Dikim bahçe: çit boyunca bitki ne

Ağır Çit
Villa sadece sahipleri sadece evin değil, aynı zamanda avluya da özen gösterdiğinde rahat ve bakımlı görünmektedir. Bu durumda, arazinin etrafına yeşil alanlar olmadan yapmak imkansızdır. Taş çit yerine bir çit çok daha güzel görünüyor ve neredeyse tüm yıl boyunca yeşillikleriyle göze hoş geliyor.

Bu tür dikimleri güzel ve uyumlu görünmek için, bazı peyzaj tasarımı kurallarına aşina olmanız ve kendinizi aşağıdaki sorulara cevaplamanız gerekir:

  • Hangi bölgeye bitki olacaksın?
  • Neden güzelliklere ya da banliyö alanlarının korunması için plantasyonlara ihtiyacınız var?
  • Hangi yüksekliği tercih edersiniz?

Ayrıca bitkiler için bakımın özelliklerini, bölgenizdeki toprağın bileşimini, bölgedeki iklimi ve diğer birçok nüansı incelemeniz gerekir. Yaz konutunuzda çit boyunca neyin dikilebileceğini bir araya getirmeye çalışalım.

Önemli! Küçük bir alanınız varsa, büyük, hantal plantasyonlarla aşırı yüklemeyin.

Derain

Tüm yıl boyunca derain güzeldir. Yaz aylarında, kremsi tacı krem ​​ve beyaz çiçekler ile süslenmiş, sonbaharda ise turuncu, yeşil ve mor yaprakların arka planında siyah, kırmızı, gri ve beyaz meyvelerin kümeleri göze çarpıyor. Kışın, bitkinin kırmızı, sarı veya yeşil kabuğu da muhteşem görünüyor. Bu eşsiz özellikler sayesinde, beyaz dereotu bitkilerinin bir çiti birçok kır evini süslüyor.
Beyaz Elegantissima'dan vazgeç

Önemli! Derain biçimlendirmek ve kesmek kolaydır. Çit, tozdan mükemmel şekilde korur.

Yazlık rezidansın çevresi boyunca harika görünecek birkaç çim türü vardır:

“Elegantissima” – Ortak beyaz yün kalitesi. O, sonbaharın pembe bir gölge elde ettiği, yaprakların beyaz kenarlığı olan yemyeşil, muhteşem bir taç taçlarına sahiptir. “Elegantissima” nın hedge, ülke planını korumak için harika. Çit boyunca diktirirseniz, o zaman yeterince hızlı bir canlı üç metrelik duvara sahip olacaksınız.

Derain “Aurea” Her mevsim rengini değiştiren geniş yaprakları vardır. Kahverengi yapraklar olgunlaşınca sarıya döner ve sonbaharda kırmızıya döner.
Aurea

Derain “Sibirica” – Bu, yüksekliği yarım metreden fazla olmayan bir alçak çalıdır. Parlak yeşil yaprakları ve karlı bir arka plan üzerinde kışın etkili bir şekilde görünen kırmızı bir kabuğu vardır.

“Sibirik Variegata” çok renkli iki göze kadar büyüyebilir ve dört mevsim göze çarptı. İlkbaharda, çalı kırmızı sürgünler üretir, yaz aylarında yeşil bir taç görülür. Bu tür çimlerden gelen en iyi çit, çalılıkların yeşile döndüğü sonbaharda görünüyor.

Ama ağacın tacı “Shpet” tüm büyüme mevsimi boyunca değişmez. Yeşil yapraklar sarı bir sınır ile çerçevelenmiş ve bu nedenle altın görünmektedir. “Shpet” çiminin telaşı yıl boyunca parlak renkler ile sizi memnun edecek.

