen ve tamamen bağlıdır. Bu ihtiyacı karşılamak için, seralar yapay ışık kaynakları (flüoresan lambalar) ile donatılmıştır, böylece domates gelişiminin tüm aşamalarında ışık günü en az 12 saattir.
Domates ağacı
Yaz mevsiminde +24 … + 25 ° C arasında olması gereken en uygun sıcaklık rejiminin de önemli bir durum olduğu ve kış mevsimiyle birlikte + 19 ° C’nin altına düşmemesi gerektiği unutulmamalıdır.

Toprak hazırlığı

Açık toprağa veya sera koşullarında yetiştirilen domates ağacının için ideal substrat domates geleneksel yetiştirme kullanılanlarla aynı bileşenler için sağlar ve bu durumda temel koşul bir ahtapot için toprağın yüksek besin değeri ve hava geçirgenliği olduğunu ve önemli değildir. Ayrıca, özel bir sıvı gübre kullanmak emin olun ve periyodik bir tırmık yardımıyla toprağı gevşetmek unutmayın. Bir ağaç diktikten sonra toprak malçlama için genişletilmiş kil kullanmak daha iyidir.

Önemli! Domates ağacı oldukça kaprisli bir bitkidir (gübre cinsinden), bu nedenle çok sayıda özel yem katkı maddesini önceden hazırlamak daha iyidir.

iniş

Ahtapot ekimi birkaç aşamaya ayrılabilir: ilk önce tohumlar ekilir ve fidelerin bakımı yapılır ve daha sonra yetiştirilen fideler bir serada veya onlar için hazırlanmış başka bir yerde ekilir.
Tohum ekim

Tohum ekim

Bir domates ağacı tohumları, yılın herhangi bir zamanında toprağa ekilebilir, ancak en deneyimli bahçıvanların, kış sonunda veya ilkbaharın ilk günlerinde tekrar yapmaları tavsiye edilir. Başlamak için, tüm dikim materyalleri buzdolabına 12 saat boyunca yerleştirilir ve bu süreden sonra hazırlanan kapta fidelere dağıtılır (iyi bir seçenek, yaklaşık 15-20 cm yüksekliğinde bir tahta kutudır).

Her bir tohum, en az 1.5 cm derinliğe kadar gevşek bir toprağa kesilmeli, ardından fideler suyla örtülmeli ve bir filmle kaplanmalıdır. Ahtapot domatesleri bir kez yükseldikten sonra, mutlaka kalıcı “ikamet yerlerine” gidene kadar büyüyecekleri ayrı kaplara ekilirler.

Fidelerin bakımı

Fide bakımı, doğru sulama ve düzenli gübre uygulaması sağlar. Topraklar kurudukça genç bitkileri sulayın (yaklaşık 7 günde iki kez) ve sadece bir paletle yapın.

Sulama durumunda olduğu gibi, beslenmeye gelince, sıklıkları, karmaşık bileşikleri kullanmak şartıyla, haftada birkaç kereden daha az olmamalıdır. Kış aylarında fidan yetiştirirken, sıvı uygulaması haftada bir kez azalır ve beslenmeyi tamamen kesmek daha iyidir.
fide
Tabii ki, şu anda, fideleri olan bir odada (+ 20 … + 25 ° C’den daha düşük olmayan) sıcaklık rejimini ve 12-15 saat boyunca günlük olarak floresan lambalarla sağlanan yeterli aydınlatmayı unutmayınız.

Biliyor musun Çoğu domates çeşidinin meyvelerinin ağırlığı 1 kg’ı geçmez, ancak Minnesota’da yaşayan bir ABD (ABD), kendi ağırlığı olan 3800 g olan domatesle Guinness Rekorlar Kitabına girebilmiştir.

Domates dikim

Tohumlar Ocak ayında veya Şubat başlarında fideler için tohumlandıysa, o zaman Nisan ortasına kadar fidelerin seraya nakli için hazır olacaktır. Genellikle bu zamanda, böyle bir odadaki sıcaklık, +20 … + 25 ° C’de sabit bir şekilde tutulur, bu da domates ağacının daha fazla büyümesi ve gelişmesi için yeterlidir. Dikim için arsa arazileri yerden 0,5 m yukarı kaldırılmalı ve silikat tuğlalarla doldurulmalıdır, böylece iyi ısınabilirler.
Domates fidesi
Hasat edilen fidelerin sadece en güçlü fideleri seçilmektedir, çünkü yüksek düzeyde canlılık vardır. Dikim, 10-15 cm derinliğinde önceden hazırlanmış kuyucuklarda gerçekleştirilir ve ek sayıda kök filizlerinin oluşması için iki alt yaprak yaprağı koparılmalı ve fide, kalan yaprak plakalarına toprağa kesilmelidir.