Çimenin lehine büyük bir artı, onun iddiasızlığıdır. Deren iyi kurulmuş ve her toprakta yetişir, hem kuraklığı hem de nemi aşırı derecede tolere eder, dona dayanıklıdır. Güneşli alanlarda dikim yapılması önerilir, ancak penumbra çimin büyümesini ve gelişmesini engelleyemez. Bu bitkide neredeyse hiçbir hastalık yoktur ve zararlılar buna kayıtsızdır.
Shpet

Çimleri kalıcı bir habitatta diktiğinizde, birkaç noktaya dikkat etmeniz gerekir. İyi kurulmuş ve köklü hale getirmek için bitkiye besin maddeleri sağlamanız gerekir. Bunun için hazırlanan çukura kompost ve humus eklenmelidir. Yeraltı suyunun yanındaki toprakta bir çim dikmek istiyorsanız, o zaman sahada drenaj yapın.

Bir fide satın alırken, satıcıya dört yıldan fazla olmayan bir bitkiden sorun. Bu tür ağaçlar kökü daha iyi alır ve daha fazla sürgün verir. Fide köklerine de dikkat edin. Kuruduktan sonra, suya bir kaç saat boyunca daldırmadan önce, bu işlem sayesinde fide hızlı ve daha iyi yaşayacaktır.

Barbaris Tunberga

Bahçe dekoru için Tunberga kızamık mükemmeldir. Bu tür nervürlü kavisli koyu kırmızı sürgünler ile ayırt edilir, hayranlık uyandıran bahçe ve avluya süslüyor. Bu yüzden banliyö alanlarında bir çit oluştururken Tunberga’nın kızamıkası talep görüyor. Barberry sürgünleri esnek dikenler ile kaplıdır.

Ancak, bu tür donları tolere etmez, bu nedenle sadece güney bölgelerde ekim için iyidir. Çalığın yüksekliği 0,5 ila 1,5 m arasındadır. Barbaris Tunberga, yazın parlak yeşil yaprakları olan yaz aylarında parlak yeşil yaprakları vardır. Bu türün meyveleri tıbbi özelliklere sahiptir, sonbaharın ortalarına kadar olgunlaşırlar.
Barbaris Tunberga

Önemli! Barbaris, toprağın bileşimine ve sulama miktarına çok farklı gereksinimlere sahip olduğu için, çim ile iyi karışmaz. Yan yana oturmayın.

mazı ağacı

Güzel bir yaprak dökmeyen tuya bitkisi, çitler için idealdir. Bu amaçla iki tip mazı kullanılır – doğu ve batı.

Brabant
Doğu’nun bir koni şeklinde kalın bir taç vardır. Tujadan yapılmış dar bir çit, herhangi bir küçük alanı rahatlatacaktır. Ancak ekimden önce, belirli bir bölge için gerekli olacak bitki sayısını hesaplamak gerekir. Hesaplama prensibe dayalıdır: 1 koşu metre başına 1 fide.

Tuya, ülke arazisini toz, rüzgar ve dumandan dikkatle koruyacaktır. Bu dona dayanıklı, yetişkin bireyler kış için sığınak gerektirmez, saç kesimini dikkate değer ölçüde tahammül eder ve zararlılarla ilgilenmez. Bir hedge oluşturmak için uygun olan 14 çeşit Tui batısı vardır. En popüler olanı listeleriz.

“Brabant”. Yüksekliği 5 m’ye kadar büyür, taç çapı bir buçuk metreye ulaşır. Bu çeşit hızla büyür, yılda 35 cm yüksekliğinde ve 10-15 genişliğinde eklenir. Tui “Brabant” nemli toprağı sever. Kısa bir süre sonra, yoğun bir yaşam duvarı haline gelecektir. Bu çeşitlilik yılda iki kez kesilmelidir – martta ve ağustosta.

“Smaragd”. Konik bir şeklin yoğun bir taç ile uzun bir çeşitlilik. Yaşayan duvarda ağaç taçları kapanmaz. “Smaragd” “Brabant” kadar hızlı büyür, bu yüzden bu çeşit genellikle kesilmez. Kuraklığa tahammül etmez ve sık sık sulama gerektirir. Tui “Smaragd”, özgür büyüyen bir hedge için harika.

“Columna”. Çok etkili bir bitkidir, 7 m yüksekliğe ulaşır Her yıl 20 cm kadar büyür, bir sütun şeklinde bir taç şeklinde, bir buçuk metrelik bir çapa ulaşır. Mazı bu tür donları iyi tolere eder, ancak kuraklık sırasında sık sık sulama gerektirir.

mazı ağacı “Holmstrup” tembel için çeşitli denir. Yılda iki defadan fazla kesme. Ağaç çok yavaş büyür – yılda 12 cm’ye kadar. Bu tuya çeşidi çok “kıvırcık”.
Holmstrup

“Fastigiata”. Gövdeye sıkıca bastırılan iğneler, taç, karakteristik bir kokusu ile yeşil, yumuşak, bir sütun şeklindedir. Bu mazı, bir servi ağacına benziyor. Hızla büyür, 6 m yüksekliğe ulaşır. Yüksek çitler oluşturmak için dikkat çekici şekilde uygun, villa alanını güvenilir bir şekilde korur ve çok az yer kaplar.

Thuya güneşte ve penumbrada iyi hissediyor. Ama güneşte thuya dikmeyiniz, böylece solmaz. İlkbahar veya sonbaharda ihtiyacınız olan bir yaşam duvarı oluşturmak için thuya dikmek. Sonbaharda dikildi, bitki don için hazırlamak için zamana sahip olacak. Alanın çevresi boyunca 1-2 m aralıklarla bitki ağaçları.

Eğer iki katmanlı bir çit planlıyorsanız, fideleri, 50 cm’lik bir aralıkla ve 1 m’lik sıralar arasında birbirine yaklaştırın. Ağaçlar için çukurlar 80 cm derinliğinde olmalı ve genişlik, ağacın köklerindeki toprak komadan biraz daha büyük olmalıdır. Dikimden önce çukura turba, kum ve mineral gübreler ekleyin.

Mükemmel bir seçenek, dadadaki çit boyunca tui’yi ekmektir.
Tui çit

spirea

Spirea hedge bir bütçe ve güzel bir çözümdür. Doğada bu çalıların 90 çeşidi vardır. Spirea’nın çiçekli yaşayan duvarı büyülü görünüyor. Doğru iniş, güzelliğiyle göze hitap edecek ve gelecekteki herhangi bir masrafa ihtiyaç duymayacaktır. Spirea’dan yapılmış kalın bir çit, bir ülkenin arazisinin herhangi bir peyzaj ve tasarımına uyacaktır.

Farklı türlerde sürgünlerin kombinasyonları, uzun bir süre çiçek açacak olan 1.5 metreden fazla olmayan, muhteşem bir çit oluşturmak için bir fırsat verecektir. Oldukça yoğun ve yoğun, bölgeyi yabancı gözlerden ve hayvanların nüfuzundan güvenilir bir şekilde korur. Spirea güzel görünümünü kaybetmeden hızla büyür.

Solmuş çiçeklerin temizlenmesine gerek yoktur, kendileri düşer ve çitin görünümünü bozmazlar. Spirea herhangi bir toprakta iyi yetişir. Aşağı açılan çeşitlerin budama ihtiyacı yoktur. Çalılar çok bol çiçek açacak, yuvarlak bir güzel taç şekli oluşturacak. Tüm yıl boyunca altın veya kırmızı taç tutan spiraea çeşitleri vardır. Bu iddiasız çalılar hedge için harika.
spirea

physocarpus

Bir kesecekten gelen canlı bir çit, kırpmadan üç metre yüksekliğe kadar büyüyebilir. Kalinolistny markasının dalları ve yaprakları mor bir renge sahip, yazlık yazlık harika bir dekorasyon olacak.

Mesanenin çiçeklenmesi Haziran ayında gerçekleşir. Çiçekleri beyaz sepetlere benziyor, harika bir taze koku veriyor. Bunun aksine, sarı yapraklar veya yapraklar üzerinde altın bir saçak olan bir altın vezikül kullanılır. İlkbahar ve sonbahar sonlarına kadar parlak tonları ile parlar. Bu sihirli bitki çok hızlı büyür.
physocarpus

Çalı Weaver

Çabuk ve kolay bir şekilde çalılık bir söğüt yeşil çit inşa edebilirsiniz.