Bu tür her açılışında delik hazırlanmasında (20-25 cm derinlikteki düzeyinde yerleştirilmiş) ağaç domates kompost yerde sonbaharda tanıtılan ise, aynı oyuğuna kül bir avuç ve NPK küçük bir bölümünün eklenmesi gereklidir. serada sıcaklık nakledilen fideler yay takılı daha gizlemek lutrasilom (gündüz ve gece performansı arasında büyük dalgalanmalar ortadan kaybolana kadar) kararlı hale iken.
Sera içinde domates

Yetişkin çalıların bakımı ve bakımı

Bu kültürün diğer çeşitleri gibi bir domates ağacı, evde büyümek için zor değildir, en önemli şey, bitkiye doğru bakımı sağlamaktır. Gelecek devin bir seraya dönüştürülmesini sağlayın – savaşın sadece yarısı, ikinci yarısı ise sulandırma, diğer giyinme ve diğer agroteknik önlemlerin bazı nüanslarını bilmek.

Bu nedenle, ideal gübre organik ve inorganik bileşikler olarak, ikinci borik asit, magnezyum, potasyum, çinko, bakır, amonyum nitrat ve basit süperfosfat içermelidir. Bu gübre toprağa haftada en az bir kez uygulanmalıdır. Domates mükemmel özel çözüm içeren iyot çeşitli hastalıkların profilaksisinde de (10 litre su içinde 1 flakon erimesi gerekir). Haftada bir kez, sulu bir bitkisel infüzyon çözeltisiyle üst pansuman yapabilirsiniz.
domates
Dikimden sonraki ilk yıl içinde domates ağacınızın meyve vermemesi gerektiğini unutmayınız, aksi takdirde gelecekte uygun bir bitki elde etmek mümkün olmayacaktır. Ayrıca, ağacın üzerine ateş etmeyin, sürgünleri ateşsiz bırakmayın.

Tabii ki, böyle bir devin normal büyümesi ve gelişimi için, oldukça fazla miktarda suya ihtiyacı vardır ve bu nedenle Mayıs’tan başlayarak, sulama yeterince bol ve güneşli havalarda – günlük olmalıdır.

Önemli! Sabah saatlerinde toprağa sıvı uygulamak daha iyidir, çünkü o zaman olgunlaşma meyvesi genişler ve akşam tekrar daraltır. İki seferlik sulama (sabah ve akşam) ile, gelen suyun kabuklarını içten koparacağı için domatesler kolayca çatlar.

santraline büyüme ve gelişme için en uygun koşulların oluşturulması, ilk meyveleri Haziran ortasında, domates ve diğer tüm çeşitlerinin çok daha erken olgunlaşma beklenebilir. Dahası, ağaç meyvelerini, diğer tüm çeşitlerden daha uzun bir süre önce toplandığı düşme (ve sonrasında) olana kadar sürdürecektir.

domates çeşitleri büyüyen nüansları hakkında bilgi “Katya”, “Volgograd”, “Sibirya erken”, “Trabzon hurması”, “Bely doldurma”, “Tretyakov,” “Kara Prens”, “Beyaz dolgu”.

Açık havada yetiştirilebilir mi?

Birçok bahçıvan, evdeki bir domates ağacının sadece özel olarak hazırlanmış seralarda yetiştirilebileceğine inanmaktadır, ancak pratikte bir yazlık rezidansın açık alanında birçok kez kanıtlanmıştır.
Domates ağacı
Belli önerileri takiben, sadece bitki uygun koşulların yaratılması gereklidir:

  • tohum ekimi diğer domates çeşitlerinden çok daha erken yapılmalı ve sonbahar-kış mevsimlerinde ahtapotun fideleri ek yapay ışığa ihtiyaç duyar;
  • yeni köklerin büyümesini aktive etmek için kök kökünü sıkıştırmak gerekir;
  • transplantasyonu (bu büyüktür seralardaki zaman), şema yetişkin domates çalı, ağaç biçiminde olarak 40h60h140 cm göre 3.4 m arasında bir çapa erışebılmektedir yapılmalıdır;
  • sera koşullarında olduğu gibi, açık alanda bitki pasynkovanie gerekli değildir;
  • Kök yöntemiyle gerçekleştirilen üst-giyinme hakkında her zaman hatırlamaya değerdir (gübrelerin rolü için, bir sera bitkisi ile aynı içerikler mükemmeldir);
  • Bitkinin üzerinde genellikle “misafir” olan haşere ve hastalıklardan zorunlu ve düzenli önleme;
  • mahsul verimini arttırmak için, gövdenin alt kısmında bulunan sararmış, eski yaprakların çıkarılması gerekir (bu işlem, ilk çiçek fırçasında meyve olgunlaşması aşamasında başlar);
  • ahtapot güneş ışınlarını çok düşkün olduğunu ve nedenle iyi aydınlatılmış bir alanda dikilecek tavsiye edilir (düşük ışık bitkiler yumurtalıkların zayıf oluşumu gelecekteki meyve ana nedenlerinden biridir).

Domates ağacı
Gördüğünüz gibi, gerekli değildir sitesinde domates ağacının ekimi için özel koşullar vardır, ancak, açık alanda, özel donanımlı serada dikim bir ağaç şekli kültürü ile bol hasat onu verecektir ederken, gür bitki sunulacak muhtemeldir.


Loading...