Boşluklar en iyi sonbaharda yapılır. Bunu yapmak için, bir yıllık güçlü sürgünler satın almanız ve onları kışın kar altında veya soğuk bir bodrum katında bırakmanız gerekiyor. İlkbaharda, sürgünleri uyandırmanıza gerek yoktur – bitki örtüsünün başlangıcından önce kesimleri hazırlayın.

Söğüt iyi kurulduğundan beri, çoktan yetişen ağaçlara dikebilirsiniz. Çitin düzgün görünmesini sağlamak için aynı uzunlukta fideleri seçin. Sadece ekilen söğütlerin bir desteğe ihtiyacı vardır – bunun için aynı uzunlukta güçlü mandalları fideler ile kullanabilirsiniz.

İki şekilde çalılık dikebilirsiniz.

1. Delikleri 50 cm derinliğinde kazın. Bitkiler arasındaki boşluk 15-20 cm olmalıdır, ağaç dik olarak dik ekilmelidir.

2. Gelecekte çit güçlüydi, söğütleri 45 derecelik bir açıyla çiftlere ayırabilirsiniz. Her dalda, kabuğu kesmek ve bared yerleri birbirine bağlamak gerekir, söğüt birlikte büyüdüğünde, duvar geçilmez hale gelir. Bir çitin korunmasını desteklemek için, genç sürgünleri büyüdükçe bükün.
Söğüt çit

Sonbaharda, hasta ve ölü kesimleri sağlıklı olanlarla değiştirin. Sürgünler seçilen yüksekliğe kadar kesilmelidir, böylece çit düzgün bir görünüme sahiptir ve ağaçlar devasa oranlara ulaşmaz. Fideleri büküm, dikkatlice eğin, genç esnek çubuklar kırmak kolaydır. Willows suya bayılır, bu yüzden onlara yeterli sulama sağlar. Çalı söğüt – ülkede çit boyunca dikim için harika bir bitki.

leylak

Canlı bir leylak duvarı, yaz aylarında nazikçe ve güzelce görünüyor. Bu bitki, gereksiz gözlerden herhangi bir bölgeyi güvenilir bir şekilde kapsamaktadır. Leylak iddiasız ve özel bir bakım gerektirmez, her iklime iyi uyum sağlar. Çalılar hızla büyür, yüksekliği 3 m’ye kadar bir çit oluşturmaya izin verir.

Eflatun çiçeklerinden, güzel buketler yapabilir ve dalların kırılması, yalnızca faydanın üzerine çıkar.

Lila, sistematik budama gerektirmez. Yemyeşil ve bol çiçeklenme nedeniyle farklı yüksekliklerde çitler için kullanılabilir ve ayrıca bölgeyi farklı bölgelere ayırır. Leylak hastalıklara ve zararlılara karşı oldukça dirençlidir.

Leylaya ne ekilebilir? Bahçıvanların deneyimi bu çalıların mazı ve ardıçla iyi uyum sağladığını göstermektedir.

leylak

Chokeberry aronia

Bugün, siyah chokeberry (aronia) çitleri yaygın kabul görmüştür. Avantajları harika bir görünüm, yemyeşil kalın bir taç, küçük bir büyüme ve bakım kolaylığıdır. Bu bitki boş yerleri hızlıca kapatan çok sürgünler atabilir.

Chokeberry mükemmel bir koruma fonksiyonuna sahiptir ve davetsiz misafirlerin sitenize geçmesine izin vermeyecektir, eğer yazınız pistin yakınında ise kir ve tozu göz ardı etmeyecektir. Chokeberry, tüm zararlı gazları filtreleyen güvenilir bir ekolojik bariyer oluşturur.

Bu korunma bir yıl boyunca yetiştirilemez ve bu, dağ külünün ana dezavantajıdır.

Chokeberry aronia, tıpta kullanılan yararlı ve lezzetli meyveler verir. Çitin etrafındaki güzel çalılık çalıları bahçenizin en göze çarpan kısmı olacak ve uzun yıllar boyunca büyülü çekiciliği ile göze hitap edecek.
Aronia

alıç

Alıç dikenleri – sitenin davetsiz misafirlerden mükemmel bir şekilde korunması. Çalı kökleri derin ve gövdeleri güçlü, bu da çok yıllık bir bitki yapar.

Biliyor musun 300 yıldan fazla olan alıç dikimleri vardır.

Alıç, farklı toprak türlerine karşı donmaya dayanıklı ve iddiasızdır. Güneşin altında ve penumbrada mükemmel hissettirir.

1200’den fazla türden alıç türü bilinmektedir. Bir hedge oluşturmak için, aşağıdaki türler en iyisidir: alıç siyah, alıç korkunç (uzun dikenler ve beyaz meyveler için adını aldı), alıç tek-soliter, alıç kalça, alıç kanı-kırmızı, alıç pürüzsüz, alıç fan şeklinde.

Alıçtan bir “çit” oluşturulması, dikim, budama ve kesme işlemlerinden oluşur. 2-3 yaşındaki fideler kalıcı bir yere kazılıyor ve zaten onları istenilen parametrelere getiriyor. 20 yaşına kadar, çit iki metre yüksekliğe ulaşır. Yoğunluğunu sağlamak için bitişik burçların dalları, kafeslerle bir araya getirilir.

Bu tür çitler normalden daha incedir, 40 cm genişliğe ulaşır ve iki sıraya eklendiğinde 1 m’ye kadar kalınlıkta gelişebilir. Alışkanlık çitlerinin optimal genişliği 70-75 cm olarak kabul edilir, çünkü mantar hastalıkları çok kalın “duvarlarda” hızla yayılır.
alıç

shadberry

Irga bir hedge için en uygunudur. Zaman içinde ve sıkı bir algoritma ile ekilmelidir. Irgi ekim süreci hatalarla yapılmışsa, o zaman verimli ve bereketli bir korunma sağlanmayacaktır.

İki tür iniş düşünelim:

1. Sow tohumları ve fideler kendi başlarına büyüyecek.

2. Bitki zaten hazır fideler.

İlk seçenek daha fazla zaman ve çaba harcayacaktır, ancak yardımları ile çitlerde güçlü fide yetiştirebilirsiniz. Tohumlar hasat öncesi seralarda ekilmeli, bol sulanmalı ve iki yıl yetiştirilmelidir.

Eğer fideleri kendi başınıza yetiştirmek için güç, zaman ve deneyime sahip değilseniz, o zaman hazır olun. Ama sonra onların seçimine titizlikle yaklaşman gerek. Doğru fide, 40 ila 70 cm yüksekliğinde ve 1 cm çapında bir gövdeli bir ağaçtır. Uzunluk, varilin yarısı 35 cm olmalıdır.
shadberry

çalı

Eğer gül kalçalarından bir çit yapmaya karar verirseniz, o zaman iki sıra halinde çalılar sıralı düzende dikmek en iyisidir. Fideler arasındaki mesafe 60-80 cm olmalıdır, birkaç yıl içinde dogrose’un hızlı büyümesi nedeniyle sürekli dikenli bir çit elde edeceksiniz.

Gül kalçaları iyi ve hızlı bir şekilde büyür, her yöne doğru büyüyen birçok sürgün verir. Çitin katı biçimiyle ilgileniyorsanız, o zaman çalıların kesilmesi gerekecektir.

Dikimden önce, toprağın nemlendirilmesi gereklidir ve ancak o zaman fide çukura girer. Kökleri yaydığınızdan ve toprakla serpiştirdiğinizden emin olun, her çalıyı iki kova suyla doldurun.

Güneşli bir arazide ilkbaharda veya sonbaharda bir dogrose dikebilirsiniz. Çit boyunca çalılar sadece güvenilir bir koruma değil, aynı zamanda ülke bölgesinin mükemmel bir dekorasyonudur.

çalı

Önemli! Bitkileri çitin yakınına dikmeyiniz. Çukurlar 1-2 m mesafede olmalıdır.